Oppo Reno 2 - całość to więcej niż suma części
Smartfony

Oppo Reno 2 - całość to więcej niż suma części

przeczytasz w 6 min.

Jeśli marzy się wam Oppo Reno 10x Zoom, ale wasz budżet jest skromniejszy, to przychylnym okiem spojrzycie się na testowany przez nas Reno 2. Mocną aktualizację względem wprowadzonego latem na nasz rynek poprzednika.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- wygodny w obsłudze ColorOS 6.1 (zmodyfikowany Android),; - bardzo dobra jakość wykonania,; - atrakcyjna stylistycznie obudowa,; - chowany aparat selfie, cały ekran do dyspozycji,; - jasny i bardzo dobry panel AMOLED,; - długi czas pracy na akumulatorze, szybkie ładowanie 20W,; - praktyczny zestaw pięciu aparatów (cztery z tyłu),; - bardzo dobre zdjęcia za dnia i nocą,; - praktyczny tryb Ultra Night,; - świetna jakość portretów z przedniego aparatu,; - zewnętrzny LED dla tylnego aparatu (poprzednik tego nie miał),; - dobra wydajność usług sieciowych, jest także NFC,; - niezła jakość dźwięku z głośnika i na słuchawkach (także aptX HD),; - chipset Snapdragon 730G o wystarczającej wydajności,; - osiągi w grafice znacznie ponad średnią w tej klasie,; - bardzo szybki czytnik linii papilarnych,; - złącze minijack i slot na kartę microSD.

Minusy

- szkoda, że ładowarka nie jest szybsza,; - stabilizacji elektronicznej nie da się wyłączyć,; - ultrastabilizacja potrafi psuć obraz,; - nie ma certyfikatu wodoszczelności,; - slot na karty jest tylko hybrydowy,; - brak ładowania indukcyjnego.

Nowa seria smartfonów Oppo Reno 2, które klasyfikujemy jako wysoką średnią półkę, właśnie zadebiutowała na europejskim rynku. Premiera miała miejsce w Londynie, ale już teraz chcę się podzielić z wami swoją opinią na temat Oppo Reno 2 czyli mocniejszego z dwójki zaprezentowanych smartfonów.

Trafi on do sprzedaży już 17 października w cenie 2299 złotych. Drugi z prezentowanych smartfonów wyceniono na 1699 złotych, a o niższej cenie decyduje zastosowany chipset i znacznie mniej rozbudowany system foto, któremu pod względem specyfikacji bliżej do niedawno zaprezentowanej serii A.

Oppo Reno 2 pudełko

Jest jeszcze Oppo Reno 2 F, ale ten model wedle aktualnych informacji nie będzie dostępny w Polsce.

Nowe Oppo Reno 2 i Reno 2 Z - testujemy pierwszy z tej dwójki

Seria Oppo Reno 2 pojawiła się już trochę wcześniej na azjatyckich rynkach, my musieliśmy troszkę poczekać. Mamy dwa nowe modele Reno 2 i Reno 2 Z. To testów wybrałem dwójkę ze względu na mocniejszy i dobrze zbalansowany pod względem wydajności chipset Snapdragon 730G (dysponuje niezależną jednostką NPU). Oppo Reno 2 Z to rozwinięcie Oppo Reno Z, który co ciekawe trafił na rynek tylko 3 miesiące przed następcą i pod względem wydajności jest identyczny co poprzednik (chipset Helio P90). Tym co nowe wnosi seria Reno 2 w przypadku obu modeli jest nowy podsystem fotograficzny.

W obu przypadkach dostajemy oprócz wcześniej obecnego w serii Reno, głównego aparatu 48 Mpix, aparat ultraszerokokątny (13 Mpix w Reno 2, 8 Mpix w Reno 2). Recenzowany Oppo Reno 2 dysponuje tez nowym w porównaniu z poprzednikiem obiektywem tele 3x i aparatem monochromatycznym. Oppo Reno 2 Z zamiast teleobiektywu ma aparat dla detekcji głębi. Tak że w obu nowo zaprezentowanych smartfonach tylna ścianka prezentuje się okazale z czterema oczkami aparatów cyfrowych.

