Jak zainstalować Linuxa – 5 kroków, prosty poradnik dla początkujących
Systemy operacyjne

Jak zainstalować Linuxa – 5 kroków, prosty poradnik dla początkujących

przeczytasz w 4 min.

Chcesz zainstalować Linuxa na swoim komputerze, jednak nie wiesz, jak się za to zabrać? Sprawdź nasz krótki poradnik dla początkujących.

  • Linux to jeden z systemów operacyjnych, z którego najczęściej korzystają programiści. Jednak i osoby, które na co dzień nie zajmują się tworzeniem kodu, doceniają go za swoją szybkość, bezproblemowość oraz sprawne działanie.
  • Pokazujemy w pięciu krokach, jak zainstalować Linux na komuterze
  • Doradzamy, którą wersję LInuxa wybrać

Dlaczego właśnie Linux? Dlaczego warto go zainstalować?

Mimo, że na domowych i biurowych komputerach najczęściej można znaleźć system Windows, to Linux również ma swoich wiernych fanów i z każdym rokiem zdobywa nowych. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo tego systemu i mniejszą podatność na różnego rodzaju ataki – nie wymaga on zainstalowania programu antywirusowego, w przeciwieństwie do Windowsa.

Linux to również doskonały sposób na ożywienie starego komputera – jest bardzo wydajnym systemem operacyjnym i dobrze działa także na starszych urządzeniach. Co więcej, borykając się z różnymi problemami w systemie, można znaleźć szczegółowe rozwiązanie bardzo szybko, dzięki dobrze rozbudowanej sieci społecznej, która pomaga w rozwianiu wszelkich wątpliwości oraz problemów.

Skoro czytasz ten poradnik, to z pewnością podjąłeś decyzję o zmianie swojego systemu. Wystarczy jedynie 5 kroków, by cieszyć się możliwościami Linuxa - jest to dosyć proste i bez problemu sobie poradzisz!

1. Wybór dystrybucji i pobranie pliku instalacyjnego z Internetu

Aby zainstalować Linuxa na dysku twardym komputera, musisz najpierw pobrać plik instalacyjny z Internetu. Znaleźć można go na domowej stronie wybranej dystrybucji.

Najpopularniejszymi są Ubuntu oraz Mint, dlatego na samym początku warto wypróbować jedną z nich. Bardzo ważne jest pobranie pliku z oficjalnej strony dystrybucji. Dzięki temu proces instalacji może przebiec bezpiecznie. Ściąganie plików z innych stron może nieść ryzyko pobrania złośliwego oprogramowania, a tego z pewnością chcesz uniknąć.

2. Instalacja pliku .iso na pendrivie

Pobrany plik .iso, czyli plik instalacyjny dystrybucji Linuxa, należy następnie wgrać na pendrive’a (o pojemności min. 4 GB) – z niego będziesz instalować system operacyjny. Polecane są do tego dwa programy – BalenaEtcher oraz Rufus.

Po uruchomieniu wybranego programu, z opcji wybierz plik .iso, a także podłączonego wcześniej pendrive. Zatwierdź tworzenie i poczekaj, aż się zakończy.

rufusrufus iso hybridrufus właściwości dysku

3. Uruchamianie Linuxa z pendrive’a

Gdy już masz nagrany obraz .iso na pendrive, to jesteś już w połowie drogi, by mieć Linuxa na swoim komputerze. Współczesne dystrybucje pozwalają wybrać, czy chcesz zainstalować system, czy jedynie go wypróbować. W tym drugim wypadku Linux działa jedynie z poziomu pendrive'a i funkcjonuje jak dysk twardy. To świetny sposób na to, by przetestować, jak działa środowisko pulpitu oraz cała dystrybucja, bez żadnych konsekwencji dla istniejącego już na Twoim komputerze systemu operacyjnego.

By umożliwić uruchomienie systemu operacyjnego z pendrive’a należy przestawić ustawienia w BIOS-ie komputera tak, aby był możliwy rozruch z zewnętrznego urządzenia. Niestety – procedura oraz wygląd często różni się w zależności od producenta oraz roku produkcji sprzętu, dlatego musisz znaleźć samodzielnie informacje dotyczące swojego urządzenia. Gdy wszystko będzie już ustawione poprawnie, możesz rozpocząć instalację.

Przede wszystkim należy najpierw wyłączyć komputer i ponownie go włączyć, wybierając opcję instalacji w menu instalatora.

4. Instalacja Linuxa

Proces instalacji Linuxa różni się dla poszczególnych dystrybucji, jednak zawiera on kilka podstawowych pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Nie jest to nic trudnego i instalator w wielu przypadkach podpowiada najlepsze rozwiązanie.

