Na topie

Najlepsze gry strategiczne ostatnich lat – TOP 10

Autor:

Szef strefy Gry

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Strategie niejedno mają oblicze. Coś dla siebie znajdą w nich fani główkowania, zarządzania, podbijania, handlowania, dowodzenia, budowania…Długo by wymieniać! By ułatwić Wam poszukiwania tytułów wartych ogrania przedstawiamy naszą 10-tkę najlepszych strategii ostatnich lat.

 • Najlepsze gry strategiczne ostatnich lat – TOP 10 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Nie ma chyba lepszego dowodu na to jak wciągające potrafią być gry niż strategie. Siadamy do nich niby na „godzinkę”, a tu nagle za oknami robi się ciemno, by kilka chwil później znów było jasno. Co najlepsze, dotyczy to już nie tylko pecetów, ale i konsol, bo całkiem niezłe gry strategiczne pojawiają się także na PlayStation 4, Xbox One czy Nintendo Switch

Najbardziej zagorzali pasjonaci komputerów zapewne się z tym nie zgodzą, bo przecież sam gatunek strategii od samego początku cyfrowej rozrywki kojarzony był z pecetami i zabawą „na myszce”. Ba, wiele z nich wciąż pojawia się najróżniejszych zestawieniach najlepszych gier na PC

Jakby nie patrzeć to właśnie komputery „otrzymały” największe legendy tego gatunku pokroju serii Age of Empires, Warcraft, Jagged Alliance, StarCraft czy The Settlers. I tego pecetom z pewnością nikt nie odbierze. Czasy się jednak zmieniają i coraz więcej graczy ma apetyt na dobrą strategiczną rozgrywkę na posiadanej przez siebie platformie.

Stąd też starając się pomóc Wam w doborze najlepszych pozycji, a przy okazji też zwrócić Waszą uwagę na coś co mogło przez przypadek przejść niezauważone w cyfrowym gąszczu całej masy ostatnio wydanych tytułów, przygotowaliśmy własne zestawienie najlepszych strategii. 

TOP10 Strategii - Mutant Year Zero: Road to Eden

Co istotne, zestawienie to jest jak najbardziej uniwersalne, bo uwzględnia zarówno „czysto” pecetowe produkcje, jak i te które znajdziecie na konsolach. Wybierając gry do naszego TOP 10 kierowaliśmy się przede wszystkim grywalnością czyli tym jak mocno dany tytuł potrafi zaangażować gracza.

Chodzi tu jednak nie tylko o odpowiedni poziom wyzwań, ale i towarzyszące im emocje. Szczególnie ważne by gry, które trafią do naszego zestawienia nie były starsze niż 3 lata. I dlatego właśnie na liście nie znajdziecie dawnych strategicznych tuzów pokroju wspomnianego wyżej StarCrafta.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, to czysto subiektywne TOP 10 strategii i każdy z Was może mieć własne typy gier, które powinny się tutaj znaleźć. Dlatego gorąo zachęcamy do dzielenia się w komentarzach swoimi propozycjami najlepszych strategii ostatnich lat. Pozwoli to nam w niedalekiej przyszłości zaktualizować to zestawienie.

Oto najlepsze strategie ostatnich lat:

 

XCOM 2

Klasyka strategii turowych w swoim odświeżonym wydaniu nie wymaga chyba przedstawiania. Ktoś jej nie zna? Jeśli tak to na zachętę starczy krótkie streszczenie: taktyczne sztuczki, własnoręcznie dobrana ekipa „cyngli” i hordy obcych do rozstrzelania. Brzmi intrygująco? Oj, tak! Zwłaszcza, że druga część gruntownie odkurzonego XCOM-a oferuje to, co „jedynka”, tyle, że w mocno podrasowanej wersji. Jako kultowy „Commander” stajemy na czele ruchu oporu, który zrobi wszystko, żeby pokazać władającej Ziemią juncie z kosmosu, gdzie „ufoki” zimują. Grunt to solidny plan. Jak rozbudować bazę? Jakie obrać priorytety w obliczu tykającego zegara zwiastującego zagładę? Kogo zabrać na misję, a kogo zostawić na ławce rezerwowych? W jaki sprzęt wyposażyć ekipę? I najważniejsze – co zrobić, kiedy padła połowa składu, obcy włażą drzwiami i oknami, a w magazynku został ostatni pocisk? Warto odpowiedzieć na te wszystkie pytania nie tylko w ramach cenionej przez graczy „podstawki”, ale też z pomocą dodatku War of the Chosen, który czyni rozgrywkę jeszcze bardziej wymagającą, dodając nowe zgraje potworów, niepowtarzalny ekwipunek i unikalne lokacje.

