Peryferia

Zapowiedziano USB4 - co przyniesie nowa wersja interfejsu?

przeczytasz w 1 min.

Nowa technologia bazuje na protokole Thunderbolt 3, co pozwoli uzyskać dwukrotnie wyższą przepustowość. Póki co mówimy jednak o wstępnej specyfikacji standardu.

Od ogłoszenia specyfikacji USB 3.2 (według nowego systemu oznaczeń USB 3.2 Gen 2x2) minęło już półtora roku, ale na rynku jeszcze nie ma urządzeń zgodnych z nową wersję interfejsu. Organizacja USB Promoter Group nie zamierza jednak na tym poprzestawać i zapowiedziała jeszcze nowszy standard USB4.

Nowy interfejs bazuje na protokole Thunderbolt 3 (jest to związane z uwolnieniem standardu z opłat licencyjnych przez Intela), dzięki czemu zaoferuje dwukrotnie wyższą przepustowość – ta wzrosła z 20 Gb/s w USB 3.2 do 40 Gb/s w USB4. Interfejs korzysta ze złącza USB typ C z obsługą dwóch linii transmisyjnych, aczkolwiek do uzyskania pełnej przepustowości konieczne jest wykorzystanie certyfikowanych przewodów.

Warto dodać, że technologia USB4 jest wstecznie kompatybilna z poprzednimi wersjami: USB 3.2 i USB 2.0, a także Thunderbolt 3. Interfejs pozwala nie tylko na przesyłanie danych, ale też obsługę protokołów odpowiedzialnych za przesyłanie obrazu. Do nowego złącza można zatem podłączyć również wyświetlacze.

USB Promoter Group zdradziło, że w prace nad USB4 zaangażowanych jest ponad 50 firm, a finalna specyfikacja standardu ma zostać opublikowana w połowie bieżącego roku. Później, podczas USB Developer Days 2019, planowane są szkolenia techniczne dla deweloperów odpowiedzialnych za wdrożenie nowego interfejsu.

Źródło: USB Promoter Group

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kerebron
  7
  "co przyniesie nowa wersja interfejsu?" - zmianę nazwy. Od tego momentu USB 1.0 będzie się nazywało USB 4.1.0, USB 2.0 będzie się nazywało USB 4.2.0, USB 3.0 będzie się nazywało USB 4.3.0, USB 3.1 będzie się nazywało USB 4.3.1, etc., etc. :]
  • avatar
   mutissj
   2

   :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
   I znowu będzie te chore nazewnictwo Gen coś tam? typu:


   USB 3.0
   USB 3.1 Gen1
   USB 3.1 Gen2

   :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
   w rzeczywistości:


   [USB 3.0]
   to USB 3.0 (5 Gbit/s)

   [USB 3.1 Gen1]
   to USB 3.0 (5 Gbit/s)

   [USB 3.1 Gen2]
   to prawdziwe najszybsze USB 3.1 (10 Gbit/s)

   :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
   Ktoś wie co za Einstein MARKETINGU te "geny" w ogóle wymyślił??
   • avatar
    Kapitan Nocz
    2
    to się tak tylko przyjęło, ze następna generacja standardu ma być akurat 2x szybsza czy tylko na tyle stać inżynierów, żeby ją zwiększać o 2x co kilka lat ?
    • avatar
     dr Cox
     1
     Ok, bedzie kompatybilne z usb 2.0 i to ok, i usb 3.2, a co z usb 3.0, 3.1 -ups, usb 3.1 gen 1-2-3-15?
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Największym problemem portów USB są słabe i wyłamujące się gniazda. Najlepszy standard to kabel, który zawiera w sobie dwie żyły o grubym przekroju do zasilania różnych urządzeń od myszek po monitory i drukarki i włókno optyczne do przesyłu danych. Jakby taki kabel miał raptem 3 żyły (dwie miedziane i jedną czy nawet dwie optyczne dla redundancji) to wcale by nie musiał być jakiś gruby.
      • avatar
       HardCorak
       0
       No czyli kabelkiem od smartfona będzie można sobie przesyłać obraz na tv/monitor.
       • avatar
        Yukko
        0
        Muszę się czepnąć: trzecie zdanie i już błąd. Powinno być "półtora roku".
        • avatar
         skalak23
         0
         Jeśli dobrze liczę to transfer na takim kabelku wynosi coś ok 5 GB/s to może by tymi kabelkami zastąpić SATA III i podpinać dyski wewnątrz komputera. SATA III powoli staje się wąskim gardłem dla dysków SSD. Jeśli coś pokręciłem to mnie poprawcie.
         • avatar
          Sander Cohen
          0
          Czy tylko mnie sie wydaje, ale czy tak naprawdę to to USB 4.0 (40 Gb/s) w momencie premiery bedzie juz przestarzale? Za rogiem mamy standard 8k, a z tego co wiem to 8k powinno miec przepustowosc ok 48 Gb/s, czyli dla natywnej obsługi wyswietlaczy 8k pojedyncze USB 4.0 i tak nie wystarczy wiec niezbędne bedzie korzystanie z HDMI 2.1, wiec idea jednego portu do wszystkirgo znowu sie posypala. Za wolno to idzie. Ale czemu sie dziwic. Wszystko napedza "niewidzialna reka rynku" i od lat nic sie w tej kwestii nie zmienia i trudno oczekiwac czegos innego bo kazdy musi swoje zarobic.
          • avatar
           owatanka
           0
           "ale na rynku jeszcze nie ma urządzeń zgodnych z nową wersję interfejsu."

           Wkradl sie blad.

           Swiatlowody faktycznie przydaly by sie do podlaczenia dyskow na pcie czy mve mozna by znow zapelnic zatoki dyskow , sata nie daje rady ale swiatlowody juz nie mialy by problemu.