Polk Audio Boom Swimmer - wodoodporny głośniczek dla aktywnych
Głośniki

Polk Audio Boom Swimmer - wodoodporny głośniczek dla aktywnych

przeczytasz w 5 min.

Boom Swimmer to wodoodporny głośnik przenośny o bardzo dobrej jakości dźwięku, który sprawdzi się w roli uniwersalnego sprzętu audio.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

pomysłowa i praktyczna konstrukcja; możliwość montażu w różnych miejscach; dość dobry czas pracy na baterii; 5 przycisków ułatwiających obsługę; wodoszczelność IPX7;

Minusy

niezbyt przestrzenny dźwięk; basy wysoce zależne od głośności oraz sposobu montażu;

Marka Boom należąca do Polk Audio jest jedną z nowszych na rynku polskim. Pierwszym produktem z nowej linii urządzeń jaki trafił do naszego kraju jest przenośny głośniczek Boom Swimmer, którego cena to około 239 zł. W sklepach obecnie mamy do wyboru wiele podobnych głośniczków, w szerokim przedziale cenowym oraz o różnej funkcjonalności. Czy Swimmer wyróżnia się na tle konkurencji?

Polk Audio Boom Swimmer

Wodoodporny Boom Swimmer

Głośnik przypomina swoim kształtem dzwonek. Jest to ścięty stożek o wysokości około 6 cm, którego większa podstawa kryjąca 1,75 calowy głośnik ma średnicę 6,5 cm. W parze z kompaktowymi wymiarami idzie niewielka masa wynosząca około 190 g.

Testujemy model szary, z osłoną przetwornika w kolorze turkusowym - to coś między błękitnym, a zielonomodrym ;). Boom Swimmer występuje również w kilku innych pastelowych kolorach m.in. niebieskim, miętowym i czerwonym. Konstrukcja obudowy ma gumową powierzchnię, dzięki czemu jest odporna na zadrapania oraz upadki.

Polk Audio Boom Swimmer - w ręce

Mały bezprzewodowy głośnik od Polk Audio ma certyfikat IPX7, czyli jest wodoszczelny do głębokości 1 metra na 30 minut. Jest sprzętem przeznaczonym przede wszystkim dla osób uprawiających sporty wodne lub chcących używać go pod gołym niebem, bez obawy o zamoczenie. Ochrona przed kontaktem z wodą jest jego kluczową cechą, choć tym co tak naprawdę wyróżnia z tłumu jest sposób mocowania go do różnych powierzchni.

Elastyczny „ogon” oraz przyssawka

Najbardziej charakterystycznym elementem Boom Swimmera jest elastyczny ogon o długości około 14 cm, który jest przykręcany do mniejszej podstawy głośnika. Jest bardzo giętki, co przekłada się na jego wysoką uniwersalność.

Polk Audio Boom Swimmer- ogonPolk Audio Boom Swimmer - ogon zwinięty

Pozwala przyczepić Swimmera np. do wiosła, masztu, czy też kierownicy roweru. Ogon pozwala również na komfortowe zawieszenie głośnika na wszelkiego rodzaju haczykach, a przy odpowiednim ukształtowaniu potrafi on także pełnić rolę elastycznego statywu.

Aby uniknąć „rozplątywania” się zawiązanego ogona, jego końcówkę można przewlec przez dziurę, która znajduje się przy podstawie. Musze przyznać, że w praktyce Swimmer potrafi się bardzo ciasno trzymać wszelakich rur, nawet gdy są one mokre, tak więc prawdopodobieństwo zgubienia Boom Swimmera jest wyjątkowo niskie.

Polk Audio Boom Swimmer - z przyssawką

Ogon można łatwo zastąpić przyssawką, która umożliwia umocowanie głośniczka na przykład do szyby w kabinie prysznicowej, czy do jakiejkolwiek innej, gładkiej powierzchni.

Minimalizm przede wszystkim

Polk Audio Boom Swimmer - akcesoria

W czasach gdy producenci głośników mobilnych prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych funkcjach zintegrowanych w swoje urządzenia, Polk Audio postanowiło zachować jak największą prostotę. Oprócz odtwarzania dźwięku Boom Swimmer nie uraczy nas żadną inną funkcją, co jest dobrym rozwiązaniem.

Z boku obudowy znajdziemy jedynie 5 przycisków odpowiedzialnych za włączenie/wyłączenie urządzenia, regulację głośności, pauzowanie muzyki (działa zarówno z urządzeniami działającymi pod kontrolą systemu Android oraz iOS) oraz parowanie Bluetooth. Wśród nich zintegrowano również niewielką diodę LED informującą o pracy głośnika oraz stanie naładowania baterii.

