• benchmark.pl
 • Gry
 • Wiedźmin 2: sąd rozstrzygnął spór pomiędzy CD Projekt i Namco
Gry

Wiedźmin 2: sąd rozstrzygnął spór pomiędzy CD Projekt i Namco

z dnia 2011-12-08
Andrzej Sitek | Redaktor serwisu benchmark.pl
21 komentarzy Dyskutuj z nami

Koniec batalii sądowej

O konflikcie pomiędzy CD Projekt a Namco Bandai pisaliśmy już kilkukrotnie, m.in. w informacji - CD Projekt: możliwe 1,2 mln euro kary za Wiedźmina 2 oraz Twórcy Wiedźmina wciąż mają problemy z Namco. Przypomnijmy, że sednem sporu było prawo do dystrybucji gry w wersji na konsole Xbox 360, do której prawo posiadało Namco Bandai.

Przedstawiciele polskiego CD Projekt RED uważali, że Namco nie skorzystało z tej opcji w określonym formalnie czasie, w związku z czym sprzedali prawa do dystrybucji innej firmie, a konkretnie THQ. Dodatkowym powodem sporu było usunięcie zabezpieczeń DRM, wkrótce po premierze wersji na PC, na co Namco Bandai się nie zgadzało.

Sprawa znalazła swój finał w sądzie, ze szkodą dla posiadaczy konsol, których perturbacje sądowe kosztują kolejne miesiące oczekiwania na premierę Wiedźmina w wersji xboksowej.  

Wiedźmin 2: Zabójca Królów
Geralt ma swoje sposoby na załatwienie sprawy z Namco...

Ostatecznie Sąd Gospodarczy w Lyonie wydał wyrok w trwającej kilka miesięcy batalii. Zgodnie z orzeczeniem francuskiego sądu, CD Projekt RED musi zawrzeć umowę z Namco Bandai w sprawie dystrybucji Wiedźmina 2 w wersji na platformę Xbox 360.
CDP ma 15 dni (od daty doręczenia wyroku) na podpisanie dokumentów o współpracy z Bandai.

Jeśli polski producent będzie zwlekać, narazi się na karę rzędu 15 tys. euro za dzień. Jednocześnie warunki współpracy, które CDP wynegocjowało z THQ, mają zostać przeniesione na umowę z Japończykami. Oczywiście THQ zostaje w takiej sytuacji wyłączone ze sprawy, chociaż wg słów przedstawiciela CDP, polska spółka nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów lub kar.

Koszty sprawy to 75 tys. euro, które CDP musi wypłacić Namco z tytułu poniesionych nakładów sądowych. Dobrą nowiną dla polskiego dystrybutora i dewelopera jest uwolnienie zamrożonej należności z tytułu dystrybucji Wiedźmina w wersji PC, która wynosi, bagatela, nieco ponad milion euro. Powyższa kwota zostanie zwolniona po spełnieniu warunków wyroku - podpisaniu nowej umowy oraz przywróceniu regionalizacji sprzedaży w GOG.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Wiedźmin 2
Konflikt z Namco trwał ponad pół roku. Rozstrzygnięcie sądowe ma zakończyć walkę

Warto dodać, że francuski sąd odrzucił jednocześnie zastrzeżenia Namco dotyczące zabezpieczeń DRM, przyznając prawo do decyzji w tej kwestii producentowi gry. To miłe.

Mówiąc krótko, CD Projekt RED może już rozpocząć działania związane z premierą Wiedźmina na platformę Xbox 360, która wstępnie planowana jest na 1 kwartał 2012 roku. Jak stwierdził Marcin Iwiński, Członek Zarządu CD Projekt Red - Nie jesteśmy do końca zadowoleni z rozstrzygnięcia francuskiego sądu gospodarczego niemniej je przyjmujemy. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami, obecnie najważniejsze jest dla nas wydanie Wiedźmina 2 w wersji na konsole Xbox 360 z jednoczesną premierą na całym świecie w możliwie najszybszym terminie. Tym samym to już chyba koniec całej sprawy.
 

Więcej o Wiedźminie 2:

Źródło: n4g

marketplace

Komentarze

21
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szczerze wolałbym THQ niż te Namco, ale cóż poradzić?!
 • avatar
  Szczupak na polskim rynku okazał się płotką w Europie ?

  Dostali lekcję, utrwalą sobie.

  A zysku nie mają, bo takie opóźnienie gry na xboxa to straty liczone w milionach euro. Tkże nawet zmiana warunków umowy im tego nie zniweluje...

  Także następnym razem panowie, nie oszczędzać na prawnikach, na wodach europejskich nie biorą jeńców ;P
  Zaloguj się
 • avatar
  Z tego wynika że, CD Projekt śpi na kasie, mimo, że wcześniej pisano o milionach pobrań gry przez torrent....
 • avatar
  Czemu we Francji? Nie jetem w temacie.
  Zaloguj się
 • avatar
  Namco niech się bierze za porządnego Ridga na psv bo to co aktualnie zamierzają wydać to seriously uncool
 • avatar
  Ciekawe, czy w CD Project poleci jakiś łeb za te 75 tys. euro... Ktoś schrzanił, chciał być cwańszy i takie są o to tego konsekwencje. Nie ma co, drogi pracownik....
  Zaloguj się
 • avatar
  Wierzyć się nie chce. To twórcy powinni wybierać kto będzie dystrybutorem gry...
 • avatar
  proponuje się zorientować jak wyglądają umowy zawarte miedzy Namco i THQ następnie pisać, wasze niedoinformowanie jedynie sieje zamęt, wspomnę tylko, ze na chwile obecna przegrany spor niczego nie zmienia a nawet pod pewnym względem jest korzystny dla CDP Red z powodu różnic kursowych oraz lepszych warunków niż były poprzednio wiec te 75 tys Euro to śmieszna kwota przy 1 mil
 • avatar
  He, he, he. Mowilem, ze tak bedzie. CDP jest tylko silny gdy ma do czyneinia z klientami - wtedy te ich kity przechodza bo przeciez dziaciaki ich nie podadza do sadu. Teraz trafili na konkretnego przeciwnika i juz uszy po sobie. To sa jednak frajerzy.
  Zaloguj się
  -20
 • avatar
  "oraz przywróceniu regionalizacji sprzedaży w GOG." a co to ma wspólnego z Bandytami :??