Na topie
| 2010-08-24

Hydra vs SLI i AMD vs Intel

kategoria: płyty główne

Producenci: ASUS

 

Wielki turniej

Ze słynną "Fuzją" (Fuzion), czyli technologią Hydra w wykonaniu firm Lucid i MSI wiązano duże nadzieje. Przypomnijmy, że dzięki dodatkowemu układowi na płycie głównej pozwala na wykorzystanie różnych kart graficznych - także GeForce i Radeona w duecie. Jej premiera w postaci płyty głównej MSI Big Bang Fuzion, która miała miejsce na początku bieżącego roku, przyniosła jednak rozczarowanie. Wbrew zapowiedziom działanie systemu było dalekie od doskonałości.

Czas mijał i niedawno mieliśmy okazję testować drugą płytę główną z Hydrą, czyli MSI P55A Fuzion. Sterowniki Hydry usprawniono, ale wciąż nie jest to technologia dopracowana w takim stopniu, by ją bezkrytycznie polecać. Tym razem do testów otrzymaliśmy pierwszą płytę wyposażoną w system Hydra dla procesorów AMD - MSI 870A Fuzion.

W ostatnim teście Hydry porównywaliśmy ze sobą dwie płyty główne wyposażone w ten sam chipset i ten sam procesor. Nie czyniło to rywalizacji pomiędzy płytami szczególnie interesującej. Zdecydowaliśmy się więc na podkręcenie atmosfery. Przecież wielu użytkowników, którzy aktualnie myślą o wymianie platformy na nowszą waha się pomiędzy wyborem rozwiązań AMD a Intela. Naprzeciwko płyty MSI 870A Fuzion opartej na chipsecie AMD 770 (oraz Lucid Hydra) i wyposażonej w procesor AMD Phenom II X4 965 postawiliśmy więc sprzęt dostępny w podobnej cenie, ale oparty na rozwiązaniach konkurencji. Płyta MSI rywalizować będzie z płytą Asus P7H57D-V EVO opartą na chipsecie Intel H57 i wyposażoną w procesor Core i5 750 (4 rdzenie, brak HT).

Po lewej Asus P7H57D-V EVO, po prawej MSI 870A Fuzion

Obie płyty stanowią łakomy kąsek dla fanów rozwiązań multi-GPU. Model MSI oprócz Hydry umożliwia wykorzystanie CrossFireX, a sprzęt Asusa obsługuje zarówno ATI CrossFireX, jak NVIDIA SLI. Rywalizacja toczyć się będzie na wielu płaszczyznach. Płyty MSI z systemem Hydra jak na razie nie obsługują SLI. W poprzednich testach porównywaliśmy więc działanie trybu Hydra A (dwie karty Radeon) do ATI CrossFire X. Teraz nie omieszkaliśmy sprawdzić, jak tryb Hydra N (dwie karty NVIDII) spisuje się przeciwko NVIDIA SLI. Była to znakomita okazja by sprawdzić w praktyce działanie nowości NVIDII, czyli dwóch kart GeForce GTX 460 pracujących w duecie.

To jednak nie koniec. Do obu platform zastosowaliśmy różne zestawy pamięci. W przypadku platformy opartej na rozwiązaniach AMD wykorzystaliśmy pamięć GoodRAM Play taktowaną 1600 MHz, a w przypadku platformy Intela pamięć Kingston HyperX w dwóch różnych ustawieniach (1333 MHz oraz 1886 MHz). Artykuł, który miał być więc jedynie porównaniem dwóch płyt głównych i Hydry ze SLI/CrossFireX, stał się porównaniem platform Intela i AMD, wszystkich możliwych rozwiązań multi-GPU oraz pamięci RAM dwóch producentów. Być może takie porównanie pozwoli na łatwiejszy wybór nowej platformy.

MSI 870A Fuzion jest już trzecią płytą tego producenta wyposażoną w układ Lucid 200. Zapoznaj się z naszymi recenzjami dwóch poprzednich płyt wykorzystujących technologię Hydra, czyli MSI Big Bang Fuzion (Hydra GPU, czyli Radeon i GeForce w duecie) oraz MSI P55A Fuzion (MSI vs Gigabyte: pojedynek płyt z LGA 1156). odsłon: 77592


Ostatnie komentarze do artykułu

szlagi

2011-06-27 10:12:57

Ok producent się poprawił dopiero w najnowszych sterownikach 1.7.105 jest lista 43 gier gdzie hydra działa prawidłowo ale te migotania tekstur dobijają przy najmniej u mnie w kartach o mocy 1:2

szlagi

2011-03-18 12:59:23

wszystko ok w benchmarku działa ale w grach już nie przynajmniej tych dodanych na liście programu hydry dlaczego ?!

Darxis

2010-08-30 21:31:38

Dajcie mi tu Fermi! :P

zobacz wszystkie komentarze (42)

skomentuj artykuł

Polecamy
Polecane klawiatury. TOP 10 - maj 2016
Szukasz najlepszej klawiatury? W TOP 10 polecamy wyróżniające się lub ...
kategoria: klawiatury producent: A4Tech Ocena: - 13
Samsung Galaxy S4 mini - sukces w mniejszej skali?
S4 mini ma wielkość zbliżoną do S2, ale wydajnościowo konkurować może z ...
kategoria: producent: - Ocena: - 34
Nokia Lumia 520: jak tani może być dobry Windows Phone 8?
Najnowszy budżetowy smartfon Nokii sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. ...
kategoria: smartfony, telefony producent: Nokia Ocena: 13 28
LG Swift G: gdyby przy tworzeniu Nexusa 4 nie maczało rąk Google
Niepozorny na pierwszy rzut oka smartfon, Nexus 4 tak jak widzi go LG, który ...
kategoria: smartfony, telefony producent: LG Ocena: 9 16
Grid 2 – optymalne karty graficzne i recenzja gry
Świetna oprawa audiowizualna i rozgrywka bardziej w klimatach arcade niż ...
kategoria: gry producent: Codemasters Ocena: 6 57