Najważniejsze cechy

Wersja językowa
polska
Gatunek gry
Strategie turowe
Wydawca
2K Games/Cenega Poland
Producent
Firaxis Games
Format nośnika
DVD
Data premiery
2016-02-05

Pełna specyfikacja

84%

Ocena benchmark.pl

Northgard

Kobiety za nimi szaleją, a mężczyźni zazdroszczą im krzepy. Nie myją się za często, przepadają za koszarowym humorem i nadgniłym mięsem, lubują się w plądrowaniu i mordowaniu... A do to jaką mają mitologię! O kim mowa? O Wikingach, rzecz jasna! Niezależne studio Shiro Games chce nas poznać bliżej z tym ludem muskularnych wojów z północy, zabierając nas do fantastycznego Northgardu, którym władają okrutne klany Normanów. No, dobrze, dobrze, ale okrucieństwo nie musi być takie straszne, kiedy oprawić je w na poły karykaturalną, na poły komiksową grafikę. Do tego trzeba jeszcze dorzucić jak najlepsze tradycje, z których garściami czerpie Northgard. Otrzymujemy więc RTS-a, który ochoczo przejmuje pałeczkę porzuconą lata temu przez Age of Empires czy The Settlers. Jednak Wikingowie nie odgrzewają cudzych kotletów, ale na surowo wcinają własne, toteż w Northgard nie zabrakło garści innowacji, takich jak survivalowy system przetrwania siarczystej northgardzkiej zimy czy też ograniczenia w rozbudowie wioski, które popychają nas do ciągłej ekspansji. Naprawdę warto w ten tytuł zagrać!

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
12
Wersja językowa
angielska, polska
Gatunek gry
Strategie RTS, strategiczno-ekonomiczna
Wydawca
Cenega
Producent
Shiro Games
Data premiery
2018-03-07

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Sid Meier's Civilization VI

„Cywilizacja” Sida Meiera to jedna z tych marek, których tytuł mówi sam za siebie. Szósta odsłona serii, podobnie jak poprzedniczki, pozwala na pokierowanie jednym z narodów przez tysiąclecia. No bo po co się ograniczać w czasie i w technologiach? „Szóstka” znosi kolejne przeszkody pozwalając między innymi na efektywniejszą rozbudowę miast, przyspieszanie rozwoju poprzez realizację mini-zadań i łączenie jednostek wojskowych różnego rodzaju. A wszystko to, rzecz jasna, w klasycznej formie turowej, która z pewnością znajdzie zwolenników wśród tych graczy, dla których czas rzeczywisty to zbędna fanaberia. A jeżeli ktoś oczekuje od Sid Meier’s Civilization VI jeszcze więcej, musi koniecznie sięgnąć po dodatek Gathering Storm, który wzbogaca wachlarz surowców mineralnych, oddaje do dyspozycji gracza nowe opcje dyplomatyczne, a przede wszystkim wprowadza do rozgrywki cały zestaw kataklizmów, takich jak huragany, powodzie czy wybuchy wulkanów. No i do tego jeszcze dochodzi nowa epoka – XXI wiek. Bo w końcu te kilka tysiącleci niektórym może nie wystarczyć, prawda?

