ASUS ROG Rapture GT-AC2900 - router z LEDami
Sieci

ASUS ROG Rapture GT-AC2900 - router z LEDami

przeczytasz w 3 min.

Przetestowaliśmy router ASUS ROG Rapture GT-AC2900 - to gamingowy model z podświetleniem LED. Ale czy słowo "gamingowe" oznacza tylko dodatkowe LED? Jaką wydajność otrzymujemy? Odpowiedź w recenzji.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- wysoka wydajność Wi-Fi,; - konfigurowalne podświetlenie RGB,; - AiMesh,; - łatwa podstawowa konfiguracja,; - obsługa 160MHz szerokości kanałów Wi-Fi,; - szybkie USB 3.0.

Minusy

- cena,; - przytłaczające UI do zaawansowanej konfiguracji,; - brak wsparcia dla Wi-Fi AX (Wi-Fi 6).

ASUS ROG GT-AC2900 - recenzja

ASUS ROG GT-AC2900 - recenzja

Asus coraz odważniej dorzuca do swoich produktów podświetlenie RGB LED, tak abyśmy mogli wszystko zsynchronizować przy pomocy ich aplikacji Aura Sync. Jednak czy to jedyna funkcja za jaką dopłacamy, wybierając wyraźnie jednak droższy model ROG GT-AC2900? Otóż czeka na nas jeszcze kilka innych nowości, na przykład w postaci gotowości do współpracy z NVIDIA GeForce NOW - co to dokładnie oznacza? O tym w dalszej części artykułu.

ASUS ROG GT-AC2900 - opakowanie

Zacznijmy jednak od samej specyfikacji - ta jest całkiem okazała. Router jest 2-zakresowy i pozwala na osiąganie do 750Mbps w 2,4GHz (standard N) oraz nawet do 2167Mbps (standard AC), zakładając rzecz jasna, że pozwala na to nasz sprzęt. Mamy tu oczywiście wsparcie dla technologii MIMO (3x3 dla 2,4GHz i 4x4 dla 5Ghz), a całość działa na trzech zewnętrznych i jednej wewnętrznej antenie. Zasięg jest więcej niż zadowalający, nawet w budynku ze zbrojonymi ścianami, ale o tym dalej przy okazji testów. Warto jeszcze zaznaczyć, że producent nie oszczędzał i mamy tu 512MB RAM oraz 256MB pamięci Flash, a także wsparcie dla 160MHz szerokości kanałów. Pełna specyfikacja prezentuje się następująco:

ASUS ROG GT-AC2900 - specyfikacja

Standard sieciIEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IPv4, IPv6
Anteny3 odłączalne zewnętrzne + 1 wewnętrzna
TransmisjaMIMO (2,4GHz 3x3; 5GHz 4x4)
Procesor2 rdzenie 1,8GHz 64bit
Pamięć RAM512MB
Pamięć FLASH256MB
Szerokość kanałów20/40/80/160 MHz, Wsparcie dla 1024-QAM
Szyfrowanie64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, obsługa WPS
ZarządzanieUPnP, IGMP v1/v2/v3, DNS Proxy, DHCP, Klient NTP, DDNS, Włącznik portu, Serwer wirtualny, DMZ, Log zdarzeń
Obsługa VPNIPSec Pass-Through, PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, PPTP Server, OpenVPN Server, PPTP client, L2TP client, OpenVPN client
Połączenie WANRodzaje połączeń internetowych : Automatyczny adres IP, Statyczny adres IP, PPPoE (obsługa MPPE), PPTP, L2TP
Porty1 x RJ45 dla 10/100/1000/Gigabitów BaseT dla WAN, 4 x RJ45 dla 10/100/1000/Gigabitów BaseT dla LAN, USB 2.0 x 1, USB 3.0 x 1
PrzyciskiPrzycisk WPS, Przycisk restartowania, Przycisk zasilania, Bezprzewodowy włącznik, LED on/off Button, Boost Key
Obsługa modemówTak, USB 3G/4G Opcja Dual WAN

ASUS ROG GT-AC2900  - zlącza

Pierwsze wrażenia

ASUS ROG GT-AC2900  pudełko

Testowany router dostarczany jest w całkiem ładnym i zgrabnym opakowaniu. W środku poza rzeczonym sprzętem znajdziemy nóżkę, którą można zamontować w dwóch przeznaczonych do tego otworach, co pozwala na ustawienie routera poziomo lub pionowo. Producent dołącza również śrubokręt niezbędny do solidnego przymocowania nóżki - jest to duży plus, ponieważ nie musimy schodzić do garażu po własne narzędzia. Oprócz tego otrzymamy oczywiście zasilacz, kabel skrętkę z RJ45 oraz 3 anteny do wkręcenia w router. Nie zabrakło również instrukcji i kilku ulotek.

ASUS ROG GT-AC2900  zawartość opakowania

Router sprawia wrażenie bardzo solidnie wykonanego i widać tu dbałość o szczegóły. Nie jest to już zwykła szara skrzynka, którą najlepiej trzymać w szafie - design oraz zastosowane oświetlenie LED aż się proszą o postawienie routera na półce w salonie, aby zdobił nam wnętrze pokoju.

