Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 2 min.

W monitorze zastosowano matrycę typu IPS, która odznacza się szerokimi kątami widzenia, dobrze odwzorowanymi kolorami i niezłym kontrastem. Dodatkowym plusem jest matowa powierzchnia ekranu, która zapobiega odbijaniu się otoczenia. Duża jasność ekranu także wpływa pozytywnie na jego czytelność, bez względu na kąt pod jakim będziemy na niego patrzeć.

iiyama ProLite XUB2792QSU kąty widzenia

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 5 ms (Gray-to-gray). Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawił się przy tempie 7, co oznacza, że monitor można śmiało wykorzystać do grania (zwłaszcza, że mamy tutaj funkcję FreeSync). Oczywiście nie jest to poziom typowo gamingowych modeli z czasem reakcji na poziomie 1 ms, ale iiyama ProLite XUB2792QSU jest bardziej uniwersalnym modelem, ale z gamingowym zacięciem.

Pobór energii

Monitor iyama ProLite XUB2792QSU pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 17,3 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 31.2 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,1 W. To bardzo dobre wyniki, które stawiają testowany model wśród najbardziej oszczędnych urządzeń z przekątną 27 cali.

Warto dodać, że można dodatkowo ograniczyć zużycie energii korzystając z trybu Eco.

Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

iiyama ProLite XUB2792QSU to monitor dla osób, które poszukują urządzenia o dobrych parametrach, dobrej jakości obrazu i rozdzielczości wyższej niż Full HD. Model ten jest na tyle wszechstronny, że zadowoleni powinni być z niego zarówno użytkownicy biurowi, jak i osoby, które spędzają czas przed ekranem nie tylko na pracy, ale też na rozrywce.

iiyama ProLite XUB2792QSU przód

Monitor wspiera AMD FreeSync, czyli technologię stworzoną z myślą o graczach. Poprawia ona płynność wyświetlanego obrazu, likwiduje zacięcia animacji, co przekłada się na znacznie bardziej komfortową rozrywkę. Wprawdzie na czas reakcji 5 ms mogą kręcić nosem typowo hardcorowi gracze, ale dla nich tworzone są dedykowane urządzenia, a ten model iiyamy ma ambicje trafić do szerszej grupy odbiorców.

W trakcie kilkudniowych testów korzystałem z iiyama ProLite XUB2792QSU w normalnej redakcyjnej pracy i byłem z niego w pełni zadowolony. 27-calowy ekran bez problemu mieści dwa pełne okna (np. przeglądarka + edytor tekstu), a można też w razie potrzeby podzielić ekran jeszcze na pół, nie obniżając komfortu pracy. Przydaje się tutaj rozdzielczość WQHD, która daje większe pole manewru.

iiyama ProLite XUB2792QSU

Monitor jest dobrze wykonany, wąskie ramki są tym, co szczególnie przypadły mi do gustu, podobnie jak pełny zakres regulacji pozycji ekranu. Warto też wspomnieć, że monitor jest wyjątkowo energooszczędny, co też nie jest bez znaczenie, zwłaszcza, jeśli spędzamy przed ekranem sporo czasu każdego dnia.

Biorąc pod uwagę parametry monitora, jakość wykonania, funkcjonalność oraz bardzo atrakcyjną cenę (w dniu testu wynoszącą 1699 zł), iiyama ProLite XUB2792QSU jest modelem, który z czystym sumieniem mogę polecić.

Ocena końcowa:

  • odświeżona stylistyka z wąskimi ramkami wokół ekranu
  • dobra jakość obrazu
  • AMD FreeSync
  • szeroki zakres regulacji pozycji ekranu
  • niskie zużycie energii
  • bardzo dobra relacja ceny do możliwości
     
  • czas reakcji nieco niższy niż w typowo gamingowych modelach

91%

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kamillex22
    5
    Zrobicie może test Samsung C27FG70FQU Curved ponieważ wydaje się ciekawa propozycja w swojej cenie. Z suchych danych wynika że jest wyjątkowo dobry VA, 144Hz, 1ms, 27" Curved, Quantum dot i to za jedyne 1750 zł
    • avatar
      Geriavit
      1
      Nom, spoczko jest. Wszystko ładnie, pięknie z tym pivotem ale za żadne skarby nie wiem jak obrócić obraz o 90 stopni na RX480. Może ktoś pomóc? Szukałem w googlu to znalazłem jakiś skrót z altem i strzałkami ale nie działa :(
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        "czas reakcji nieco niższy niż w typowo gamingowych modelach." - fajna wada :D
        • avatar
          Nutaharion
          0
          Czytam sobie Benchmark w pracy a tutaj panienki na monitorze :(
          • avatar
            Q2hvY2hsaWs5
            -1
            Do biura może i spoko... nic poza tym.
            • avatar
              brusss
              0
              Wszystko pięknie, tylko czy dają podobny model w wersji FullHD i cenie ~1200 PLN?
              • avatar
                mrocznysedes
                0
                Te wąskie ramki to ściema, która wychodzi na jaw po włączeniu monitora bo pod szybą jest dodatkowa ramka.