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
12
Wersja językowa
polska
Gatunek gry
Strategie turowe
Wydawca
Cenega
Producent
Firaxis Games
Format nośnika
DVD
Data premiery
2016-10-21

Pełna specyfikacja

86%

Ocena benchmark.pl

Frostpunk

Zimno, zimniej, Frostpunk! Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o dobrze zmrożoną konwencję steampunk. Mamy więc wariację na temat XIX wieku, który ścięła mrozem przez nikogo nieoczekiwana epoka lodowcowa. A co z rozgrywką? Ta stanowi hybrydę RTS-a i survivalu. Wcielamy się więc w zarządcę wioski, której mieszkańcy desperacko walczą o przetrwanie. A jaki w tym nasz udział? Nie ogranicza się on jedynie do budowania i dbania o zaplecze technologiczne. To w naszych rękach pozostaje decyzja o tym, czy garstka ludzi, którymi kierujemy zachowa resztki godności i pozostanie cywilizowanym społeczeństwem, czy poświęci kulturową schedę swoich przodków na rzecz zaspokajania zupełnie przyziemnych potrzeb. I nie myślcie sobie, że te wybory to sprawa czysto moralna. O nie, od nich zależy sukces we Frostpunku. Bo kiedy przeholujemy, to rewolta zmarzniętych osadników w okamgnieniu wytrąci nam z ręki steampunkowe berło.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
16
Wydawca
Cenega S.A.
Data premiery
2018-04-24

Pełna specyfikacja

70%

Ocena benchmark.pl

Jurassic World Evolution

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale już jeden komar może sprawić, że przeniesiemy się do okresu jurajskiego. W każdym razie taka idea stoi za kultowym filmem Spielberga, który wreszcie doczekał się growej adaptacji w stylu Theme Park Tycoon. Z tym, że sama oprawa graficzna podpowiada już, że mamy raczej do czynienia z dojrzałą symulacyjną strategią, aniżeli z jego zabawową wersją dla dzieci. Teraz każdy, kto za młodu chciał wcielić się w postać Johna Hammonda, może spełnić to marzenie. Zatem zupełnie na poważnie przychodzi nam zbudować park rozrywki, gdzie badania naukowe idą w parze z turystyką. Trzeba jednak pamiętać, że żądza zysku to jedno, a bezpieczeństwo odwiedzających to coś zupełnie innego. Prędko też może się okazać, że studiowanie wymarłych (choć ożywionych) gatunków to nie lada wyzwanie dla naszych strategicznych umiejętności. Szczególnie, jeśli będziemy musieli zapanować nad tak nieobliczalnym pseudo reliktem prehistorii jak Indominus Rex. Tak, on też dostępny jest w Jurassic World Evolution. Jeśli jednak wciąż nie czujesz się dostatecznie zachęcony by sięgnąć po tę grę, może zrobi to niepowtarzalny głos Jeffa Goldbluma, który przy tej okazji ponownie wcielił się w rolę Dr Iana Malcolma.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
16
Wersja językowa
angielska
Gatunek gry
strategiczno-ekonomiczna
Wydawca
Frontier Developments
Data premiery
2019-06-12

Pełna specyfikacja

86%

Ocena benchmark.pl

Mario + Rabbids: Kingdom Battle

Myśleliście, że Nintendo nie wślizgnie się na tę listę? Niespodzianka! Tak, tak, twórcy przygód wąsatego hydraulika gustują nie tylko w platformówkach. Mario + Rabbids Kingdom Battle to połączenie dwóch znanych marek pod jednym szyldem – Mariana z Nintendo i szalonych Kórlików od Ubisoftu. Co najlepsze, zlepiono je w formule, która opiera się na eksplorowaniu, zbieraniu ekwipunku i – przede wszystkim – turowych potyczkach z systemem osłon. Wciąż jednak czuć tu ducha wielkiego „N” (choć za grę odpowiada Ubisoft), bo oprócz „xcomowych” potyczek i gromadzenia arsenału, znalazło się też miejsce na zbieranie monet czy rozwiązywanie zagadek. W tym wszystkim towarzyszy nam oczywiście gromada znanych i lubianych bohaterów, takich jak Mario, Luigi, Peach czy Yoshi, także w iście zwariowanych króliczych wersjach.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
7
Wersja językowa
angielska
Gatunek gry
Gry akcji, Strategie turowe
Wydawca
Ubisoft
Producent
Ubisoft
Data premiery
2017-09