Oppo Reno 2 led

Wcześniej były tylko dwa - główny aparat i aparat dla detekcji głębi. To poważna zmiana i pozytywnie wpływająca na potencjał fotograficzny smartfonów. Szkoda, że Reno 2 Z nie ma teleobiektywu, szkoda, że Reno 2 nie ma teleobiektywu x5, ale pamiętajmy, że producent nie chce tylko pokazać maksymalnie wypasionych modeli, ale też smartfony zrobione dobrze, w których przypadku całokształt prezentuje się pozytywnie.

Oppo Reno 2 tekstura

Jeszcze dwa słowa w przypadku aparatu do selfie. Oppo Reno 2 to to samo doświadczenie użytkownika z wysuwaną płetwą rekina. Ta sama rozdzielczość 16 Mpix i dostęp do LEDa. Ogromnym plusem jest jednak przeniesienie LEDa z tylnej części płetwy na tylną ściankę. Dzięki temu nie musimy wysuwać jej gdy chcemy korzystać z lampy czy też latarki. Oppo zdecydowało się zastosować płetwę również w modelu Reno 2 Z, dzięki czemu oba modele nie mają ograniczonej powierzchni ekranu. Bo Reno Z miał wcięcie.

W dalszej części tekstu skupię się już tylko na Oppo Reno 2 i odniesieniach do poprzednika.

Oppo Reno 2 - coś pomiędzy Oppo Reno i Oppo Reno 10x Zoom

Oppo Reno 2 to smartfon, który stanowi ogniwo pośrednie pomiędzy starszym Reno, a Reno 10x Zoom. Oferowane przezeń funkcje fotograficzne są podobne jak w Zoomie, z tą różnicą że mamy mniejszą krotność zoomu optycznego, słabszy zoom cyfrowy i nie pofotografujemy w formacie RAW. Bliżej jednak Reno 2 do Zooma niż poprzednika, choć w kwestii wydajności nie notujemy niesamowitego wzrostu. Jest ona jednak już na tyle wysoka, że w większości zastosowań nie odczujemy niedoboru mocy.

 Oppo Reno 2Oppo RenoOppo Reno 10x Zoom
Cena2299 zł1999 zł3499 zł
Wymiary (wy/sz/gł)160 x 74.3 x 9.5 mm156.6 x 74.3 x 9 mm162 x 77.2 x 9.3 mm
Waga189 g185 g210 g
System operacyjnyAndroid 9.0
ColorOS 6.1
Android 9.0
ColorOS 6
Android 9.0
ColorOS 6
Ekran» 6,5"
» 1080 x 2400 px
» AMOLED
» 6,4"
» 1080 x 2340 px
» AMOLED
» 6,6"
» 1080 x 2340 px
» AMOLED
Procesor» 8 rdzeni
» Snapdragon 730G
» GPU: Adreno 618
» 8 rdzeni
» Snapdragon 710
» GPU: Adreno 616
» 8 rdzeni
» Snapdragon 855
» GPU: Adreno 640
Pamięć» RAM: 8 GB
» Wbudowana: 256 GB
» Slot microSD
» RAM: 6 GB
» Wbudowana: 256 GB
» RAM: 8 GB
» Wbudowana: 256 GB
» Slot microSD
Bateria4000 mAh3765 mAh4065 mAh
Aparat / kamera» 48 Mpx (podstawowy)
» 13 Mpx (zoom 3x)
» 8 Mpx (ultraszerokokątny)
» 2 Mpx (mono)
» 16 Mpx (przód)
» OIS (podstawowy), EIS
» nagrywanie 4K UHD 30 kl/s
» 48 Mpx (podstawowy)
» 5 Mpx (głębia)
» 16 Mpx (przód)
» EIS
» nagrywanie 4K UHD 60 kl/s
» 48 Mpx (podstawowy)
» 13 Mpx (zoom 5x)
» 8 Mpx (ultraszerokokątny)
» 2 Mpx (mono)
» 16 Mpx (przód)
» OIS (podstawowy, tele), EIS
» nagrywanie 4K UHD 60 kl/s
Internet» 4G LTE
» LTE-A
» Wi-Fi 802.11 ac
» Dual SIM (hybrydowy)
» 4G LTE
» LTE-A
» Wi-Fi 802.11 ac
» Dual SIM
» 4G LTE
» LTE-A
» Wi-Fi 802.11 ac
» Dual SIM (hybrydowy)
Komunikacja i złącza» GPS
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typu C
» słuchawkowe
Dodatkowe cechy» czytnik linii papilarnych pod szkłem
» przedni aparat chowany w obudowie
» ładowanie VOOC 3.0
» czytnik linii papilarnych pod szkłem
» przedni aparat chowany w obudowie
» ładowanie VOOC 3.0
» czytnik linii papilarnych pod szkłem
» przedni aparat chowany w obudowie
» ładowanie VOOC 3.0

