Na topie

Sony robi duży błąd z PS4 Pro

Autor:
Tomasz Chmielewski

więcej artykułów ze strefy:
Konsole do gier

Kategoria: Konsole do gier Odtwarzacze Producenci: SONY

Swoje nowe konsole do gier przedstawiła ostatnio firma Sony. Jak zwykle są „achy” i „ochy”, ale nie brakuje też głosów krytycznych.

 • Sony robi duży błąd z PS4 Pro | zdjęcie 1

90%

Ocena benchmark.pl

 

Plusy

pierwsza Playstation 4 ze wsparciem dla 4K
obsługa szerokiego gamutu (Rec.2020)
wsparcie HDR!
dodatkowy port USB 3.1 z tyłu konsoli
wyjście optyczne S/PDIF

Minusy

brak napędu Blu-ray UHD
brak pełnego wsparcia 9HDR) ze strony aplikacji Netflix
stosunkowo mało informacji bezpośrednio ze źródła co zyskujemy w poszczególnych grach dzięki Playstation 4 Pro

A A

Kontrowersje budzi nie PS4 Slim, ale droższy, bardziej zaawansowany model PS4 Pro. Rzecz w tym, że konsolę reklamuje się jako urządzenie 4K HDR, ale wyposażono ją w napęd konwencjonalnych dysków Blu-ray. Oznacza to, że PS4 Pro nie będzie w stanie odtwarzać najnowszych płyt Blu-ray 4K Ultra HD. Powstaje pytanie, co było powodem tej zaskakującej decyzji?

Zanim znajdziemy odpowiedź, cofnijmy się w czasie do roku 2000, czyli do momentu wprowadzenia na rynek PlayStation2. Nie ma żadnych wątpliwości, że PS2 pomogła w utwierdzeniu i upowszechnieniu standardu płyt DVD. Podobnie było z PS3, która miała na pokładzie odtwarzacz płyt Blu-ray. Napęd ten był tak dobrej jakości, że wielu użytkowników rezygnowało z kupna stacjonarnych odtwarzaczy Blu-ray, pomimo że oferowały one dodatkowe funkcje. Ponadto, wiele redakcji testujących telewizory (jak np. DigitalVersus) używało konsoli PS3 jako wzorcowego odtwarzacza Blu-ray, do którego porównywano konstrukcje Panasonica, LG czy Samsunga.

ps3 i ps3 slim

W związku z tym wielu użytkowników i dziennikarzy oczekiwało, że Sony będzie kontynuować chlubną tradycję wspierania i popularyzowania nowych formatów nośników wizyjnych i konsola PS4 Pro zostanie wyposażona w napęd Blu-ray 4K. Podobno nawet sam Victor Matsuda, szef Blu-ray Disc Association, na pytanie jednego z dziennikarzy o to, czy nowa konsola Sony będzie wspierać płyty 4K odpowiedział (długo przed premierą PS4 Pro), że tego właśnie od Sony oczekuje.

Niestety, stało się inaczej. Na reakcję międzynarodowej społeczności internetowej nie trzeba było długo czekać. Oto wybrane głosy dziennikarzy i użytkowników:

Rik Henderson z Pocket-Lint:

Byliśmy w szoku gdy dowiedzieliśmy się, że nie ma w niej odtwarzacza płyt Blu-ray 4K Ultra HD.

Johny Archer z Forbesa:

Za kilka pensów więcej Sony mogła przecież dorzucić do PS4 Pro [obsługę] Blu-ray’a UHD.

Marc Chacksfield z techradar.com:

Brak obsługi płyt Blu-ray 4K nie ma w ogóle sensu niezależnie od tego, jak patrzysz na całą sprawę. […] Niezależnie do przyczyn, taka decyzja rozczarowuje.

Max Langridge z What Hi-Fi:

Nowa konsola Sony nie odtwarza płyt Blu-ray 4K Ultra HD, co daje dużą przewagę Xboksowi One S. To bardzo dziwne, że Sony pomija tę funkcjonalność, zważywszy na wsparcie, jakie ze strony Sony miał oryginalny format.

The Verge:

To całkowicie zaskakująca decyzja firmy, która od samego początku była gorącym orędownikiem standardu Blu-ray. Sony uzasadnia ją tym, że użytkownicy nie będą mieli nic przeciwko, bo PS4 Pro jest „głównie do gier”. Xbox One S Microsoftu też jest „głównie do gier”, a przecież bez problemu odtwarza płyty Blu-ray Ultra HD. […] Choć Sony wprowadza nowe technologie […] jak HDR, kompletnie ignoruje nośnik fizyczny, który daje konsumentom doznania najwyższej jakości. […] W chwili obecnej, to bardzo głupia decyzja, która zniechęca wielu do PlayStation 4 Pro.

David Cornell z Inquisitr.com:

PlayStation 2 przedstawiła światu DVD i uczyniła go standardem, podczas gdy PlayStation 3 zrobiła to samo z płytami Blu-ray. PS4 Pro będzie pierwszą konsolą Sony która zostaje w tyle, podczas gdy Xbox One robi krok do przodu.

Z kolei portal Ultra HD Blu-ray tak komentuje całą sprawę na Twitterze:

Sony nigdy nie przegapi okazji, aby przegapić okazję.

