Na topie

TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Routery

Kategoria: Komputery Sieci Routery Producenci: TP-LINK

Dobry zasięg i wysoka prędkość to coś, co dobry router musi oferować. Producent modelu TP-Link Archer C6 przekonuje, że w tym przypadku nie ma z tym problemu.

  • TP-Link Archer C6 - domowy router WiFi AC z MU-MIMO 2x2
A A

Jaki router wybrać do domu, by nie narzekać na szybkość Internetu oraz stabilność połączenia, a równocześnie nie musieć wydawać zbyt dużo pieniędzy? Firma TP-Link zdaje się odpowiadać: Archer C6. Jakich używa argumentów?

TP-Link Archer C6 to router, który niedawno zastąpił w sklepach popularny model C2. Pozwala on na korzystanie z łączności WiFi w standardzie 802.11ac i oferuje transfery dochodzące do 1200 Mb/s – 300 Mb/s można osiągnąć w paśmie 2,4 GHz, a 867 Mb/s – w 5 GHz. 

Bardzo istotna jest zastosowana w tym routerze technologia MU-MIMO 2x2 – wykorzystanie więcej niż jednego połączenia sprawia, że wydajność sieci bezprzewodowej oferowanej przez Archer C6 jest zwiększona. 

TP-Link Archer C6 router 

Pozytywny wpływ na zasięg mają natomiast cztery anteny zewnętrzne towarzyszące jednej wewnętrznej. Nie bez znaczenia jest to, że producent wykorzystał technologię kształtowania wiązki (beamforming), czyli nic innego jak optymalizację nadawania sygnału – ten może być precyzyjnie nakierowany na urządzenia odbiorcze.

Oczywiście router TP-Link Archer C6 pozwala także na nawiązywanie łączności przewodowej. W tym celu został wyposażony w cztery gigabitowe porty LAN. Producent zwraca również uwagę na prostą konfigurację z wykorzystaniem interfejsu WWW lub mobilnej aplikacji Tether. 

TP-Link Archer C6 wygląd

Specyfikacja routera TP-Link Archer C6:

  • Porty WAN: 1 x 10/100/1000 Mb/s 
  • Porty LAN: 4 x 10/100/1000 Mb/s
  • Standard WiFi: IEEE 802.11ac (AC1200)
  • Pasma i prędkości: 2,4 GHz (do 300 Mb/s) + 5 GHz (do 867 Mb/s)
  • Anteny: 1 wewnętrzna, 4 zewnętrzne
  • Wymiary: 230 x 144 x 35 mm
  • Szyfrowanie: 64/128-bit WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
  • Inne zabezpieczenia i funkcje: statyczny i dynamiczny adres IP, PPPoE, PPTP, L2TP, kontrola dostępu, zarządzanie lokalne i zdalne, Port Triggering, UpnP, DMZ, DynDNS, NO-IP, kontrola rodzicielska,biała i czarna lista, anty-DoS, SPI Firewall, wiązanie adresów IP i MAC

Router jest już dostępny w sklepach internetowych i stacjonarnych. Jego cena wynosi około 160 złotych. 

Źródło: TP-Link

Odsłon: 4684 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij

Routery w marketplace

  1. PITUCH3
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-03-29 01:18

    CE EIRP: Maksymalnie 20 dBm (2,4GHz); Maksymalnie 23 dBm (5GHz
    czyli po staremu
    "Technologia MU-MIMO 2x2 zapewnia możliwość łączenia się z dwoma urządzeniami jednocześnie, dwukrotnie zwiększając wydajność routera..." ?????
    WTF ?
    C2 jednak ma więcej bajerów

    Skomentuj

  2. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-03-29 11:59

    Planowałem wymienić swój obecny router na TP-LINK Archer C1200, ale ten na papierze prezentuje się nawet lepiej i na dodatek jest tańszy. Pod jakimś względem droższy Archer C1200 jest lepszy od Archer C6? (oprócz portu USB)

    Czy każde urządzenie obsługujące 802.11ac skorzysta z technologii kształtowania wiązki (beamforming)?