Oppo Reno 2 - plusy widoczne na pierwszy rzut oka

Przyjrzyjmy się plusom Reno 2, które od razu zwracają uwagę. Nie są to koniecznie zmiany względem Reno, ale rzeczy nas cieszące.

Cieszy fakt, że Oppo stosuje zasilacze w wydłużonym kształcie. Łatwiej pasują one do gniazdka, nie przeszkadzają w podłączeniu innych sprzętów. O zmianie aparatów i LEDzie na tylnej ściance już wspomniałem, ale pośrednio związana z fotografią jest też możliwość dodania karty pamięci. Wcześniej nie było to możliwe i za to plus dla Oppo. Jak i za zachowanie wbrew ogólnemu trendowi minijacka, ograniczenie się do wersji w 8 GB RAM, nieznaczne zwiększenie wydajności, pojemności akumulatora.

Oppo Reno 2 tacka sim
Oppo Reno 2 krawędzie

Zestaw Oppo Reno 2 dostajemy w charakterystycznym wydłużonym pudełku, w którym oprócz smartfona znalazł się zasilacz, kabelek USB - USB typ C (zaślepki na złącza to fajna rzecz, ale chyba przerost formy nad treścią), przewodowe słuchawki przypominające kształtem elementów dokanałowych te znane z iPhone i osłonkę na tylną ściankę. Za tę ostatnią bardzo chwalę Oppo, choć faktura z modelu Zoom bardziej spodobała się mojej dłoni.

Oppo Reno 2 - co prawie się nie zmieniło

Wydajność, ale o tym była i będzie jeszcze mowa. Wymiary, które powiększyły się w minimalnym stopniu. Długość o 5 mm, a grubość o 0,5 mm. Zmiana tego drugiego parametru, choć względnie mniejsza, może bardziej dokuczyć osobom o bardzo wąskich kieszeniach spodni. Dla mnie to jednak tyle co nic. Gdzieś jednak trzeba było zmieścić ten zoom, a Reno 2 podobnie jak Reno ma płaską tylną ściankę (prawie).

Oppo Reno 2 góra

Oppo Reno 2 będzie też ładować się w podobnym tempie co poprzednik. Wciąż mamy tu obsługę VooC 3.0 20W i nie dostajemy ładowania bezprzewodowego. Za to smartfon może pracować dłużej, bo akumulator jest bardziej pojemny (znowu nieznacznie, ale zawsze), a i nowy chipset lepiej gospodaruje energią.

Oppo Reno 2 dłoń

Nie zmienił się tez ogólny kształt smartfona, którego wyróżnikiem jest chowana kamera selfie i ekran bez wcięć przy jednocześnie minimalnych ramkach (tym razem zajmuje 93,1% przedniej ścianki). Nowe są za to kolory (producent postawił na odcienie błękitu w wersji czarnej i niebieskiej), nam trafił się piękny Ocean Blue, i choćby z tego powodu warto jeszcze raz przyjrzeć się całej konstrukcji.

Technologie Reno 2 - czytnik linii papilarnych - O-Dot - płetwa rekina

Czytnik linii papilarnych umieszczony pod wyświetlaczem tuż nad dolną krawędzią ramki obudowy. Został on wyposażony w większą liczbę filtrów światła niż poprzednio, co pozwala lepiej wykryć ludzką skórę. Wzrosła także szybkość odblokowywania o 11,3%. Ta liczba wydaje się niewiele mówić, dlatego podsumuję czytnik słowem doskonały.