Brytyjczyk Steve May z What Hi-Fi idzie jeszcze dalej i bez ogródek pyta:

Czy PS4 Pro jest gwoździem do trumny płyt 4K?

Użytkownik Petri Teittinen na Twitterze:

Sony znów spiep…..ło sprawę.

No dobrze, wystarczy już tego hejtu. A co na to wszystko odpowiada Sony?

Andrew House

Andrew House, szef działu konsol brytyjskiego oddziału Sony, powiedział dziennikarzom Guardiana:

„O ile nośniki fizyczne odgrywają dużą rolę w świecie gier, to w naszym odczuciu [świat] idzie w stronę streamingu treści wideo.”

W dalszej części swojej wypowiedzi House przyznał, że dodanie obsługi Blu-rayów 4K do PS4 Pro za pomocą aktualizacji oprogramowania… nie będzie możliwe. Chcąc złagodzić swój przekaz dodał, że jeszcze w tym roku użytkownicy PS4 Pro będą mieli dostęp do ponad 6000 godzin filmów 4K z Netfliksa. Problem w tym, że, po pierwsze, za abonament 4K Netflix każe sobie słono płacić. Po drugie, Netlix 4K oferuje w najlepszym wypadku strumień 15Mb/s podczas gdy Blu-ray aż 60Mb/s (docelowo 100 Mb/s) – czy Sony naprawdę nie widzi tutaj żadnej różnicy? Po trzecie, żadnego, choćby najlepszego streamingu nie przełkną… kolekcjonerzy płyt Blu-ray.

Moim zdaniem problem leży gdzie indziej. Zauważmy, że Sony nie ma jeszcze w swojej ofercie odtwarzacza Blu-ray 4K. Dla lepszego zrozumienia dodam, że mówimy nie o LG, Funaiu, firmie Manta, czy jakimś chińskim Ding Dong Super Video Ltd., lecz o firmie Sony. O tej Sony, która zawsze miała jedne z najlepszych odtwarzaczy DVD i Blu-ray na rynku. To właśnie Sony jako pierwsza wprowadziła do swoich Blu-rayów takie rozwiązania jak 4K Upscaling, czy Super Bit Mapping, które podnosiły jakość obrazu na jeszcze wyższy poziom (o gdybyście tylko mogli zobaczyć, jak wielką różnicę robi technika SBM w przypadku płyt DVD oglądanych na telewizorach OLED 4K). Niestety, wygląda na to, że coś złego dzieje się w dziale odtwarzaczy korporacji z Tokio. Sony nie ma w sprzedaży ani jednego modelu odtwarzacza Blu-ray 4K, a przecież mają je takie firmy jak na przykład Samsung (np. ostatnio testowany UBD-K8500), czy choćby Funai (model sprzedawany pod marką Philips w USA). Co więcej Panasonic, główny konkurent Sony w sektorze odtwarzaczy Blu-ray ma w swojej ofercie już dwa (!) tego typu urządzenia (UB900 i UB700).

Panasonic DMP-UB700

Co w takim razie przeszkadza Sony we wprowadzeniu na rynek własnego modelu ‒ brak wiary w sukces nowego formatu, czy może pieniądze? A może jedno i drugie? Co prawda na ostatnich targach IFA Sony pokazała makietę takiego urządzenia, ale był to tylko prototyp, a nie sprzęt produkowany seryjnie. Pierwszy odtwarzacz Blu-ray ma się pojawić dopiero w pierwszym kwartale 2017 roku, czyli rok po konkurencji. Powiecie „lepiej późno niż wcale”, ale czy tak późna premiera nie świadczy o rezerwie, z jaką Sony odnosi się do nowego formatu płyt 4K? Co ciekawe, ta „odtwarzaczowa” rezerwa w ogóle nie przeszkadza Sony w wypuszczaniu na rynek… kolejnych płyt Blu-ray 4K sygnowanych przez Sony Pictures. Czyżby rozdwojenie jaźni?

płyty 4K z Sony Pictures

Najciekawsze jest to, że czasie gdy przygotowywałem ten artykuł Sony pokazała na targach CEDIA finalną wersję swojego odtwarzacza 4K (UBP-X1000ES). Problem w tym, że ma on dwie zasadnicze wady. Po pierwsze, znajdzie się w sprzedaży dopiero… wiosną 2017 roku. Tak, dobrze przeczytaliście ‒ wiosną 2017, czyli za ponad sześć miesięcy! W tym to czasie Panasonic i Philips będą już najprawdopodobniej sprzedawać drugą generację odtwarzaczy 4K, a na rynku pojawią się też modele od takich firm jak Oppo, czy LG. Po drugie, odtwarzacz Sony… nie będzie dostępny w sklepach, tylko przez sieć autoryzowanych centrów, tych samych, które zajmują się projektorami i zaawanasowanymi instalacjami AV. I gdzie tu troska o popularyzację nowego formatu? Gdzie zagrożenie dla trzęsących rynkiem odtwarzaczy 4K Panasonica i Samsunga?

