Telewizory

UHD, HDR i kropki kwantowe w telewizorach Samsung okiem sceptyka

przeczytasz w 3 min.

„Albercik to działa” tymi słowami można opisać reakcję na kontakt z flagowym telewizorem HDR - Samsung 65KS9000L

Przyznam się bez bicia, że bardzo sceptycznie podchodziłem do zachwytów kolegów, którzy mieli możliwość doświadczyć technologii w tegorocznych telewizorach SUHD. Dających rewelacyjne kolory, o bardzo dużej liczbie odcieni, co ma usprawiedliwiać stosowanie pojęcia HDR przy opisie obrazu. Powiedziałem sobie, dopóki nie zobaczę, nie uwierzę i żadne techniczne zapewnienia mnie nie przekonają. Zobaczyłem i… chyba (bo warunki nie były idealne dla oceny) uwierzyłem, że to co Tomasz pisze o Samsungu 49KS8000 w naszym teście to prawda.

HDR to jest to

Technologia HDR, którą zastosował Samsung, to jedna z dwóch konkurencyjnych obecnie technologii HDR10 i Dolby Vision. Gdy zasiadłem przed telewizorem Samsung UE65KS9000L, mniej istotny był dla mnie sposób wyświetlania obrazu, czy nawet jasność 1000 nitów, którą mają wszystkie nowe telewizory SUHD. A także aż 512 stref lokalnego przyciemniania, pełne RGB dla każdego z pikseli z pomocą kropek kwantowych, panel z filtrem Ultra Black wykorzystujący specjalną konstrukcję minimalizującą odblaski tak szkodliwe dla obrazu z telewizora, szczególnie w jasnym pomieszczeniu.

Wyżej wymienione cechy mają w teorii umożliwić wyświetlanie obrazu o ogromnej dynamice. Teoria okazała się zgodna z praktyką, gdyż faktycznie obraz z Samsunga SU9000, na ekranie którego wyświetlane były przykładowe obrazy z odtwarzacza UHD marki Samsung, prezentował się doskonale.

Biorąc oczywiście poprawkę na jasne pomieszczenie, w którym dokonywano prezentacji - co sprawia, że wnioski są przede wszystkim subiektywne. 

Wiem, musicie uwierzyć na słowo, ale jeszcze nie widziałem tak dobrze odwzorowanych odcieni zachodu słońca, niuansów w obrazie chmur czy rozpryskującej się wody. Fakt, bardzo dużo zależy od materiału, ale gdy zapewnimy takowy, telewizor nas nie zawiedzie.

Jestem w kropce, wcale nie kwantowej

To określenie pada tu nie bez powodu. Im więcej czasu spędzam z projektorami, tym bardziej jestem przekonany, że to właśnie taki sposób wyświetlania obrazu jest tym idealnym, zapewniającym najlepsze odczucia dla oczu. Powoli zacząłem sceptycznie, zachowując jednak obiektywizm, spoglądać się na obraz z telewizorów. Nawet obraz UHD nie przekonywał mnie w pełni.

Po doświadczeniu z telewizorem SUHD mam problem. Dotychczas obawiałem się, czy aby ten postęp w telewizorach to przypadkiem nie marketingowe hasła. Tomasz w ostatnim artykule, w którym testuje telewizor Samsung 49KS8000, wskazuje, że te obawy nie mają racji bytu. Testowany produkt otrzymał ocenę Super Produkt i mimo iż jest to niższy model niż ten, który mnie tak zachwycił, to w pełni się z nią zgadzam.

Tylko co teraz pocznę, ja, miłośnik obrazu kinowego czyli odbitego od ekranu, do którego najbliżej projektorom kina domowego, który wpadł w uzasadniony zachwyt obrazem HDR jaki proponuje Samsung. Czyżby moje argumenty na korzyść projektorów miały przepaść z kretesem? Mam nadzieję, że znajdzie się kompromis, szczególnie że lubię bardzo duże przekątne nawet w niewielkich pomieszczeniach, ale z pewnością telewizory zyskują kolejną młodość.

Czekaliśmy na przełom w telewizorach, który będzie czymś na miarę wprowadzenia obrazu kolorowego. Sądzono, że czymś takim może być technologia obrazu 3D. Ta niestety nie zyskała oczekiwanej popularności w domowych zastosowaniach. Ale moment wprowadzenia UHD w połączeniu z HDR, to jest to coś co może, z perspektywy czasu, być uznane za kluczową chwilę w historii rozwoju telewizorów.

