Na topie

Polecane telewizory z ekranem 40-43 cali

Autor:
Tomasz Chmielewski

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: Euro 2016 Jaki TV Najlepsze produkty Producenci: LG Panasonic Samsung SONY

Jaki telewizor z ekranem 40 lub 43 cale kupić? Jakie 43 calowe telewizory są najlepsze? Jaki 40 calowy TV jest polecany? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule. Oto przegląd najlepszych telewizorów 40-43 calowych.

  • Polecane telewizory z ekranem 40-43 cali | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Tym razem sprawdzamy, co nas czeka gdy na celownik weźmiemy telewizory klasy 40 lub 43 cali. Obok 32 cali, to statystycznie nadal najbardziej popularne przekątne, w związku z czym przygotowaliśmy dla Was listę polecanych modeli telewizorów z ekranem 40 i 43 cali.

Zacznijmy od razy z grubej (tj. samochodowej) rury. Jeżeli bardzo chcemy kupić auto ze spalinowym silnikiem V6 lub V8, to nie mamy czego szukać wśród modeli klasy B (Fiesta, Polo, Fabia, itd.). Podobnie w świecie telewizorów wybór przekątnej narzuca nam określone opcje, a raczej ... ich brak. I tak, jeżeli celujemy w 40 lub 43 cale, to:

  •  nie znajdziemy telewizora z jasnym (tj. powyżej 600 cd/m^2) HDR-em, bo nie ma ich w ofercie,
  •  nie kupimy telewizora z bardzo szeroką paletą barw (powyżej 90% pokrycia przestrzeni DCI),
  •  nie dostaniemy telewizora z kontrastem ANSI powyżej 5000:1,
  •  nie kupimy telewizora OLED (bo te zaczynają się dopiero od 55 cali).

Co gorsza, w większości, zwłaszcza tanich, 40-tek i 43-ek nie znajdziemy:

  •  mocnego procesora obrazu,
  •  dużej pamięci RAM,
  •  szybkiej matrycy 120Hz (choć zdarzają się wyjątki),
  •  układu upłynniania ruchu.

No dobrze, to co ma zrobić osoba pragnąca nabyć telewizor z ekranem 40 lub 43 cali? Kupić zamiast tego „wypasione” 55 cali? Nie, po prostu musi być przygotowana na kompromisy zarówno, techniczne, jak i funkcjonalne, a jeśli ich nie chce, to na wyższą cenę (patrz Sony 43XF8596). Piszę tak nie dlatego, aby kogoś zrazić do tej klasy przekątnych, lecz z powodów czysto informacyjnych. Niestety, wśród niektórych konsumentów panuje błędne przekonanie, że droższe i większe telewizory świecą w zasadzie tak samo jak tańsze, a przepłacamy za zbędne bajery (jak jakieś „ha-de-ery”), metalowe podstawy, ozdobne ramki, czy „świecidełka” w rodzaju Ambilighta.

Nie oznacza to wcale, że wśród telewizorów 40- i 43- calowych nie znajdziemy konstrukcji dobrych i udanych. Choć w sklepach nie ma już tak wybitnych i zarazem stosunkowo przystępnych 120-hercowych konstrukcji jak Panasonic TX-40DS630E, wybraliśmy dla Was kilka modeli w cenie od 1200 do 4300 złotych, na które warto zwrócić uwagę.

Jeżeli szukasz telewizora pod  konkretnego zastosowania, na przykład do konsoli, przeczytaj nasz artykuł Jaki telewizor do konsoli?.

Z kolei jeśli jesteś mocno ograniczony przez posiadany budżet i do dyspozycji masz na przykład dwa tysiące złotych, radzimy zapoznać się z artykułem Jaki telewizor do 2000 zł?.

Jaki telewizor 40-43 cali kupić?

 

Toshiba 43L1733DG - polecany telewizor z ekranem 43 cale

Są konsumenci, dla których telewizor ma być telewizorem, a nie jakimś skomplikowanym agregatem z setką funkcji i tysiącem aplikacji. Inaczej mówiąc, tego rodzaju konsumenci w ogóle nie potrzebują jakże dziś modnej „technologii Smart”. Zamiast niej oczekują podstawowych funkcji, ale w bardzo dobrej cenie. To chyba właśnie z myślą o nich powstała 43-calowa Toshiba z serii L17. Choć nie znajdziemy w niej funkcji Smart, znajdziemy niezły zestaw gniazd: trzy złącza HDMI, dwa złącza USB oraz po jednym optycznym i słuchawkowym. Cały zaś telewizor spoczywa na konwencjonalnej centralnej podstawie, a nie jakichś „krzyżakach” czy „łapach”, jak u konkurencji. Czyżby 43-calową „Tosię” zaprojektowano z myślą o konserwatywnych minimalistach? Wiele wskazuje na to, że tak.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
43 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
1920x1080 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, Euro Scart, composite (CVBS), component, 3x HDMI, 2x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-T (MPEG4)

