Na topie

Jak szybki internet potrzebny jest do telefonu?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Jeśli zastanawiasz się jak szybki internet potrzebny jest w telefonie, to przeczytaj ten artykuł. Możesz tutaj zmierzyć szybkość internetu mobilnego w swoim smartfonie i przekonać się jaki jest wymagany internet do YouTube, Netflix, Spotify czy Twitch'a.

 • Jak szybki internet potrzebny jest do telefonu? | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Jak szybki internet do telefonu?

Komu w obecnych czasach chce się odpalać komputer tylko po to by obejrzeć filmy na YouTube lub posłuchać muzyki? Owszem wśród osób, które dorastały w erze bez internetu wciąż znajdzie się wiele, które tak robią, ale młodsze pokolenie zdecydowanie woli używać do tego smartfona. Powód jest oczywisty - dobry smartfon to urządzenie wszechstronne i uniwersalne, które zawsze mamy przy sobie. Wystarczy, że przyłożymy palec do czytnika lub telefon rozpozna naszą twarz i od razu możemy rozpoczynać korzystanie z aplikacji i internetu.

Czego używamy najczęściej? Przede wszystkim różnorodnych aplikacji społecznościowych do komunikacji tekstowej, przesyłania zdjęć i filmów. Ponadto oglądamy YouTube, słuchamy muzyki na Spotify lub Tidalu, wysyłamy e-maile i przeglądamy strony internetowe. Nie zawsze jesteśmy w zasięgu sieci Wi-Fi, więc niekiedy musimy polegać na sieci komórkowej.

Warto zadać sobie pytanie: jak szybki internet jest potrzebny w telefonie? Aby na nie odpowiedzieć, trzeba przyjrzeć się typowym wartościom przepływności (bitrate'u) jakie deklarują popularne serwisy.

Sprawdź szybkość swojego internetu - Speedtest benchmark.pl.

YouTube (SDR)

YouTube SDR bitrate
źródło: support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=pl

YouTube zaleca przepływność filmów Full HD w około 30 kl./s na poziomie 8 Mb/s. Innymi słowy Wasz smartfon musi mieć w danej chwili połączenie z siecią komórkową o szybkości przynajmniej 8 Mb/s by film odtwarzany był płynnie.

Według tych zaleceń każda minuta oglądania filmów FHD 30 kl/s SDR może zabrać około 60 MB z naszego pakietu internetowego. Oczywiście może się to różnić w praktyce, bo każdy film ma inną kompresję. Gdy obraz jest statyczny (np. prezentowana jest jakaś plansza/slajd lub inne nieruchome elementy), to film może mieć znacznie mniejszą przepływność. Do tego jeszcze trzeba doliczyć strumieniowanie dźwięku, ale audio podnosi zużycie internetu w niewielkim stopniu (zazwyczaj 128-384 kb/s).

YouTube (HDR)

YouTube HDR bitrate
źródło: support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=pl

Treści HDR na YouTube zużywają więcej danych - zalecany bitrate dla FHD 30 kl./s HDR to 10 Mb/s, a w 60 kl./s wzrasta o połowę do 15 Mb/s. Teoretycznie więc każda minuta zdejmuje z naszego pakietu internetowego 75 MB danych.

Netflix

Netflix bitrate
źródło: help.netflix.com/pl/node/306

Popularny Netflix deklaruje, że do bezproblemowego oglądania filmów HD wymagane jest 5 Mb/s, a Ultra HD 25 Mb/s. To wartości całkiem znośne - z płynnym odtwarzaniem filmów HD powinien poradzić sobie nawet smartfon w zasięgu dość słabego sygnału LTE (choć w praktyce różnie z tym bywa - wiele zależy od operatorów komórkowych i miejsca w którym jesteśmy). W pierwszym z tych przypadków możemy zużyć około 37,5 MB w ciągu minuty, a w drugim aż 187,5 MB.