Telewizorów, które…

Nie przypominają urządzeń określanych tym mianem dwadzieścia lat temu. To kwestia nie tylko innych źródeł sygnału i wyższej rozdzielczości. To temat do długiej dyskusji, bo treści UHD jak i materiały HDR nadal nie są szeroko dostępne. Pod tym względem nadal jest wiele do zrobienia. Są już pierwsze jaskółki, na satelicie Astra można obejrzeć kilka kanałów w trybie HDR, ale zgodzę się, że dla widzów głodnych różnorodnych treści to nadal za mało.

Idzie jednak ku lepszemu - pamiętajmy, telewizor to dziś bardziej monitor, który może wyświetlić na przykład zdjęcia i filmy z aparatów cyfrowych. Technologia HDR może poradzić sobie z ich prezentacją lepiej niż w starszych modelach, nawet jeśli nie są to materiały z przyczepioną metką HDR.

O postępie świadczy też kolejne wcielenie Smart TV. W nowych Samsungach posiłkuje się ono systemem Tizen 3.0 i nie może być dziś traktowane jako niedorobiony gadżet. Tak. Zgadzam się, że ciągle nie jest to tak sprawnie działająca platforma jako komputer, ale z drugiej strony, w porównaniu z ubiegłorocznymi modelami mamy ogromną przepaść. Na korzyść tegorocznej linii telewizorów.

Co może powstrzymać przed zakupem. Chyba tylko…

No właśnie. Czy coś może powstrzymać nas przed sprawieniem sobie nowego telewizora SUHD? Zwyczajową kwestię wyboru marki odłóżmy na bok. Załóżmy, że Samsung to ta jedyna słuszna.

Moim zdaniem wzornictwo działa na korzyść, bo pod tym względem Samsung wypada coraz lepiej. W tym roku, nawet osoby sceptycznie nastawione do zakrzywionych ekranów, nie będą narzekać. Mamy bowiem zakrzywione (na zdjęciach) jak i z powrotem klasycznie płaskie panele.

Powstrzymać może mnie tylko cena. Choć i to nie jest argument ostateczny. Samsung zaoferował najnowsze technologie również w mniejszym, a więc tańszym, formacie, niż w 65”. Ten duży telewizor kosztuje 12 tysięcy złotych, ale stawia również bardzo wysoką poprzeczkę dla jakości obrazu.

Mniejszy format to oczywiście pewne kompromisy, ale jak pokazuje nasz test Samsung 49KS8000 z 49 calowym panelem, który kosztuje około 6600 złotych, zasłużył na wyróżnienie jako Super Produkt.

Tylko kto to doceni?

Metodologia testowania sprzętu, w którym jakość reprodukcji treści jest kluczową cechą decydującą o przyznaniu mu oceny, zmieniła się w ostatnim czasie. Sprzętu audio nie testujemy już podając jedynie wykresy. Ważne są osobiste wrażenia przy słuchaniu różnego typu muzyki. Podobnie będzie również z telewizorami. Owszem, technologie będą nadal wyznaczać kolejne poziomy zaawansowania, ale coraz częściej będziemy zwracać uwagę na to co mówią nam nasze własne oczy.


To tylko fragment ekranu

HDR? Czy to ma sens? Mój zachwyt nie jest bezgraniczny, nadal jest w nim odrobina sceptycyzmu. Lecz nawiązując do kultowej Seksmisji Machulskiego powiem - „Albercik to działa”. Kto jeszcze nie zapoznał się z recenzją Samsung 49KS8000, powinien uczynić to jak najszybciej.

Mimo to na koniec rzucam pod dyskusję pewną kwestię. Ilu użytkowników telewizorów, waszym zdaniem docenia wysoką jakość obrazu, wyższą niż w starszej generacji modelach? Wszyscy, a może tylko część (określmy ich mianem wideofil) zauważy, że istotnie jest lepiej, z kolei reszcie będzie wszystko jedno.

Źródło: Samsung, Inf. własna 

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    brigthmight
    17
    jesli juz telewizor powyzej 10k to tylko oled 4k z hdr prosze pana. Ogladany poznym wieczorem w polmroku, kazdy kto ogladal lcd i oled'a w takich warunkach bedzie wiedzial o czym mowie.
    • avatar
      Konto usunięte
      10
      No prawie się dałem nabrać. Jednak im dłużej czytałem, tym bardziej się dziwiłem, dlaczego nie ma odniesienia do TV w technologii OLED? Po chwili zastanowienia sprawa jasna, bo OLED to sztandarowa technologia największego konkurenta. I przychodzi kolejna refleksja. Tekst pisany jakby nikt prócz Samsunga nie robił TV, a skoro się nie wspomina o konkurencji, tylko o tym jednym producencie, to chyba jasne, jakie są jego motywy. Zatem też jasne, że na obiektywizm nie tylko nie można liczyć, ale można być pewnym intencji.
      • avatar
        BluePandoraBox
        4
        ktoś kto cytuje teksty z Seksmisji i to jeszcze mnie popularne musiał przekroczyć wiek Chrystusowy, czyli będzie w tak zwanym "kwiecie wieku", a takie osoby często już muszą nosić okulary, dziś było słońce więc możliwe że te okulary są z fotochromami o zabarwieniu różowym
        ten entuzjastyczny tekst to pewnie ich zasługa? ;)

