Na topie

Samochód Lexus ES ma cyfrowe lusterka boczne - jakie są korzyści?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Motoryzacja Producenci: Lexus

Lexus ES to pierwszy produkcyjny samochód osobowy z nowinką technologiczną, jaką są cyfrowe lusterka boczne. Według japońskiego producenta, wiążą się z nimi rozmaite korzyści. Jakie konkretnie?

  • Samochód Lexus ES ma cyfrowe lusterka boczne - jakie są korzyści?
A A

Z jednej strony najprostsze rozwiązania są często najlepsze, ale z drugiej – warto czasem dać szansę nowinkom. Z takiego założenia wychodzi Lexus, który w swoim nowym modelu ES (2019) postanowił rzeczywiście (a nie tylko w szkicach koncepcyjnych) zastosować cyfrowe lusterka boczne.

Cyfrowe lusterka boczne to tak naprawdę „brak lusterek bocznych”. W ich standardowym miejscu pojawiają się kamery (w tym przypadku – z podgrzewanym obiektywem), a rejestrowany przez nie obraz wyświetlany jest na (5-calowych w tym przypadku) ekranach wewnątrz kabiny. 

Lexus ES lusterko

Jakie mają być plusy tego rozwiązania? Przede wszystkim: 

  • poszerzenie pola widzenia, 
  • bezproblemowe użytkowanie podczas deszczu i w nocy
  • oraz łatwiejsze korzystanie z pomocy (np. ostrzeżeń o obiektach w martwym polu).

Lexus ES deszcz

Teoretycznie plusami powinny być także: poprawa widoczności i zmniejszenie faktycznej szerokości pojazdu, ale akurat w modelu Lexus ES raczej tego nie osiągnięto, bo ramiona z kamerami są niemal tak duże (może poza wysokością) jak tradycyjne lusterka.

Lexus ES auto

Na świecie nie do końca jeszcze rozwiązano kwestie prawne tej technologicznej nowinki, dlatego też model ES z cyfrowymi lusterkami będzie (od października) dostępny wyłącznie na rynku japońskim. Czy jednak waszym zdaniem Europa też powinna się otworzyć na coś takiego? Dajcie znać, co uważacie.

Źródło: Lexus, New Atlas. Foto: Lexus

Odsłon: 3949 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
      1. Kenjiro
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2018-09-13 13:33

        Ma znaczenie, o tyle, że auto bez działającego lusterka jest niesprawne i nie możesz nim się poruszać po drogach.
        Ja plus widzę tylko jeden, niezależnie od tego jak usiądzie kierowca, to otrzyma prawidłowy obraz, a nie jak obecnie niektórzy, co widzą w lusterku 3/4 swojego auta i ledwo co poza, co całkowicie niweczy sens lusterka.

        Skomentuj

        1. Kenjiro
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-09-13 13:36

          PS. A lusterko do tymczasowej jazdy często możesz kupić u "kowala na wiosce", czego z kamerą czy tabletem już nie zrobisz. Oczywiście właściciele Lexusów zwykle nie kupują u kowali, ale konieczność czasem zmusza do niecodziennych kroków.

          Skomentuj

          1. Kenjiro
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-09-13 14:22

            A to, że lusterko możesz dopasować od innego modelu i dojechać jakoś autem do domu, a w przypadku uszkodzenia kamery/tabletu jesteś skazany na lawetę.
            Ba, może wystarczyć zdalny atak na auto, aby wywołać awarię.

            Skomentuj

  1. Fourth Illusion
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-13 12:45

    Pytanie jak bardzo w nocy taki ekran daje po oczach

    Skomentuj

    1. roman106
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-09-13 13:07

      Nie pomyślałeś, że ekrany mogą mieć czujniki światła i automatycznie dostosowywać jasność? Oprócz tego może być ręczne ustawianie jasności. A w telefonie to jak masz? Po ciemku też ekran masz na max jasność ustawiony?

      Skomentuj

      1. wanakamura
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-09-13 14:25

        pewnie że pomyślał,
        ale fizyki nie oszukasz jeżeli to nie będzie ekran OLED lub micro-LED to i tak będzie świecić

        Skomentuj

  2. Suncho
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-09-13 13:30

    nieuchronna wymiana tego lusterka po tym jak jakis malolat sobie ,,ulzy'' lub inne tego typu sytuacje bedzie bolesna finansowo......nie to co nowe szkielko do mondziaka za 40 zloty ;]
    pozdro

    Skomentuj

    1. Leader86
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-09-13 16:56

      Lusterka w normalnych samochodach tez maja troche elektroniki w sobie, wiec urwanie czy uszkodzenie wiaze sie z wizyta w serwisie, bo szkielko to sobie mozesz o sciane rozwalic.