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Into the Breach

Piksele i śmierć, czyli retro-rogalik naciera! Takim sloganem można krótko opisać Into the Breach. Jeśli jednak ktoś powie teraz, że to takie trochę bardziej skomplikowane szachy w sosie science-fiction, to też się nie pomyli. Każda misja jest tu bowiem rozgrywana na dwuwymiarowej planszy podzielonej na kwadratowe pola. Zadaniem gracza jest tak pokierować swoim niewielkim oddziałem, żeby powstrzymać gigantyczne owady przed zniszczeniem zabudowań danej metropolii. Jednym słowem – to trochę taki Pacific Rim w wersji 2D. Nie myślcie jednak, że Into the Breach to kolejny turowy klon XCOM-a. O, nie, co to, to nie! Tutaj bowiem potyczki z przeciwnikami to bardzo precyzyjne partie, oparte nie tyle na szczęściu i intuicji, co na żelaznej logice. Warto też dodać, że mapki generowane są losowo. Co to znaczy? Tyle, że Into the Breach zamienia się w prawdziwie uzależniającego pożeracza czasu.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
12
Wersja językowa
angielska
Gatunek gry
Strategie turowe
Wydawca
Subset Games
Producent
Subset Games

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Mutant Year Zero: Road to Eden

Połączenie strategii turowej w stylu XCOM-a, skradanki a’la Commandos i erprega w rzucie izometrycznym? Czemu nie! Tym właśnie jest Mutant Year Zero: Road to Eden. Świat uległ zagładzie, ale – jak to zwykle bywa – nie do końca. Teraz Ziemią władają zwierzopodobne cwaniaki, takie jak ekipa mutantów, którą przychodzi nam dowodzić. Każdy z nich posiada oczywiście swój unikalny zestaw umiejętności oraz niepowtarzalny charakter, a stojącym przed nimi zadaniem jest zbieranie sprzętu po pustkowiach, przekradanie się pod nosami niczego nie podejrzewających przeciwników, bądź finezyjne ich eliminowanie. Droga do mitycznego Edenu to jednak nie wczasy i niech Was nie zmyli nieco żartobliwy wygląd postaci. Mutant Year Zero: Road to Eden wymaga bowiem nerwów ze stali i szarych komórek godnych Herculesa Poirot. Tylko to zapewni sukces w okrutnym świecie mutantów. A już samym sukcesem – nie da się ukryć – jest przeżycie w tej postapokaliptycznej dziczy.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
16
Wersja językowa
angielska, polska
Gatunek gry
Przygodowe, Strategie turowe
Wydawca
FunCom
Producent
The Bearded Ladies

Pełna specyfikacja

88%

Ocena benchmark.pl

Total War: Warhammer II

Seria Total War to legenda sama w sobie. Chyba żadnej innej marce nie udało się tak dobrze połączyć globalnego planowania z manewrami pól bitewnych. W Total War: Warhammer II twórcy z Creative Assembly powracają do fantastycznego uniwersum Warhammera, gdzie ścierają się ze sobą rasy jaszczuroludzi, mrocznych elfów, skavenów  i elfów wysokiego rodu. W każdym razie to frakcje grywalne, bo na polach bitew goszczą także inne, między innymi znane i lubiane krasnoludy. A to wszystko jest oczywiście świetnym pretekstem, żeby wprowadzić do walki smoki czy też bojowe bestie. Nie trzeba chyba dodawać, że każda z frakcji ma swój unikalny styl gry, a rozgrywana kampania toczy się wokół Wielkiego Wiru, który jest strategicznym gwoździem programu. Warto też nadmienić, że posiadacze „jedynki” Total War: Warhammer mają do dyspozycji olbrzymią mapę łączącą tereny dostępne w obu częściach. Oj, noce są zdecydowanie za krótkie na rozegranie takiej kampanii…

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
16
Wersja językowa
angielska, polska
Gatunek gry
Strategie turowe, Strategie RTS
Wydawca
Cenega S.A.
Producent
Creative Assembly
Data premiery
2017-09-28