Wróćmy jednakże z roku 2017 do chwili obecnej i kwestii PS4 Pro. Sprawę braku napędu 4K w PS4 Pro próbował ostatecznie wyjaśnić Masayasu Ito, wiceprezes działu sprzętowego Sony Interactive Entertainment. W rozmowie z dziennikarzami Pocket-lint powiedział, że głównym powodem rezygnacji z napędu płyt 4K była… cena tego rozwiązania.

„Musimy brać pod uwagę koszty, a odtwarzacz płyt 4K byłby dość kosztowny” ‒ powiedział Ito. No dobrze, to w takim razie jak się udało Microsoftowi wyposażyć Xboksa One S w taki napęd bez windowania ceny? Dumping to, czy może jakieś czary?

Okazuje się, że napęd 4K kosztuje (w hurcie) naprawdę śmieszne pieniądze. Analitycy rynku z firmy IHS Markit wyliczyli, że zamontowanie napędu płyt 4K zamiast standardowej stacji BD-ROM podniosło cenę Xboksa One S o zaledwie… 16 dolarów:

The new console also includes a UHD BD-ROM player, with a bill of materials (BOM) cost of $33.50, versus the previous $18 conventional Blu-Ray drive.

W związku z tym mam pytanie do twórców PlayStation 4 Pro: czy dla nędznych 60 ($15,5*3,86) złotych warto było wykastrować PS4 Pro? Czy tak właśnie tworzymy produkt, który jest „futureproof” (tj. szybko się nie zestarzeje)? Sądzę, że wielu potencjalnych użytkowników chętnie wysupłałoby te kilka złociszy (równowartość kilku zestawów Happy Meal), aby mieć możliwość odtwarzania płyt Blu-ray 4K i być happy. Niestety, klamka zapadła. Szkoda Sony, wielka szkoda.

Wszystko wskazuje zatem na to, że na tym całym zamieszaniu wokół PS4 Pro zyska najbardziej… Microsoft. Firma z Redmond głośno reklamuje zaplanowanego na 2017 rok Skorpiona, jako najbardziej wydajną konsolę, jaka kiedykolwiek powstała. Skąd te przechwałki? Układ grafiki w PS4 Pro ma mieć wydajność 4,2 teraflopów, podczas gdy GPU w Skorpionie aż 6 teraflopów, czyli niemal 50% więcej. A jeśli dodamy do tego fakt, że PS4 Pro nie obsługuje płyt 4K, to gdzie ta odwieczna przewaga konsol Sony nad Microsoftem?

Wygląda zatem na to, że Sony popełnia duży błąd z PS4 Pro. A co Wy o tym myślicie?

Odsłon: 36359 Skomentuj artykuł
Komentarze

65

Udostępnij

Zobacz podobne

 1. animavitis
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2016-09-20 11:44

  ...Samsung [LINK DO TESTU UBD-K8500], czy...

  przydałoby się naprawić ten drobny problem z linkiem

  Skomentuj

  1. Mateusz Sołtysiak
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2016-09-20 11:56

   Dzięki. Poprawiliśmy ten drobny problem z linkiem :)

   Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-09-21 14:57

   Brak właściwego odtwarzacza to jakieś dziwactwo. Tyle że PS4 w pierwszej wersji doczekało się szybko refresha, i wersja z gładkim elementem z napisem So(r)y została zastąpiona wersją matową, która już tak mocno nie hałasowała. Może sony jak zobaczy pustki w portelu to się w końcu przebudzi, i zrobi wersję odświerzoną? wcale nie muszą na siłe pakować swoich napędów. niech kupują w hurcie tak jak MS. co za problem? potem jak będą gotowi, po cichu zastąpią napęd kupowany, własnym. co zrobią, nie wiem. póki co konsoli nie kupuję.
   a co do przechwałek MS z wydajnością Scorpio na poziomie 6TFlops..... ciekawe ile to będzie kosztowało? pewnie zrobią cenę zaporową tak samo jak to było z kinnectem dla XO. I aby jakkolwiek konkurować na rynku, MS się wycofało z pomysłu "XO wyłącznie z kinnectem", bo kinnect też ma koszmarną cenę.

   Skomentuj

 2. thoorin
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-09-20 12:10

  Blue ray to nie jedyny problem tej konsoli. Moim zdaniem jest ona zupełnie niepotrzebna w tym momencie. Jest to substytut nowej generacji w celu wyciągnięcia pieniędzy. Już lepiej wygląda to u Microsoftu, chociaż dalej nie jest to dobre rozwiązanie. Powinien być zachowany klasyczny model generacji. Micro i Sony powinni się dogadać, przyznać do wypuszczenia zacofanych modeli i nieco skrócić żywot PS4 i Xbox One, ale też nie przesadzić. Potem wypuścić nową generację, w nieco wyższej cenie, ale z porządnymi podzespołami. Mam też wrażenie, że całe to zamieszanie trochę pobudzi rynek gier PC.

