Telefony

Sony Ericsson Xperia Neo

opublikowano przez Tomasz Duda w dniu 2012-02-11

Sony Ericsson Xperia Neo

Xperia Neo to bardzo atrakcyjny wizualnie, a przy tym funkcjonalny smartfon, będący reprezentantem klasy średniej. Niestety podobnie pochlebnych słów nie jesteśmy w stanie napisać o jakości materiałów użytych do wykonania obudowy. Wszystkie zewnętrzne panele telefonu są plastikowe, a odporność powierzchni na zarysowania jest przeciętna. Sytuację ratuje ergonomia – tutaj niewiele da się zarzucić.

Szczegółowy opis systemu i funkcji
System Android System Android System Android System Android

Kliknij na jeden z obrazków aby przejść do szczegółowego opisu systemu i funkcji

Ekran o przekątnej 3,7 cala i rozdzielczości 854x480 pikseli oferuje niezłe nasycenie kolorów, ale już na pierwszy rzut oka widać, że głębia czerni i szerokość kątów widzenia mogłyby być sporo lepsze. Jednordzeniowy procesor główny sprawuje się w Xperii znakomicie – wystarcza do płynnej obsługi interfejsu i odtwarzania multimediów. Układ graficzny Adreno 205 (ten sam, co w przenośnym konsolofonie Xperia Play) z całą pewnością swój najlepszy czas ma już za sobą, ale wciąż powinien sprawdzić się w nowych grach 3D.

Sony Ericsson Xperia Neo

Neo to całkiem udany telefon multimedialny, który bez problemu odtworzy filmy w rozdzielczości 1280x720 px na własnym ekranie, a nawet na ekranie telewizora HD dzięki zintegrowanemu wyjściu micro HDMI. Urządzenie działa aktualnie pod kontrolą Androida Gingerbread z autorskim interfejsem Timescape UI, który zdecydowanie polepsza jego wygląd i poszerza funkcjonalność. Ilość aplikacji powinna wystarczyć do wygodnego rozpoczęcia pracy ze smartfonem – szczególne spodobało nam się działanie funkcji TrackID, która bez problemu rozpoznaje utwory, których aktualnie słuchamy (z radia lub nagrane mikrofonem).

Sony Ericsson Xperia Neo

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.plTelefon wyposażono w dwie wbudowane kamerki – jedna z nich (tylna) jest całkiem udana i przy dobrym oświetleniu potrafi zarejestrować bardzo przyzwoite obrazy. Druga jest dla odmiany słaba – nada się do wideokonferencji lub wykonywania fotek do listy kontaktów.

Zmierzona długość czasu rozmów to nieco ponad 6 godzin, co jest wynikiem najwyżej przeciętnym.

Kąty widzenia

Kąty widzenia

Kąty widzenia można by nazwać dobrymi, gdyby nie to, że obraz wyświetlany na ekranie szybko zmienia kolory. Jasność delikatnie wzrasta i przede wszystkim spada kontrast - kontury szybko się zlewają, napisy tracą czytelność, a barwy zmieniają (np. biały na żółty, a czarny na szaro-granatowy). Nie tego oczekiwaliśmy od smartfona za około 1700 zł.

Samo nasycenie kolorów jest dobre, ale poziomy jasności wypadają blado. Użytkowanie telefonu w słoneczny dzień pod gołym niebem nie będzie przyjemne, nawet z podświetleniem ustawionym na maksimum.

Jakość zdjęć

Dzień
Dzień

Jakość zdjęć jest typowa dla większości nowoczesnych smartfonów – w dzień będziemy w stanie wykonywać naprawdę niezłe (jak na telefon) fotki. Ostrość obrazu i nasycenie kolorów stoi na przyzwoitym poziomie. W nieco bardziej zacienionych miejscach wychodzi niezbyt przyjemny, kolorowy szum.

Słabe warunki oświetleniowe
Słabe warunki oświetleniowe

Sytuacja zmienia się radykalnie w trudnych warunkach oświetleniowych (co nie stanowi zaskoczenia). Ilość szumów staje się wtedy uciążliwa, a co gorsza aparat ma spore problemy ze złapaniem ostrości, co widać na załączonym zdjęciu.

Z lampą
Z lampą

Aparat z przodu
Aparat z przodu

Aparat z przodu

Na temat fotek wykonywanych przednim modułem nie trzeba się rozpisywać – zdjęcia są bardzo słabe. Kamerka nadaje się do prowadzenia wideokonferencji i pstrykania autoportretów z bliska, ale z rozdzielczością 0,3 Mpx cudów nie zdziałamy.

W opcjach mamy możliwość wybrania jednej z ośmiu scenerii lub automatycznego ich wykrywania. Ustawimy też czułość detekcji uśmiechu (duży, normalny i słaby uśmiech), uruchomimy lampę błyskową, zmienimy wartość ekspozycji, rozdzielczość, tryb pracy autofokusa, balans bieli, pomiar światła, programową stabilizację obrazu i geotagging. Użytkownik ma również możliwość wykonania zdjęcia za pomocą pojedynczego dotknięcia ekranu.

Jakość nagrań wideo

Jakość nagrań wideo opisać możemy właściwie tymi samymi słowami, co jakość fotografii. Kamerka główna (tylna) nagrywa obraz HD Ready (1280x720 px). Filmy nagrane w dzień prezentują się dobrze, ilość szczegółów obrazu utrzymana jest na przyzwoitym poziomie, podobnie jak jego płynność. W nocy autofokus się gubi, choć musimy przyznać, że trochę rzadziej, niż w przypadku zdjęć.

Filmy z kamerki przedniej są łagodnie rzecz ujmując słabe, szczególnie w nocy.

  Ocena
 

plusy:
ekran multitouch z technologią Mobile BRAVIA Engine
procesor o przyzwoitej wydajności
płynna praca systemu i podstawowych aplikacji
nagrywanie filmów 720p
wyjście micro HDMI
przyzwoitej jakości zdjęcia i nagrania z kamerki głównej
przeglądarka WWW z obsługą Flasha
dobra jakość dźwięku z wbudowanego głośnika
otwarty system operacyjny

 

minusy:
przeciętna jakość obudowy
słabe kąty widzenia (zmiana kolorystyki)
nieco rozczarowująca bateria
bardzo słabe zdjęcia i nagrania nocne
jakość dźwięku w czasie rozmów pozostawia pewien niedosyt

 

Ocena:
Jakość wykonania:
zadowalający plus
Ergonomia - sprzęt:
dobry plus
Ergonomia - soft: dobry
Wymiary i waga:
zadowalający plus
Czas pracy na baterii:
zadowalający
Oprogramowanie:
dobry
Jakość wyświetlacza:
zadowalający plus
Jakość dźwięku:
zadowalający plus
Wydajność ogólna: dobry
Wydajność 3D:
zadowalający plus
Ilość akcesoriów: zadowalający plus
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 1250 zł