Pełna specyfikacja

96%

Ocena benchmark.pl

Anno 1800

Tak, tak, wiem, że ten tytuł jeszcze się nie ukazał i że trzeba będzie na niego poczekać aż do kwietnia 2019 roku. Musicie mi jednak wybaczyć ów pośpiech, ale Anno 1800 w zamkniętych beta testach zrobiło na mnie naprawdę spore i wyjątkowo pozytywne wrażenie. Nie dość bowiem, że ta odsłona tej uznanej serii przenosi nas w dymiące kominami fabryk realia rewolucji przemysłowej XIX wieku, to jeszcze rewelacyjnie działa tu syndrom „jeszcze jednego budynku”. Anno 1800 oddaje też do naszej dyspozycji olbrzymie mapy, na których budowa miast i walka o ich przetrwanie odbywa się nierzadko jednocześnie. Sztuczna inteligencja cały czas czyha na nasze drogocenne zasoby, a odpowiedzią na te chciwe spojrzenia może być albo salwa z okrętowych armat, albo podpis złożony na odpowiedniej nocie dyplomatycznej. Opcji, jak zwykle, nie brakuje, a dla wyjątkowo pedanteryjnych architektów przygotowano nowy system projektowania miast – bo, wiadomo, lepiej najpierw wszystko dobrze nakreślić, zanim się położy pierwsze cegły. Zwłaszcza, że chybione zagospodarowanie przestrzeni może skutecznie odstraszyć nowych osadników, chociażby smogiem zalegającym nad malowniczą doliną.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
7
Wersja językowa
angielska, polska
Gatunek gry
Strategie RTS, strategiczno-ekonomiczna
Wydawca
Ubisoft
Producent
Blue Byte
Data premiery
2019-04-16

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Dodatkowo mogą cię zainteresować:

Odsłon: 13120 Skomentuj artykuł
Komentarze

31

Udostępnij
 1. KENJI512
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-02-21 22:55

  "Mutant Year Zero: Road to Eden"

  Kto tą listę układał, sklep? :D

  To jest gra taktyczna, strategia to np. Age of Empires czy dobrze wspomniana Cywilizacja.

  Odnośnie niektórych tytułów i tego "najlepsze" możnaby polemizować :P

  Skomentuj

  1. Maciej Piotrowski
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-02-22 10:36

   Jak zwykle w takich przypadkach zwracamy się z prośbą byście podawali swoje propozycje. Takie zestawienia siłą rzeczy bywają dość subiektywne. Nie każdemu może podobać się takie Mario + Rabbids.

   A tak w ogóle, jeśli chcecie przegląd kultowych RTS'ów albo przypomnienie największych legend innych gatunków to piszcie przy okazji wskazując swoje typy. Chętnie zbiorę to w całość.

   Skomentuj

   1. Leader86
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2019-02-23 10:52

    To moze sprawdz meta critic i popularnosc danej gry zanim zaczniesz pisac bzdety ze mario jest top10 najlepszych strategii ostatnich lat.

    Tlumaczenie typu ze ktos na ziemii moze miec mario jako top10 najlepszych strategii jest po prostu infantylne.

    Probujecie pod przykrywka "top" 10 wcisnac jakis sysf na sprzedaz ludziom.


    Zalosne.

    Skomentuj

    1. Maciej Piotrowski
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2019-02-23 11:30

     Czegoś tu nie rozumiem, wskazujesz metacritic jako źródło a przecież tam Mario ma akurat wysokie oceny i od mediów i od samych graczy. Innymi słowy jak Tobie się coś nie podoba to od razu jest syf?:) Dla mnie akurat Mario + Rabbids to naprawdę udana produkcja.

     Skomentuj

   2. kombajn
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-23 15:56

    Do listy najlepszych RTSów sugeruję:
    Centurion Defender of Rome
    The Settlers II
    Polanie
    Age Of Empires II
    Command & Conquer: Red Alert
    Heroes of Might and Magic 2 i 3
    MechCommander 1 i 2
    Starcraft
    Warcraft 3
    Empire Earth
    Earth 2140
    Codename: Panzers - Faza Pierwsza
    Star Wars: Empire at War

    Skomentuj Historia edycji

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-02-26 11:20

   mnie poraża to, że pomimo 'ostatnich lat', nadal cena tych strategii to 200+ PLN.

   Skomentuj

 2. Kropeczka
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-02-22 06:36

  Teraz to plujecie w twarz swoim czytelnikom.

  Kto układał to zestawienie ? Magazynier ???
  Rozumiem iż musicie promować to co zalega magazyny, ale sa granice...

  Istniejecie tylko dzięki graczom, jak im zaczniecie walić takie numery pójdziecie na kasę do Biedronki. Całą gromadką.

  Skomentuj

  1. Smuga
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-02-22 09:59

   Kolejny baran który bredzi bo komuś podoba się coś innego niż jemu. Odejdź już od komputera chłopcze.

