Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 2 min.

W monitorze zastosowano matrycę typu TN, czyli jak można się spodziewać (i co widać na poniższym zdjęciu), kąty widzenia nie są najlepsze (w porównaniu do matryc VA oraz IPS), ale ich przewaga leży gdzie indziej. Matryce TN są po prostu znacznie szybsze od nich, co dla hardcorowych graczy ma znaczenie kluczowe, gdyż pozwala uzyskać przewagę nad przeciwnikiem.

Acer Predator XB252Q bmiprz kąty widzenia

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 1 ms (Gray-to-gray). Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawił się przy tempie 8, co oznacza, że monitor można śmiało wykorzystać do grania (zwłaszcza, że mamy tutaj jeszcze technologię Nvidia G-Sync). Włączenie funkcji Overdrive pozwala dodatkowo ograniczyć ten efekt.

Jeśli mamy w komputerze kartę graficzną Nvidia możemy dodatkowo uruchomić funkcję ULMB (Ultra-Low Motion Blur), która także redukuje efekt smużenia.

Pobór energii

Monitor Acer Predator XB252Q pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 16,7 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 26,1 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,1 W. To dobre wyniki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że monitory z technologią Nvidia G-Sync charakteryzują się nieco większym zużyciem energii niż analogiczne pod względem rozmiaru modele bez tego rozwiązania.

Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

No dobrze, czas na wnioski. Acer Predator XB252Q to zdecydowanie sprzęt, który powinien (i faktycznie to robi) zadowolić wymagających graczy. Kogo konkretnie mam tutaj na myśli? Na pewno nie osoby, którym zależy na jak najwyższej rozdzielczości (czyli QHD i UHD), bowiem model ten wyposażony jest w ekran "zaledwie" Full HD. Może się to wydawać mało, ale nie na tym polega unikalność tego sprzętu.

Jego największa zaleta to bowiem szybkość. Próżno szukać na rynku ekranu z tak wysoką częstotliwością odświeżania. Acer XB252Q oferuje ją na poziomie 240 Hz, co w połączeniu z czasem reakcji 1 ms oraz obsługą technologii Nvidia G-Sync sprawia, że dysponując odpowiednio mocnym komputerem będziemy się cieszyć wyjątkowo płynną rozgrywką, bez zacięć animacji i bez rwania obrazu.

Acer Predator XB252Q bmiprz CS:GO

Gracze spędzający długie godziny na grze np. w Counter Strike'a docenią to z pewnością. Trudno będzie im też wrócić do urządzeń z niższej półki - gwarantuję. Wysoka półka oznacza też odpowiednią cenę. Acer Predator XB252Q w dniu testu kosztował 2999 zł (jego większą 27-calową wersję wyceniono na 3299 zł). Za monitor o przekątnej 24,5 cala i rozdzielczości Full HD wydawać się to może zbyt wysoką kwotą, ale przypomnę - to wyspecjalizowane urządzenie, przygotowane z myślą o konkretnej grupie docelowej.

Ze względu na zastosowanie matrycy TN kąty widzenia nie są najlepsze (w porównaniu do matryc IPS i VA). Także równomierność podświetlenia mogłaby być lepsza. Równoważy to w pewnym stopniu funkcja Dark Boost, która podwyższa jasność najciemniejszych partii ekranu, co jest szalenie przydatne, kiedy wróg próbuje skryć się przed nami w cieniu.

Acer Predator XB252Q bmiprz

Bardzo dobrze wypada testowany monitor pod względem ergonomii. Pozycję ekranu możemy dowolnie regulować - wysokość, kąt nachylenia, obrót w poziomie, a nawet pivot - jest wszystko. Dobrze prezentują się także wąskie ramki ekranu, które pozwalają na tworzenie wieloekranowych stanowisk.

Czy warto w takim razie polecić Acer Predator XB252Q? Jak najbardziej. Szczególnie jeśli zależy nam na ultrapłynnej rozgrywce.

