Na topie

„Strategia 5G dla Polski” - superszybki Internet dla każdego Polaka

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Ministerstwo Cyfryzacji chce, by sieć 5G objęła swoim zasięgiem cały kraj. W technologii tej upatruje „wielkiej szansy dla Polski”.

„Strategia 5G dla Polski” - superszybki Internet dla każdego Polaka

A A

Władze państwa, naukowcy i inżynierowie oraz przedsiębiorcy mają współpracować, by możliwie najszybciej Polacy mogli skorzystać z technologii 5G, a więc superszybkiej sieci mobilnej. To podstawowe założenie „Strategii 5G dla Polski” podpisanej w tym tygodniu przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Sieć 5G w Polsce

Podpisana „Strategia...” to pierwszy krok w stronę wdrożenia technologii 5G w naszym kraju, które zostało niejako wymuszone przez Jednolity Rynek Cyfrowy, a więc strategię Komisji Europejskiej, mającej na celu wypracowanie sytuacji, w której Unia Europejska jest obszarem gospodarczym zintegrowanym cyfrowo.

Władze Unii chciałyby, by sieć 5G była dostępna dla Europejczyków przed końcem 2020 roku, ale Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło się z prośbą o dodatkowe dwa lata. Powód? Konieczność prowadzenia negocjacji Polski z Rosją i Białorusią.

Jednak choć wdrożenie może potrwać nieco dłużej, minister Streżyńska ma nadzieję, że same rozwiązania techniczne będą gotowe wcześniej. Mało tego – zapowiada, że cel jest taki, by „Polska była europejskim liderem technologii 5G”.

„Warto może zainwestować specjalne siły i środki w to, by przyspieszyć rozwój tej sieci (5G) nie szczędząc również inwestycji finansowych, bo zwrot może być wielokrotnie większy” – dodaje Streżyńska, która chce by technologia była dostępna dla każdego Polaka i połączona z innymi strategiami państwa.

5G to szansa dla polskiej gospodarki

Według Ministerstwa Cyfryzacji technologia 5G może pomóc naszej gospodarce w wybiciu się na wyższy poziom i dlatego też upatruje się w niej „wielkiej szansy dla Polski”. Aby to osiągnąć konieczna jest jednak współpraca wymienionych już podmiotów: państwa, jednostek naukowych i firm.

Polska słynie z tego, że nowe technologie nie są jej obce, a nasi specjaliści osiągają sukcesy na całym świecie. Odpowiednie wsparcie rządowe faktycznie może więc przełożyć się na konkretne rezultaty w postaci szybkiego opracowania i wdrożenia 5G oraz wiążących się z tym korzyści… 

Co nam da 5G?

5G to technologia, która – jak dowiadujemy się ze specyfikacji – obsłuży milion urządzeń na kilometr kwadratowy, a do tego zaoferuje prędkość przesyłu danych na poziomie 20 Gb/s przy opóźnieniach nie przekraczających 4 ms. Krótko mówiąc: to zdecydowanie szybszy i bardziej stabilny Internet mobilny.

Technologia 5G ma potencjał, by zmienić świat – mieć poważny wpływ na społeczeństwo i funkcjonowanie przedsiębiorstw. Minister Streżyńska podkreśla nawet, że na 5G należy patrzeć „nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego”.

Jak czytamy w komunikacie prasowym: „w sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i niezliczone inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą, będą przekształcać całe sektory naszej gospodarki – od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję”.

Źródło: Business Insider Polska, TVN24BiS. Foto: tmeier1964/Pixabay (CC0)

Odsłon: 4753 Skomentuj newsa
Komentarze

23

Udostępnij
 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-30 08:14

  Uhm, szczególnie widzę te 4 ms, prawa fizyki się kłaniają plus opóźnienia na każdym z urządzeń. No chyba, że liczą 4 ms do stacji bazowej.