   Skomentuj

   1. DrMjut
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2019-02-22 11:21

    Ty robisz to samo

    Skomentuj

  2. Doctor
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-02-22 11:52

   Sorry, przez przypadek dałem ci łapkę w górę...

   Nie wiem jak ci to uświadomić, ale... Są ludzie którzy mają inny gust niż ty... I nie jest to powód by się burzyć...

   Sam jestem fanem strategii i uważam, że ta lista jest bardzo sensowna.

   Skomentuj

 3. odkupiciel375
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-22 09:31

  civka rts'em? no chyba nie... turn based strategy a nie real time strategy, dodatkowo "Strategia rts" - "strategia strategii czasu rzeczywistego"(?)
  imho klasykami są przede wszystkim HoMM3 i C&C(bez 4) a na koniec można jeszcze dodać CoH(1 i 2) i wh40k ale nie do listy bo lista to zlepek gierek do 3lat - xcom 2 wyszedł na steamie 5 lutego 2016 wiec ma już więcej niż 3 lata :P dodatkowo do xcom'a 2 trzeba mieć war of the chosen bo inaczej gra jest średnim symulatorem rng ale z dodatkiem jest bardzo dobra.
  Tym tekstem o strategiach na konsolach to już mnie rozbawiliście... cnc red allert 3 na ps3 był okropny zresztą retaliation na ps1 tez nie było wspaniałe (sterowanie) a cnc1 na ps3 było nie grywalne bo z jakiegoś powodu nie dało się zwolnic gry przez co leciała na (chyba) czterokrotnym przyspieszeniu... może tbs albo coś co nie wymaga mikro... może

  Skomentuj

  1. Maciej Piotrowski
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2019-02-22 09:50

   Zaraz zaraz, ale gdzie ja napisałem że chodzi mi tylko o RTS'y? Przecież strategie to olbrzymi gatunek, w którym są i strategie taktyczne, i ekonomiczne...

   A co do strategii na konsolach - to co podajesz to już niemal prehistoria. Od tamtego czasu twórcy co nieco już się nauczyli:) I choćby dlatego na konsole trafiają takie gry jak Jurassic World Evolution czy (za chwilę) Stellaris

   Skomentuj Historia edycji

   1. odkupiciel375
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-02-22 13:59

    zaraz zaraz a gdzie ja napisałem ze strategie to tylko rts'y?
    co do tego co napisałem do civki to tyczy sie tresci na waszej stronie gdzie jest napisane: "Gatunek gry Strategie RTS" gdzie civka jest tbs'em a samo pisanie "Strategie RTS" wydaje się być "masłem maślanym" bo rts znaczy "real time strategy" czyli wtedy mamy tak jak luźno rozwinąłem - "strategia strategii czasu rzeczywistego"?
    dodatkowo w tym co określiłem klasykami jest HoMM3 ktr jest tbs'em ale co tam...
    co do strategii konsolach to napisem o tych które grałem i zapamiętałem bo jeszcze bylo halo wars (2016) na xklocku (krotko okolo 1-2h) ktr było ok ale sterowanie to i tak było mało przyjemne gdy porównamy je do pctowego sterowania w rts'ach

    Skomentuj

    1. Maciej Piotrowski
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-02-22 14:09

     Aaa, czyli błąd jest w "specyfikacji". Faktycznie. Ona podgrywa się z automatu. Zaraz podziałam żeby to zmienić. Dzięki za wyjaśnienie.

     Skomentuj

  2. bullseye
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-02-22 17:54

   Zaraz, od kiedy Herosy 3 to RTS ? To jest grą tak samo turowa jak Cywilizacja :D tos zabłysnął graczu :)

   Skomentuj

  1. Maciej Piotrowski
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-02-22 10:37

   Luźniejsze podejście i owszem, ale nie aż tak luźne:)

   Skomentuj

 4. Sfeshey
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-02-22 11:49

  RimWorld i They Are Billions najlepsze.

  Skomentuj

  1. Maciej Piotrowski
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-02-22 13:05

   Dzięki. Zapisuje obie pozycje do uwzględnienia przy aktualizacji.