  Skomentuj

  1. kubas246
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-09-20 12:19

   Sony i M$ właśnie przyznają się do wydania słabych konsol i skracają ich żywot poprzez PS4 Pro i Scorpio. Plotki wskazywały, że to AMD znów dostarczy podzespoły dla kolejnej generacji konsoli Sony. Oznacza to, że różnice między generacjami zaczną się zacierać. Już nie będzie nowej architektury, będzie znów x86. Nowa konsola będzie jak mocniejsza karta graficzna w PC, dalej odpalisz stare gry tylko w lepszych detalach/rozdzielczości/fps a nowe będą mogły wyglądać lepiej. W końcu starym konsol będzie brakować mocy i twórcy skupią się tylko na nowych wersjach a Sony za jakiś czas wypuści nowe itd.
   Prawdopodobnie jesteśmy świadkami konsol w takiej formie jak to było do tej pory, czyli nowa generacja=nowa architektura=brak kompatybilności.

   Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-09-21 15:08

     ok. ile to Scorpion z 6 teraflopami będzie kosztowało? ms już wtopiło ze zbyt drogim kinnectem. stworzyli samo sprawdzającą się przepowiednię. a mogli dać ludziom możliwość podpięcia starych akcesoriów pod nową konsolę. ale po co? trzeba przecież wygrzebać z kieszeni klienta nawet okruchy, a tu patrz. klient poszedł do sony.

     jedna to co zrobiło sony to jakieś dziwactwo.

     Skomentuj

     1. RomanTyczka
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-09-25 13:57

      Cena w tym przypadku nie ma tak dużego znaczenia, bo jeżeli jednostka będzie oferować na prawdę zaawansowany sprzęt to wiadomo, że trzeba będzie zapłacić więcej jak nie znacznie więcej. Wymuszone zestawy z Kinektem miały jeden na pewno problem i był nim sam niepotrzebny Kinekt, a cena to juz inna sprawa. Jeżeli gry nie bronią sprzętu to już jest po sprzęcie. Na Kinekta nie ma nic ciekawego.

      Zobacz na kamerę od Sony, to samo. Teraz ten sprzet powinien odzyc dzięki VR, tak samo Move.

      Skomentuj

 3. Tyskie89
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-09-20 12:35

  Mam PS4 i w sumie jestem zdowolony, chociaz jestem zdania, ze obecnie konsole wstrzymuja postep. PS3 i Xbox360 to byly produkty z zapasem mocy w stosunku do PC, obecna generacja w momencie wypuszczenia byla przestarzala. Celowe uwalenie rynki PC to jak Ardeny na dluzsza mete nic nie da.
  Nie rozumiem tez dlaczego wtedy dalo sie wypuscic w rozsadnych pieniedzach sprawny sprzet a w tej generacji nie dalo sie tego zrobic.
  P.S. Pewnie sie dalo ale zysk 100 mln a nie 1 mld to w dzisiejszych czasach nie zysk dla korporacji.

  Skomentuj

 4. Fiona
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2016-09-20 13:00

  Bo ja wiem ??? (PS4 Pro)
  Nie mam tv 4k. Nie zamierzam kupić.
  Czemu ?
  Mam w domu 3 TV - różne wielkości, wszystkie full HD.
  mam projektor - omen nomen Sony 55 ES - tez full HD.
  I do tego naprawdę niezły jak na europejskie warunku zestaw audio 7.2 + odtwarzacze BR.

  Filmy jakie oglądam to 90% BR - płyty. Owszem czasem zdarzy się jakiś plik na penie.
  TV nie mam, to zn. mam multiplex i to mi starcza.
  Do tego smart i Netflix hamerykański - za polski podziękuje.

  To nie autoreklama, po prostu opisuję iż treści audio-wideo mam wszystkie w Full HD.

  W żadną telewizję nie planuję wchodzić, sorry, albo starocie, albo bloki reklamowe cięte reklamami.

  Także nie mam chęci, potrzeby i nawet jakbym chciała się sama przekonywać iż trzeba mieć, bo inni mają motywacji do wejścia w 4k.

  Może za 5-10 lat. Ale czy wtedy nie będzie już np. holowizji ???

  Bo póki co filmów 4K jak na lekarstwo, projektor 4k to 40 tys. zł. A oglądanie 4k na 60 calach to jak smakowanie pączka przez szybę.... Do jakby do full HD kupić 12 calowy monitor, można, ale po co ???

  Reasumując Sony ma rację...
  A że ludzie którzy planowali na tym zarobić są wściekli - dziwne jakby nie byli....

  Skomentuj

  1. masta_rops
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2016-09-20 13:37

   4k na 60 calach to jak FHD na 30 z tej samej odległości, także bez przesady. Streaming i TV w $k to taki trochę żart, jak juz FHD w TV jest skopresowane do tego stopnia, ze często widać ogromne kwadraty. 4K z hdr na netfiksie ma wg nich bitrate 18 Mb/s, na UHD nawet do 128 Mbit/s - więc o czym my w ogóle mówimy.

   Skomentuj

  2. PeterMac
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-09-20 15:26

   Jak na lekarstwo - http://www.blu-ray.com/4k/

   Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2016-09-21 00:07

    60 zł do czego ? do filmu ? jednego ?

    Skomentuj

     1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2016-09-25 21:11

      zapytałem o film bo do napedu ktoś teoretycznie sobie policzył ze by doplacic trzeba było 60zl ale do filmu już 160zł.

      poza tym t oze ktoś tak sobie niby wyliczył to czysty marketingowy bełkot.|
      Porownaj ceny odtwearzacza stacjonarnego BR a UHD - tez jest 60zł ?