Twitch

Twitch bitrate
źródło: help.twitch.tv/customer/en/portal/articles/2420572-guide-to-broadcast-health-and-using-twitch-inspector

Streaming wideo na Twitch'a to maksymalnie 3,5 Mb/s, czyli nieco ponad 26 MB w ciągu minuty. Nie stanowi to problemu w większości sytuacji, chyba, że łącze internetowe jest dodatkowo zajęte przez inne usługi/aplikacje.

Spotify i Tidal

Spotify bitrate
źródło: support.spotify.com/us/using_spotify/system_settings/high-quality-streaming

Słuchanie muzyki obciąża łącze internetowe w znacznie mniejszym stopniu niż oglądanie filmów. W popularnym Spotify nawet przy ustawieniu wysokim lub bardzo wysokim nie powinniśmy mieć problemów. Typowy transfer to 160 - 320 kb/s.

Jeśli używacie głównego konkurenta Spotify, czyli usługi Tidal, to w trybie podstawowym bitrate jest zbliżony, ale w trybie Hi-Fi może wzrosnąć do około 1,5 Mb/s.

A w praktyce...

No właśnie - teoria wcale nie musi pokrywać się z praktyką, a powodów jest wiele. W czasie oglądania filmu smartfon nie wyłącza wszystkich innych funkcji i aplikacji. Działają one w tle i zazwyczaj łączą się z internetem przesyłając mniej lub więcej danych (innymi słowy szybkość internetu w telefonie musi być większa od maksymalnej przepływności filmu). Podczas oglądania YouTube mogą do nas przychodzić e-maile (często z załączonymi grafikami lub zdjęciami), powiadomienia tekstowe, a do tego telefon może przeprowadzać synchronizację plików i ustawień. To tylko kilka z wielu różnych możliwości jakie urządzenie może wykorzystywać w dowolnym czasie.

Ponadto szybkość połączenia jest silnie uzależniona od siły i jakości sygnału komórkowego. Gdyby tego jeszcze było mało, to kolejną zmienną są możliwości różnych smartfonów. Jedne obsłużą najszybsze standardy LTE, a inne nie.

Wzięliśmy dwa numery - jeden w sieci Orange, a drugi Virgin i przeprowadziliśmy test szybkości internetu mobilnego (Speedtest) w dokładnie tym samym miejscu i o tej samej porze, blisko centrum dużego miasta. Oto rezultaty:

Zmierz szybkość internetu w telefonie - Speedtest 2
Speedtest - Virgin Mobile

Zmierz szybkość internetu w telefonie - Speedtest 1
Speedtest - Orange

Jak widać różnice są duże. Oczywiście nie oznacza to, że Virgin jest lepszy od Orange, bo w innym miejscu miasta lub poza miastem wyniki mogłyby być odwrotne. Chodzi o zwrócenie uwagi na to, że w danej chwili na jednej karcie smartfon "pociągnąłby" niemal wszystko, a na drugiej mogłyby się pojawiać pewne problemy.

Warto dodawać solidny margines do treści, które chcemy strumieniować. Jeśli chcemy oglądać filmy Full HD SDR na przykład w 60 kl./s na YouTube, to do zalecanych 12 Mb/s powinniśmy doliczyć przynajmniej połowę, by mieć większą pewność (choć nie stuprocentową), że wideo będzie odtwarzane płynnie, a procesy w tle (inne aplikacje / usługi) nie będą w tym przeszkadzały. Czyli zamiast 12 Mb/s liczymy około 18.

Zatem, jak szybki powinien być internet w telefonie?

Teoretycznie można stwierdzić, że optymalny jest internet 20 Mb/s lub szybszy, ale w praktyce my, użytkownicy, nie do końca mamy na to wpływ. W jednym miejscu na tej samej karcie SIM i tym samym smartfonie możemy mieć ponad 50 Mb/s, a w innym 10 lub 5.