   Skomentuj

   1. kamaleon
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-02-22 14:02

    Jeszcze jest Factorio, ktore jest uwazane za lepsze od Rimworld ktory jest swietna gra.

    Do tego Stellaris nie mozna pominac, jedna z lepszych strategii 4X ostatnich lat.

    Obie gry wcogaja jak bagno, setki godzin to malo powiedziane przy nich. Polecam sprobowac. :)

    Skomentuj

    1. Maciej Piotrowski
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-02-22 14:06

     No właśnie czekam na konsolowe Stellaris. Raz że ten tytuł jakoś mi umknął na PC a dwa że jestem ciekawy czy jak tego typu gra sprawdzi się na konsoli.

     Skomentuj

 5. BILInek
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-02-22 13:02

  "Tak, tak, wiem, że ten tytuł jeszcze się nie ukazał i że trzeba będzie na niego poczekać aż do kwietnia 2019 roku" a ocena benchamrk 4,5 gwiazdki hahahaha :D rozwalacie na lopatki :)

  Skomentuj

  1. Doctor
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2019-02-22 13:36

   Bo 3 tygodnie temu była dostępna open beta do zagrania i już wtedy widać było, że gra jest bardzo udana?

   Skomentuj

   1. Leader86
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2019-02-23 10:57

    Ja tam wolalbym Anno 1900, na pewno bedzie udana bo i beta 1800 byla udana.


    Co za ludzie pisza artykuly i komentarze. Masakra.

    Poziom 8 latkow.

    Skomentuj

 6. Maciej Piotrowski
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-22 13:09

  Ocena podgrała się z automatu z artykulu z moimi wrażeniami po ogrywaniu bety Anno 1800.

  Skomentuj Historia edycji

 7. gatto_nero
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-02-22 13:12

  Tendencyjny artykuł na zamówienie napisany przez kogoś kto się nie zna :) Ewidentna próba wciskania gniotów.

  Skomentuj

 8. voxcordi
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-02-22 13:18

  A gdzie kultowy Total Annihilation?! :-O

  Skomentuj

 9. CrisPL
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-22 15:57

  Brakuje mi w obecnych czasach gier strategicznych pokroju Northgard.

  Skomentuj

 10. gizmo84
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-02-22 17:07

  Aż się zalogowałem. Co do rankingu kultowych strategii (subiektywnie):
  - StarCraft Brood War
  - Warcraft II
  - Warcraft III Frozen Throne
  - StarCraft II - Legacy of the void
  - Seria HoMM I-III
  - Seria Age of Empires
  - Dungeon Keeper I i II
  - Command And Conquer - seria
  - Settlers seria
  - Warhammer 40.000 - seria
  - Knights and merchants seria - piekielnie trudna.
  - Duna seria
  - Seria M.A.X.
  - KKND seria
  - Total Anihilation seria
  - Majesty seria
  - Kozacy 1 i 2
  - Homeworld seria
  - Black And White
  - itd. itd itd
  Na koniec z przymrórzeniem oka strategia Polanie :D

  Skomentuj

 11. bullseye
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-02-22 17:57

  Co prawda cywilizacja to nie RTS, ale nie wiem jakim cudem znalazła się w zestawieniu część 6 skoro 5 bije ja na głowę.
  Ograłem każda po 100h ++ i niestety ale część 6 jest nie dość że najłatwiejsza (przecież trzeba przyciągnąć też graczy którzy nie potrafią w ogóle grać i myśleć, ale kupią by poklikać chociaż) to jeszcze od samego początku, do ostatnich epok wieje taka nuda że grałem tylko z sentymentu :)
  Do części 5 w ogóle się nie umywa, nie licząc dalej wstecz z racji że daliście dość nowe tytuły.

  Skomentuj

 12. victordeleco2
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-22 20:43

  Od kilku lat nie ma już strategii pokroju Age of Empires czy Twierdzy :/

  Skomentuj

 13. dzikszy
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-02-26 23:18

  Oj młodzieży. Ze starych rzeczy to
  - Steel Panthers
  - Panzer General I, II, III
  - Close Combat I, II, III, IV, V
  Reszta może nie istnieć, tylko II wojna światowa jak dla mnie i przede wszystkim taktycznie i turowo.

  Tak wiem dziwny jestem albo to po prostu starość :-)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!