      łykacie wszystko jak żaba muł

      Skomentuj

   2. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2016-09-21 15:12

    a gdzie wy te 60" chcecie poustawiać? to trzeba mieć albo mieszkanie albo dom co najmniej 300m2 .

    Skomentuj

 5. masta_rops
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2016-09-20 13:04

  Jak dla mnie błąd. Streaming nie zapewni porządnego bitrate dla 4K, to nawet jest poruszone w newsie. Brak UHD w PS4 PRO uważam za absurd i chciwość ze strony PS4, to nie przypadek, że w sierpniu Xbox ONE S sprzedał się lepiej niż PS$ w stanach - ludzie chcą w końcu jakiegoś rozsądnego cenowo odtwarzacza UHD do swoich TV UHD. Granie w 4K i HDR na konsoli to wolne żarty, pomijając fakt, że PS4 PRo nie pociągnie prawdziwego 4K, to TV które obsłuży 4K z HDR z AKCEPTOWALNYM DLA GRACZY OPÓŹNIENIEM to wydatek grupo ponad 10 000 zł. Nie ma PRAWDZIWEGO UHD HDR bez płyt bluray i tyle.

  Skomentuj

 6. panipizza
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-09-20 13:36

  Może dla klientów to błąd, ale dla nich nie - inaczej kanibalizowaliby własną produkcje odtwarzaczy Blu Ray 4K. Gracze trochę pomarudzą na brak UHD, ale w gruncie rzeczy i tak kupią konsolę do gier. Kto będzie chciał kupić odtwarzacz do filmów kupi Blu Ray, !na którym Sony ma wyższą marżę. Dla Sony to raczej nieeleganckie zagranie, na którym dobrze wyjdą.

  Skomentuj

   1. panipizza
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-09-20 15:04

    Cześć kupi xboxa a część odtwarzacze Sony. Sony ma w tym momencie lepszą pozycje na rynku konsol, to mogą mieć graczy w 4 literach i robić wszystko żeby wyciągnąć więcej hajsu.

    Skomentuj

 7. PeterMac
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2016-09-20 14:38

  Brak napędu UHD Blu-Ray = totalny fail by Sony!, pazerne dziady.

  Skomentuj

 8. rlistek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-09-20 14:40

  Opcja z ankiety: "Zdecydowanie nie. Sony chce nas zmusić do zakupu osobnego odtwarzacza płyt 4K i wyciągnąć więcej kasy." to rozumiem dla głupich ludzi, tak?

  W sensie, że Sony chce nas zmusić do kupowania osobnego odtwarzacza od Samsunga albo Panasonic, bo swojego przecież jeszcze nie ma.
  Tylko jak w ten sposób chce zarobić? D:

  W sumie fajnie to pokazuje jak wielki procent ludzi nie potrafi logicznie myśleć. Lel

  Skomentuj

  1. PeterMac
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2016-09-20 15:18

   Juz ma UBP-X1000ES

   Skomentuj

 9. ifeelveryblah
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-09-20 14:47

  Sony: napęd Ultra BluRay? Gracze tego nie potrzebują. Kilkanaście miesięcy wcześniej: EA Access? Gracze tego nie potrzebują. Co będzie następne? Żałosna firma.

  Skomentuj

 10. HomeAudio
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-09-20 14:59

  Oj tam oj tam... można kupić PS4 Pro i Xboxa Scorpio - w czym problem? Ale swoją drogą - to faktycznie trochę strzelili sobie w kolano z tym brakiem BR UHD. Pewnie będzie wymieniane to na liście największych porażek tego roku (tuż za No Man's Sky, wybuchowym Note 7 i brakiem mini jacka w nowych iPhonach).
  ;)

  Skomentuj

  1. festin
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2016-09-20 15:23

   MInijacka zaraz nie będzie miał żaden telefon. Samsung się już nad tym zastanawia.

   Skomentuj

  2. festin
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2016-09-20 15:23

   MInijacka zaraz nie będzie miał żaden telefon. Samsung się już nad tym zastanawia.

   Skomentuj

  3. festin
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2016-09-20 15:23

   MInijacka zaraz nie będzie miał żaden telefon. Samsung się już nad tym zastanawia.

   Skomentuj

 11. projectdarkstar
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2016-09-20 15:31

  Streaming... ludzie. bitrate raz, dwa - ile danych będziecie pchać przez łącza oglądające jeden film 4K?

  Sony sobie jaja robi. Najpierw prawie zbankrutowało wprowadzając BluRay na rynek a teraz się na niego wypina?

  Skomentuj

 12. projectdarkstar
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2016-09-20 15:31

  Streaming... ludzie. bitrate raz, dwa - ile danych będziecie pchać przez łącza oglądając jeden film 4K?

  Sony sobie jaja robi. Najpierw prawie zbankrutowało wprowadzając BluRay na rynek a teraz się na niego wypina?

  Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-09-21 00:02

   no ile w hevc ? sprawdziles chociaż ?
   co to za problem taki bitrate gdzie łącze 600mbit nie robi na nikim już wrazenia.

   Skomentuj

   1. projectdarkstar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-09-21 08:33

    No pytam ile. Znasz odpowiedź to się pochwal.

