Karty graficzne

Radeon i GeForce na procesorze 2- i 4-rdzeniowym - Runda II

przeczytasz w 2 min.

Wnioski są naprawdę ciekawe...

GeForce G110
GeForce na dwóch rdzeniach - druga runda

Co jakiś czas w komentarzach pod naszymi artykułami pojawia się temat nienaturalnie wysokiego obciążenia procesora przez sterownik karty graficznej – problem ten ma szczególnie dotyczyć akceleratorów z serii GeForce i procesorów dwurdzeniowych. Temat ten był już poruszany w mediach, więc i my postanowiliśmy się mu przyjrzeć… po raz drugi. Po pierwsze z tego powodu, że sytuacja mogła się zmienić za sprawą nowszych sterowników. Po drugie zaś: za pierwszym razem przyjęliśmy błędne założenia, co skutkowało błędnymi wnioskami. Ale mylić się jest rzeczą ludzką, więc temat podejmujemy raz jeszcze.

W czym tkwi problem?

Owy mit, którego prawdziwość będziemy sprawdzać, polega na tym, że na procesorze 2-rdzeniowym narzut (obciążenie) sterownika graficznego na procesor jest tak duży, że następuje wyraźny spadek wydajności. Taka sytuacja ma występować przede wszystkim na kartach Nvidii. W celu zweryfikowania mitu przygotowaliśmy rozbudowany test.

Pomiary przeprowadziliśmy na dwóch kartach graficznych – porównywalnych wydajnościowo i cenowo:

  • AMD Radeon HD 6970 2 GB (880/1375 MHz)
  • Gigabyte GeForce GTX 570 WindForce X3 (780/950 MHz)

Niemniej jednak, pierwsze skrzypce grają tutaj procesory - zebraliśmy ich aż 9. Poniżej lista wraz z krótkim opisem i wyjaśnieniem.

AMD Phenom II X2 565 – 2-rdzeniowy procesor AMD o taktowaniu 3,4 GHz. Wybraliśmy go z powodu częstotliwości, identycznej jak w przypadku modelu X4 965.
AMD Phenom II X3 720 – najpopularniejszy 3-rdzeniowy procesor AMD z poprzedniej generacji o częstotliwości 2,8 GHz
AMD Phenom II X4 965 – 4-rdzeniowy, o częstotliwości 3,4 GHz. Idealnie nadaje się do porównania do identycznie taktowanego 2-rdzeniowca tej samej firmy
Intel Core 2 Duo E8300 – 2-rdzeniowy procesor legenda. Jednostki z tej rodziny (E8000) wciąż „zasilają” bardzo dużą liczbę komputerów naszych czytelników. Jego taktowanie wynosi 2,83 GHz.
Intel Core 2 Quad Q9550 – to tak naprawdę dwa procesory Core 2 Duo E8300. Identyczny mnożnik, identyczna wartość FSB (magistrala), identyczna częstotliwość. Różnica sprowadza się jedynie do liczby rdzeni, a tym samym do pojemności pamięci podręcznej, co jest oczywiste.
Intel Core i5 650 – 2-rdzeniowy, 4-wątkowy procesor poprzedniej generacji. Niezbyt popularny ze względu na wysoką cenę, ale dobry do porównania z wydajnym Core i7 870, ze względu na fakt, że został wyposażony w funkcję Turbo Boost. Jego taktowanie w grach wynosi 3,33 GHz – realnie i tak obciążane są przynajmniej dwa rdzenie.
Intel Core i7 870 – 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor firmy Intel poprzedniej generacji. Bardzo popularny i dobrze nadający się do porównania. Jego taktowanie w grach wynosi najczęściej 3,2 GHz.
Intel Core i3 2120 – 2-rdzeniowy i 4-wątkowy procesor z serii SandyBridge bez funkcji Turbo. Jego taktowanie wynosi 3,3 GHz.
Intel Core i7 2600 – 4-rdzeniowy i 8-wątkowy układ jest najszybszą propozycją w naszym teście. Jego taktowanie wynosi najczęściej 3,5 GHz, dzięki funkcji Turbo Boost 2.0.

AMD vs nVidia

Uwaga: Niniejszy test nie jest porównaniem procesorów w sensie stricte. Ma on na celu sprawdzenie relacji wydajności poszczególnych procesorów (najczęściej w zestawieniu 2 kontra 4 rdzenie) na dwóch różnych kartach graficznych. Dobór procesorów nie opierał się na ich cenach czy wydajności, a na łatwości pokazania pewnych zależności. Właśnie po to pojawiły się jednostki o tym samym taktowaniu (w ramach rodziny), a nie te najpopularniejsze, czy najbardziej opłacalne z danej serii. Oczywiście artykuł pozwala wyłonić procesory szybsze, ale nie to jest celem autorów.

Nie jest to też porównanie wydajności dwóch kart graficznych: GeForce GTX 570 vs Radeon HD 6970. Są to bowiem testy czysto procesorowe (wydajność jest zależna od procesora), a więc słabsza karta, np. Radeon HD 6950, uzyskałaby w większości testów identyczny lub prawie identyczny wynik jak Radeon HD 6970.

Na następnych stronach znajduje się szczegółowy opis problemu, metodologii oraz użytego sprzętu, jak i sterowników.