Latający samochód po udanych testach - oto AeroMobil 3.0

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Latające samochody to coś, o czym marzą ludzie od pokoleń. Czas już wyjść ze sfery marzeń.

AeroMobil 3.0

Latające samochody to coś, o czym marzą ludzie od pokoleń. Nic w tym dziwnego – możliwość wzbicia się w powietrze, gdy jezdnia przestaje nam wystarczać to bez wątpienia bardzo atrakcyjna wizja dla wielu z nas. Firma AeroMobil postanowiła wyjść ze sfery marzeń – zaprezentowała prototypową wersję swojego AeroMobil 3.0. Pierwsze testy przebiegły pomyślnie i cały projekt jest na bardzo dobrej drodze do realizacji.

Aeromobil to zespół złożony z 12 inżynierów, który nad latającymi samochodami pracują już od 25 lat. Najnowszy prototyp – 3.0 – został zaprezentowany we Wiedniu i otrzymał oficjalną certyfikację Słowackiego urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jak zapowiedzieli producenci – wersja ta jest już niemal dokładnie tym, co chcą oni wprowadzić na rynek konsumencki.

AeroMobil 3.0 to według obserwatorów na Pioneers Festival w Wiedniu „najbardziej zaawansowany latający samochód”. Pojazd jest już po pierwszych testach – przebiegły one pomyślnie: samochód zdołał wzbić się w powietrze przelecieć kawałek oraz poprawnie wylądować. Odpowiednia technologia jest już zatem gotowa. Gdzie w takim razie leży problem? 

W braku odpowiedniej infrastruktury i przepisów. Jak przyznają producenci, dostosowanie dróg i zasad dotyczących ruchu powietrznego może zająć trochę czasu. Nie pomaga nawet fakt, że wymagania AeroMobila 3.0 są naprawdę niewielkie – potrzebuje on zaledwie 250 metrów na start oraz 50 metrów na lądowanie (no i odpowiednio szerokiego pola) .

Aby latać samochodem także trzeba mieć licencję pilota. Według ekipy AeroMobil ich pojazd jest jednak bardzo stabilny i łatwy do kontrolowania. Rygorystyczne testy potwierdziły te informacje.

Kiedy więc będziemy mogli zasiąść za sterami latającego samochodu? Prawdopodobnie, niestety, nieprędko. Bez wątpienia jednak warto przyglądać się temu projektowi.

Źródło: SlashGear, Wired

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  To wygląda i tak jak samolot z na siłę doczepionymi kółkami :). W przyszłości auta będą miały możliwość latania, to na bank, ale to dopiero jak opracują napędy antygrawitacyjne, to się lepiej nada.
  10
 • avatar
  Konto usunięte
  powodzenia życzę wtedy, jak wielu nie nadaje się na kierowców, a co dopiero na pilotów, przewiduje zniszczenia i wypadki na wielką skalę
 • avatar
  Konto usunięte
  tylko ciekawe ile coś takiego będzie kosztować i pali...
 • avatar
  raffal81
  I te awaryjne lądowania u sąsiadów w ogródku ;)))) może przesadzam ale jakoś tego nie widzę.
 • avatar
  Konto usunięte
  Hybryda? Jak nie, to nie biorę :-)
 • avatar
  XaRaDaS
  Jest to najlepszy projekt wizualny latającego auta, pamiętam inne, to były pokraki, a ten prezentuje się naprawdę ciekawie. Oczywiście daleko mu jeszcze do tego o czym my myślimy, nazywając latające samochody, ale od czegoś trzeba zacząć.
 • avatar
  Konto usunięte
  Mozna sie smiac jednak to kolejny krok milowy w rozwoju technologii.
  Od czegos trzeba zaczac, prawda? Za 100 lat ludzie beda sie smiali z tego jak kiedys jezdzono po drogach, gdzie kola sie stykaly z podlozem tworzac niesamowity dyskomfort jazdy.

  Nie mowie ze beda latajace samochody za 100 lat, ale cos na styl lewitujacych nad ziemia czemu nie? W koncu juz japonczycy na masowy rynek beda wchodzic w 2020+ ze swoja koleja "maglev" ktora nie dotyka fizycznie "torow".
 • avatar
  Marked
  Wystarczająco wypadków jest na ziemi a co dopiero jak trzeba będzie lądować i startować.
 • avatar
  Croshiify
  Taniej wyjdzie kupić samolot niż to "coś"
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Słowackiego piszemy małą literą - chyba, że chodzi o rodzimego pisarza, a nie jakiś urząd ;-)
 • avatar
  Konto usunięte
  Coś licho ta konstrukcja wygląda, jakby za moment miała się rozpaść.
  -1
 • avatar
  Marecki_CLF
  Pierwsze zdanie do korekty... Konkretnie pierwsze dwa słowa ;-)
 • avatar
  wizard2233
  niech wypuszczą latające i elektryczne samochody ale i tak będzie mało na to chętnych bo raczej większość uwielbia silniki spalinowe z dużą pojemnością czy też v6 v8 prawdziwa muzyka ta jazda ten ryk silnika i smród palonej gumy to przetrwa wieki