    Skomentuj

    1. raffal81
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2016-09-21 10:03

     Myślę że 50 Mbit/s spokojnie wystarczy ;)

     Skomentuj

     1. RomanTyczka
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-09-25 14:02

      W zupełności starczy, nawet mniej, sam oglądam Netflix w 4k i nie ma problemów, reszta domowników spokojnie korzysta również z sieci.

      Skomentuj

     2. raffal81
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-09-29 10:08

      W NETFLIX masz chyba coś na poziomie 20Mbit/s.

      Skomentuj

 13. Radical
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2016-09-20 16:36

  Sony robi dwa błędy naraz i to nawet nie dlatego że nie ma odtwarzacza 4k. Pierwszy błąd to wypuszczanie mocniejszej konsoli a więc jakby tego nie nazwali dzielenie bazy użytkowników na lepszych i gorszych. Drugi błąd że skoro już to robią to robią to źle bo pro nie jest wystarczająco mocne aby miało sens. Rozumiem co próbują zrobić ale albo niech zrobią konsole która wyciąga 30 fps'ów z super detalami w 4k lub do wyboru full hd i 60 klatek. Rozumiem że taki sprzet musiałby kosztować pewnie ze 3-4 tys ale wtedy widziałbym jakiś sens zmiany. Jak czytam teraz że żeby odpalić gre w 4k muszą być pocięte detale i 30 fpsów to sie zastanawiam po co to komu? Kto przy zdrowych zmysłach będzie tak grał?

  Skomentuj

  1. PeterMac
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2016-09-20 16:39

   Otóź to i jeszcze dumnie chwalą sie 4K gdzie to coś nie nadaje sie ani do grania w natywnym 4K nawet w 30fps, na dodatek nie dali możliwości odtwarzania filmów UHD Blu-Ray. Gdzie tu jest jakieś prawdziwe 4K haha chyba tylko ze streama z Netflixa, ale to ma sie nijak do prawdziwej jakości z płyt UHD Blu-Ray z dźwiękiem DTS-HD MA.

   Skomentuj Historia edycji

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2016-09-21 01:25

    a chciałbyś konsole za 4 tysiące która zestarzeje się 3 razy szybciej niż konsola za 1600zł ?

    jest taki idealnie pasujący tu dowcip:

    Lublin. Targowisko na Podzamczu. Z żuka rolnik sprzedaje kapustę.
    Na tabliczce napisał:
    1 - kapusta 13 zł.
    3 - kapusty - 40 zł
    - Poproszę jedną kapustę - prosi klient w garniturze, wypisz wymaluj rasowy przedstawiciel nowej, polskiej klasy średniej.
    Płaci 13 zlotych, zabiera kapustę. I tak trzy razy. Po czym mówi:
    - Kolego, kupiłem 3 kapusty za 39 zł, choć ty napisałeś, że za 3 należy się 40 zł. Głupio ci debilu, co?
    - Następny geniusz - mruczy rolnik. - Każdy kupuje po 3 kapusty i uczy mnie jak ją sprzedawać

    Skomentuj

     1. RomanTyczka
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-09-25 14:09

      A niech kosztuje tyle, za jakość trzeba było zawsze płacić. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest puszczenie jeszcze słabszej konsoli która pozwoli grac na gorszej rozdzielczości czy grafice. Sprzęt finalnie trafi do kazdego odbiorcy. Patrz Xbox One i wsteczną kompatybilność.. tfu.. Xbox Scorpio i wsteczną kompatybilność. One i Scorpio pozwolą grać w tę same gry, chociaż na pewno będą jakieś exy na Scorpio (i Win 10?).

      Skomentuj

     2. kitamo
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2016-09-25 20:54

      Takie 4 tysiące ze Sony nie podetnie pod soba gałęzi i nie upierdzieli swojego udziału w rynku odtwarzaczy UHD.
      Serio tak ciężko to logicznie zrozumieć ?

      Skomentuj

    1. rlistek
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2016-09-21 14:12

     Coś mało zabawny ten twój dowcip.

     Skomentuj

     1. raffal81
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-09-29 10:10

      Bo go nie zrozumiałeś.

      Skomentuj

 14. kristof080
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2016-09-20 18:20

  Ladnie sie zapedziliscie. Sony zna rynek. Tych co stac na kupno porzadnego sprzetu AV oraz drogich filmow na UHD BR, nie beda sie patrzyc na jakies PS4K albo XBox. Jaka czesc z was, krzykaczy kupi film za 200, jak placzecie, ze gra kosztuje tyle samo. Oni wiedza ze bariera jest teraz cena dyskow. Jak zacznie sie podaz, to w nastepnym PS bedzie taki czytnik. A teraz? W Xbox to przerost formy nad trescia. Ile razy go uzyjecie? 1 moze 5. Prawdziwy gwozdz do trumny.

  Skomentuj

  1. Fiona
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2016-09-20 20:36

   uff jeden głos rozsądku

   Skomentuj

  2. kitamo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-09-20 22:35

   dokładnie :)

   W wielu domach ludzie nawet czytnika BR nie mają bo filmy nadal sporo kosztują a co dopiero UHD których policzyć można na palcach obu rak a cena po 2 paczki.