Wybór języka

W pierwszym oknie należy wybrać instalację, a następnie język instalatora.

wybór sieci - połącz z internetem

W następnym kroku pojawia się pytanie o połączenie z Internetem. Można już wtedy podpiąć się do sieci, co pozwoli na pobranie wcześniej aktualizacji, które opublikowano po wydaniu .iso. Rekomendujemy jednak pozostawienie opcji Nie łącz teraz z siecią wi-fi, żeby zaoszczędzić czas w przypadku wątpliwości w kolejnych krokach.

kodek multimediów

Instalator może zapytać również o instalację dodatkowego oprogramowania lub inne programy, które są dostępne dla Linuxa. Polecamy zaznaczyć opcję Zainstaluj kodeki multimediów.

rodzaj instalacji

Najważniejszym jednak pytaniem, na jakie natkniesz się podczas tego procesu, to „Rodzaj instalacji”. Linuxa można zainstalować na czystym dysku, zapisać obok innego systemu, który obecnie posiadasz, lub użyć rozwiązania zaawansowanego (rekomendowane tylko dla znających się na rzeczy).

Ważna wskazówka

Jeśli planujesz zainstalować Linux obok np: Windows, powinieneś dysponować odpowiednią ilością wolnego miejsca na dysku. Rekomendujemy takie rozwiązanie tylko w przypadku dysków minium 500GB lub większych. Oczywiście wszystko zależy też ile masz wolnego miejsca na dysku, najlepiej jeśli jest to nie mniej niż 150GB. Trzeba mieć na uwadze, że do poprawnego działania Windowsowi musimy zostawić co najmniej 100GB, nie licząc miejsca na nasze dane i pliki.

Instalator następnie pyta o strefę czasową i preferencje dotyczące klawiatury.

tożsamość użytkownika

Ważnym etapem jest także dodanie użytkownika. Wymagane jest wpisanie nazwy oraz hasła. W tym momencie możesz też ustalić, czy chcesz zaszyfrować katalog główny użytkownika. Gdy to zrobisz, dane będą bezpieczniejsze i nie będzie można ich odczytać nawet po podpięciu dysku do innego komputera.

5. Kończenie instalacji

witaj w linux mint

Następnie rozpoczyna się instalacja systemu – powinno to potrwać maksymalnie kilkanaście minut, podczas których możesz obejrzeć prezentację możliwości danej dystrybucji lub jej główne cechy. Oczywiście cały czas możesz śledzić postęp procesu kopiowania plików i ustawień.

instalacja zakończona

Gdy instalacja zostanie zakończona, dysk wyświetli komunikat. Następnie należy uruchomić ponownie komputer. Oczywiście istotne jest wyjęcie pendrive – powinieneś otrzymać informację, kiedy tego dokonać. Jeśli tego nie zrobisz, to nastąpi znowu start z pendrive’a, a nie z dysku.

Przy pierwszym uruchomieniu najczęściej pojawia się powiadomienie o aktualizacjach. Warto ich dokonać, aby wszystko działało w 100% poprawnie. Po tych wszystkich krokach możesz rozpocząć testowanie możliwości Linuxa!