Jeśli chcecie się przekonać jak szybki internet mobilny macie w danym miejscu i czasie, to skorzystajcie z naszego benchmarkowego Speedtestu. :)

Odsłon: 6664 Skomentuj artykuł
Komentarze

24

Udostępnij

Mobile w marketplace

 1. anemusek
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-01-06 22:43

  Podejrzewam, że na wyniki testu większy wpływ miały serwery docelowe niż sieć

  Skomentuj

 2. Ruter19
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-01-07 01:45

  Posłuchajcie na Youtube co nas czeka jak wejdzie 5G MIKROFALÓWKA

  Skomentuj

  1. owatanka
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-01-07 02:38

   No co takiego bedzie? jaka mikrofala? 5g ma dzialac na czestotliwosci 3,6 do 3,8GHz i kiedys tam w dalekiej przyszlosci 23GHz.

   W 3,6 do 3,8GHz dziala wimax od juz kilku ladnych lat i jakos nikt sie nie usmazyl , co wiecej w mojej okolicy stoi komin elektrocieplowni okolo 200m wysokosci prawie caly oblepiony nadajnikami 3g i 4g oraz jakies inne radiowe na dodatek w popowie wysokosci jest zamontowany stelarz dla sokolow wedrownych ktore co roku maja tam mlode i jest zamontowana kamerka i co jakos sie tez nie usmazyly mimo iz maja gniazdo pod kilkoma tonami nadajnikow.

   Skomentuj

  2. pablo11
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-01-07 03:07

   Słuchanie Youtube, to prosty sposób na dostanie miejsca w szpitalu psychiatrycznym. Ogólnie mówią tam totalne bzdury, tylko po to, by zaistnieć i w ich mniemaniu zarobić (jakieś psie pieniądze, bo oprócz kilkudziesięciu youtuberów w Polsce, te pieniądze są nieadekwatne do włożonej pracy).
   Ogólnie zasada jest taka, zrobisz filmik o szkodliwości 5G zarobisz 20zł, zrobisz filmik nt. jakiegoś zagadnienia fizycznego, zarobisz 0,50zł, bo nie ma odbiorców.

   5G to bardzo złożony termin(bo swym pierwotnym znaczeniu oznaczał różne przedziały czestotliwości). Wimax sie raczej słabo rozwinął od czasu powstania. O szkodliwości BTSów, to też bzdura, bo łączna moc BTSów nie jest wyższa od wszystkich podpiętych komórek, a że fale rozchodzą się sferycznie - czy tam z ograniczeniami wprowadzonymi przez antenę, to moc spada wykładniczo z odlełością, więc taki nadajnik będzie mniej szkodliwy z 20metrów, niż Twój telefon przy uchu. Szkodliwość nadajników faktycznie wystepuje, ale nie przy mocach kilkudziesięciu watów. Nadajniki telewizyjne, przy zbliżonych czestotliwościach mają po 10-20KW, a analogowe miały nawet 5x więcej(czyli z 1000x więcej od przeciętnego BTSa).

   A co do mikrofalówek, to mają one zwykle przynajmniej 20x wyższą moc od BTSów, przy czym działają zwykle gdzieś obok dolnego pasma Wifi (2,35GHz). A w 5G raczej będzie ograniczona moc nadawania jak i w przypadku 4G itp.

   Skomentuj

   1. blebleble
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-01-07 06:30

    owatanka, pablo11

    Ale wy ludzie jesteście niedorozwinięci umysłowo.
    Jak czytam te wasze pitolenia to mi niedobrze.

    Wbijcie sobie do tych waszych pustych łbów, że tu nie chodzi o jedną antenę.
    Chodzi o to, że będzie zwiększona ilość urządzeń która będzie korzystała z dostępu do internetu. I to może być dla was szokiem, ale te urządzenia też będą miały anteny.

    Jeśli jesteście tacy mądrzy, To zróbcie za króliki doświadczalne.

    Przypnijcie do swojego ciała 20 urządzeń które będą przez 24/7 emitować fale elektromagnetyczne na częstotliwości 5G. Po 2 latach się zbadajcie i jeśli nie będzie żadnych zmian w waszych organizmach to wtedy możecie ogłosić całemu światu, że 5G jest bezpieczne.

