Na topie

Virgin Galactic coraz bliżej celu

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: loty i samoloty

Firma Virgin Galactic ma za sobą trzeci udany test rakietoplanu VSS Unity. Jeszcze nigdy nie leciał on tak szybko i nie doleciał tak wysoko. Tym samym realizacja celu, jakim są turystyczne loty suborbitalne, znacząco się przybliżyła.

 • Virgin Galactic coraz bliżej celu
A A

Richard Branson podzielił się ostatnio ze światem swoim marzeniem. Chciałby jeszcze przed końcem tego roku polecieć w podróż do krawędzi Kosmosu maszyną, nad którą pracuje firma należąca do jego olbrzymiej grupy – Virgin Galactic. To może się nie udać, ale faktem jest, że realizacja celu się przybliża, bo w minionym tygodniu powodzeniem zakończył się kolejny test.

VSS Unity – tak nazywa się rakietoplan Virgin Galactic stworzony z myślą kosmicznej turystyce. Nosicielem jest natomiast samolot WhiteKnightTwo (o rozpiętości skrzydeł 43 m), który wyniósł maszynę na wysokość nieco ponad 14 kilometrów. 

Po odłączeniu się i uruchomieniu silnika rakietowego VSS Unity osiągnął wysokość 52 kilometrów. Układ pracował 42 sekundy i pozwolił na osiągnięcie prędkości 2,47 Ma. To absolutnie rekordowa wysokość i prędkość – w dwóch poprzednich próbach osiągano 25,7 km i 1,6 Ma oraz 34,9 km i 1,9 Ma.

Trzeci udany test w tym roku przybliża firmę Virgin Galactic do realizacji swojego ambitnego celu. Chce ona włączyć do swojej oferty komercyjne loty przy granicy przestrzeni powietrznej i kosmicznej. Wspomniany Richard Branson marzy o tym już od 14 lat i być może wkrótce wreszcie się doczeka. O pierwszeństwo ścigają się z nim Jeff Bezos (wraz z Blue Origin) oraz Elon Musk (ze SpaceX).

Źródło: The Next Web, Virgin Galactic. Foto: Virgin Galactic

Odsłon: 2672 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. xxx.514
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-07-28 11:15

  Kosmiczny wyścig zbrojeń v2.0. Miło się o tym czyta, a jeszcze milsza jest świadomość, że to dzieje się właśnie teraz. Jeszcze trochę, a będzie można polecieć na wikend do księżycowych kurortów zagrać w golfa.

  Skomentuj

  1. Fenio
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-07-29 20:17

   Tylko jeśli jesteś miliarderem i cieszysz się dobrym zdrowiem.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!