Zasilacze

Nowe rozporządzenie UE w sprawie zasilaczy komputerowych

z dnia 2014-02-25
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
87 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeszcze w tym roku zasilacze będą musiały spełniać wymogi sprawności odpowiadające tym dla certyfikatu 80 PLUS Bronze.

Zasilacze Enermax zdjęcie UE

Komisja Europejska, zgodnie z rozporządzeniem z 26 czerwca 2013 roku (617/2013), wprowadziła nową regulację dla dyrektywy Ecodesign (2009/125/EC), która dyktuje nowe standardy w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla komputerów i serwerów.

Jednym z głównych celów rozporządzenia jest podniesienie efektywności energetycznej komputerów i w efekcie redukcja zużycia energii elektrycznej oraz podniesienie ekologiczności urządzeń w Unii Europejskiej. Zgodnie z nim, zasilacze komputerowe ze znakiem jakości CE muszą oferować sprawność przynajmniej 82% dla 20% i 100% obciążenia oraz przynajmniej 85% dla 50% obciążenia. Dodatkowo ich współczynnik poprawy mocy (PFC) ma wynosić co najmniej 0,9. Wskazania te odpowiadają wymaganiom certyfikatu efektywności energetycznej 80 PLUS Bronze.

Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2014 roku i będzie dotyczyć laptopów, komputerów stacjonarnych, stacji roboczych oraz serwerów. Przy okazji warto również wspomnieć, że nie tyczy się ono np. konsol do gier, urządzeń serwerowych, serwerów z ponad czterema gniazdami na procesor, a także serwerów wielowęzłowych..

Źródło: Esqula, Ministerstwo Gospodarki, Enermax

marketplace

Komentarze

87
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Najpierw zabronili stosować spoiwo lutownicze w elektronice zawierające ołów (dzięki czemu mamy niemal gwarantowaną wymianę sprzętu co 3 lata) a w zamian dali nam świetlówki z rtęcią. Jeśli miałbym wybierać, to wolę ołów zatopiony gdzieś w karcie graficznej niż rtęć z rozbitej świetlówki na podłodze . Teraz zapominają, że sama sprawność to nie wszystko, bo tak naprawdę więcej zyska się ograniczając emisję CO2 podczas wytwarzania energii niż w niewielkim stopniu redukując jej konsumpcję.
  Szkoda nawet gadać :/
  Zaloguj się
  24
 • avatar
  Nie wiadomo o co chodzi, zawsze (!!!!) chodzi o pieniądze.

  Ktoś dał, ktoś wziął i mamy rozporządzenie

  Korupcja na Ukrainie przy korupcji w Brukseli to mały pikuś, bardzo mały.
  Zaloguj się
  23
 • avatar
  Ciekawe, czy kiedykolwiek w ich rozporządzeniach znajdzie się "wysoka trwałość". Bo produkując buble psujące sie co kilka lat bardziej zanieczyszczamy środowisko.
 • avatar
  mimo ze mam zasilki z certami gold i silver to uwazam ze taki przepis jest szkodliwy.
  SKoro to konsument placi za prad to jego swiete prawo podlaczac zasilacz o takiej sprawnosci jaka uzna za stosowne.
  Zaloguj się
 • avatar
  Unia nie ma nic do gadania, zasilacze uzyskają wyższą sprawność a kto za to zapłaci?? podrożeją automatycznie i oczywiście i tak ostatecznie człowiek na tym ucierpi, nienawidzę eurosocjalistów którzy ciagle coś narzucają
 • avatar
  mnie te rozporzadzenie sie podoba. szkoda ze nie 95% sprawnosci i maks 20db glosnosci. wtedy bylaby malina.
  Zaloguj się
 • avatar
  Co się stanie, jak nie zmienię?
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja jestem za ekologią....

  Tylko wytłumaczcie blondynce czemu to ja mam dbać o planetę, a wszystkie koncerny mają ta planetę głęboko w 4 literkach ???

  I czemu te wielkie cudowne wspaniałe i och i ach i super hyper organizacje ekologiczne tak waleczne i odważne jeśli chodzi o Kowalskiego czy mała gminę, miasto, itd. są tak tchórzliwe wobec koncernów ????

