Na topie

5G w 2018 roku obejmie zasięgiem cały kraj (a konkretnie: San Marino)

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Już w przyszłym roku przeprowadzona zostanie europejska „próba generalna przed wejściem w erę superszybkiego Internetu mobilnego”.

5G w 2018 roku obejmie zasięgiem cały kraj (a konkretnie: San Marino)

A A

Unia Europejska chciałaby, by sieci 5G zaczęły być dostępne dla mieszkańców Starego Kontynentu już w 2020 roku. To może się udać, jeśli testy rozpoczną się wcześniej. I tak, dowiadujemy się, że w 2018 roku technologia obejmie swoim zasięgiem cały kraj. Choć może to brzmieć imponująco, mówimy tu o San Marino, a więc jak o wcale-nie-takim-dużym mieście.

San Marino ma 61 kilometrów kwadratowych i 30 tysięcy mieszkańców. To bardzo niewiele, ale tym lepiej dla przeprowadzenia testu. Stoi za nim firma Telecom Italia, która w inwestycji widzi „próbę generalną przed wejściem w erę superszybkiego Internetu mobilnego”. Jeśli test się powiedzie, San Marino będzie pierwszym krajem na świecie w stu procentach pokrytym zasięgiem 5G.

Dwa lata później zasięg sieci 5G objąć ma całe duże miasto, a konkretnie Turyn znajdujący się około 5 godzin drogi od San Marino. Tutaj sprawa będzie już jednak bardziej skomplikowana, bo powierzchnia wynosi 130 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności to ponad 900 tysięcy. Telecom Italia jest jednak dobrej myśli.

Tego rodzaju testy przeprowadzane lub planowane są także w Azji (głównie w Chinach, Japonii i Korei Południowej) oraz w Stanach Zjednoczonych. Sporo w tym temacie zamierza zrobić również Polska. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiada nawet, że chce, by „Polska była europejskim liderem technologii 5G”.

Unia Europejska naciska na podkręcenia tempa przy wprowadzaniu 5G, ponieważ jest to technologia, która może zmienić świat. Dobrze widzieć, że coś się w tej kwestii dzieje.

Źródło: Financial Times, Business Insider, inf. własna. Foto: tpsdave/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2382 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. vegasnight9
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-07-17 15:46

  Ta sieć rzeczywiście ma potencjał. Jeśli dane techniczne się potwierdzą to będzie przełom. Mnie zastanawia natomiast jedna rzecz. Jeśli UE stawia sobie za cel wprowadzenie 5G to powinna odgórnie zakończyć wojenki operatorów odnośnie nadajników (nasze / wasze ) i całą fizyczna sieć połączyć w jedność. Wszystkie nadajniki muszą działać razem a tam gdzie nie ma zasięgu budować nowe z dofinasowania rządowego aby pokryć zasięgiem 5G cały kraj. Ciekawe jak to wyjdzie w praktyce bo na dzień dzisiejszy ciężko mi to sobie wyobrazić.

  Skomentuj

  1. Adiqq
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-17 19:55

   Może nie jestem w temacie, ale za coś tę sieć nadajników, operatorzy musieli zbudować, a nawet jeżeli mieli dofinansowania na nią to na ustalonych warunkach.
   Żaden operator nie odda swoich nadajników za darmo, bo ktoś sobie ubzdurał "wyższy cel".
   Mogą się dogadać między sobą, mogą zostać zachęceni do tego finansowo, ale siłą to nie przejdzie, to są prywatne firmy.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!