Systemy operacyjne

Windows 10 build 10049 udostępniony - pojawiła się przeglądarka Spartan

z dnia 2015-03-31
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
48 komentarzy Dyskutuj z nami

Windows 10 zapowiada się naprawdę obiecująco, a Microsoft robi wszystko, aby podobne myślenie sporej części użytkowników nie uległo zmianie.

Windows 10 build 10049

Windows 10 zapowiada się naprawdę obiecująco, a Microsoft robi wszystko, aby podobne myślenie sporej części użytkowników nie uległo zmianie. Pomagać mają w tym dość systematycznie pojawiające się kompilacje dające szanse na sprawdzanie postępów w pracach nad rozwojem nowego systemu.

Wczoraj udostępniony został build 10049, który nie jest może rekordowy pod względem liczby nowości, ale z pewnością zasługuje na wzmiankę. Daje bowiem możliwość skorzystania z przeglądarki Spartan, która z racji nowego silnika, zmienionego interfejsu, współpracy z Cortana oraz kilku innych funkcji znacząco przewyższać ma możliwości, jakie oferuje Internet Explorer.

Producent wyraźnie zaznacza, iż build 10049 przynosi przeglądarkę Spartan w wersji pre-release, a więc także i ona nie jest jeszcze w pełni dopieszczona. Cały czas trwają prace nad między innymi obsługą rozszerzeń, menedżerem pobierania czy pracą w trybie offline. Mimo tego już teraz zdaje się ona wyglądać naprawdę dobrze.


Wprawdzie początkowo można odnieść wrażenie, że Spartan to jedyna nowość wprowadzana przez build 10049, ale nie jest to do końca prawdą. Jednocześnie nie da się jednak zaprzeczyć temu, że reszta to raczej kosmetyka.

Odświeżono bowiem wygląd kilku aplikacji - Kalkulator, Alarmy i Rejestrator dźwięku. Nadano im jasne, a nie czarne tła. W ostatecznej wersji systemu otrzymać mamy wybór pomiędzy obydwoma motywami.

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Windows 10 build 10049 kalkulator

Zobaczymy, ile jeszcze kompilacji zostanie udostępnionych. Warto bowiem pamiętać, iż Windows 10 zadebiutuje już latem, a zatem prace powoli zmierzać powinny do końca.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule poświęconym Windows 10.

Źródło: winbeta

marketplace

Komentarze

48
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A mnie cały czas nurtuje pytanie czy będzie ten abonament czy nie ? :x
  Zaloguj się
 • avatar
  Kwestia gustu. Minimalizm jest w modzie ostatnio, w każdej dziedzinie multimediów.

  Moim zdaniem jest to chyba pierwszy Windows, z którego skorzystam z chęcią, zamiast z przymusu. Zapowiada się całkiem obiecująco.
 • avatar
  Ciekaw jestem jak ta przeglądarka wypadnie w praktyce, już w finalnej wersji i czy wreszcie da się korzystać z preinstalowanej przeglądarki Windowsa.
 • avatar
  dobra przyznaję, nie chce mi się szukać więc zapytam wprost - ktoś wie ile może zajmować miejsca na dysku po instalacji ?
  Zaloguj się
 • avatar
  Mnie zastanawia dlaczego na stronie Microsoftu nie można pobrać ISO z build 10049 cały czas jest 9926 . Teraz muszę instalować 9926 następnie pobrać przez update 10049 i ZNOWU instalować tym razem wersję 10049 .To jest strata czasu i śmietnik na dysku (pozostałości po starym build-ie).
  Zaloguj się
 • avatar
  jedno pytanie, czy lol juz działa na w10?
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  w moim odczuciu ten system chce się trochę upodobnić do Mac'a ... ale to tylko moje odczucie ;)
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  Udostępniono system - ok, ale gdzie? Nie łaska podać linka już? Gdzie ten system?
  Zaloguj się
  -3
 • avatar
  A co za różnica czy to spartan czy internet explorer, jedno i drugie taki sam shit bo wyszło spod ręki Microsoftu.
  Zaloguj się
  -9
 • avatar
  Najgorzej wyglądający Windows w historii.
  Zaloguj się
  -13
 • avatar
  zostaje przy win 7 32 bit
  Zaloguj się
  -13
 • avatar
  rzenada
 • avatar
  Ciekawe, czy naprawili te parę błędów z uruchamianiem gier - w 10046 nie działał StarCraft 2
 • avatar
  @Vienio43

  Trzeba umieć szukać:

  http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=522170
 • avatar
  Eh ten Spartan to nic innego niz "zmicrosoftowtowana" przeglądarka Chrome. Wiele rzeczy jest takich samych tylko inaczej wyglądają. Nie dzięki. Już naprawdę wolę obecny IE+SlimBrowser. Nienawidzę byc zmuszany do zmiany przyzwyczajeń tylko dlatego, że któremuś programiście się tak wydaje. Opera 12.17 FTW.
 • avatar
  Dwa dni temu sformatowałem komputer z Windowsa 8.1 na 10, z ciekawości. Spotkała mnie miła niespodzianka, w Far Cry 4- na tych samych detalach i sterownikach na Windowsie 10 było średnio około 7 FPS więcej. Niestety niestabilność systemu i niecałkowita zgodność ze sterownikami NVIDIA zmusiła mnie do powrotu na Windows 8.1. Po powrocie na stary system FPS znowu spadł, więc nie była to kwestia zaśmieconego komputera, a wydajniejszego systemu.

  Jak dla mnie to Windows 10 idzie w dobrą stronę, gdy będzie stabilniejszy, na pewno będę z niego korzystał.