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    biuro74
    5
    Nie chcę wypaść na malkontenta, ale czy od tej pory wszystkie "artykuły" na benchmarku.pl będą pisane jak dla dzieci, które nie mają pojęcia, jak coś wykonać samodzielnie ? Bo wskazówek tutaj nie ma za wiele (wybór dystrybucji to trochę za mało, a gdzie jest problematyka wyboru filesystemu, czy nie daj Boże BTRFS-a, sterowników zamkniętych, współistnienia linuksa oraz Windowsa, sposobu bootowania, wyboru bootmanagera i tak dalej), a temat liznięty bardzo delikatnie. Jakby autorka sama zrobiła to właśnie po raz pierwszy i opisała wrażenia - trochę mało, jak na "poradnik" - zupełnie bez pogłębienia tematu. Takie szkolne "trzy na szynach" i jeszcze ta niepoprawna odmiana rzeczownika zakończonego na "-x" w języku polskim ("linuksa", "linuksowi", "linuksem" się pisze).
    • avatar
      que_pasa
      1
      Ja każdemu polecam zacząć od instalacji archlinuksa. Jak ktoś przez to przebrnie to wtedy Linuks jest dla niego. Jeśli nie da rady to szkoda czasu na zmianę przyzwyczajeń.
      • avatar
        Euukaliptus
        1
        Jak chce się Zainstalowac linuksa, hmm średni poradnik choć system piękny to nie ma co ukrywac że ciężki. Najlepiej jak kolega poniżej pisał Instalacja Archa jak nie dasz rady to nie dla ciebie. druga opcja to Zapłacic komuś co ogarnia temat pożądnie i niech to zrobi za nas.
        Instalacja Linuxa z pendriva to tylko malutki ułamek góry lodowej i nie pokazuje pełni potencjału systemu jak wgl. psuje wrażenie o nim nowym osobom, bardzo odradzam.
        jedne z głonych Punktów po zainstalowaniu
        1) Instalacja odpowiednich repozytorium ze sterownikami graficznymi Nvidia AMD Intel (Zamknięte)
        2) instalacja Otwartych choćby kisak od Valve
        3) TLP Power managment i serwis w systemd do kontroli i przełączania po wybudzeniu
        4) sensor-detect do wykrycia dodatkowych modułów
        4.1) Serwis do automatycznego czyszczenia Ramu i Swap'a bo domyślny jest złaby i utrzymuje dużo Ram Cache
        5) Podstawowa konfiguracja np. usunięcie snapd (wszystkich pochodnych service) instalacja VPN L2tp(wsparcie środowisk windows) itp.
        6) Podstawowe rozszerzenia do konfortu pracy (dash-panel, sound, night slider etc.)
        7) Najważniejsze moim zdaniem Kompilacja jądra pod siebie lub użycie gotowego jądra ale kompilowanego pod ten sam sprzęt co nasz
        Wszystkie są na Generic i wiele aliasów jest powyłanczanych. (Wbrew pozorom po własnej konfiguracji konkretnie pod procesor Intela, sterownik dzwięku, płytę głowną gpu ) uzyskałem jakieś +- 40% do wydajności i jakieś +- 10% do zużucia Ram oraz na oko teraz +- 30 minut pracy na baterii.
        Jeszcze parę rzeczy by sie pewnie znalazło, plus pojawiające się inne problemy nieprzewidziane.
        Ale jak to wszystko zrobimy To mamy w pełni dziaąłjący stabilnie system przez lata gdzie o defragmentacji itp. możesz zapomnieć czyszczenia z wirusów etc.
        ostatnią aktualizacje robiłem niemal 2 lata temu LTS Ubuntu 20.04 i działa lepiej niż na poczatku. Po 22.04 nastąpi następna aktualizacja u mnie.
        • avatar
          DeviLevi
          1
          Napiszę tak... jak chcesz używać systemu operacyjnego nad którym masz pełną kontrolę i chcesz samemu rozwiązywać problemy od razu a nie czekać na aktualizacje tygodniami to linux jest dla Ciebie a jak nie to szkoda tracić na to czas. Piszę to jako użytkownik Fedory od 2 lat.
          • avatar
            calvo_cvo
            1
            Jezeli ktos nie potrafi zainstalowac Linuxa znaczy to tylko tyle, ze nie jest mu do niczego potrzebny.
            • avatar
              Aquaform
              0
              Lepiej napisz jak zainstalować Logitech Options na Mint.
              • avatar
                donvito
                0
                Taaaaa, zainstaluj linuxa na nowym lapku z funkcją bitlocker. Po kilku próbach zostaniesz przy okienkach :)
                • avatar
                  zack24
                  -2
                  Ja mam najszybszy poradnik. Pobierasz najlepszą dystrybucję linuksa, instalujesz go na bootowalnym pendraku, wyłączasz windows i idziesz straszyć rodzinę oraz znajomych, że jak Ci nie pozwolą skorzystać z domowego routera albo lodówki to im linucha zainstalujesz. Swojego kompa tymczasem starasz się nie infekować tym "cudeńkiem".
                  • avatar
                    antytalent
                    -3
                    Jak zainstalować, he, ale pytanie powinno brzmieć po co?? Żeby sobie utrudniać życie, tylko po to chyba.
                    • avatar
                      direct39
                      -5
                      Dlaczego wg Was Windows do poprawnego działania potrzebuje aż 100GB miejsca na dysku? Na sam system spokojnie wystarczy nawet 40GB. Pliki systemu zajmą połowę, a reszta zostanie na przyszłość na ewentualne aktualizacje.
                      • avatar
                        Mandalorian
                        0
                        Hmm, nie pisałbym że linux jest bardzo wydajnym systemem bo działa dobrze na starym sprzęcie. Raczej bym użył sformułowania używanego przy grach i programach - zoptymalizowany. "Linux jest świetnie zoptymalizowany - działa nawet na największym "szrocie"".
                        • avatar
                          bench
                          0
                          A ja mam laptop, a nie 'dekstop'. To potrzebny jakiś inny plik instalacyjny ?