Ocena końcowa:

  • częstotliwość odświeżania 240 Hz
  • czas reakcji 1 ms
  • technologia Nvidia G-Sync
  • wysoka jasność ekranu
  • świetna ergonomia
  • wąskie ramki ekranu
     
  • równomierność podświetlenia
  • wąskie kąty widzenia

91%

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    patalajka22
    6
    kto o zdrowych zmysłach to kupi skoro w tej samej cenie można dostać XB271HU -27, gsync, wqhd, 160hz, ips
    • avatar
      q3aki
      2
      przepraszam ile on kosztuje? ja dobrze widze? Wszystko wszystkim, ale z cena pojechali - rozumiem ze za gsynca trzeba bulic dodatkowo, ale bez przesady przy 24 calach
      • avatar
        jonny2003
        2
        24 cale, full hd i jeszcze do tego trupiaste TN a to wszystko za "jedyne" 2999.
        Poprostu oferta roku.
        • avatar
          Gatts-25
          2
          Nawet w takim biednym kraju jak Polska często ludzie widząc ,że posiada moduł G-Sync uważają za zaletę więc ocena zależy od tego także jakiej karty graficznej używamy.
          Dla Mnie na chwilę obecną G-Sync to wada bo za dużo podwyższa cenę takiego monitora dlatego widać jaka cena końcowa.
          Trzeba znaleźć chętnych na takie monitory póki jeszcze UHD jeszcze oczekuje na premierę ze 144Hz i HDR.
          • avatar
            tdamse
            1
            AOC AG251FZ 1600 zł :)
            • avatar
              seeqin
              0
              3k za monitor do csa xD
              • avatar
                rlistek
                0
                Drogi. Zowie xl2540 raz, że lepiej się prezentuje to jeszcze kosztuje 2.1, nie 3k.
                Plus Acera, że ma wersję 27" FullHD. Zowie niestety nie.
                • avatar
                  chotnik2
                  0
                  3000 za monitor do 1 gry...
                  Bo do wszystkiego innego lepszy bedzie IPS 120/160Hz.
                  Tylko po co GSync do CSa, gdzie wszystko ustawione na low i 500fps...
                  Ciekawy jestem sprzedazy tego wynalazku za taka cene.
                  • avatar
                    chotnik2
                    0
                    >funkcja Dark Boost, która podwyższa jasność najciemniejszych partii ekranu, co jest szalenie przydatne, kiedy wróg próbuje skryć się przed nami w cieniu.

                    Normalnie szalenstwo. Znow podkresla, ze jest to monitor do 1 gry, bo w kazdej innej chcialbym widziec naturalne kolory i to co zamierzal przekazac nam tworca, a nie sztucznie kasowac cienie.
                    Moze poprostu dac mozliwosc wylaczenia w grze cieni, jak jeden bedzie uzywal takich funkcji, drugi ustawi gamme na drugie tyle zeby tez cieni nie miec, inne monitory jeszcze potrafia sztucznie celownik rysowac na srodku ekranu do noscope.
                    Jaki to jest sens grac w takie wynalazki, gdzie ludzie zaczynaja hardwarem kombinowac?

                    >TN
                    >FHD
                    >nierownomierne podswietlenie
                    >monitor w sumie tylko do strzelanek, bo nigdzie indziej 240Hz nie ma sensu
                    >3k PLN
                    >ocena 4,5/5 gwiazdki
                    >dobry produkt
                    >super jakość

                    zapomnieliscie dopisac : artykuł sponsorowany.
                    • avatar
                      pallafar
                      0
                      Cala gownoburza przez cene tego monitora a tak naprawde ona nie jest znana, na amazaonie widzialem sztuke za 2000zl a w komputroniku widnieje cena 2699 chociaz nie jest jeszcze dostepny. Jestem przed zmiana monitora mam stara iyyame 1ms 60hz TN jak ja kupowalem to byl to super monitor gamingowy a po latach okazalo sie ze to lipa jest a nie monitor do grania. kolory na matrycy TN nie sa wcale takie straszne mam dwa monitory obok siebie i drugi to wlasnie IPS ma zywsze kolory owszem ale bez przesady wiekszosc monitorow z ktorymi mamy do czynienia na codzien ma matryce TN i jakos nikomu to nieprzeszkadza. Jesli ktos nie widzi roznicy w odswiezaniu lub jego zdaniem g-sync jest zbedny i sie pyta po co to jest to szczerze mu zazdroszcze bo nie musialbym sie szarpac na monitor w cenie powyzej 1000zl