Nauka

NASA coraz bardziej dba o klimat

przeczytasz w 2 min.

NASA od początku roku miała dwa wakaty. Ze swojej funkcji ustąpił główny naukowiec, Jim Green i starszy doradca klimatyczny – Gavin Schmidt. Od poniedziałku obydwa te stanowiska będzie piastować dr Katherine Calvin. Kim jest i czy to znacząca zmiana?

NASA poinformowało, że od od poniedziałku funkcje głównego naukowca i starszego doradcy klimatycznego zostaną połączone. Obydwa stanowiska obejmie jedna osoba, dr Katherine Calvin. Co będzie należało do jej obowiązków?

Za co odpowiada główny naukowiec i starszy doradca klimatyczny NASA?

Główny naukowiec NASA pełni przede wszystkim funkcje doradcze w zakresie rozwoju i inwestycji w programy naukowe agencji. Starszym doradca klimatyczny dostarcza rekomendacji dotyczących analiz dla programów naukowych, technologicznych i infrastrukturalnych pod kątem ich wpływu na klimat. Chociaż NASA jest agencją rządową, to drugie stanowisko jest też dodatkowo umocowane politycznie. Starszego doradcę ds. klimatu powołano w lutym 2021 roku na potrzeby realizacji celów agencji Biden-Harris w zakresie nauki o klimacie.

Dlaczego poprzednicy Katherine Calvin ustąpili?

Jim Green ustąpił ze stanowiska głównego naukowca przede wszystkim ze względu na wiek. Służył w NASA ponad 40 lat i jego kariera zawodowa dobiega końca. Schmidt ma ją jeszcze przed sobą, ale otrzymał bardziej znaczącą propozycję. Zamiast funkcji doradczych w NASA będzie teraz pełnił rolę dyrektora Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku.

Kim jest Katherine Calvin?

Katherine Calvin jest doktorem w zakresie zarządzania, nauk ścisłych i inżynierii Uniwersytetu Stanforda. Ukończyła też licencjat z informatyki i matematyki na Uniwersytecie Maryland. Dotychczas zawodowo związana była z Instytutem Badawczym ds. Zmian Globalnych Pacific Northwest National Laboratory. Jej nominacja nie jest dużym zaskoczeniem, ale pojawiają się komentarze, że jest ona wyborem bardzo politycznym.

Dorobek badawczy doktor Calvin jest też znaczący. Najważniejsze jej badania dotyczyły emisji dwutlenku węgla. Miały one wpływ na amerykańską politykę wspierania redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ta kwestia budzi największe kontrowersje w USA. Mimo to wyniki przeprowadzonych przez Katherin Calvin badań i analiz stanowiły  też część raportów specjalnych IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu z siedzibą w Genewie) w latach 2018 i 2019. 

Wybór Calvin na obydwa stanowiska w NASA nie jest więc przypadkowy. Jest ona naukowcem, który ma na koncie badania służące łagodzeniu niekorzystnego wpływu człowieka na klimat Ziemi.Warto też zwrócić uwagę, że jej nazwisko doktor od kilku lat gości na Clarivate Citation Laureates. Jest to lista najczęściej cytowanych badaczy, która jest zdumiewająco trafnym zestawieniem przyszłych laureatów Nagrody Nobla. W latach 2002 – 2020 aż 59 wymienionych na niej naukowców zostało uhonorowanych w Sztokholmie. 

Źródło: NASA, Twitter

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    guru43
    8
    Już sobie wyobrażam ten zakaz latania rakietami, ze względu na zbyt dużą emisję xd
    • avatar
      sebastianzola
      3
      Niech wprowadzą silniki elektryczne do swoich rakiet
      • avatar
        Marucins
        2
        Buhahaha a tu dalej propaganda uwsteczniająca rozwój. Wy ten kosmos to będziecie na komputerach zdobywać!

        Badania i analiza tej wielkiej propagandy opodatkowania CO2 i zamykania kopalni pokazały że jeśli cały świat wyda setki miliardów dolarów to temperatura na świecie spadnie a raczej nie wzrośnie o 0,5 st. Celsjusza przy najlepszych wiatrach - część analityków zakłada że będzie to coś około 0,3 st. Celsjusza.
        • avatar
          Marti99
          0
          Teraz firmy zewnetrzne lataja dla NASA wiec NASA moze robic raporty jak to mniej wplywa na klimat :)
          Takie czasy ze jest trend zajmowania sie takimi "waznymi rzeczami" w firmach. I mozna miec prace, robic i sie nie narobic jak Ferdynand Kiepski.