   Skoro ludzie tacy skorzy do brania wszystkiego za darmo to ten streaming nadal wychodzi lepiej.

   SOny zna dobrze rynek, tam nie pracują idioci

   Skomentuj

  3. projectdarkstar
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-09-21 08:37

   Wszystkie pięknie ładnie ale... PS3 było jednym z najpopularniejszych odtwarzaczy BluRay.
   Gwóźdź do trumny powiadasz... czemu niby? Mogłoby tak być gdyby MS zachowało się jak Sony parę lat temu i wepchało odtwarzacz na siłę i sprzedawało konsolę po dumpingowych cenach.

   Skomentuj

  4. koczejk
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-09-21 09:40

   dokładnie, kompletnie nie wiem o co wszyscy się rzucają
   komu ten napęd potrzebny przynajmniej w Polsce?

   posiadam dosyć mocnego PC, playstation 3 i dodatkowo jestem kinomaniakiem jednak
   ilość posiadanych filmów bluray - 0
   ile razy obejrzałem na nim film z płyty bluray? - 0
   ilu moich znajomych kupuje filmy na bluray - 0

   a gdzie tam UHD w tej chwili dla kogo?

   Skomentuj

   1. projectdarkstar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-09-23 08:17

    Otóż to. Za każdym razem jak dyskutujemy o cenach czy sensowności urządzeń czy rozwiązań wielu ludzi na forum zdaje się zapominać że Polska to mały kraj który nie jest głównym rynkiem zbytu.

    Skomentuj

 15. kitamo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-09-20 22:29

  Duzodyskusji a nie wiemy jeszcze jaka cena będzie Scorpio. Zaraz się okaze ze sony dziek itemu ze samo sobie nie zagrozi jeśli idzie o odtwarzacze UHD będzie w stanie obnizyc cene ps4pro znacznie poniżej scorpio.

  Na naszym polskim rynku nie ma to większego znaczenia.

  Skomentuj Historia edycji

  1. rlistek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-09-21 20:37

   Scorpio będzie droższe od PS4Pro. Ktoś z MS powiedział niedawno, że Scorpio nie będzie w cenie zwykłej konsoli bo to nie urządzenie dla plebsu. Oczywiście ładniej ubrane w słowa.

   Skomentuj

  1. diuczysko
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-09-21 08:30

   Do dzisiaj używam PS3 jako napęd bluray, to naprawdę świetny i szybki player.

   Skomentuj

  2. Fiona
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2016-09-21 08:44

   Koncern który nie chce odbierać zysków innemu koncernowi ?

   Naleśnik z serem co ty bierzesz i czy twój lekarz o tym wie ???

   serdeczności...

   Skomentuj

 16. raffal81
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-09-21 10:19

  Jak czytam artykuł i tych wszystkich znawców że Sony zrobiło taki i siaki błąd, to będzie im głupio jak zaraz okaże się że SONY mimo wszystko będzie miało bardzo dobrą sprzedaż nowej konsoli.

  Owszem są maniacy filmowi dla których kabel od zasilania ma znaczenie przy kolorach, ale przeciętny kowalski oglądający streaming z netfllixa czy innych tego typu streamów, nie będzie narzekał.

  Bez Odtwarzacza UHD Sony ma dodatkowe pole dp popisu by w razie czego obniżyć cenę konsoli, nie ma złych artykułów tylko źle wycenione.

  Mimo wszystko SONY nie jest takie głupie jakby mogło się wydawać.

  Skomentuj

 17. plewcio
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2016-09-21 12:08

  ja nie potrafię ogarnąć dla czego mało jaki serwis zauważa problem jaki niesie ze sobą podkręcenie cpu tej konsoli i zostawienie podobnego systemu chłodzenia....

  Skomentuj

 18. fitgame
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-09-21 13:27

  Sony wie co robi. Ten rynek jest na tyle niszowy, że im się to nie opłaca. Najpierw muszą się upowszechnić telewizory 4k a i to nie gwarantuje sukcesu. Ile osób ma w domu ps4 oraz tv FHD i nigdy nie oglądało filmu na Blu-ray? Myślę, że sporo. Problem w tym, że wypożyczalnie poupadały już dawno a zakup płyty aby raz obejrzeć jest nieopłacalny. Czy to się komuś podoba, czy nie to streaming jest przyszłością a płyty pozostaną dla koneserów.

  Skomentuj

   1. plewcio
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-09-24 23:03

    chochlik idioto jak możesz komuś wytykać błędy w pisowni, a sam klecić zdanie jak niedorozwinięty gimnazjalista ?? już nie mówiąc o nie używaniu interpunkcji, ale co ja tam mogę z tym moim jednym błędem w pisowni przy twoich zdaniach bez sensu:

    "Wszystko nie gra z tą nową konsolą."

    "No na pewno się upowszechnią jak nie będzie z czego i co na nich puścić. Super myślenie. " - co autor miał na myśli :P

    "Tak jak został potraktowany w artykule gdzie przytoczone zostały cytaty z różnych miejsc i to niepolskich."

    Na prawdę mistrz pisma polskiego.

    Chciałem zredagować wszystkie twoje wypociny, ale tego się nie da czytać.