      Cos za cos, jednakze nie wyobrazam sobie jezdzic czyms co nie reguluje automatycznie ilosci swiatla jaka sie odbija w lusterkach czy asystentach niewidocznego pola (nie kazdy jezdzi malym samochodem).

      Skomentuj

      1. marko.s
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-09-15 16:25

        A jakim takim wielkim samochodem jeździsz ?
        Ponad gabarytowym ? Zestawem specjalnym ? Kombajnem górniczym kopalni odkrywkowej ?

        Osobiście czasami jeżdźę pojazdami 18 m i potrzeby lusterek w formie kamer nie widzę. Jedyną pożyteczna jest czasami występująca kamera z tyłu pojazdu do obserwacji czy czasami ktoś nie postawił auta w martwym polu.
        Kolejną negatywna cecha tego rozwiązania jest ograniczona trwałość kamer w ruchu oraz wrażliwość na kondensację.

        Skomentuj Historia edycji

  3. jarekzon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-13 13:57

    Bezsens całkowity, kamera się zabrudzi i też nie będzie nic widać. Kolejny bardzo drogi badziew, który się będzie psuł. I zamiast cieszyć się jazdą, będę bluzgał pod nosem, i stał w kolejce do naprawy. Teraz wyobraźcie sobie, jak jakiś baran na motorze, urwie wam taką kamerę. Za lusterko płacę 100 zł. i po wszystkim. Najlepsze zawsze są proste rozwiązania.

    Skomentuj

  4. Michał 06
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-14 00:31

    Ciekawe jak te ekrany zachowują się w pełnym słońcu ,czy coś w nich widać .

    Skomentuj

  5. xxx.514
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2018-09-14 08:46

    Do pierwszego wypadku będzie ok, potem wielkie hurr-durr bo nie ma szklanych lusterek, pismaki pohałasują, Lexus będzie błagał o przebaczenie, coś tam pomachają rękami i wrócą do montowania szkiełek, a nad nimi obiektywów. A dużo później ponownie skasują lusterka i wtedy gładko przejdzie. Jak ze wszystkim co nowe. Poczekamy - zobaczymy.

    Skomentuj

  6. dziks
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-14 14:31

    Technologia kamer i ekranow jest juz tak rozwinieta w smartfoanch, ze nie jest problemem jej uzycie w aucie. Mysle, ze glownym czynnikiem blokujacym masowe przejscie z lusterek na kamery jest prawo drogowe. Cena...jak widze te wszystkie automatycznie skladane lusterka, to nie wydaje mi sie, zeby kamerka i ekran mialy byc drozsze lub bardziej awaryjne!

    Skomentuj Historia edycji

  7. dziks
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-09-14 14:38

    Tu mozecie zobaczyc wiecej zdjec mozliwosci kamer: https://newsroom.toyota.co.jp/en/lexus/24544476.html

    Skomentuj

  8. anarchist
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-09-14 17:06

    LOL... można mieć w samochodzie łatwe do wymiany, naprawy lusterko za 80PLN lub sobie strzelić takie za 10x tyle, bo jest hiper super nie wiadomo jak lepsze i osiągnąć w sumie to samo, bo do tego samego służy. Ile to korporacje nie zrobią żeby nie wyciągnąć od klienta kasy za jakieś pierdoły, zachcianki, fanaberie i do tego jeszcze wmówią ludziom, że bez tego już nie da się żyć (jeju to jak żyli ludzie zanim te zachcianki wymyślili) a Ci w to uwierzą i będą mieli wykreowaną potrzebę posiadania jakiegoś gadżetu z kosmosu, za kosmiczną cenę o kosmicznie skomplikowanej konstrukcji podczas gdy prosty jak cep odpowiednik za kilka procent tej ceni robi to samo :)

    Tak... tak podgrzewanie, martwe punkty, niesamowite pole widzenia... ale to wg. mnie nie jest warte zachodu. Z normalnym lusterkiem takim jak w Maluchu spokojnie można jeździć i tyle. Teraz mam takie ze sterowanym dzyndzlem (manualnym) i jak się strącie to może z max 80PLN zapłacę i każdy mechanik we wsi mi to zrobi albo nawet ja sam :)