  Czy to wynika tylko ze strachu przed dużym ?
  (małemu łatwo przykopać)
  Czy może duży je kupuje w pęczkach - bo taniej

  Proszę mi to wytłumaczyć.
  Ja wyrzucę baterię do śmieci jest bestią, HP, Sony i inne zawalą połowę Indii śmieciami elektronicznymi i nikomu to nie przeszkadza ????
  Zaloguj się
 • avatar
  a to już wszystkie ogórki wyprostowali że teraz się biorą za zasilacze?
 • avatar
  EKOLOGIA SREKOLOGIA !!! CHODZI O TO ZEBYSMY KUPOWALI DROZSZE ZASILACZE KTORE MAJA LEPSZA SPRAWNOSC... EKOLOGIA KONCZY SIE TAM GDZIE ZACZYNA SIE GRUBA KASA DAL EKOLOGOW !!!
 • avatar
  Jak ludzie chcą kupować Modecomy to niech sobie kupują.

  --> WHO CARES
 • avatar
  W sumie, to jestem na tak. Może poprawi się jakość wytwarzanych zasilaczy. A co by nie mówić to zasilacz jest najważniejszy w komputerze, jak dostarcza różne napięcia to potem są problemy a to z grafiką a to z ramem i potem na koniec wymiana podzespołów. A tak to stałe napięcie i dobra skuteczność sprawią że zwiększy się żywotność urządzeń.
  Zaloguj się
 • avatar
  JA rozumiem oszczędzanie, ekologie itp. Ale nie zmienia to faktu, że UE bardzo często wprowadza lub chce wprowadzić debilne dyrektywy.

  Przykładem tego może być pomysł na wprowadzenia centralnego magazynowania broni palnej. Czyli jak posiadasz legalnie broń palną nie ważną jaką, nie masz prawa przechowywać jej w domu, tylko w magazynie prowadzonym prze uprawnioną do tego celu firmę. Za co oczywiście musisz zapłacić. DO tego Komisarz chciał uznania nawet replik na które nie trzeba posiadać pozwolenia jako broń palną i tym samym trzeba by było je przechowywać w magazynie centralnym. Mówioną również żeby uznać że magazynek to też ważna część składowa broni palnej i również trzeba by było płacić za przechowywanie.

  Taki magazyn pewnie byłby w miastach wojewódzkich, więc życzę powodzenia sportowcom którzy po swój karabinek prze treningiem musieli by zapinać do miasta wojewódzkiego powiedzmy 50km potem do siebie na trening i po treningu z powrotem do magazynu. 200km dziennie dodatkowo.

  I teraz pytanie kto by na tym zyskał? Obywatele? Nie sądzę bezpieczeństwo wcale by sie nie poprawiło o 90% broni palnej biorącej udział w przestępstwach pochodzi z szarej strefy i nie ma jej w żadnych rejestrach.

  Zyskają tylko firmy które dostaną pozwolenia na prowadzenia takiej działalności. Oczywiście nie będzie to takie łatwe bo trzeba będzie mieć certyfikaty które słono kosztują. No ale firma jak już sporo zainwestuje w takie certyfikaty to szybko będzie chciała sobie to odbić oczywiście kosztem klientów bo to oni zapłacą za te certyfikaty.
 • avatar
  "I bardzo dobrze, bo to wymusza rozwój technologiczny i ekologiczny" To w żaden sposób nie wymusza postępu. Nie tworzy niczego nowego, bazuje na tym co juz jest. Ta zmiana wpływa tylko może wpłynąć tylko na cenę. Im droższy zasilacz tym mniej osób to kupi i tym mniej osób będzie zużywało energię. Mniej sprzedanych zasilaczy to również wolniejszy rozwój co przekłada się wręcz na spowolnienie postępu. Przecież wszystkie przepisy w EU idą w stronę utrudnienia kupna danego towaru. Zapewne jest tak z powodu ideologi "zerowego wzrostu" która jest bardzo popularna wśród socjalistów. Chodzi tu o zatrzymanie postępu. Jest sporo materiałów na ten temat, na wet sami zwolennicy tej debilnej ideologi takowe robią. W co drugim zdaniu można usłyszeć nie prawdopodobne rzeczy i jak się pomyśli że ludzie na wysokich stanowiskach w UE to wspierają to aż ręce opadają. Trzeba być głupim żeby wierzyć w to ze na sterowanym rynku może powstać coś korzystnego. Postęp, niskie ceny, itd. itp. to tylko na wolnym rynku. Dziś w epoce socjalizmu wszystko sprowadza się do jednej liczby, mianowicie do ZERA.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Zasilacze noname dalej będą sprzedawane. Więc nie rozumiem oburzenie niektórych.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  czyli jednym słowiem ceny w góre i tyle
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  niech się wala!
 • avatar
  Jak chcą ekologii, to niech wymogą na producentach sprzętu taką konstrukcję, aby serwis był łatwy i możliwy.

