Na topie

W ciągu roku Steam stanie się wielkim śmietnikiem?

Autor:
Sylwia Zimowska

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Wiosną pożegnamy się z systemem Steam Greenlight. Co to oznacza dla developerów i samych graczy?

 • W ciągu roku Steam stanie się wielkim śmietnikiem? | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Na fali popularności w latach 2010-2012 Valve zalewane było wnioskami od niezależnych twórców, którzy chcieli sprzedawać swoje gry w najpopularniejszym sklepie cyfrowym dla graczy - Steamie. W sierpniu 2012 roku firma znalazła sposób na rozwiązanie tego problemu - Steam Greenlight. Decyzję o tym, czy gra warta jest uwagi oddano w ręce samych graczy, czyli potencjalnych klientów.

Twórcy mogli zgłosić swoje projekty (nawet te, które znajdowały się dopiero w fazie koncepcyjnej), a społeczność wybierała wśród nich tytuły najbardziej interesujące. Tydzień po uruchomieniu, Greenlight zaliczył lekki falstart – w programie wylądowało wiele obraźliwych lub fikcyjnych projektów. Aby ukrócić ten proceder Valve wprowadziło jednorazową opłatę w wysokości 100 dolarów. Dopiero po jej uiszczeniu projekt lądował w sekcji Greenlight. I to był strzał w dziesiątkę.  

Początkowo co miesiąc zielone światło dostawało około 10 gier. Po roku dzięki temu programowi swoje miejsce na Steamie uzyskało 160 tytułów. Każdy kolejny rok podwajał tę liczbę. Gry niezależne dosłownie zalały Steama. W samym tylko roku 2016 na platformie zadebiutowało 4207 produkcji, które stanowiły aż 38% całej biblioteki. Ta liczba potrafi przytłoczyć już teraz, prawda? Co czeka nas teraz?

Steam Greenlight

Żegnamy Greenlight, witamy Direct

Steam Direct Valve zapowiedziało właśnie koniec programu Greenlight. Zastąpi go usługa Steam Direct. Zamiast poddawać swoje gry głosowaniu, developerzy będą musieli jedynie wypełnić kilka dokumentów (Valve porównuje tę procedurę do formalności podczas zakładania konta bankowego) oraz uiścić stosowną opłatę. Jakiej wysokości? To jeszcze nie jest jasne.

Valve aktualnie zbiera feedback od twórców, ale podane do wiadomości widełki nie nastrajają optymistycznie. Mówi się tu o kwocie od 100 do nawet 5000 dolarów. Nawet jeśli jakimś cudem firma zdecyduje się pozostać na takim samym pułapie cenowym jak w przypadku Greenlight (100 dolarów), to i tak oznacza to jedno - początek ery, w której gracze będą zmuszeni do grzebania w "śmieciach".  

Steam Direct

Greenlight był świetną metodą selekcji. Projekty gier, które nikogo nie interesowały, wizje, które z miejsca nudziły graczy czy prototypy przypominające nieudolne projekty gimnazjalistów nie przechodziły dalej. Na Steamie lądowały co prawda gry o bardzo nierównej jakości, ale jednak gracze czuli, że ich głos się liczy i otrzymywali możliwość zakupu tytułów, które samodzielnie wsparli. O wartości tego systemu niech zresztą zaświadczą same liczby - aż 100 gier wybranych dzięki Greenlight zarobiło już ponad milion dolarów.  

Steam Direct to koniec demokracji, a początek rządów portfela. Każdy, nawet najbardziej beznadziejny tytuł pojawi się w sklepie – wystarczy, że jego producent zapłaci. Valve wcale nie musi się martwić głosem niezadowolonych z zakupu graczy – ma przecież prężnie działający system zwrotów. Nawet jeśli 99 na 100 osób wystąpi o zwrot pieniędzy za zakup takiego cyfrowego bubla to Valve i sami twórcy przecież i tak zarobią na tej jednej osobie, której produkcja się podobała, lub której nie chciało się bawić w procedurę reklamacji.