    Skomentuj

 19. Kojin
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-09-21 20:32

  Ja sądzę że z filmami 4k UHD czy bez, Sony i tak wyjdzie z tego obronną ręką. Bo mimo wszystko konsolę kupuje się do gier a w tej kwestii japoński koncern ma sporą przewagę nad konkurentem z hameryki. Za sprzętem Sony przemawiają przede wszystkim gry na wyłączność, których nie dość że na Xboxach jest stosunkowo mało to w większość z nich można zagrać na PC. Playstation 4/Pro poważnie może zagrozić dopiero Project Scorpio ale to też pod warunkiem że będzie to coś więcej niż tylko kolejny Xbox z tą samą bazą gier co Xbox One/One S.

  Skomentuj

 20. prime27pl
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-09-21 22:14

  Ludzie bluray nie kupuja bo drogie a o 4k kłótnia :D

  Skomentuj

  1. Bandi_PL
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-09-23 18:06

   Kupują kupują. Teraz są tanie. Wiadomo każda nowość na początku jest droga ale jak ktoś kupuje drogi TV to i zapłaci za te kilka filmów na start aby się cieszyć z jakości. Maniaków (co nie jest niczym złym - wręcz przeciwnie) multimediów i audiofilów nie brakuje nawet w Polsce

   Skomentuj

   1. prime27pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-10-01 06:48

    No bardzo tanio...średnio 100 za film.DVD kupisz za 25.

    Skomentuj

 21. Bandi_PL
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-09-23 18:03

  Strzał w Stope. Jeszcze jakby M$ był w stanie przyśpieszyć premiere Skorpio to podejrzewam, że wiele osób zamiast zrobić upgrade PS4 do Pro to by sobie dokupiła XOne, bo konsola ma świetne exy i w zasadzie nie rozumiem czemu jest tak ignorowana. Teraz fakt ciesze sie Uncharted 4 ale na PS4 gram zdecydowanie mniej niż na XOne

  Skomentuj

  1. RomanTyczka
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-09-25 14:12

   Wszystko fajnie, tylko MS musi się obudzić i tworzyć lepsze gry, które stawiają na fabułę i jednego gracza jak The Last of Us, Heavy Rainy, Days Gone czy nowy God of War.

   Skomentuj

   1. Bandi_PL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-09-26 22:04

    Wlasnie nie wiem czy tak fajnie jest z PS4. Jak na razie tylko Uncharted 4 uwazam za gre dla ktorej sie kupuje konsole - PS4, Reszta gier to albo remastery albo multiplatformy. Na XOne Forza 6 i Horizon 2/3 przekonala mnie do zakupu juz 3 XOne tym razem elite i choc konsole od premiery nie rozpieszczaja to licze na nasycony w hity okres wlaśnie od tej jesieni/zimy (za duzo nie ogram bo mam zaleglosci ale abym mial w kolejce cos zawsze do ogrania a nie rozwazal pozbycie sie po raz kolejny tej generacji)

    Skomentuj

 22. actchris
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-09-25 17:32

  Bzdura, UHD to nisza tak samo jak obecnie BD. W dzisiejszych czasach liczy się streaming bo jest prostsze w odbierze, nie trzeba iść do sklepu i kupować płyt, magazynować ich w domu i za każdym razem jak chce się coś zobaczyć to szukać na półce. W 90% ludzi nie obchodzi bitrate czy audio HD bo oglądają na TV rozłożeni na kanapie z chipsami w ręku. Tak samo jest z grami gdzie większość jest kupowanych w postaci cyfrowej, napędy fizyczne to przeszłość i żaden pyskaty z forum tego nie zmieni.

  Skomentuj

 23. tommo1982
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-09-25 17:42

  Jeśli na zdjęciu jest to nowe PS4 Pro, to jest ono ohydne. Już PS3 wyglądało lepiej. No może poza tym ostatnim Super Slim. Albo ja się starzeję, albo te nowe konsole są coraz dziwaczniejsze.

  Skomentuj

 24. Szymon331
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-01 20:45

  Niesamowite, miała być jedna konsola na lata a tu takie kwiatki. Powoli z konsol robią się PCty.

  Bebechy już podobne, zaraz będzie modularność i możliwość wymiany większości podzespołów.

  Skoro taki szum robi się wokół tego że konsola nie ma mieć jakiegoś napędu nieistotnego do obsługi gier, to znaczy że konsola ma służyć do czegoś ponad gry.

  obsługa filmów, może netu, zaraz będzie można filmy obrabiać, muzykę tworzyć i programować na konsoli.

  Będzie klasyczny PC oraz PC od Sony zwany konsolą, ciekawe jak długo przetrwają fanboye i obrońcy konsol skoro wszystko będzie już w sumie takie samo tylko w innym opakowaniu...

  Skomentuj

 25. Kynareth
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-01 23:23

  Jeśli rzeczywiście tak mocno uważają, że płyty to przeżytek, to powinni w ogóle usunąć napęd płytowy, a jak już wsadzać, to taki na czasie.

  Skomentuj

 26. HardCorak
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-03 13:32

  Jaka wielka strata, nie ma Bluray 4K. 100 razy bardziej wolę nawet minimalnie lepszą wydajność czy niższą cene. Filmy w 4k strasznie drogie, przynajmniej na Polskę.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!