Motoryzacja

Wodorowe auto Toyota Mirai już za miesiąc, swoje modele planują Honda i BMW

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2014-11-19

Czy to początek motoryzacyjnej rewolucji, czy tylko kolejna próba jakich wiele już było?

Toyota Mirai

Z samochodami na wodór wiązane są ogromne nadzieje. Jednym z producentów, który ma nadzieję tę technologię rozwinąć i rozpowszechnić jest Toyota. O jej modelu pisaliśmy już w czerwcu – teraz wreszcie Japończycy ujawnili nazwę i podzielili się szczegółami na temat jego premiery. Przy okazji do walki dołączyli się kolejni gracze.

Toyota Mirai – tak nazywać będzie się pierwszy seryjny sedan tej firmy, który wykorzysta wodorowe ogniwa paliwowe. Rozwiązanie to ma pozytywnie wpłynąć nie tylko na ekologię, ale też ergonomię i wydajność („tankowane” w zaledwie trzy minuty – pełny bak wystarczający na przejechanie co najmniej 500 kilometrów). 

Zapowiada się więc naprawdę dobrze. Podstawowe pytanie brzmi zatem – kiedy Mirai pojawi się na rynku. I wreszcie poznaliśmy odpowiedź. Do japoński sklepów samochód wjedzie już za niecały miesiąc, 15 grudnia. W Stanach Zjednoczonych premiera planowana jest na drugi kwartał 2015 roku, a w Europie – na trzeci kwartał.

Według wiceprezesa Toyoty, Mitsuhisa Kato, samochody wodorowe będą prawdziwą rewolucją. – „Innowacje w Mirai są znacznie większe niż w naszym (hybrydowym) Priusie. To początek długiej drogi”. Japończycy zamierzają sprzedać 700 egzemplarzy do końca przyszłego roku i ponad 3 tysiące w ciągu najbliższych trzech lat.

Toyota Mirai system

Choć technologia wodorowych ogniw paliwowych brzmi całkiem nieźle, są też pewne problemy. Przede wszystkim – wysokie ceny i koszty utrzymania. Poza tym – brak stacji. To wszystko jest jednak do naprawienia. Nie dziwi więc, że kolejni producenci wierzą w sukces tego rozwiązania.

Swoje plany stworzenia samochodu wodorowego ogłosiła firma Honda. Jej koncepcyjny model wygląda bardzo nowocześnie i taki też ma być. W specyfikacji możemy znaleźć informacje o 134 koniach mechanicznych oraz zasięgu na poziomie 700 kilometrów (na jednym „baku”). Prototyp wyjedzie na drogi już w przyszłym roku.

Honda FCV

Według najnowszych doniesień, swój samochód wodorowy wypuści też BMW. Najprawdopodobniej jednak i5 będzie korzystać z tych samych ogniw co Toyota Mirai. Nie oznacza to jednak braku innowacyjności. Poza tym – byłby to jeden z pierwszych europejskich producentów planujących wprowadzenie tego typu modelu.

BMW i5

A co wy sądzicie o tej technologii? Czy wodór jest przyszłością motoryzacji?

Źródło: ITProPortal, DigitalTrends, Autocar, J-SD

marketplace

Komentarze

42
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mi się nawet z wyglądu podoba :)
 • avatar
  Co za różnica na co jeździ... Dla mnie może być to cokolwiek byle by stacje paliw były blisko i awaryjność niska.
  Zaloguj się
 • avatar
  A może ktoś wie przy jakiej prędkości zostawia za sobą dwa ślady ognia?
  Zaloguj się
 • avatar
  W pierwszym momencie przeczytałem "WORDOWE auto" i pomyślałem, że będą takimi zdawać egzaminy na prawko :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Czemu nie mogą budować takich auto jak z silnikami benzynowymi/diesel'owymi tylko do tych super konstrukcji muszą wymyślać jakiś super desing, który jest okropny.
 • avatar
  Od czegoś trzeba zacząć ,paliwo kopalne powoli się kończy ,więc trzeba będzie szukać innych rozwiązań.Fajnie ,że pojawiają się takie auta nie prototypy ,a produkcje na rynek konsumencki ,znaczy to że technologia będzie rozwijana.Dla mnie super ,będzie jakaś alternatywa jak ceny ropy poszybują wysoko jak bociany przed zimą ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  Może i ładny, może ekonomiczny, wydajny... Tylko pytanie brzmi, jak wodór zachowa się przy wypadku? :)
 • avatar
  Całkiem mi sie podoba, górna czesc jest super, ogólnie kojarzy mi się z kroplą wody, opływowy kształt :)
 • avatar
  Mirai może designem nie powala (choć jak dla mnie dramatu nie ma), to jest zapowiedzią czegoś nowego i bardzo wyczekiwanego: ograniczenia uzależnienia od ropy. A faktu, że samochód nie emituje żadnych spalin tez nie można nie docenić. Toyota lideruje w ekologicznych rozwiązaniach - to oni wprowadzili do produkcji seryjnej osobową hybrydę.
 • avatar
  aby 80 kg przewiesc, potrzebne jest 2,4 ton ciezkie auto, coraz lepiej...
 • avatar
  Toyota Mirai Nikki - gdyby tylko wypuścili taki model to bym od razu go kupił xD I woził bym siekierę w środku, tak na wszelki wypadek xD
 • avatar
  wodór może i jest przyszłością motoryzacji za to tej Toyocie, z takim wyglądem nie wróżę dobrej przyszłości
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Nareszcie! Mam nadzieje ze to nie bedzie mialo baterii a zwykly akumulator.
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  Już lepsze to niż wyjące elektryki.
  I jakie moce można osiągnąć wodorem przy turbodoładowaniu :D
  Zaloguj się
  -11
 • avatar
  Podstawowe pytanie to w jaki sposób uzyskiwać i przechowywać wodór, a nie kiedy taki samochód pojawi się na rynku.