Steam Greenlight miał jeszcze jedną ważną cechę, której jego następca nie będzie posiadał - wsparcie społeczności. Nawet jeśli twórca zaprezentował projekt kiepskiej jakości miał szansę go ulepszyć wsłuchując się w komentarze użytkowników Steama. Zanim gra trafiła do sklepu developer zbierał bardzo ważne informacje - miał szansę dowiedzieć się od swoich potencjalnych klientów co podoba się im bardziej, a co mniej. Mógł poprawić błędy zanim gra trafiała pod krytyczne oko recenzentów. Ten program był w pewnym sensie nawet lepszy niż tradycyjnie zatrudniani betatesterzy.

Użytkownikom nikt przecież nie płacił za opinie czy sugestie. Posiadanie takiej społeczności to prawdziwy skarb dla developera. Teraz twórcom zostanie korzystanie z platform wspierających niezależnych producentów np. GameJolt czy Itch.io. Na pewno zbiorą tam również jakiś feedback, ale już nie w tak dużej ilości i nie od potencjalnych klientów, a prędzej od kolegów po fachu. 

Wyobraźcie sobie sytuację, w której co roku na Steamie lądować będzie 5 tysięcy nowych gier. Gier, co do jakości których wcale nie będziecie już przekonani. Znalezienie spośród tak olbrzymiej biblioteki czegoś naprawdę wartościowego będzie graniczyło z cudem. Ucierpią na tym twórcy porządnych tytułów, bo zostaną przysłonięci chłamem dla mas. Ucierpią sami gracze, którzy przytłoczeni dużą ilością  kiepskich gier niezależnych mogą stracić zaufanie do całego gatunku. Ucierpią młodzi stażem developerzy, którzy nie będą mieli szansy na wysłuchanie krytycznych uwag. Tylko Valve będzie w zadowoleniu liczyć kasę...

Nie chcę by moje proroctwo się spełniło, ale im dłużej obserwuję politykę Valve, tym częściej mam wrażenie, że wkrótce Steam zacznie być growym odpowiednikiem YouTube'a, w którym będziemy przebijać się przez klony Flappy Birdsów, rozpikselizowanych platformówek i survival horrorów zrobionych na jedno kopyto zanim trafimy na perełki w rodzaju Inside czy Dex.

Odsłon: 13112 Skomentuj artykuł
Komentarze

20

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. TruePerson
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-02-15 17:10

  Myślę, że "śmietnik" to pojęcie względne jeśli chodzi o steama. Większość osób i tak sięga po tytuły, które chce- niezależnie od tego jak dużo jest śmiecowych produkcji. Greenlight był ciekawym rozwiązaniem, ale jak wiadomo tu chodzi o $$$. ;)

  Skomentuj

  1. PIRAT_PL
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-02-15 18:08

   Ja często sięgam po takie "śmieci" wchodzę w kategorię symulatory i szukam, dzięki temu już trafiłem na kilka gier które okazały swój potencjał ale do tego trzeba czasu, pieniędzy i chęci ;)

   Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-02-16 15:30

   to już sklep google na andka ma system komentarzy i ocen. jak steam to straci, będzie tylko gorzej.

   Skomentuj

  1. drcocaina
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-02-15 20:57

   Brak obiektywizmu w artykule.

   Skomentuj

   1. marek
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-02-15 23:27

    Autorka narzeka na śmieci, a sama wrzuca śmieciowe "artykuły" zorientowane na nabijanie odsłon. Żenada.

    "Nawet jeśli 99 na 100 osób wystąpi o zwrot pieniędzy za zakup takiego cyfrowego bubla to Valve i sami twórcy przecież i tak zarobią na tej jednej osobie, której produkcja się podobała, lub której nie chciało się bawić w procedurę reklamacji." - No i w czym tu jest problem?!

    Skomentuj

  2. DreamerDream
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-02-17 15:21

   To niestety jesteś w mniejszości.
   Teraz coś się sprzedaje, bo było o tym głośno, bo jakiś znany youtuber w to grał, bo było w bundlu.

   Obecnie na steamie jest duża liczba "kolekcjonerów", którzy kupują "bo mogą", bo "som karty" nigdy nawet nie grając 1/4 tego co kupili.

   Skomentuj

 2. Blackshadow
  Oceń komentarz:

  12    

  Opublikowano: 2017-02-15 17:24

  Życie jest za krótkie, żeby grać w słabe gry.

