Dyski zewnętrzne

ADATA prezentuje najszybszy dysk zewnętrzny pod USB - wydajność zwala z nóg

przeczytasz w 1 min.

Nośniki danych stale ewoluują i oferują coraz większą wydajność. Dotyczy to także dysków zewnętrznych – ADATA zapowiedziała swój pierwszy nośnik korzystający z superszybkiego złącza USB4.

Jesteśmy po konferencji ADATA "Xtreme Innovation", na której zaprezentowano sporo ciekawych produktów dla graczy, entuzjastów i twórców treści. Jednym z nich był nośnik ADATA SE920 - pierwszy dysk zewnętrzny SSD korzystający z superszybkiego złącza USB4.

Porty USB4 dopiero zadomawiają się w komputerach i laptopach, ale z biegiem czasu mają szansę stać się równie powszechne co USB 3.2. Interfejs korzysta ze złącza USB typ C i bazuje na uwolnionym standardzie Thunderbolt 3 (też oferuje przepustowość 40 Gb/s).

ADATA SE920 – pierwszy dysk zewnętrzny pod USB4

ADATA SE920 korzysta ze złącza USB4, które podobno jest w stanie zapewnić transfery w okolicach 4000 MB/s. Mówimy więc o 2-krotnie lepszych osiągach względem topowych modeli pod USB 3.2 Gen2x2 20 Gb/s (nie 4-krotnie lepszych jak sugerowano na konferencji).

ADATA SE920

Producent nie ujawnił zbyt wielu szczegółów na temat nowej konstrukcji. W zasadzie wiemy tylko tyle, że zastosowano tutaj opatentowaną technologię odprowadzania ciepła, co może sugerować, że zastosowany nośnik mocno się nagrzewa i do sprawnego działania wymaga odpowiedniego chłodzenia.

Poniżej możecie zobaczyć nagranie konferencji ADATA Xtreme Innovation (fragment o dysku ADATA SE920 zaczyna się od około 6:40).

Kiedy ADATA SE920 trafi do sprzedaży?

Kogo zainteresują superszybkie dyski pod USB4? Entuzjastów, którzy oczekują możliwie najlepszej wydajności, ale niekoniecznie chcą kupować drogie modele pod Thunderbolt (a przy tym dysponują kompatybilnym sprzętem, który oferuje porty USB4).

Nośnik ADATA SE920 ma trafić na rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku. Szczegóły na temat cen jeszcze nie zostały ujawnione, ale sprzęt na pewno nie będzie należeć do najtańszych.

Źródło: ADATA, Computer Base

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  4
  A nie lepiej USB 3.4 itp.?
  USB4 za prosta nazwa :P
  • avatar
   Virtus
   3
   Jaka płyta gł. ma USB4?

   USB4 nie mam, ale mam Thunderbolt 4 [gniazdo USB C] - czy to zadziała?
   • avatar
    Cinas
    3
    Ta firma nie kojarzy mi się dobrze a na pewno nie z jakością.
    • avatar
     Ziomboy451
     0
     Ja widzę USB 3.2, a nie USB4
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      ADATA to utopione $.
      • avatar
       DarioSocjalista
       -6
       A teras kubeł zimnej wodny nA łeb! Usb4 to 40 GB na sekunda transfer czyli w praktyka będzie ro 500 mn na sekundę kiedy będziesz kopiował filmy 4K z torrentucha na niego!
       Tak jak z USB 3.0 miałoby byc 5gb,/s a w rzeczywistością jest kopiowanie 90 Mb/s!
       • avatar
        baertus11
        0
        mimo że to ADATA to do tanich nie będzie należał....
        • avatar
         Silver
         0
         Thunderbolt 3.0 oferuje do 40Gb/s więc dwukrotnie więcej i jest od jakiegoś czasu dostępny, podobnie jak obudowy M.2 z takim złączem. Samo USB 3.2 Gen 2, które oferować ma połowę z tego obecnie jest mniej popularne z uwagi po prostu, że to nowość. Biorąc pod uwagę markę i prawdopodobnie wysoką cenę - nie warto.