Avatar użytkownika

rocznik70

data dołączenia:

Moje komentarze (4)

    • Avatar użytkownika rocznik70
      rocznik70
      Nie wiem jak powyższy tekst, ale ja nie jestem sponsorowany a mimo to pozwolę sobie odnieść się do Twojego komentarza Kapitanie; Proces produkcji 3D TLC jest obecnie bardzo dobrze dopracowany - na 3 bitowych pamięciach realizowanych jest bardzo dużo dysków klasy korporacyjnej. Także takich które mają znacznie większy niż ten Seagate wskaźnik DWPR (pewnie nie wiesz, ale nawet pamięci QLC stosuje się z powodzenie w dyskach serwerowych bo do wielu zastosowań, z przeważającym odczytem są wystarczająco trwałe a pozwalają konkurować ze znacznie tańszymi hdd 15K pod względem ceny i zdecydowanie wyprzedzające je osiągami). Wiele niedrogich dysków które korzystają z pamięci MLC ma je tylko dlatego że są to kości TLC które są poza specyfikacją - są za słabe na 3 bitowe zapisy, ale na 2 albo 1 bitowe pomimo swojej kiepskiej jakości się nadają.
      Poza tym przedstawiony dysk IronWolf 510 (podobnie jak 110) korzysta z kontrolera bazującego na technologii DuraWrite (Seagate jakiś czas temu przejął -LSI właściciela technologii i producenta kontrolerów SandForca) który korzysta z kompresji i deduplikacji danych, więc są to chyba jedyne serie dysków która mogą mieć wzmocnienie zapisu mniejsze niż 1. A ten wskaźnik (WA) jest tak samo istotny jak ilość cykli P/E pamięci NAND zamontowanych w dysku. Żeby Ci to uzmysłowić; jeśli dysk ma WA np. 4 to w bardzo dużym uproszczeniu do pamięci zapisywanych jest 4 razy więcej informacji niż trafia do hosta, a jeśli WA wynosi 0,5 to NANDy zapisują w praktyce połowę informacji trafiających do dysku - jak więc widzisz, trwałość 2dysków może się różnić np 8 raz pomimo zastosowania pamięci o takiej samej ilości cykli P/E). Kolejną konsekwencją zastosowania kontrolera będącego następcą sandforce jest brak pamięci DRAM w roli bufora - te kontrolery nigdy nie musiały korzystać RAMu bo takowy nie był potrzebny - z powodu kompresji i deduplikacji danych mają bardzo dużą przestrzeń dynamicznego OP która w połączeniu z fabrycznie wydzielonym statycznym OP daje kontrolerowi dużo miejsca do natychmiastowego zapisu a także porządkowania danych. Taką konstrukcję łatwiej zabezpieczyć przed degradacją danych w wyniku nagłym zaniku zasilania - co jest bardzo istotne w zastosowaniach serwerowych innych gdzie podstawą jest bezpieczeństwo danych. Jak więc widzisz, to co może być wadą i cięciem kosztów w konstrukcjach budżetowych może być cechą albo wręcz zaletą w dyskach które zdecydowanie nie pretendują do bycia najtańszym dyskiem dla Kowalskiego
      1
      • Avatar użytkownika rocznik70
        rocznik70
        @dariosex; czasem warto czegoś spróbować a nie bazowa tylko na opini internetowych "znawców" którzy też tylko powielają przeczytane dyrdymaly. A pisze to jako soba zajmująca się zawodowo sprzętem IT już od 27lat :)
        Wykorzystanie cykli ładowania/zapisu w dyskach SSD to problem całkowicie teoretyczny dla przeciętnego uzytkownika
        1
        • Avatar użytkownika rocznik70
          rocznik70
          Kilka miesięcy od premiery i wersję 16GB można kupić za 59zł. Jako dodatek do nowego kompa - rewelacja; do internetu ,prac biurowych, księgowych, budżetowego kompa dla graczy, to lepsze rozwiązanie niż tani SSD, bo większa responsywność i niższa cena, a pozostaje magazyn 1,2 czy więcej TB.
          Ja kupiłem własnie 2sztuki jako CACHE do serwera NAS - nie wiem jeszcze czy będzie w trybie RAID1 zapis/odczyt ( 150mb/s zapis może być ograniczeniem tylko przy równoczesnym obciążeniu sekwencyjnym zapisem 2x1GbE), czy RAID0 tylko odczyt, ale na pewno buforowanie losowych (buforowane są tylko "małe" bloki więc słaby zapis sekwencyjny nie ma znaczenia) danych w tempie jakim robi optane zwłaszcza w obciążeniu mieszanym zaowocuje fantastyczną poprawą komfortu korzystania z serwera. Za niespełna 120zł.... :) Fajnie że za cenę używanego SSD60GB można mieć to maleństwo z parametrami szybkościowymi (IOPS,latency) i wytrzymałościowymi (182,5TBW) z niemal z kosmosu i z 5 letnią gwarancją :)
          0