Bezprzewodowo lub po kablu

Polk Audio Boom Swimmer - ze smartfonem

Po odkręceniu akcesorium (ogona lub przyssawki) zobaczymy złącze micro USB (ładowanie) oraz wejście AUX jack 3,5 mm, które pozwoli nam na korzystanie z głośnika z urządzeniami bez łączności bezprzewodowej Bluetooth. W zestawie wraz z głośnikiem otrzymujemy kabel mini jack 3,5mm.

Bateria

Polk Audio Boom Swimmer - zawiązany ogon

Według zapewnień producenta Boom Swimmer potrafi na pojedynczym ładowaniu działać do 8 godzin w przypadku gdy słuchamy muzyki na maksymalnym poziomie głośności. W moim teście udało mi się uzyskać nieco ponad 15 godzin ciągłej pracy przy głośności ustawionej na 50%. Jest to według mnie wystarczająco dobry wynik jak na mobilny głośnik. Bateria z pewnością wystarczy na weekendowy wypad na narty lub wycieczkę rowerową.

Procedura testowa – jakość dźwięku

Model Boom Swimmer testowałem ustawiając go na środku pokoju o wymiarach 5x5 m, około 1 metra nad podłogą i ok. 1,5 metra od stanowiska odsłuchowego. Następnie przeniosłem go na otwarty teren gdzie słuchałem muzyki maksymalnie 5 metrów od urządzenia. Głośnik przywiązywałem również do roweru, montowałem na szybie a także podwieszałem na środku garażu o wymiarach 6 x 4 m.

Jako, że testowany głośnik zostały stworzony do współpracy z urządzeniami mobilnymi głównie przy pomocy łączności Bluetooth, do testu użyłem jedynie dwóch urządzeń: smartfona Motorola Moto X 2 gen. działającego pod kontrolą systemu Android 5.1 oraz iPada mini 4 z iOS 9.

Każda osoba ma inny gust oraz mniej lub bardziej wyczulony słuch, dlatego warto pamiętać o tym, że ocena jakości dźwięku jest subiektywną opinią autora testu.

Polk Audio Boom Swimmer - widok na głośnik

Lista odtwarzanych utworów:

  • Led Zeppelin – Stairway To Heaven; live Celebration Day
  • AC/DC – Back In Black
  • Rammstein – Du Hast
  • Rammstein - Amerika
  • Oasis – Gas Panic! (live Familliar To Millions)
  • Oasis – Go Let It Out (live Familliar To Millions)
  • The Doors – Break On Through (To The Other Side)
  • The Who – My Generation
  • Don Felder – Heavy Metal (Takin` a Ride)
  • Empire Of The Sun – We Are The People
  • Jamiroquai – Runaway
  • The White Stripes – Seven Nation Army
  • Michael Jackson – Billie Jean
  • The Beatles – Get Back (LOVE version)
  • Howlin Wolf – Spoonful
  • Dave Brubeck – Take Five
  • Antonio Vivaldi – Wiosna
  • Clyde Carson – Slow Down feat. The Team
  • Trick Daddy – Represent
  • Eazy-E – Real Muthaphukkin G's
  • Daft Punk – Tron Legacy Soundtrack
  • Jeremy Soule – The Elder Scrolls V: Skyrim OST

Ogólna charakterystyka dźwięku

Wielu producentów mobilnych urządzeń audio stara się upchać w nich jak największą liczbę głośników oraz pasywnych membran, a także zaprojektować jak najkorzystniej tor dźwięku, by w efekcie uzyskać możliwie najlepszą jakość dźwięku. Polk Audio w przypadku modelu Boom Swimmer poszło w nieco innym, zdecydowanie bardziej minimalistycznym kierunku.

W przeciwieństwie do większości modeli z tej półki cenowej, Swimmer został wyposażony jedynie w jeden przetwornik o średnicy 1,75 cala. Nie trzeba posiadać fachowej wiedzy by domyślić się, że rozwiązanie to nie jest najlepszym jeśli chodzi przestrzenność dźwięku. Boom Swimmer w porównaniu do wieloprzetwornikowych modeli gra zdecydowanie bardziej zwarcie i punktowo, choć nadal wystarczająco szeroko by cieszyć się dźwiękiem w gronie znajomych.

Polk Audio Boom Swimmer - przyssany do stołu

Co z jakością dźwięku jaką oferuje ten niewielki głośniczek? Jest ona według mnie zupełnie satysfakcjonująca. Siłą rzeczy nie dorównuje niektórym tradycyjnym głośnikom przenośnym, ale pamiętajmy, że jest to konstrukcja przede wszystkim wodoszczelna i zachowująca małe wymiary. W swojej klasie brzmi naprawdę nieźle.