Drugim z elementów smartfona, które pozytywnie wpływają na doświadczenie użytkownika jest wypustka O-Dot na tylnej ściance. Sprawia ona, że smartfon nie leży płasko na powierzchniach, a to zabezpiecza obiektywy aparatów, które są wtopione równo z tylną powierzchnią, przed ewentualnym uszkodzeniem.

Oppo Reno 2 tył

Wypustka O-Dot to wyznacznik serii Reno. Osobiście traktuję ją też jako mikro lusterko przy wykonywaniu selfie głównym aparatem.

Trzeci element to już legendarna płetwa rekina. To ten sam element co w poprzednich modelach Reno. Wysuwa się w 0,8 sekundy i może tak zrobić co najmniej 200 000 razy. W razie wykrycia upadku automatycznie się chowa.

Oppo Reno 2 płetwa rekina

Oppo Reno 2 - elegancki i na luzie

Kolor tylnej ścianki Oppo Reno 2 zawdzięcza wielokrotnie nałożonym teksturom, które zostały też częściowo starte, by nadać różnorodny kolor obudowy zależnie od kąta pod jakim ją oglądamy. Ta faza powstawania elementów smartfona choć ma znaczenie wyłącznie estetyczne, przekłada się ostatecznie na przyjemność użytkowania Oppo Reno 2.

Oppo Reno 2 kolory
Oppo Reno 2 ekran always on

Smartfon stanowi prawie jednolitą bryłę z idealnie połączoną tylną ścianką i metalową ramką okalającą całą obudowę. Z tyłu mamy szkło Gorilla Glass 5, z przodu Glass 6. Ekran jest całkowicie płaski, podobnie jak tylna ścianka z wyjątkiem wspomnianej wypustki O-Dot.

Na zdjęciu z widokiem z boku widać zaokrąglenia tylnej ścianki na krawędziach (szkło 3D) które nadają profilowi smartfona asymetrię, a całości delikatny kształt łódeczki, mają też poprawiać uchwyt całej konstrukcji.

Oppo Reno 2 bok
Oppo Reno 2 drugi bok

Oppo Reno 2 dół

U góry mamy wysuwaną płetwę, w której znajduje się aparat selfie i przedni LED, a także jeden z mikrofonów. Na dole mamy port USB typu C, złącze mini jack, drugi z mikrofonów i wylot głośnika. Rolę drugiego (niestety wbrew oczekiwaniom tylko w czasie rozmów) pełni słuchawka, której grill wkomponowano w fazowanie krawędzi przedniej ścianki. Sam głośniczek jest umieszczony w płetwie.

Jest jeszcze trzeci mikrofon na tylnej ściance ponad O-Dot, ktory wspomaga tryb rejestracji dźwięku 3D (3-kansłowy) i funkcję zoomowania dźwięku przy nagrywaniu wideo. 

Oppo Reno 2, podobnie jak inne smartfony Oppo, przycisk włączania ma umieszczony po prawej stronie obudowy, a nad nim hybrydową tackę na karty SIM i kartę microSD. Po lewej stronie znajdziemy dwa przyciski regulacji głośności.

Mimo tych krągłości, Oppo Reno 2 wciąż jest smartfonem, który może się postawić. Nie tylko konkurencji, ale w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ustawienie go w pionie na dolnej lub górnej krawędzi nie jest żadnym problemem.

Oppo Reno 2 na stojąco

Ramka obudowy jest matowa (nie jest też błękitna jak tył, a szmaragdowa podobnie jak w pierwszym Reno). Przez prawie całą długość tylnej ścianki biegnie pasek z logo Oppo i napisem Designed for Reno. Nad nim mamy O-Dot, a jeszcze wyżej cztery obiektywy aparatów cyfrowych i znajdujący się z boku LED. W Reno dioda była umieszczona w płetwie.

Całość sprawia wrażenie bardzo eleganckiej, a zarazem nie pozbawionej tak potrzebnego luzu, w produktach kierowanych do ludzi otwartych na świat.

Oppo Reno 2 etui
Stylowe etui dostępne wraz ze smartfonem

Smartfony Oppo nie mają jakiegokolwiek certyfikatu IP, ale producent zapewnia, że i tak nie należy obawiać się korzystania z nich w nieco trudniejszych okolicznościach jak deszcz czy w przypadku zachlapania.

