Telewizory

Jak Polacy wybierają telewizor?

opublikowano przez w dniu 2014-10-19

Na co zwracamy uwagę podczas wyboru telewizora? Co jest dla nas najważniejsze - przekątna, technologia, rozdzielczość, a może producent?

TV wybór

Na co zwracamy uwagę podczas wyboru telewizora? Przez ostatnie trzy miesiące serwis Skąpiec śledził i analizował to, jakimi kryteriami kierowali się jego użytkownicy. Co zatem jest dla nas najważniejsze?

Zdecydowanie największa część internautów rozpoczyna poszukiwania idealnego dla siebie telewizora od ustalenia przekątnej wyświetlacza (35 proc.). Choć producenci starają się nam wmówić, że potrzebujemy ogromnych ekranów, okazuje się, że najchętniej decydujemy się obecnie na 32 lub 42 cale.

Dużą wagę przywiązujemy także do producenta – co piąty (22 proc.) użytkownik rozpoczynał przeszukiwanie zasobów od wybrania danej firmy, przy czym najpopularniejszą trójką okazały się – co niezbyt zaskakujące – Samsung, LG oraz Sony.

Wybraliśmy już wielkość wyświetlacza, nadszedł więc czas na określenie jego typu. Technologia okazała się trzecim najważniejszym kryterium podczas poszukiwań telewizora. Zdecydowanie najchętniej kupujemy modele z ekranami LED (niemal 80 proc.); na drugim miejscu znalazły się plazmy z wynikiem nieco ponad 11 proc.

TV wybór płeć

Zwracamy również uwagę na to, jaką rozdzielczość oferuje wybrany telewizor. Siedmiu na dziesięciu użytkowników decyduje się na zakup modelu Full HD. Ciekawostką może być fakt, że aż 25 proc. planuje już przesiadkę na telewizor o rozdzielczości 4K/Ultra HD. Budżetowe modele HD Ready nie cieszą się już zbyt dużym zainteresowaniem (zaledwie 3,6 proc.)

TV wybór sport

Tylko co jedenasty (8,8 proc.) internauta filtrował wyniki wyszukiwania według częstotliwości odświeżania. Klientów interesują modele mogące pochwalić się wynikami w zakresie od 100 do 400 herców.

TV wybór kryteria

Czas wreszcie na dodatkowe technologie i funkcje. Wyraźnie widać, że jesteśmy już w erze Smart TV – co trzeci z internautów (35 proc.) wymaga, aby jego telewizor wyposażony był w moduł łączności bezprzewodowej WiFi. Z kolei traci swoją popularność technologia 3D – zależy na niej tylko co szóstemu (18 proc.) użytkownikowi. Zakrzywione ekrany – jak na złość producentom –  klientów w ogóle na razie nie interesują.

TV wybór ogólnie

Źródło: Skąpiec, THX, inf. własna

marketplace

Komentarze

39
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Coś innego : "cena"
  Zaloguj się
  39
 • avatar
  Jakość obrazu.
  Zaloguj się
 • avatar
  80% ludzi nie zna się na niczym kompletnie, poza transferami w piłce nożnej i cenie piwa w monopolu, idzie taki do sklepu i kupuje co ładniej błyszczy/większe i "smart" jak w reklamie.
 • avatar
  Jak Janusz wybiera TV ? Ma być większy niż od sąsiada ;)
 • avatar
  Jakość obrazu, tylko i wyłącznie. Cała reszta jest mało ważna, gdy jakość obrazu leży i kwiczy, co niestety jest najczęstszym przypadkiem. Nie wymagam wiele, wystarczy 100% pokrycia SRGB, szerokie kąty widzenia (realne), możliwość kalibracji obrazu (ustawień) i wyłączenia ulepszaczy, które w rzeczywistości psują obraz.
  No, przydałaby się jeszcze obsługa 120Hz na wejściach.
  Zaloguj się
 • avatar
  W sondzie powinien być wybór wielokrotny - gdybym wybierał TV, to zwracałbym uwagę na "kilka najważniejszych" czynników.
 • avatar
  w technologii LED lub LCD - FAIL. Przecież telewizor z podświetleniem LED, to nadal LCD więc nie rozumiem jak można tak się mylić w tym temacie i pisać pierdoły. Nie można też pisać np. LCD vs LED, można tylko LCD vs Plazma, bo LCD zarówno może być z LED lub bez.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja w zasadzie patrzę po równo bo wszystko jest dla mnie ważne ale tak najbardziej to:
  1. Cena (wiadomo trzeba mieć progi cenowe)
  2.Rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, jakość obrazu no i wykonania takiego sprzętu.
 • avatar
  Zawsze gdy wchodzę do tego typu sklepu i widzę ludzi z jadącym do kasy wózkiem w którym jest telewizor od Samsunga zaczynam im współczuć... kto miał ich telewizor 3-4 lata ten wie o czym mówię.
  Co prawda cena jest atrakcyjna względem możliwości, jednak jak to w przypadku tego producenta, sama jakość wykonania leży.
  Jeśli chodzi o mnie to wolę już przeboleć te kilka dodatkowych banknotów i zakupić coś od Sony, bo póki co na tej marce nigdy nie miałem okazji się zawieść.
  Ewentualnie pod uwagę brałbym jeszcze Sharpa, bo dużo dobrego też o nich słyszałem.
  Zaloguj się
 • avatar
  Dziwie się że nawet producenci nie wiedzą że LCD i LED to to samo. Powinni raczej napisać podświetlenie jarzeniowe albo ledowe ;)
 • avatar
  Po jakości elektroniki w środu....większość wybiera tą najtańszą w najładniejszym opakowaniu-samsunk.
  Zaloguj się
 • avatar
  Najtańszy w danej kategorii przekątnej od cała filozofia zakupowa :D
 • avatar
  Ambilight
 • avatar
  Przychodzi statystyczny polak do sklepu RTV i mówi. Panie chce kupić telewizor, co pan polecasz? No żeby był w miare dobry i nie za drogi.
 • avatar
  Ja ide do sklepu stacjonarnego, wybieram nastepujaco:przekatna
  1. jakosc obrazu po wylaczeniu ulepszaczy (czesto wymaga poproszenia o piloty od modeli, ktore by mnie interesowaly
  Zaloguj się
 • avatar
  Nie tyle/tylko 4K ludzi interesuje tyle DVB-T2 + HEVC w które są wyposażone.
  Ceny niewiele większe ale zakup dużo bardziej przyszłościowy.
 • avatar
  okolo 80 % LED
  okolo 11 % Plasma ( chyba jedyny kraj w Unii)

  a te pozostale 9 % to co kupile...
  Zaloguj się
 • avatar
  Coś innego: możliwość bezproblemowego podłączania niezależnych gadżetów, jak np. kamerka do skype, czy słuchawki BT. pod względem kompatybilności, producenci są tradycyjnie daleko w lesie.
 • avatar
  Pytanie: kupujecie teraz tv 46 - 50 cali, bierzecie średni 4k czy znacznie lepszy ale full hd? Bo cenowo tak to wygląda teraz że trzeba stanąć przed takim dylematem.
  Zaloguj się