Karty graficzne

Radeon HD 6790 - tuż przed premierą

opublikowano przez w dniu 2011-04-03

Na parę dni przed premierą Radeona HD 6790 w sieci pojawia się coraz więcej informacji odnośnie karty. Wśród nich są kolejne dwie konstrukcje, pogłoski o możliwości odblokowania HD 6790 do wydajniejszego Radeona HD 6850 i ... recenzja.

AMD Radeon HD 6790 domyślnie ma konkurować z GeForcem GTX550 Ti od NVIDII. Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji karta ma być swojego swojego rodzaju połączeniem Radeona HD 5770 z szerszą, 256-bitową szyną pamięci.

Warto przeczytać:
Radeon HD 6790 - nowe interesujące fakty

Radeon HD 6790 - tajemniczy pogromca GTX 550 Ti

Na łamach czeskiego portalu pctuning.tyden.cz ostatniego dnia marca, a więc podczas pierwszego, nieoficjalnego terminu premiery Radeona HD 6790 pojawiła się recenzja karty. Redaktorzy serwisu szybko się zorientowali, że pomylili datę i zdjęli artykuł. Jak jednak wiadomo w internecie nic się nie ukryje.

W sieci pojawiły się również zdjęcia kolejnych dwóch - po karcie Sapphire - niereferencyjnych konstrukcji. Pierwsza z nich należy do firmy MSI i bazuje na standardowej płytce drukowanej. Taktowania wynoszą referencyjne 840 MHz dla rdzenia i 4200 MHz dla pamięci. Za chłodzenie odpowiada aluminiowy radiator z trzema miedzianymi ciepłowodami, a całość dodatkowo schładza 90 mm wentylator. Z zewnątrz karta różni się tylko dodatkowym jednym ciepłowodem i jedną wtyczką zasilającą w porównaniu do recenzowanego przez nas MSI HD 6850. Cena modelu podczas premiery powinna wynieść około 120 - 160 dolarów.

Druga z kart HD 6790 Xstorm należy do ostatnimi czasy popularnej firmy ColorFire. Podobnie jak w przypadku karty Sapphire, także i tutaj producent zdecydował się zastosować autorską płytkę PCB. Na niej umieszczono 5-fazową sekcja zasilania (4 fazy dla układu graficznego i 1 dla pamięci), przełączniki do podkręcania karty oraz punkty pomiarowe napięć. Taktowania rdzenia i pamięci nie zwiększono, a więc wynoszą one standardowe 840 MHz i 4200 MHz. Na śledziu znalazły się dwa wyjścia DVI oraz po jednym HDMI, DisplayPort oraz przycisk do podkręcenia karty przez zmianęBIOSu. Co ciekawe, do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie tylko jednej 6-pinowej wtyczki zasilającej.

 

 

Za chłodzenie konstrukcji odpowiada aluminiowy radiator z trzema ciepłowodami oraz 90 mm wentylator. Karta powinna być dostępna w sprzedaży już podczas premiery w cenie około 168 dolarów.

 

Źródło: pctuning.tyden.cz, vr-zone.com, en.expreview.com, techpowerup.com
 

Polecamy artykuły:    
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Goog le Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

 

marketplace

Komentarze

45
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Możliwość odblokowania do HD6850 hmmm?chyba do HD6870 bo przecie HD6790 ma TDP 150W.
  Zaloguj się
 • avatar
  Test please.
  Chciałbym zobaczyć jak to się sprawuje w C2 i BO.
  Zaloguj się
 • avatar
  Będzie dobra oby w granicach 500 zł ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  jeśli cena będzie znacząco niższa to ok, ale i tak pobór prądu mnie trochę odstrasza
  mamy rozumieć, że redakcja Brenchmark`a ma już swoją własną gotową recenzję HD6790 i dlatego nie "plotkuje" na temat wyników z recki czeskich kolegów? ;)
 • avatar
  No cóż ten radeon będzie tylko tłem dla mającego premierę wkrótce gtx560. ati jak zwykle próbuje wykonać jakiś ruch ale nie ma się co okłamywać że ich niskiej jakości gpu połączone z bardzo słabymi sterownikami nie są wstanie nawiązać walki z dopracowanym do granic wytrzymałości i wysoce zaawansowanym technologicznie gpu od nvidii.
  Zaloguj się
 • avatar
  Wspomniany zdjęty test:

  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:C2a8WEAbpWQJ:pctuning.tyden.cz/hardware/graficke-karty/20614-amd-radeon-hd-6790-test-hlavniho-rivala-gtx-550-ti%3Fstart%3D1+pctuning.tyden.cz+radeon+hd6790&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a&source=www.google.pl

  Zaloguj się
 • avatar
  Jak by dało się odblokować do HD6850, to będzie ciekawa propozycja. Ja na razie planuję kupić nowy monitor, chociaż mój GTX 260 jeszcze daje radę : ) Co prawda tylko na 1280x1024, ale tak.
  Zaloguj się
 • avatar
  coż żeby ta karta odniosła sukces musibyć w cenie ok 400 zł. najtańszy GTX 460 768MB kosztuje ok 480zł. Jeśli będzie droższa nikt normalny jej nie kupi. chyba że będzie się modowała na 6870/50. Wtedy hit cenowy.
  Zaloguj się
 • avatar
  "Redaktorzy serwisu szybko się zorientowali, że pomylili datę i zdjęli artykuł."
  Jasne, tak zupełnie przypadkowa pomyłka...