    Skomentuj

  3. HardCorak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-03-30 00:21

    Mam. Jak za tą cenę polecam. Na 5Ghz idzie wyciągnąć te 25-30MB/s

    Skomentuj

    1. AndreoKomp
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-03-30 09:56

      Z jakiej odległości od routera i jakie urządzenie osiągało takie wyniki?

      Skomentuj

      1. HardCorak
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2019-03-30 16:59

        3-4 metry ale przez grube ściany. Wszystko też zależy jakie parametry ma urządzenie z którego korzystasz 20-25MB/s udawało mi się uzyskać na karcie intel n7260 a prawie 30MB/s na samsungu galaxy s8

        Skomentuj Historia edycji

        1. AndreoKomp
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2019-03-30 21:32

          Skoro na drodze są przeszkody i nadal są prędkości 25-30 MB/s to moim zdaniem dobrze się ten router spisuje. Takie prędkości w 100% mnie by zadowalały.

          Mam jedno pytanie do Ciebie. Intel Wireless-N 7260 to karta standardu 802,11n 2,4GHz, która na pewno łączy się z Twoim routerem z prędkością 300 Mbps (kanał 40MHz, 2 anteny), a jak wygląda to w przypadku Galaxy S8? Domyślam się, że łączy się w standardzie 802,11ac 5GHz, ale z jaką prędkością i przy jakiej szerokości kanału? Orientujesz się ile anten w takim S8 jest?

          Skomentuj

          1. HardCorak
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-03-30 23:59

            Dokładniejszych parametrów ci nie powiem bo nie wiem. Jednak na karcie w laptopie mam opcję połączenia się przez 5Ghz na którym idzie te 20-25MB/s a na 2.4Ghz jest około 10MB

            Skomentuj

          2. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-03-31 11:45

            A mógłbyś chociaż sprawdzić jaka szybkość zostaje nawiązana przy połączeniu? Na telefonie wystarczy wejść w ustawienia telefonu i Wi-Fi. Na liście sieci Wi-Fi wybrać połączenie i masz podstawowe dane o nim. Będzie tam coś w stylu „Szybkość łącza”.

            Duża różnica jest między 2,4GHz, a 5GHz. Dużo sieci Wi-Fi jest w pobliżu?

            Skomentuj

          3. HardCorak
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-03-31 14:27

            351Mb/s na 5Ghz 130Mb/s na 2.4Ghz

            Skomentuj

          4. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-03-31 16:45

            Na 99% masz 2 anteny Wi-Fi w S8 i z takimi ustawieniami pracowało Wi-Fi.
            802.11n 2,4 GHz - kanał 20 MHz, 64 QAM (130 Mb/s)
            802.11ac 5 GHz - kanał 80 MHz, 16 QAM (351 Mb/s)
            Wychodzi na to, że przy 2,4 GHz Wi-Fi pracuje tylko na pojedynczym kanale. Dlatego takie duże różnice masz względem 5 GHz. Przy podwójnym kanale prędkość by Ci się podwoiła. Na Twoim miejscu zainteresowałbym się dlaczego tak jest. Może w routerze nie masz włączone 40 MHz.

            Mógłbym Cię jeszcze prosić o sprawdzenie tego samego co wyżej (nawiązana szybkość łącza przez telefon), ale przy samym routerze?

            Skomentuj

          5. HardCorak
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2019-03-31 17:24

            866Mb 5Ghz 130Mb 2.4Ghz

            Skomentuj

          6. AndreoKomp
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-03-31 18:23

            Jak zasięg się poprawił to Archer C6 został w 100% wykorzystany:
            802.11ac 5 GHz - kanał 80 MHz, 256 QAM (867 Mb/s)

            Dzięki wielkie za informacje. Pozdrawiam :)

            Skomentuj

  4. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-03-31 11:44

    Komentarz do usunięcia.

    Skomentuj Historia edycji

  5. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-03-31 18:22