Dream Machines X1080 - wszechmocny laptop do gier
Ultrabooki

Dream Machines X1080 - wszechmocny laptop do gier

przeczytasz w 2 min.

Test Dream Machines X1080 - ultramocnego laptopa gamingowego z Intel Core i7-8700K i grafiką Geforce GTX1080 i 17-calowym ekranem FHD.

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

ultrawysoka wydajność; płynna rozgrywka w maksymalnych ustawieniach w każdej grze; solidna konstrukcja; duża liczba złączy; matowa matryca IPS o wysokiej jasności; wsparcie dla technologii Nvidia G-Sync; możliwość podkręcania procesora

Minusy

głośna praca wentylatorów; ciężki i mało mobilny; stylistyka obudowy jest już mocno niedzisiejsza

Na rynku laptopów do gier można wyróżnić zasadniczo dwa ich rodzaje. Pierwszy z nich to gotowe konstrukcje przygotowane przez największych producentów tj. Lenovo, Asus, Dell, MSI, czy Acer, a drugi to notebooki budowane na bazie kadłubków Clevo. Nie są one może tak dopieszczone pod względem stylistycznym, ale za to są bardziej przystępne cenowo, a poza tym oferują dowolność konfigurowania podzespołów.

Jeśli więc potrzebujemy maksymalnej wydajności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić wersję z potężnym procesorem, dopakować go dużą ilością pamięci RAM i na dokładkę wrzucić jeszcze odpowiednio wydajną kartę graficzną. Jeśli natomiast zależy nam na utrzymaniu ceny w rozsądnych granicach, bez pójścia na zbyt duże kompromisy, to dobieramy odpowiednie podzespoły. Pełna dowolność.

Dream Machines X1080 to sprzęt należący zdecydowanie do tej pierwszej kategorii. Wszystko jest tutaj naj. Zresztą sami przekonacie się czytając tę recenzję.

Specyfikacja techniczna Dream Machines X1080-17PL32:

ModelDream Machines X1080-17PL32
Cena10999 zł
Gwarancja2 lata w systemie Door to Door
System operacyjnybrak systemu
Klawiaturapłytkowa, klawisze kwadratowe, kolorowe podświetlenie
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 17,3", 1920x1080
» IPS, matowy
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 145 stopni
» wsparcie dla technologii Nvidia G-Sync
Procesor» Intel Core i7 8700K
» 6 rdzeni/12 wątków
» 3.7 GHz, Turbo 4,7 GHz, 12MB cache
» odblokowany zegar
» technologia 14 nm, TDP 95W
Pamięć» RAM: 16 GB, DDR4, 2133 MHz
» max: 64 GB RAM
Karta graficzna» Nvidia Geforce GTX 1080, pamięć 8GB DDR5
» druga karta graficzna: Intel HD 630
Dysk twardy» 500 GB, SSD
model: Crucial CT525MX300SSD4
Napęd optycznybrak
Bateria82 wAh
Wymiary42 x 29 x 4.1 cm
Waga3,9 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.1
Złącza» 4x USB 3.0
» 1x USB 3.1 typ C
» 1x Thunderbolt
» RJ-45
» HDMI
» 2x mini DisplayPort
» czytnik kart pamięci
» gniazdo audio
» gniazdo mikrofonowe
» 1x S/PDIF
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» czytnik linii papilarnych
» kamerka internetowa
» złącze blokady Kensington
» Oprogramowanie:

Wygląd i jakość wykonania

No cóż, w konkursie piękności Dream Machines X1080 raczej sukcesu by nie odniósł, chyba że oceniać będziemy jego wnętrze. Z definicji notebooków wynika, że są to urządzenia mobilne. I w teorii tak jest i z tym modelem, ale jakoś trudno mi sobie wyobrazić częste podróżowanie z tym potworem. X1080 waży niemal 4 kg, a jego grubość to 41 mm. Tak, zdecydowanie nie grzeszy on smukłością i kompaktowością.

Dream Machines X1080-17PL32 przód i tył

Sama stylistyka jest bardzo minimalistyczna. Matowe tworzywo sztuczne z którego wykonano obudowę jest dobrej jakości, a odciski palców nie są na nim przesadnie widoczne, co zaliczyć należy na plus. Obudowa jest też bardzo solidna. Panel roboczy nie poddaje się żadnym naciskom, nawet z użyciem dużej siły. Także pokrywa ekranu jest wytrzymała i zapewnia odpowiednią ochronę wyświetlacza.

Dream Machines X1080-17PL32 tył

Sam ekran osadzony jest na dwóch zawiasach pozwalających na jego odchylenie do ok. 150 stopni. Działają płynnie i dobrze utrzymują ekran w ustalonej pozycji.

Złącza

Tak dużych rozmiarów obudowa sprawia, że bez problemu pomieszczono na niej wszystkie niezbędne złącza, które rozmieszczone są po bokach i w tylnej części laptopa.

Na lewym boku znajdziemy czytnik kart pamięci, dwa porty USB 3.0, złącze USB 3.1 typu C, Thunderbolt oraz gniazdo sieciowe RJ45.

Dream Machines X1080-17PL32 lewy bok

Po przeciwnej stronie umieszczono kolejne dwa porty USB 3.0, złącze blokady Kensington oraz szereg gniazd audio.

Dream Machines X1080-17PL32 prawy bok

W tylnej części obudowy znajdują się wyjścia wideo - dwa porty mini Display Port oraz pełnowymiarowe HDMI.

Dream Machines X1080-17PL32 tył

Klawiatura i touchpad

Dream Machines wyposażony jest w klawiaturę płytkową. Nie mam większych uwag do tego elementu. Pisanie na niej jest całkiem wygodne. Skok klawiszy jest dobrze wyczuwalny i cichy. Co ważne, klawisze oraz przestrzeń wokół nich nie uginają się pod naciskiem, co dobrze świadczy o solidności i jakości wykonania, a więc nie ma obaw o to, że coś się stanie w trakcie gorącej, emocjonującej rozgrywki.

Dream Machines X1080-17PL32 klawiatura

Klawiatura jest też podświetlana. Za pomocą eplikacji FlexiKey można zmieniać kolory iluminacji w każdej z trzech stref, dodawać efekty specjalne (np. fale), a także przypisać poszczególnym klawiszom makra, co gracze z pewnością docenią.

Dream Machines X1080-17PL32 touchpad

Gładzik także jest poprawny. Płytka sensoryczna sprawnie odczytuje dotyk i ruch palca. W lewym górnym rogu znajduje się czytnik linii papilarnych.

Głośniki

System audio sygnowany jest sygnowany marką Hi-Def Sound Blaster Pro-Gaming. Składają się na niego dwa głośniki oferujące naprawdę mocny, głośny dźwięk. Umieszczono je bezpośrednio pod ekranem.

Dream Machines X1080-17PL32 głośniki

Dźwięk przez nie generowany jest czysty, wyraźny, chociaż muszę przyznać, że spodziewałem się większej ilości basu. Dzięki aplikacji Sound Blaster Connect można natomiast uzyskać sporo ciekawych efektów i dostosować parametry dźwięku do swoich preferencji.

Sound Blaster Connect

Dostępne są zarówno gotowe profile, ale można też poeksperymentować z konkretnymi ustawieniami.

 Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.