  Skomentuj

 3. rubbers2
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-02-15 19:01

  W sumie to nigdy nie interesowałem się Greenlightem, nie przeglądałem też steama w poszukiwaniu nowych gier, bo po prostu 99% gier indie mnie nie interesuje. Zmiana ta więc nie będzie miała na mnie praktycznie żadnego wpływu. Przeglądałem gry jedynie w "kolejce odkryć" a i to jedynie po to, by zdobić karty na steamowych eventach (czytaj klikałem dalej, nie zwracając większej uwagi na gry, jakie się tam pojawiały). Wszystkie znane mi osoby postępują podobnie, informacje o ciekawych grach zbieramy ze stron o grach, od znajomych, z chanów, reddita i tym podobnych. Na samym steamie szukałem gier już znanych, np. coś, co już mam na płycie, a chcę jeszcze cyfrowo, albo coś, co polecił mi znajomy. Nie ma też co oceniać na starcie, dopiero czas pokaże jak to będzie. Raczej mam wrażenie, że na Direct będą wychodzić gry, w które producent wierzy, albo które już zyskały uznanie na innych kanałach. Także zalewu śmieci raczej nie przewiduję, ale czas pokaże.

  Skomentuj

 4. wiktorn86
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-02-15 20:36

  Posmarujesz będziesz miał. Właściciele zarobią a przecież tylko to się liczy.

  Skomentuj

 5. Balrogos
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-02-16 02:13

  Nie mowiac juz ze wiekszosc gier z greenlighta to smieciowe gry.

  Skomentuj

  1. silvver
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-02-18 12:30

   no właśnie, praktycznie większość gierek na greenlight to gnioty. A potem trafiają do sklepu steam.
   Przydały by się jakieś lepsze metody sortowania gier w sklepie steama

   Skomentuj

 6. Fiona
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-02-16 07:06

  Pani Sylwio wielkie brawa za odwagę bycia krytyczną...

  To bardzo rzadkie i jak wnioskuję po paru komentarzach powyżej dla niektórych już wręcz orientalne...

  Cóż coraz więcej w populacji mamy osób z mentalnością sytego niewolnika....

  A cały wszechświat dla tej coraz liczniejszej grupy kręci się wyłącznie wokół nich.

  I zanim hejterzy zasypią mnie minusami.

  Narzekacie iż gry są wtórne, nudne i świat gier się cofa...
  A właśnie ginie platforma gdzie producent który odważył się na coś nowego miał szansę zorientować się czy pomysł chwyci....

  Ale po co patrzeć w przód, wystarczy przecież Rambo 34, czy Sims 18....

  Można hejtować

  Skomentuj

 7. sebmania
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-02-16 08:53

  Przez napływ gierek i portów z komórki na Steamie ciężko znaleźć coś porządnego i dopracowanego.

  Skomentuj

 8. Marucins
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-02-16 19:53

  Valve $am wie co robi. Nie potrzebuje naszej opinii.

  Skomentuj

 9. Foxy the Pirate
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-02-16 21:14

  5000$ ?
  Jakiego "niezależnego" deva na to stać?

  Skomentuj

 10. SirMichael
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-02-17 12:21

  dla mnie już teraz steam to śmietnik się zrobił.

  Skomentuj

 11. DreamerDream
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-02-17 15:18

  "W ciągu roku Steam stanie się wielkim śmietnikiem?"
  On już od jakiegoś czasu jest...... ale durny nagłówek.

  Skomentuj

 12. bassv
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-02-18 10:23

  Steam to śmietnik i to wielki już od dawna steam jak by miał taki porządek jak uplay czy orgin to by było super ale jak już wiadomo gry z orgin i nie wszystkie uplay już nie są wypuszczanie na steam

  Skomentuj

 13. misiek12_sdz
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-03-18 12:43

  Wchodzę na steam na wyprzedaży i widzę 12000 tytułów w przecenie. Po godzinie szukania wyłuskałem może 3 pozycje, które chciałbym ograć do tego można je kupić dużo taniej w zasadzie wszędzie poza steamem. Steam pewnie nie upadnie za szybko jeśli wcale ale dla mnie jest już niemal martwy a mówi to osoba która ma ponad 400 gier na tej platformie.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!