    Skomentuj

    1. owatanka
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-01-07 18:52

     blebleble jestes ignorantem , czestotliwosc 3,6 do 3,8GHz zostala wybrana nieprzypadkowo jest to kompromis miedzy szerokoscia pasma a zasiegiem transmisji wimax oferuje zasieg dzialania od 10 do 50 kilometrow a przy sygnale odbitym bez lini widocznosci 3-5 kilometrow , gesciej sa umieszczone nadajniki 3g i 4g.

     Najpierw poczytaj jak to dziala i na jakiej zasadzie bo najwyrazniej nie wiesz i ogladasz propagandowe filmiki na YT jak taka owca i idziesz slepo w zaparte.

     Skomentuj

     1. cyberant
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-01-09 10:20

      Pleciesz bzdury. Im wyższa częstotliwość tym mniejszy zasięg i większe rozpraszanie sygnału. W przypadku 5G nadajników musi być więcej, bo częstotliwość nadawania jest wyższa niż przy 4G. To fizyka i z nią nie ma co dyskutować. Żeby 5G działało albo zwiększamy liczbę nadajników albo moc nadawania... tego drugiego nie można, więc będzie więcej nadajników żeby tak samo pokryć teren... Jak pokryją teren odpowiednią siatką to średnia moc "sygnału w powietrzu" będzie zbliżona do tej co jest teraz przy 4G. Jednak wyższe częstotliwości bardziej nagrzewają... więc jakiś tam wpływ na organizmy ludzkie będzie, tylko że cały czas znikomy. 1-2W w powietrzu to cały czas dużo mniej niże 600W w mikrofali..

      Skomentuj

   2. Ruter19
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-01-07 09:36

    Tu nie chodzi o YT tu chodzi ze 5G ma krotkie fale i będzie tego duzo więcej i więcej. najgorsza jest nie świadomość bo nie widać nie slychać tego szajsu

    Skomentuj

   3. benutzer
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2019-01-07 10:18

    Jak oglądasz pierdoły w stylu "ruski traktor w bagnie" to faktycznie youtube profiluje cię jako Ferdka z Kiepskich i porzuca potem filmiki typu jak zrobić katapultę z airbagu.

    Na Youtube masz między innymi takie kanały jak: Arlena Witt, Astrofaza, Jarosław Karcewicz, Uwaga! Naukowy Bełkot, E=mc², Scifun, ExplainingComputers, Lawrence Systems, It's Okay To Be Smart , TED, Curious Droid, Tech Insider , mmmEnglish , BBC Earth Lab, ColdFusion, Seeker, SmarterEveryDay, Vintage Space, Linus Tech Tips, British Got Talent, American Got Talent, 5 gear, Top Gerar, BBC i setki innych wartościowych kanałów.

    Można oglądać Liptona lub Linus Tech Tips, możesz jarać się frogiem i jego pościgami lub VisualPolitik EN. Wybór należy do Ciebie

    Skomentuj

    1. Piotrek7
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-01-07 14:01

     Dzięki za listę technologicznych kanałów, uzupełniłem moje subskrypcje o brakujące pozycje. :)

     Skomentuj

     1. benutzer
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-01-07 14:05

      Proszę bardzo: )

      Skomentuj

    2. Ruter19
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2019-01-07 19:44

     Myślę że jak wypowiadają się profesorzy/inżynierowie którzy nie maja kanałów na YT to to nie są trole internetowe :) zobacz co się dzieje z ludźmi którzy pracowali przy stawianiu masztów GSM może to Ciebie oświeci...

     Skomentuj

  3. Marucins
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-01-07 19:37

   Widziałem nie jeden artykuł o tym.
   Bardziej zastanawiajcie wydaje się podejście innych państw które nie śpieszą się z wprowadzeniem 5G ale za to Polska... tutaj zanim ogarnąć wewnętrzny rynsztok to oni pchają się po nowy.

