Nauka

Algorytm uczy roboty, jak upadać z gracją

przeczytasz w 1 min.

Czy odpowiednio zapisane instrukcje mogą zrównoważyć brak wrodzonych instynktów?

robot upadek

Jeśli kiedykolwiek oglądałeś filmy z zawodów humanoidalnych robotów lub bawiące się dzieci, wiesz, że tak jedne, jak i drugie mają spory problem z utrzymaniem równowagi. Ludzie mają jednak wrodzone instynkty, dzięki którym automatycznie podpieramy się rękami przy upadku, aby zminimalizować jego efekt i uchronić się przed obrażeniami. Robotom takiego instynktu brakuje, ale nic nie jest stracone – mogą bowiem nauczyć się jak upadać z wdziękiem i zabezpieczać się przed poważnymi uszkodzeniami.

To właśnie zadanie dla nowego algorytmu, opracowanego przez naukowców instytutu Georgia Tech. Dr Sehoon Ha i prof. Karen Liu stworzyli instrukcje dla robotów, które podpowiadają im jak reagować na różne rodzaje upadków. Algorytm uczy roboty, jak łagodnie uporać się z nagłym zachwianiem równowagi.

Po symulacjach komputerowych nadszedł czas na testy w rzeczywistych warunkach, w których wykorzystano humanoida BioloidGP. Poniżej możecie obejrzeć filmik, będący podsumowaniem tych prób. Trzeba przyznać, że efekty są naprawdę obiecujące.

Źródło: SlashGear, Georgia Tech

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  venom32
  5
  Przed kolejnymi testami proponuję konsultacje u niektórych piłkarzy, ew. włączenie ich do grupy ekspertów czuwających nad powodzeniem projektu.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Może lepiej nie, bo roboty zaczną straszliwie wrzeszczeć z udawanego bólu nawet jak nie doznają żadnego uszczerbku. Mogą też zacząć się potykać o własne nogi :D