Pełna specyfikacja

50%

Ocena benchmark.pl

Panasonic TX-40ES400 - polecany 40-calowy telewizor
Full HD

Gdybym miałbym użyć jednego słowa do opisania 40-calowego Panasonica z serii ES400, byłaby nim „prostota”. Prostota konstrukcji. Prostota montażu (para plastikowych nóżek zamiast skomplikowanej podstawy). Prostota obsługi - żadnych bajerów i nadmiernych regulacji. Co ciekawe, pod względem technicznym, model 40-calowy jest przeciwieństwem 32-calowego. Dlaczego? Otóż TX-32ES400 ma wyświetlacz LCD typu IPS, podczas gdy TX-40ES400 ‒ VA. Co to oznacza? Ano ciemniejszą czerń, wyższy współczynnik kontrastu i dużo lepszą jakość obrazu podczas wieczornego lub nocnego oglądania.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
40 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
1920x1080 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, composite (CVBS), component, 2x HDMI, 2x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-T (MPEG4), DVB-T2

Pełna specyfikacja

50%

Ocena benchmark.pl

Samsung 43M5602 - dobry telewizor Full HD z ekranem o przekątnej 43 cali

Muszę przyznać, że gdybym miał kupić czterdziestokilkucalowy telewizor do kwoty 1800 złotych, to Samsung 43M5603 byłby tym, którego chciałbym mieć w swoim domu. Powodów jest kilka: całkiem niezły kontrast rzędu 3200:1, który zapewnia ciemną czerń tak istotną w kinie domowym. Bardzo dobre oddanie barw i to już w ustawieniach fabrycznych trybu „film”. Dobrze działające upłynnianie ruchu z wielostopniową regulacją (rzadkość w tej klasie i cenie). Ponadto Bluetooth oraz naprawdę niezły dźwięk. Jakieś minusy? Tak ‒ brak gniazda słuchawkowego, ale dzięki Bluetoothowi można „przełknąć” ten mankament.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
43 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
1920x1080 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
RJ-45, 3x HDMI, 2x USB, Common Interface
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-T2

Pełna specyfikacja

60%

Ocena benchmark.pl

Sony 43XE7005 - polecany telewizor 4K z matrycą IPS

Tak jak w świecie aut są zagorzali zwolennicy diesli, tak w świecie telewizorów mamy miłośników telewizorów z matrycami LCD typu IPS. Nie chcąc ich pomijać, proponujemy jeden z bardziej udanych modeli. 43-calowy Sony z serii XE70 został pozbawiony systemu Android, ale ma szereg zalet: niezłą reprodukcję barw w ustawieniach fabrycznych, brak degradacji kolorów pod kątem czy „gęsty” obraz 4K dzięki upakowaniu 25 mln subpikseli na ekranie o przekątnej zaledwie 43 cali. Użytkownicy odtwarzający multimedia z USB z pewnością docenią możliwość sortowania plików multimedialnych (według nazwy pliku lub daty/godziny i to w dodatku w obie strony), czego brak w wielu konkurencyjnych telewizorach, a także … w „androidowych” Braviach. Na koniec warto zwrócić uwagę na niski input lag wynoszący zaledwie 19,1 ms.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
43 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, 3x HDMI, 3x USB, S/PDIF
Tuner TV
DVB-C, DVB-T (MPEG4)

Pełna specyfikacja

60%

Ocena benchmark.pl

Sony 43XF8596 - dobry telewizor 4K z ekranem o przekątnej 43 cali

W przeciwieństwie do opisanego wyżej 43XE7005, 43-calowy model z tegorocznej serii XF85 wyposażono, najprawdopodobniej (choć musimy to jeszcze potwierdzić w teście), w matrycę klasy 120Hz. Oznacza to lepsze odwzorowanie ruchu, zwłaszcza jego wyższą ostrość oraz lepszą reprodukcję filmów nagranych z prędkością 24 klatek na sekundę. Czy to wszystko usprawiedliwia cenę, za którą można przecież kupić ubiegłoroczny telewizor z ekranem o przekątnej aż 55 cali? Jeżeli czyimś pragnieniem jest posiadać zaawansowany telewizor 4K z ekranem nie większym niż 43 cale (bo na większy na przykład nie ma po prostu miejsca), to moim zdaniem tak. Wiele wskazuje na to, że w tej klasie przekątnych nic lepszego w nowej gamie modelowej na rok 2018 po prostu nie znajdziemy. Poza tym Sony 43XF8596 jest nowością, której cena z pewnością spadnie i to jeszcze przed końcem roku.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
43 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
composite (CVBS), component, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

74%

Ocena benchmark.pl

 

Zobacz inne artykuły z cyklu Jaki TV wybrać:

Odsłon: 29387
Komentarze

4

Udostępnij