        a na poważnie, Samsung jakoś swoimi matrycami LCD mnie nie przekonuje, LG też - biała dioda pokryta filtrem aby uzyskać niebieski subpiksel?,
        nigdy nie goniłem za nowościami i tutaj też sądzę że warto poczekać przynajmniej rok a nawet trzy by zobaczyć jak ten segment współczesnej elektroniki będzie ewoluować
        jest szansa że za ten czas pokażą coś zupełnie innego, lecz nabywcy muszą zagłosować portfelem i przestać kupować kolejne LCD owinięte tylko w inny papierek
        jak się spostrzegą że ludzi mają dość nabijania w butelkę i kupowania po raz enty tego samego to wyciągną jak czarodziej coś zupełnie innego z kapelusza
        przecież te kropki i inne bajery są po to by "wycisnąć" jeszcze maksymalnie ile się da z obecnych linii produkcyjnych LCD ograniczając inwestycje w nowości
        lecz do czasu aż ludzie będą te odświeżone kotlety kupować nic się nie zmieni, nie mam parcia na zakup nowego TV, stary jeszcze pochodzi, więc poczekam, ze spokojem ;)
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          Ciekawe czy w tych drogich TV tez wsadzaja najtansze kondensatorki z mozliwych, czy wymyslili inny sposob.
          • avatar
            kiciooo
            3
            jak dla mnie to takie testy są w ogóle idiotyczne.. robią je idioci dla idiotów.. bo ile jest materiału, żeby "poczuć" różnicę? no dajmy na to, że zdobędziemy odpowiedni film... i co dalej? taki super hiper wypasiony tv ma stać wyłączony przez następny miesiąc, dopóki nie zdobędziemy kolejnego?? bez sensu... dlaczego w tym tekście nie ma jak wygląda na nim zwykły obraz tv z kablówki bądź satelity, czy film odtwarzany z pendrive (niekoniecznie jakiś najnowszy, bo przecież lubimy wracać też do starszych filmów)? czyli to co ogląda się na co dzień? już abstrahując od tego ilu ludzi w ogóle stać na taki tv w naszym kraju i na te filmy 4K UHD z HDR (których zresztą jest tyle, że można na palcach jednej ręki policzyć). a technogogia 3D upadła, bo pomimo zalewu telewizorów nie było dostępu do treści.. na chwilę obecną tu sprawa wygląda podobnie.. po co komu coś, co się włącza raz na pół roku, bo stare filmy bądź ulubiony serial w tv wygląda na nim gorzej niż na starym tv bez tych wszystkich bajerów??? no chyba, że sprawa ma wyglądać tak jak z drugim samochodem w rodzinie, zwykły ma się na dojazdy do pracy czy na zakupy, a wypasiony na wakacyjne wojaże raz czy dwa razy do roku
            • avatar
              pkakol91
              2
              Pisząc tak subiektywny artykuł warto by było przynajmniej trzymać się faktów tam gdzie jest to możliwe. Ten tv nie ma żadnych 512 stref podświetlenia, ani pełnego RGB (chyba, że sRGB?).
              Warto rozumieć pojęcia których się używa. Dla przykładu zastanawiam się czy autor zadał sobie trud sprawdzenia czym jest Dolby Vision...
              Nie chcę rzucać oskarżeń, ale to na prawdę brzmi jak artykuł sponsorowany.
              • avatar
                0qwer0
                1
                A czemu na drugim foto ten niesamowicie odwzorowany obraz chmur jest taki różowy?
                • avatar
                  rob 25
                  1
                  Treść to słowo klucz w tej technologi obrazu - nie ma jej lub jest trudno dostępna więc co za tym idzie z tymi TV będzie dokładnie tak samo .Dla tych telewizorów nie odbierając im ,że są naj i w ogóle cacy - to naprawdę nie ma nawet nadziei .Paru dzianych gości to kupi ,ale żeby biznes się udał to ten sprzęt musi się sprzedać w milionach sztuk .Inaczej będzie to niszowa technologia nie mogąca rozwinąć skrzydeł ,a za rok dwa znów coś nowego i w kółko to samo .
                  • avatar
                    Kenjiro
                    0
                    Chyba papka marketingowa komuś wyprała mózg. HDR to możliwość odwzorowania dużego kontrastu (rozpiętość tonalna sceny na poziomie np. 14 EV czy więcej - kontrast 4000:1), więc co ma do tego jasność ekranu? Oczywiście pośrednio może mieć, o ile wpływa na kontrast. Więc nie bardzo rozumiem, co ma znaczyć zachwyt nad jasnością ekranu bez informacji o faktycznym i statycznym kontraście? Co z tego, że ekran może mieć jasność 1000 nitów, gdy najciemniejszy punkt w takim momencie będzie mieć przykładowo 10 nitów, więc kontrast będzie 100:1, czyli rozpiętość tonalna będzie na poziomie 7 EV?
                    Zgodnie z powyższym zapytuję, gdzie w tych telewizorach jest wspomniany HDR, skoro nie podano informacji o kontraście?
                    • avatar
                      afgan25
                      -1
                      Nie ma rozjaśnień czerni i nierównomiernego podświetlenia, aczkolwiek oled jest drogi i wystarczy na niezbyt długo. Jak ktoś ma hajs to da rade się wymienić co generacje Oledów :)