Wyświetlacz, ekran, czyli źródło całej przyjemności

Ekran smartfonu to element, który spełnia bardzo ważną rolę. Jest jego oknem na świat, wizualizuje wszystkie aspekty jego pracy, i jako pierwszy komponent daje nam o sobie znać, gdy smartfon uruchomimy po raz pierwszy. Będzie nam o sobie dawał znać bardzo często, gdy aktywujemy tryb stale włączonego zegara na ekranie blokady, gdy zechcemy odblokować smartfon odciskiem palca podświetlając lokalizację czytnika, informując o statusie ładowania. Będzie też zbierał odciski palców, czy tego chcemy czy nie.

Ekran wykonano w technologii AMOLED (w stosunku do Reno poprawiono trwałość panelu i zmniejszono zużycie energii o 6%). Ma on przekątną 6,5 cala i rozdzielczość 1080 x 2400 pikseli. Oppo deklaruje, że wyświetlacz Reno 2 jest w stanie osiągnąć jasność 700 nitów, a specjalne filtry eliminują zbędne niebieskie światło i poprawiają widoczność obrazu w silnym słońcu. Wedle danych Oppo, seria Reno 2 to pierwszy smartfon certyfikowany przez TÜV Rheinland Full Care Display.

Oppo Reno 2 pierwsze uruchomienie

Miałem okazję doświadczyć takich słonecznych okoliczności i potwierdzam, Reno 2 należy do czołówki smartfonów pod względem jasności i komfortu pracy na zewnątrz pomieszczeń. Czerń jest dosłownie czernią w naszym tego słowa znaczeniu, czyli ma jasność 0 nit, a maksymalna jasność to 550 nitów. W trybie Auto jest jeszcze więcej.

Dobrze dzieje się też w sferze odwzorowania barw. Wyznacznikiem precyzji Reno 2 nie został, ale kolory są wystarczająco dobrze oddane byśmy nie czuli się oszukani. Szkoda jednak, że nie znajdziemy w ustawieniach opcji płynnej regulacji balansu bieli - są jedynie trzy predefiniowane ustawienia. Możemy też wybrać tryb barw. Oppo określa Tryb Delikatny jako zgodny z sRGB, a Żywy jako zgodny z DCI-P3. Ten drugi tryb jest zalecany i zgadzam się z tym.

Oppo Reno 2 w dłoni przeglądarka

W ustawieniach ekranu mamy też opcję tryb Nocny, a także opcję ochrony oczu przed migotaniem, które bardziej czuli użytkownicy mogą zauważyć przy jasności bliskiej minimum (konsekwencja sposobu regulacji jasności przez panel AMOLED).

I jeszcze jedna ważna rzecz - do dyspozycji mamy „cały ekran” bez przeszkadzających wcięć czy wycięć na obiektyw aparatu selfie.

Audio

Dźwięk dobywa się z pojedynczego głośnika i należy smartfon za jego jakość pochwalić. Nie ulega przesterowaniu nawet przy maksymalnej głośności, a scena dźwiękowa jest konkretna. Dołączone w zestawie słuchawki akurat nie są tym co moje uszy lubią najbardziej, ale też nie mogę mieć do nich zastrzeżeń. Szczególnie, że to wyposażenie w zestawie, a nic bonusowego o ponadstandardowych parametrach.

Oppo Reno 2 komplet
Komplet, a w nim słuchawki...

Oppo Reno 2 podłączenie
...które możemy przewodowo podłączyć do Reno 2

Na pozytywną opinię zasługuje też bezprzewodowe odtwarzanie przez Bluetooth. Mamy tu obsługę kodeka aptX HD, który można włączyć/wyłączyć w ustawieniach połączenia.

Czystość dźwięku w przypadku połączeń telefonicznych jest OK, choć nie jest najgłośniej.

Sieć i komunikacja

Oppo Reno 2 wspiera wszystkie niezbędne standardy komunikacji. Dwuzakresowe Wi-Fi działa bezbłędnie w połączeniu z siecią 300 Mbps, jest też NFC, a w przypadku łączności komórkowej mamy zapas dla LTE-A (800 Mbps dla pobierania i 150 Mbps dla wysyłania).