Brzmienie Boom Swimmera należy do stosunkowo wyrównanych. Opiera się ono głównie na czystych, precyzyjnych tonach średnich oraz na współgrających z nimi sopranach (momentami ostrych). Po rozkręceniu głośności na ponad połowę można dostrzec pewną tendencję do faworyzowania basu (choć to w dużej mierze zależy od rodzaju słuchanej muzyki).

Jest on dość niski i miękki (jak na tak mały głośnik), lecz brakuje mu nieco w stosunku do modeli z pasywną membraną. Wzmocnienia tonów niskich możemy oczekiwać po zamontowaniu głośnika przy pomocy przyssawki np. do szyby lub blatu biurka. Wibracje przenoszą się wtedy na powierzchnię, do której przyssany jest głośnik, co korzystnie wpływa na głębię oraz ogólną dynamikę basu.

Polk Audio Boom Swimmer - wisi na ręcę

Charakterystyka dźwięku Boom Swimmera jest wystarczająco dobra, by cieszyć się szerokim spektrum gatunków muzycznych (poza metalem oraz muzyką bogatą w skrajnie niskie basy). Wokale generowane przez ten niewielki przetwornik są czyste, nośne i szczegółowe. Gitary oraz instrumenty smyczkowe bywają lekko cofnięte w przestrzeni, ale wciąż dość wyraźne.

Oczywiście przy opisie bierzemy pod uwagę typ i rozmiar tego głośniczka. Nie wytrzymałby on konkurencji ze standardowymi, dużymi głosnikami, ale przecież nie taki jest jego cel. Powstał po to, by grać w tle w czasie grilla na ogrodzie lub podczas 10 minutowej kąpieli pod prysznicem.

Odtwarzany dźwięk jest wystarczająco czysty, donośny i przyjemny w odbiorze. W przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych głośników podczas odsłuchów ani razu nie czułem dyskomfortu w postaci jazgotów lub nieprzyjemnych szumów, których miałem okazję doświadczyć w o wiele droższych konstrukcjach. Ten niepozorny mały głośniczek potrafi nagłośnić cały pokój na tyle, że dwie znajdujące się obok siebie osoby ledwie słyszą co do siebie mówią.

Polk Audio Boom Swimmer z ogonem

Zakładam, że cecha ta sprawdzi się również podczas uprawiania sportów wodnych, na przykład kajakarstwa, choć w praktyce nie miałem okazji tego sprawdzić. Jeśli jednak Boom Swimmer dobrze sobie radził w trakcie jazdy rowerem, to zapewne sprawdzi się jeszcze lepiej gdy przywiążemy go do naszego wiosła podczas spokojnego spływu spokojną, urokliwą rzeczką ;)

Ocena ogólnej charakterystyki dźwięku (w klasie małych głośników wodoodpornych)

  • Tony wysokie 7/10
  • Tony średnie 8/10
  • Tony niskie 7/10
  • Głośność 9/10

Podsumowanie

Polk Audio Boom Swimmer być może nie zadziwia mocą i jakością dźwięku, ale nadrabia wzorową ergonomią i uniwersalnością. Kompaktowe wymiary, wodoodporność, długi czas pracy na baterii oraz przede wszystkim wygodne metody montażu sprawiają, że jest to urządzenie, które sprawdzi się dobrze na biurku, pod prysznicem, przywiązane do wiosła lub kierownicy roweru.

Polk Audio Boom Swimmer - leży ze smartfonem

Prawda jest taka, że w praktyce miejsce, w którym zamontujemy ten głośnik zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni użytkownika - możliwości są duże. Polecam go przede wszystkim osobom, które szukają uniwersalnego, przenośnego głośniczka potrafiącego wytrzymać kontakt z wodą oraz niewielkie wstrząsy. Jeśli jednak szukasz urządzenia, które wyłącznie stałoby na biurku i raczej nie byłoby używane w trudnych warunkach, proponowałbym zwrócić uwagę na klasyczne głośniki lub stacje dokujące.

Ocena końcowa:

  • Dobra jakość wykonania
  • Kompaktowe wymiary
  • Wodoodporność (IPX7)
  • Długi czas pracy na pojedynczym ładowaniu
  • Praktyczne metody montażu ("ogon" i przyssawka)
  • Przyzwoita jakość dźwięku
  • Czyste, dynamiczne tony średnie
  • Wysoka głośność
     
  • Niezbyt przestrzenny dźwięk
  • Basy wysoce zależne od głośności oraz sposobu montażu

Może Ciebie również zainteresować:

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    Próbuję zrozumieć ten trend, po co to? Słuchawki za tę cenę zapewnią 10x lepszy dźwięk, panoramę stereo i scenę instrumentalną, nie wspominając o montowaniu takich rzeczy na wiosłach czy kierownicach przez co zmiana kierunku membranki=zmiana charakterystyki dźwięku=rozpraszanie sportowca. Poza tym chodzić z tym po mieście to wieś (dla mnie).