  Skomentuj

  1. Mighn
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-30 09:29

   Jest szansa na 4ms - pamiętaj, że po szkielecie masz opóźnienia poniżej 1ms więc nawet licząc do serwerów brzegowych, jeśli sama łączność 5G da narzut do 3ms jest szansa się zmieścić... czyli prawie jak po kablu, a lepiej niż po kablu w niejednej osiedlówce z routerem opartym o bliskich potomków ZX spectrum :P Oczywiście jak będzie na prawdę to wyjdzie w praktyce - czy telkomy nie będą oszczędzać na infrastrukturze i po wpięciu się do jednej stacji 100 urządzeń z 4ms nie zostaną tylko marzenia a transfer spadnie do jakiś szalonych 500Kb :P

   Skomentuj

   1. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-30 18:19

    No chyba jednak nie, bo po pierwsze pasmo 5G jest kompletnie nieużyteczne w budynkach, gdzie najczęściej korzysta się z netu (obecne propozycje to 28 GHz, 37 GHz and 39 GHz), a po drugie nie jesteś sam w tej sieci (i czekasz na swoje okno).

    Aczkolwiek tak naprawdę to jeszcze nic nie wiadomo, bo cały projekt nie wyszedł jeszcze poza fazę obietnic i założeń.
    Tu pięknie widać, na jakim etapie jest całe 5G.
    https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/sites/3/2017/02/ITU-IMT2020.jpg

    Założeń jest mnóstwo, ale jak czas pokaże, większość wziętych niestety z czapki...

    Skomentuj

 2. raspo
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-06-30 08:59

  Nie wiem jakie szanse da naszej gospodarce 5G, ale sądzę, że większe dałyby własny dobrze rozwinięty przemysł i ośrodki badawcze zajmujące się opracowaniem nowych technologii. Tym bardziej, jeśli strategia sprowadza się do tego, żeby jak najszybciej wprodzadzić sieć 5G. Ale co tam, hurra! cieszmy się, że będziemy liderami 5G i pędźmy do pracy na kasie w zagranicznym hipermarkecie ;-)

  Skomentuj

  1. krzysiek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-30 10:54

   nie wiem ile masz lat, nie wiem gdzie mieszasz, nie wiem czy pamietasz czasy gdy technologie komuniacyjne dla ludzi ograniczały sie do jednego telefony stacjonarnego na kilka(nsćie) rodzin ale musze ci powiedzieć iż swobodny dostęp do informacji i jej wymiany ,możliwość nawiązywania kontaktów niezależnie od miesca zamieszkania zmienia świat oraz ludzi.

   Skomentuj

   1. raspo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-30 12:50

    Tak, pamiętam czasy kiedy telefonów było kilka w moim bloku, a do rodziny dzwoniłem z kabiny na poczcie, ale to było ze 30 lat temu. Teraz już nie jest problemem do kogoś się dodzwonić, wysłać maila czy współpracować zdalnie przez Internet, więc nie wiem o co Ci chodzi? Napisałeś tak jakby sieć 5G miała otworzyć ludziom okno na świat bo zacofani Polacy nie mają komórek i dostępu do Internetu. Tymczasem w 2016 roku mieliśmy ponad 57 mln aktywnych kart SIM (dane GUS), czyli wypada więcej niż 1 na mieszkańca. Oczywiście na zapadłych wsiach są ludzie bez telefonów i Internetu, ale tacy ludzie są też w miastach bo po prostu nie potrzebują takiej komunikacji i sieć 5G tego nie zmieni. Zgadzam się, że telekomunikacja jest ważna, ale nie spotkasz już od lat firmy, która nie ma telefonu czy dostępu do sieci i przez to nie może się rozwijać. Ponawiam więc pytanie: jakież to niezwykłe szanse da gospodarce sieć 5G? Serio, jeśli znasz odpowiedź, to mnie oświeć.

    Skomentuj

    1. krzysiek
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-06-30 13:26

     tak. poprzez łatwy dostęp do informacji dla każdego zainteresowanego.
     I tutaj nie chodzi tylko o bezpośrednie korzyści tu i teraz ale np o pośredni wpływ na kształcenie i edukacje osób które w rynku i gospodarce dopiero będą uczestniczyć.

     tak na moje to wyglada :)

     Skomentuj

     1. raspo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-06-30 13:59

      OK, niech się młodzież kształci. Nie sądzę jednak, żeby w Polsce były miliony ludzi bez możliwości dostępu do Internetu, które po wprowadzeniu 5G ten dostęp uzyskają i dzięki temu wpłyną znacząco na rozwój gospodarki. Tak jak już pisałem - kto chce to i teraz ma dostęp, poza nielicznymi w skali kraju wyjątkami. Dla mnie to wygląda na kreowanie na siłę "wielkiej szansy" podczas, gdy na wielu innych płaszczyznach leżymy.

