Na topie

Sieci 5G a bezpieczeństwo Internetu Rzeczy

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Sieci 5G w obecnym kształcie nie są odpowiednio zabezpieczone, a przez to nie są przygotowane na rewolucję związaną z Internetem Rzeczy (IoT).

 • Sieci 5G a bezpieczeństwo Internetu Rzeczy
A A

Technologia 5G ma potencjał, by wnieść Internet Rzeczy na znacznie wyższy poziom i sprawić, że wejdą na niego inteligentne domy, inteligentne samochody i inteligentne miasta. Równocześnie jednak superszybka sieć mobilna może znacząco rozszerzyć pole potencjalnych ataków na IoT, przed czym ostrzegają eksperci Bitdefender.

Sieci 5G mają mnóstwo zalet: od bardzo dużej szybkości (na poziomie 10 Gb/s) i niskie opóźnienia (nawet poniżej 5 ms), po niezawodność i stabilność w ruchu. Rzadko mówi się zaś o potencjalnych minusach, a jeśli już, to głównie wspomina się o (niepotwierdzonej) szkodliwości dla zdrowia. Tymczasem najważniejsze problemy do rozwiązania mogą wiązać się z bezpieczeństwem.

Gunter Reiss, wiceprezes A10 Networks zwrócił ostatni ona to uwagę. Powiedział, że „nowe aplikacje o znaczeniu krytycznym, takie jak pojazdy autonomiczne, inteligentne miasta i monitoring stanu zdrowia pacjenta sprawią, że niezawodność sieci będzie miała podstawowe znaczenie dla ochrony ludzi i gospodarki. Tymczasem gwałtowny wzrost natężenia ruchu i liczby podłączonych urządzeń znacznie zwiększy pole potencjalnych ataków i ich skalę”.

Eksperci Bitdefender przekonują w związku z tym, że najważniejsze będzie zabezpieczenie warstwy rdzenia sieci i ochrona przed atakami typu DDoS (a więc powodującymi paraliż przez generowanie sztucznego ruchu). Jednym z kluczowych kroków prowadzących do bezpieczniejszego ruchu sieci 5G będzie aktualizacja zapór sieciowych Gi/SGi, na co – jak na razie – zdecydował się zaledwie jeden na dziesięciu operatorów.

W obliczu doniesień medialnych niepokoić może również fakt, że rozwojem technologii 5G w dużej mierze zajmują się przedsiębiorstwa chińskie. W tej kwestii jest jednak alternatywa, także europejska w postaci firm Nokia i Ericsson.

Źródło: Bitdefender, inf. własna. Ilustracja: geralt/Pixabay

Odsłon: 22030 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij
 1. mutissj
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-05-24 19:02

  5ms hahaha już to widze

  Skomentuj

 2. xxx.514
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-24 21:42

  W laboratorium i na papierze parametry sieci 5G wyglądają pięknie, tak jak i dla 4G. Jak działa 4G - widać, podejrzewam zatem, że i 5G tak skończy. A co do szkodliwości względem zdrowia to jestem prawie pewien, że sytuacja jest analogiczna jak do szczepionek - umysłowe ameby same się nakręcają, nie zważając na badania. Jeśli dobrze przekalkulowałem, 6GHz pasmo ma długość fali 5mm, co daje nam standardowe pasmo mikrofalowe, a te jest niebezpieczne tylko z małej odległości, zazwyczaj skutkuje oparzeniami przy odpowiednio dużej mocy nadajnika. Wydajność 5G będzie widać, jak standard ostatecznie się rozpowszechni, bo tak jak nadajnik ma do obsługi zaledwie paru użytkowników to nie ma co nadmiernie się ekscytować transferami.

  Skomentuj

 3. nsanee
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-05-25 12:06

  Jak niepotwierdzonej szkodliwości dla zdrowia? Skoro zostalo potwierdzone ze 2,3 i 4G sa szkodliwe, to 5G tez takie bedzie i to w wiekszym stopniu.

  https://ehtrust.org/scientific-research-on-5g-and-health/ - strona posiada linki do przeprowadzonych badan.

  Skomentuj

  1. Kuciem
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-05-25 23:11

   Wszedlem na ta strone... a tam juz na dzien dobry sa niedociagniecia i niedopowiedzenia naginajace na maxa pod swoje teorie spiskowe, wiec nawet w te kolejne linki nie wchodze.

   Skomentuj

 4. nsanee
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-05-25 12:07

  Jak niepotwierdzonej szkodliwości dla zdrowia? Skoro zostalo potwierdzone ze 2,3 i 4G sa szkodliwe, to 5G tez takie bedzie i to w wiekszym stopniu.

  https://ehtrust.org/scientific-research-on-5g-and-health/ - strona posiada linki do przeprowadzonych badan.

  Skomentuj

 5. Maden44
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-27 18:04

  A mi w 100% starcza internet poznań - https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/internet naprawdę dobre łącze także na razie nie planuje zmieniać

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)