Na topie

VIA APC: miniaturowy komputer z Androidem za 49 dolarów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Komputery

Kategoria: Komputery Producenci: VIA

Nowa moda?

VIA Technologies zaprezentowało APC – miniaturowy komputer za 49 dolarów z systemem Google Android na pokładzie.

AA

Cały przemysł technologiczny zmierza ku miniaturyzacji. Po netbookach i tabletach przyszedł czas na miniaturowe i niedrogie komputery, które z tygodnia na tydzień cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

VIA APC miniaturowy komputer płyta główna

VIA APC to taki właśnie miniaturowy komputer. Został on wyposażony w procesor ARM VIA WonderMedia 800 Hz, 512 MB pamięci RAM DDR3, pamięć flash o pojemności 2 GB oraz kartę graficzną (bliżej nieokreśloną), wyświetlającą obraz w rozdzielczości HD 720p. Całości dopełnia natomiast zasilacz 15W.

To wszystko natomiast znajduje się na płycie głównej Neo-ITX, której wymiary to 170 x 85 mm. Nie zabrakło również portów VGA i HDMI, 4x USB 2.0 oraz jednego slotu microSD i 10/100 Ethernet. Znalazło się także wyjście audio i wejście słuchawkowe. 

VIA APC miniaturowy komputer porty

VIA APC pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 2.3, zoptymalizowanego pod kątem peceta (dla klawiatury i myszy). Wraz z systemem na komputerze zainstalowane są wybrane, podstawowe aplikacje, w tym przeglądarka internetowa.

Funkcje:

  • System Android OS
  • Wsparcie dla HD TV
  • Wsparcie sprzętowe dla najpopularniejszych formatów wideo
  • porty VGA i HDMI
  • 4 porty USB 2.0
  • slot microSD
  • port 10/100 Ethernet
  • Audio-out/Mic-in
  • 2 GB pamięci NAND Flash
  • 512 DDR3 SDRAM
  • Zasilacz 15W

VIA APC miniaturowy komputer niewielkie gabaryty

Dodatkową, a właściwie jedną z największych zalet komputera VIA APC jest jego cena, wynosząca zaledwie 49 dolarów. Nie wiadomo jednak kiedy urządzenie zadebiutuje na rynku.
 

Więcej o ciekawych elektronicznych projektach:

Źródło: Gizmodo, techPowerUp

Odsłon: 4208 Skomentuj newsa
Komentarze

16

Udostępnij
    1. DarkRayne
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2012-05-24 08:06

      Oczywiście doczytałeś fragment że komputer opiera sie na architekturze ARM??? Więc do czego Ci potrzebne GHz??? W zupełności wystarczy do podstawowych zadań!

      Skomentuj

      1. racedriver
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2012-05-24 14:09

        Nie rozumiesz. Może jak dorośniesz, to zauważysz błąd.

        Skomentuj

  1. WoWo1
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2012-05-24 07:44

    Mimo słabego procka mnie urządzenie się podoba i myślę, że byłbym czymś takim zainteresowany. A komputerek na pewno znajdzie zastosowanie chociażby w "infokioskach", terminalach, może nawet bankomatach :)

    Skomentuj

    1. carbo888
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-05-24 12:03

      tak miało by zastosowanie w Polsce gdyby teleinformatycy znali takie coś, np. taki ticomat w Gdańsku to wielkie pudło w którym jest stacjonarny komputer na Windowsie, ja się pytam po co ?

      Skomentuj

    2. stud3nt
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2012-05-25 10:11

      Zasilacz 15W. Hmm. Laptop HP ProBook 4730s w czasie przeglądania neta albo pisania programu pobiera 9W w spoczynku i 15W w czasie pisania programu. Wiem, że jest różnica w poborze w idlu i szczytowym itp., ale tutaj mamy samą płytkę, a laptop potężne parametry, do tego jeszcze dysk i ekran LED.

      Druga sprawa - miałem do czynienia z procesorami i platformami firmy VIA. Moja opinia o nich jest zdecydowanie negatywna. Moja firma stosuje platformy VIA do swoich infokiosków, co doprowadza mnie do załamania nerwowego. Te wyroby procesoropodobne ledwo dają radę wyświetlać ziarniste animacje flash i filmy w rozdzielczości 640x360 ("nie, proszę pana, filmu DVD ani HD pan niestety nie puści"). O sensownej obsłudze JavaScriptu nie ma co marzyć. Do tego padają na potęgę. Na pływalni jest to uzasadnione - wilgotność powietrza, temperatura, dzieci etc. ale w urzędzie miasta albo na korytarzu hali sportowej?! Na podstawie powyższego - jeśli piszą tu o obsłudze HD, to nie liczyłbym na płynną obsługę.

      Skomentuj

  2. Bambo1983
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2012-05-24 09:18

    Ale za to dają dodatkowo banana... :)
    A jak cena nie przekroczy 300 zł dla end-usera to chyba z samej ciekawości się skuszę.

    Skomentuj

  3. DarioX7
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-05-24 09:31

    braknie 1 złącza sata

    Skomentuj

  4. Silent83PL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-24 10:05

    Napisano 800 Hz, czytaj 0,8 MHz LOL - poprawcie błąd.

    Skomentuj

    1. Silent83PL
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2012-05-24 10:09

      0,0008MHz - teraz ja się pomyliłem

      Skomentuj

  5. lukasz.jakubek
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2012-05-24 10:37

    Artykuł aż prosi się o korektę...
    - na komputerze zainstalowane są ..., w tym przeglądarkę internetową.
    - miejsce dla ... wejścia słuchawkowego.
    - Nie zabrakło również ... oraz jeden slot microSD i 10/100 Ethernet.

    Skomentuj

  6. aquadigger
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-05-24 14:19

    lepszy niż kompy u mnie w szkole ;P

    Skomentuj

  7. Mich4el
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2012-05-24 15:46

    A nie lepszy smartphone? Moja Xperia Neo ma lepszą specyfikację, a jest o wiele mniejsza i ładniejsza.

    Skomentuj

    1. aquadigger
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-05-25 16:36

      i droższa

      Skomentuj

  8. Mich4el
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2012-05-24 15:46

    A nie lepszy smartphone? Moja Xperia Neo ma lepszą specyfikację, a jest o wiele mniejsza i ładniejsza.

    Skomentuj

  9. sky83
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-05-24 18:04

    O wiele ciekawsza alternatywa dla smart tv ;P

    Skomentuj

  10. filo301
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-09-10 18:02

    takie błędy rażą!