      Skomentuj

     2. krzysiek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-30 14:17

      no jasne ze jest w tym troche piarowego zadęcia ale pani Streżyńska po prostu robi na swoje działce co do niej należy - na gospodarkę jako taką pewnie wpływu nie ma. :)

      Ale tak na marginesie to na prowincji jakkolwiek internety są to często mimo wszystko dość lipny. Mam działkę na wsi i niby LTE jest ale trzeba wyjśc z domu (na rtarasie jest ok) w środku to zależnie od pomieszczenia to sie wacha od 3G do edge :)
      (Orange)
      Nam też aero ale w sezonie wakacyjnym nieużywalna (możliwe jest zapchanie?). Plus to samo.

      Skomentuj

  2. krzysiek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-30 10:54

   nie wiem ile masz lat, nie wiem gdzie mieszasz, nie wiem czy pamietasz czasy gdy technologie komuniacyjne dla ludzi ograniczały sie do jednego telefony stacjonarnego na kilka(nsćie) rodzin ale musze ci powiedzieć iż swobodny dostęp do informacji i jej wymiany ,możliwość nawiązywania kontaktów niezależnie od miesca zamieszkania zmienia świat oraz ludzi.

   Skomentuj

 3. mutissj
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-06-30 09:16

  pomarzyć sobie mogą

  Skomentuj

 4. panczek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-30 10:01

  Oni chcą zostać liderami w technologii 5G, a w sporej części kraju, za głównymi terenami miejskimi, często nie ma nawet 3G. Więc może by się wzięli za rozwój podstawowej sieci, a nie za przyszłe technologie.

  Skomentuj

  1. Q2hvY2hsaWs6
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2017-06-30 10:27

   No ale to jak nie ma to nie ma... Po co teraz uzupełniać braki w 3G czy 4G skoro można się skupić na tym, żeby 5G było w całym kraju?

   Skomentuj

  2. Adiqq
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-30 12:14

   Warto też pamiętać, z czego wynikają takie problemy, w Polsce mamy bardzo restrykcyjne limity mocy anten, nie wiem czy ciągle są tak niskie, ale jeszcze parę lat temu było to 0,1 W/m2 , podczas gdy w większości krajów UE dozwolona moc anten to od 4,5 do 10 W/m2.

   Skomentuj

 5. Player1
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-06-30 11:26

  Nareszcie i Polacy będą mogli przeglądać Pornhub w HD bez zacinek! Jak nic dogonimy zachód właśnie dzięki szybszemu internetowi mobilnemu.

  Skomentuj

  1. niewczascoprobo
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-06-30 12:30

   też czekam na porno

   Skomentuj

 6. sebmys
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-06-30 14:45

  Niech robią. Było by extra, ale ja czekam żeby choć 3G działało normalnie.

  Skomentuj

 7. vegasnight9
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-30 15:33

  Jak wygląda zasięg 5G w porówniu do 4G ? Zakładając taki sam rozstaw nadajników.

  Skomentuj

  1. endrju_pl
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-03 19:18

   Dużo mniejszy. 5G ma się opierać na dużej ilości przekaźników rozmieszczonych w mniejszych odległościach.

   Skomentuj

 8. rlistek
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-06-30 17:36

  Co z tego, ze bedzie nowa technologia, jak ci oszusci z sieci komorkowych i tak ci naloza lejek i bedziesz miec 0,5mbit\s. To czym sie powinni zajac to kladzeniem swiatlowodow gdzie sie da, bo to jest jedyny sensowny internet.

  Skomentuj

 9. baca130
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-30 18:56

  I zapewne limit danych zabije te superszybkie "5G"

  Skomentuj

 10. skalak23
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-30 20:13

  @rlistek masz rację powinni wprowadzić obowiązek kładzenia światłowodów podczas modernizacji drogi w ogólnym rozrachunku pewnie by wyszło niewiele drożej dużo szybciej i bez limitów.

  Skomentuj

 11. Stashqo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-07-02 12:07

  Tiaaaaa 5G dla każdego :) w mojej rodzinnej wiosce po kablu co najwyżej 2mbit/s i to od 4lat dopiero bo wcześniej było ultraszybkie 256kbit a tutaj proszę, 5G będzie, może nawet zasięg się pojawi? :)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!