  Niech wprowadzą konieczność stosowania wymiennych akumulatorów w tysiącach urządzeń, które działają dłużej jak ilość cykli tych akumulatorów np. akumulatorowe elektryczne: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia włosów/brody, odkurzacze, gps-y, tablety i wieeeele innych.

  No i samochody. Ten kto konstruuje niech ma za zadanie tak konstruować samochód, aby łatwo go było serwisować, a nie aby wymienić turbinę, to trzeba wyjąć silnik, aby wymienić żarówkę, trzeba wyjąć reflektor, ale aby to zrobić trzeba zdjąć zderzak. W głowie się nie mieści.

  Gdzie eko ludzie?
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja mam choć cichą nadzieję że to pomoże usunąć z rynku najgorsze padaki wśród zasilaczy. Żałuje jednak że zostały z tej dyrektywy wyciągnięte konsole do gier, bo może by to choć trochę poprawiło ich stan (choć bardziej dla nich krzywdzące jest to o czym wspomniał -stachoo86 - bezołowiowe luty). W tych sprzętach są dopiero zdechlaki. I na dodatek nic z tym nie można zrobić:(
  Zaloguj się
 • avatar
  Jak najbardziej jestem za. Nie będzie tanich "chinoli" udających zasilacze!
 • avatar
  A ja poproszę Panów z UE o zaprezentowanie wyliczeń, na podstawie których coś takiego sobie uznali ;) Proszę także aby uwzględnili współczesne energooszczędne procesory i karty graficzne ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  To, że wymusza się standard Bronze dla zasilaczy to nawet dobrze, ale o tym powinni decydować świadomi klienci. Ciekawe, że wszystkie hipermarkety wypełnione są po brzegi produktami żywnościopodobnymi, sztucznymi "serami", kiełbasą, której nawet mój kot nie chciał zjeść i starymi śledziami marynowanymi w siarczanach (aż strach czytać opakowania), ale to Unii nie przeszkadza, przeszkadzają za to odkurzacze, żarówki i zasilacze, tylko czekać aż zakażą sprzedaży prądożernych kart graficznych lub monitorów

  tak jak napisano, posłowie i komisarze zarówno w Polsce jak i w Unii nie są specjalistami od wszystkiego, raczej maszynkami do produkcji ustaw i rozporządzeń

  czekam na dyrektywę określającą prawidłowy kształt myszki dla graczy
 • avatar
  Cała ta eko-moda to jakiś skandal. Okradanie ludzi z pieniędzy, tak samo jak u nas zmiany w nauczaniu, każą dzieciakom zmieniać książki na koszt grubo ponad pół tysiąca złotych, żeby zmienić numerek jednego zadania. To samo tutaj, pieprzenie o jakimś globalnym ociepleniu, żeby kupować nowe rzeczy..
 • avatar
  Z tekstu wynika jedno - JESTEŚMY DYMANI PRZEZ MARKETINGOWCÓW na każdym kroku, a ta druga linia +12V wymyślona po to, aby producenci zasilaczy mogli sprzedać więcej tego chłamu. Zamiast skupić się na wysychających elektrolitach, to te gamonie wymyślają cieńsze przewody zasilające, w dodatku z aluminium zamiast klasycznej miedzi.