   Skomentuj

 3. Deryl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-07 18:51

  warto dodać że do 240p YouTube wystarczy darmowy BDI Aero2

  Skomentuj

 4. kejzer
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-07 19:24

  1,84 Mbps centrum Wrocławia...
  Z tym miastem naprawdę jest coś nie tak.

  Skomentuj

  1. benutzer
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-07 21:53

   U mnie na wsi 4,5 km od BTS ~49MBps o 21:50 w poniedziałek.

   Skomentuj

 5. pawluto
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-01-07 19:38

  A kto ogląda materiał większy niż full HD na telefonie ???
  Przeważnie na telefonie ogląda się materiał w jakości HD albo full HD. Prędkość do tego wystarczy 10 mb.
  Z drugiej strony każdy ma taki internet w telefonie zależnie od nadajnika przy którym robi pomiar :)
  Raz jest to 8 mb a raz nawet i 40 mb.
  Pytanie w sondzie powinno być raczej takie:
  - Jaki masz internet w telefonie w domu....w pracy...

  Skomentuj

 6. wolak
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-08 09:34

  Lepiej napiszcie ile można wyciągnąć jeśli mamy połączenie komórkowe 2G, 3G, 4G bo to by ludzi bardziej interesowało. co do szkodliwości to mit wzoł się z czasów analogowych gdy anteny nadawały z mocami 10-100kW wtedy osoby pracujące przy takich nadajnikach chorowały na białaczkę. pamiętam jak byłem pod nadajnikiem telewizyjnym to wystarczyło pod odpowiednim kontem ustawić lampy jarzeniowe i zaczynała mrugać.
  Dzisiaj 24/7 posiadacie urządzenie (komórka) które nadaje z mocą 5Wat i jakoś nikt nie mówi że nie będzie jej używał
  i nie ma jakoś macowych chorób na przykład raka mózgu a jak są to nie ma zależności.
  WIFI ? to nadajniki o mocy 100mWat (1/10 wat)
  To tak jak bym słuchał Anty szczepionkowców, albo zwolenników homeopatii.

  Skomentuj

  1. benutzer
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-08 11:49

   Ile można wyciągnąć to sprawdź w spefyfikacji. A ile w praktyce to odpal speedtesta.

   Skomentuj

 7. Ari93
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-01-08 12:52

  Halo Halo, Wyście podali dla YT tabelkę plików przesyłanych DO YT! To, z jaką jakością YT ma filmy na swoich serwerach nie ma nic wspólnego! Na moje oko YT wykorzystuje ok 30-40% prędkości podanych przez Was. Poprawcie to, no ludzie... żeby redaktor nie potrafił czytać ze zrozumieniem...

  Skomentuj

  1. Ari93
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-01-08 12:59

   Treści i linków które sam zamieszcza, w polskim, ojczystym języku... cały dział pomocy jak przesyłać filmy do YT a redaktor sobie wyciągnie tabelę nie czytając ani słowa ze strony z której to wziął i wypisuje brednie.
   Oraz poprawka ode mnie, YT chyba schodzi nawet do ok 20% jakości z tej tabelki.

   Skomentuj

 8. Factory
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-09 02:34

  Zrobiony przed chwilą test.
  Sieć: RedBull MOBILE (Play) 4G
  Mała miejscowość do 5k mieszkańców.
  Test zrobiony trzykrotnie.
  Wrzucam uśrednione wyniki.
  Download: 168,66 Mbps
  Upload: 65,8 Mbps
  Ping: 42 ms
  Ostatnio coraz częściej osiągam wyniki na poziomie powyżej 180 Mbps downloadu

  Nadajnik jakieś pół kilometra od domu

  Skomentuj

   1. Factory
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-01-09 19:20

    W dzień niewiele gorzej, 150/60
    A ping? Cóż, na internecie mobilnym się nie gra i tak nie jest wysoki, np. teraz mam 38ms

    Skomentuj Historia edycji

 9. Maden44
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-27 09:25

  My w domu mamy dobre i szybkie wi-fi - https://www.inea.pl/wi-fi-premium I nam w zupełności starcza, a do tego można własnie się z telefonu podpiąć

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!