ASUS ROG GT-AC2900  na półce

Zaraz po podłączeniu urządzenia do prądu zostajemy uraczeni pełną gamą kolorów obsługiwanych przez Aura RGB. Mimo że osobiście nigdy nie byłem wielkim zwolennikiem podświetlania sprzętu, to tutaj muszę przyznać, że wyszło to nawet ze smakiem. Podświetlenie nie jest agresywne, a zarazem nie jest nudne. Zdecydowanie dodaje charakteru, którego brak innym routerom, nieposiadającym tej funkcji. Oczywiście podświetlenie można jednym przyciskiem całkowicie wyłączyć.

ASUS ROG GT-AC2900 podświetlenie

Pierwsze uruchomienie

Niedługo po podłączeniu zasilania pojawia się dostępna sieć Wi-Fi bez zabezpieczeń, z którą to należy się połączyć w celu skonfigurowania routera. Można również skorzystać z połączenia przewodowego. Asus podtrzymuję obecny trend i aby dostać się do panelu konfiguracyjnego, nie potrzeba wpisywać adresu IP routera w przeglądarce – wystarczy wejść na adres routr.asus.com i automatycznie zostaniemy przekierowani do naszego routera. W przypadku połączenia Wi-Fi dzieje się to nawet automatycznie po nawiązaniu łączności z routerem. Proces konfiguracji prowadzi bardzo zgrabny kreator i tu nawet totalny laik nie będzie miał problemów - wszystko jest dokładnie opisane i raczej nie da się pomylić, a w ostateczności proces można zrestartować.

ASUS ROG GT-AC2900 stwórz sieć

Po zakończeniu pierwszej konfiguracji ukazuje się nam już bardziej przytłaczający panel kontrolny - funkcji i zakładek jest naprawdę dużo, co może nieco zniechęcać użytkowników, jednak najważniejsze ustawienia są dość łatwo dostępne.

ASUS ROG GT-AC2900 rapture

Nie będę opisywać wszystkich funkcji, gdyż po pierwsze: jest ich za dużo, a po drugie: ich opis bez problemu można znaleźć w instrukcji oraz na stronie producenta. Ponadto nie odbiegają one znacząco od typowych funkcji spotykanych w dzisiejszych routerach. Warto jednak wspomnieć o kilku wybranych.

Pierwszą z nich oczywiście będzie „Game Acceleration” - jest to autorski pomysł Asusa na trzystopniowe przyspieszenie działania gier (w aspekcie połączenia sieciowego).

  • Pierwszy stopień to wybór ich dedykowanego sprzętu (laptopy, komputery lub płyty główne oznaczone jako ROG), co zapewnia odpowiedni sprzęt po stronie użytkownika.
     
  • Drugi stopień to wybór odpowiedniego routera - takiego jak omawiany tutaj ROG GT-AC2900 z funkcją ustawienia priorytetu pakietów związanych z grami - innymi słowy: router stara się w pierwszej kolejności przesyłać dane związane z komunikacją gry z serwerem.
     
  • Trzeci krok to usługa Asus WTFast oznaczająca korzystanie z ich dedykowanych serwerów, co ma zagwarantować najmniejsze opóźnienia i najwyższą stabilność. Rozwiązanie to jest co prawda płatne, ale w sytuacji, gdy chcemy najwyższej jakości połączenia, to jest to krok w dobrą stronę. Należy jednak pamiętać że połączenie z serwerem zawsze będzie i tak tylko tak szybkie jak nasze połączenie z Internetem!
     

ASUS ROG GT-AC2900 triple level game acceleration

Należy tu również wspomnieć o NVIDIA GeForce NOW - jest to usługa strumieniowania gier prosto z chmury. Można to przyrównać na przykład do oglądania filmów przez Netflix, jednak tu oczywiście mówimy o graniu. Omawiany router jako jeden z pierwszych jest w pełni gotowy na optymalną obsługę tej usługi, choć ta nadal jest w fazie beta.

Kolejna istotna funkcja to Wi-Fi Radar. Dzięki temu narzędziu możemy sprawdzić jak wygląda w naszej okolicy zużycie pasma w obu zakresach i odpowiednio do tego wybrać swój kanał do pracy Wi-Fi tak, aby uniknąć zakłóceń.

ASUS ROG GT-AC2900 wi fi radar
kliknij aby powiększyć

Mamy również panel do sterowania oświetlenie RGB LED Asus Aura - są tu zapisane predefiniowane schematy oraz możliwość ręcznego wysterowania oświetlenia. Całość można też synchronizować przez aplikację na PC z podświetleniem innych akcesoriów/monitora/podzespołów.

ASUS ROG GT-AC2900 aura rgb

Warto jeszcze wspomnieć o funkcji sieci dla gości. Jest to (opcjonalnie) odseparowany od naszej sieci domowej hot spot, do którego mogą się podpinać odwiedzający nas znajomi. Asus pozwala na limitowanie nie tylko dostępu do naszej sieci wewnętrznej, aby uchronić nasze prywatne zasoby danych np. z NAS, ale również daje możliwość limitowania przepustowości Internetu w tej sieci, tak aby goście za bardzo nam „nie zapychali łącza”  Taka sieć Wi-Fi funkcjonuje równocześnie z naszą główną siecią i przy odpowiedniej konfiguracji nie zakłócają się wzajemnie.