                      Pytanie do redakcji! :)

                      Wszystko dobrze droga redakcjo, to co w takim razie polecicie w wersji ks dla osób ceniących granie na tv pod pc. Bo np w js9000 Tryb gier nie jest jednak odpowiedni do używania z komputerem, bowiem nie pozwala uzyskać pełnej rozdzielczości barw (przy sygnale 4:4:4/RGB) przez co drobne kolorowe elementy są mniej czytelne. By telewizor działał jako pełnowartościowy monitor należy włączyć funkcję "UHD Color" i niestety zwiększa się input lag. Czy w seri ks poprawiono połączenie uhd z pc?
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        -1
                        Niezła bzdura że technologia 3d upadła bo nie było dostępu do treści hahahah.Człowieku ja mam wszystkie najnowsze filmy normalne i w 3d.Przestań pisać bzdury bo treści 3d jest aż nadmiar i każdy najnowszy film wychodzi w 3d jesli jest co pokazac w 3d w danym filmie.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          -2
                          Mnie HDR i WCG bardziej jara jak nawet kiedyś format BD. O ile z pewnej większej odległości nawet DVD wyglądało nieźle w porównaniu do BD (zwłaszcza na PDP i po dobrym upscalingu), o tyle olbrzymią (a taka właśnie jest między BT709 a BT2020) dysproporcję w kolorach widać jak na dłoni nawet na małym panelu. To samo z HDR, bo tam gdzie na materiale BD trzeba ucinać detale, to HDR umożliwia przedstawienie zakresu dynamiki jaki postrzegają nasze oczy. Widać to już nawet na obecnych pierwszych filmach UHD, tam gdzie są detale na UHD, tam BD biała prześwietlona plama (np. w mad maxie na BD nie widać wcale słońca, a w wersji UHD jest już doskonale zarysowane słońce i chmury). Teraz jak widzę filmy BD, to niezbyt to ciekawie wygląda, to zaczyna nawet drażnić, gdy już dostrzegam już te wszystkie różnice (kompromisy, które musieli zastosować dla formatu BD). Może nie jest to aż tak drastyczna różnica jak porównanie obrazu czarno białego z kolorowym, ale jest to wciąż bardzo drastyczna, nie jest na pewno mała, a chodzi tez o to, aby technologia szła do przodu.

                          Jedyne minusy tego formatu UHD, to moim zdaniem nośnik, który jest mimo wszystko za mały, brak obsługi dolby vision w 12 bitach. Jest też pewny szkopuł związany z tym, że materiał HDR wykorzystuje max jasności (możliwości) obecnych tv, a sprawia to, że w nasłonecznionym pokoju obraz może wydać się trochę zbyt ciemny (materiał z BD był stworzony dla 100 nitów i tam można było go sporo podkręcić na użytek dzienny, a przy obecnych tv nie ma specjalnie możliwości, aby tv osiągały sporo ponad 1000 nitów, ot obraz ma zawsze standardową jasność)
                          • avatar
                            seba_nurek
                            0
                            Ludzie większość użytkowników i tak nie widzi różnicy, do tego jak trzeba blisko siedzieć przed TV UHD żeby dostrzec szczegóły obrazu! Trzeba być tylko maniakiem TV. Uważam że dobre FullHD wystarczy. A technologia UHD to przyszłość i mająca sens dla bardzo dużych telewizorów. No i jeszcze ta dostępność materiałów video w UHD... może za 10lat!
                            • avatar
                              Koriolan
                              0
                              1. Kiedy będzie można dodawać komentarze z urządzeń mobilnych?
                              2. czy na najnowszych LCD piłka tenisowa jest piłka czy smugą?
                              3. Dlaczego miałbym wymienić plazmę G30 Panasonica na LCD /OLED (źródła sygnału to tuner satelitarny oraz DVD/BR) ?