Na topie

Zanim wejdziesz do samolotu, przejdź przez „tunel wideo”

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: loty i samoloty

W Dubaju, a konkretnie na terenie Dubai International Airport zainstalowane zostaną „tunele wideo”, które mają usprawnić „sprawdzanie” pasażerów.

 • Zanim wejdziesz do samolotu, przejdź przez „tunel wideo”
A A

Według szacunków, w 2020 roku przez lotniska w Dubaju przewinie się około 124 mln ludzi. To spore wyzwanie z zakresu bezpieczeństwa, którego nie obawiają się jednak władze portu Dubai International Airport. Zamierzają bowiem wprowadzić ciekawostkę w postaci „tunelu wideo”.

Jak informuje The National, taki tunel będzie wyposażony w 80 kamer z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy i w skanery tęczówki. Jego wnętrze nie będzie jednak przytłaczające – na ścianach będą mogły być wyświetlane różne wizualizacje, na przykład krajobrazowe. 

Autorzy liczą na to, że różnorakie obrazki będą przyciągać wzrok pasażerów, a wtedy ich twarze będą mogły być skutecznie zarejestrowane przez zainstalowane we wnętrzu kamery.

Człowiek więc musi po prostu przejść przez taki tunel, a na jego końcu ujrzy informację, że obsługa życzy mu udanego lotu (lub pobytu w Dubaju) albo też, że powinien się zatrzymać, bo strażnicy już są w drodze, aby wyjaśnić, dlaczego identyfikacja nie przebiegła, tak jak powinna.

„Pracowaliśmy nad tym od jakichś czterech lat” – powiedział Obaid Al Hameeri z Generalnej Dyrekcji Spraw Zagranicznych i Rezydentury. Ujawnił też, że pierwszy „tunel wideo” zostanie zainstalowany w przyszłym roku, a w planach jest ich więcej.

Cele to oczywiście poprawa bezpieczeństwa oraz likwidacja zakłóceń podczas podróży.

Źródło: The National, The Verge. Foto: Satish Kumar / The National

Odsłon: 3833 Skomentuj newsa
Komentarze

1

Udostępnij
 1. Sora_
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-10-14 16:52

  Total recall z Arnoldem (polski tytul "Pamiec Absolutna") w polaczeniu z Minority Report z Tomem Cruisem...

  Teraz paszporty tylko biometryczne, wiec w sumie beda mogli szybciej namierzac ludzi...

  Niby poprawa bezpieczenistwa, ale z drugiej strony strach sie bac jak ktos sie wlamie do takiego systemu...a to niestety tylko kwestia czasu

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!