Latający samochód po udanych testach - oto AeroMobil 3.0

przeczytasz w 1 min.

Latające samochody to coś, o czym marzą ludzie od pokoleń. Czas już wyjść ze sfery marzeń.

AeroMobil 3.0

Latające samochody to coś, o czym marzą ludzie od pokoleń. Nic w tym dziwnego – możliwość wzbicia się w powietrze, gdy jezdnia przestaje nam wystarczać to bez wątpienia bardzo atrakcyjna wizja dla wielu z nas. Firma AeroMobil postanowiła wyjść ze sfery marzeń – zaprezentowała prototypową wersję swojego AeroMobil 3.0. Pierwsze testy przebiegły pomyślnie i cały projekt jest na bardzo dobrej drodze do realizacji.

Aeromobil to zespół złożony z 12 inżynierów, który nad latającymi samochodami pracują już od 25 lat. Najnowszy prototyp – 3.0 – został zaprezentowany we Wiedniu i otrzymał oficjalną certyfikację Słowackiego urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jak zapowiedzieli producenci – wersja ta jest już niemal dokładnie tym, co chcą oni wprowadzić na rynek konsumencki.

AeroMobil 3.0 to według obserwatorów na Pioneers Festival w Wiedniu „najbardziej zaawansowany latający samochód”. Pojazd jest już po pierwszych testach – przebiegły one pomyślnie: samochód zdołał wzbić się w powietrze przelecieć kawałek oraz poprawnie wylądować. Odpowiednia technologia jest już zatem gotowa. Gdzie w takim razie leży problem? 

W braku odpowiedniej infrastruktury i przepisów. Jak przyznają producenci, dostosowanie dróg i zasad dotyczących ruchu powietrznego może zająć trochę czasu. Nie pomaga nawet fakt, że wymagania AeroMobila 3.0 są naprawdę niewielkie – potrzebuje on zaledwie 250 metrów na start oraz 50 metrów na lądowanie (no i odpowiednio szerokiego pola) .

Aby latać samochodem także trzeba mieć licencję pilota. Według ekipy AeroMobil ich pojazd jest jednak bardzo stabilny i łatwy do kontrolowania. Rygorystyczne testy potwierdziły te informacje.

Kiedy więc będziemy mogli zasiąść za sterami latającego samochodu? Prawdopodobnie, niestety, nieprędko. Bez wątpienia jednak warto przyglądać się temu projektowi.

Źródło: SlashGear, Wired

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  To wygląda i tak jak samolot z na siłę doczepionymi kółkami :). W przyszłości auta będą miały możliwość latania, to na bank, ale to dopiero jak opracują napędy antygrawitacyjne, to się lepiej nada.
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   powodzenia życzę wtedy, jak wielu nie nadaje się na kierowców, a co dopiero na pilotów, przewiduje zniszczenia i wypadki na wielką skalę
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    tylko ciekawe ile coś takiego będzie kosztować i pali...
    • avatar
     raffal81
     5
     I te awaryjne lądowania u sąsiadów w ogródku ;)))) może przesadzam ale jakoś tego nie widzę.
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      Hybryda? Jak nie, to nie biorę :-)
      • avatar
       XaRaDaS
       4
       Jest to najlepszy projekt wizualny latającego auta, pamiętam inne, to były pokraki, a ten prezentuje się naprawdę ciekawie. Oczywiście daleko mu jeszcze do tego o czym my myślimy, nazywając latające samochody, ale od czegoś trzeba zacząć.
       • avatar
        Konto usunięte
        3
        Mozna sie smiac jednak to kolejny krok milowy w rozwoju technologii.
        Od czegos trzeba zaczac, prawda? Za 100 lat ludzie beda sie smiali z tego jak kiedys jezdzono po drogach, gdzie kola sie stykaly z podlozem tworzac niesamowity dyskomfort jazdy.

        Nie mowie ze beda latajace samochody za 100 lat, ale cos na styl lewitujacych nad ziemia czemu nie? W koncu juz japonczycy na masowy rynek beda wchodzic w 2020+ ze swoja koleja "maglev" ktora nie dotyka fizycznie "torow".
        • avatar
         Marked
         2
         Wystarczająco wypadków jest na ziemi a co dopiero jak trzeba będzie lądować i startować.
         • avatar
          Croshiify
          2
          Taniej wyjdzie kupić samolot niż to "coś"
          • avatar
           jeomax.co.uk
           1
           Słowackiego piszemy małą literą - chyba, że chodzi o rodzimego pisarza, a nie jakiś urząd ;-)
           • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Coś licho ta konstrukcja wygląda, jakby za moment miała się rozpaść.
            • avatar
             Marecki_CLF
             0
             Pierwsze zdanie do korekty... Konkretnie pierwsze dwa słowa ;-)
             • avatar
              wizard2233
              0
              niech wypuszczą latające i elektryczne samochody ale i tak będzie mało na to chętnych bo raczej większość uwielbia silniki spalinowe z dużą pojemnością czy też v6 v8 prawdziwa muzyka ta jazda ten ryk silnika i smród palonej gumy to przetrwa wieki