Procesory

Nowy procesor AMD Zen 4 na zdjęciu. Jest ogromny!

przeczytasz w 2 min.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera procesorów AMD Epyc Genoa, które mają przynieść małą rewolucję w segmencie serwerów. Co prawda na ich dostępność musimy jeszcze poczekać, ale w sieci już pojawiają się zdjęcia nowych układów.

Nadchodzą nowe procesory AMD Epyc – to będzie rewolucja

Procesory AMD Epyc z generacji Genoa zostały zapowiedziane pod koniec ubiegłego roku – producent chwalił się, że będą to najwydajniejsze procesory na świecie dla serwerów. Czego możemy się spodziewać?

AMD Epyc 7004 Genoa

Układy wprowadzą architekturę Zen 4 i jeszcze bardziej rozbudowaną konstrukcję – topowe modele mają oferować aż 96 rdzeni (czyli o połowę więcej niż w dotychczasowych jednostkach z generacji Zen 3). Oczekujemy sporego przyrostu wydajności i efektywności energetycznej.

To jednak nie koniec zmian! Oprócz tego możemy oczekiwać 12-kanałowego kontrolera pamięci DDR5 RAM oraz kontrolera magistrali CLX i PCI-Express 5.0 ze 128-liniami transmisyjnymi.

AMD Epyc 7004 Genoa - zdjęcie procesora

Zmiany w specyfikacji oczywiście wymuszą zmianę platformy - procesory będą korzystać też z całkowicie nowej podstawki SP5 (LGA 6096).

Procesor AMD Epyc Genoa na zdjęciu

Oficjalna premiera procesorów Epyc Genoa ma nastąpić w późniejszym terminie w tym roku, ale producent już zaczął dostarczać partnerom próbki inżynieryjne układów – według nieoficjalnych informacji, przygotowano 16-, 32- i 96-rdzeniowe modele.

Zdjęcia jednego z procesorów wyciekły do sieci.

AMD Epyc 7004 Genoa - zdjęcie procesora

AMD Epyc 7004 Genoa - zdjęcie procesora

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wymiary procesora. Układ korzysta z nowej podstawki SP5 (LGA 6096), która jest dużo większa od obecnie wykorzystywanej SP3 (LGA 4094). Sam układ ma mieć wymiary 72 mm × 75,4 mm!

To jednak nie koniec, bo... procesor prześwietlono promieniami rentgenowskimi.

AMD Epyc 7004 Genoa - zdjęcie procesora

Na zdjęciu można rozpoznać jądro cIOD i dwa jądra CCD, co sugeruje, że mamy do czynienia z 16-rdzeniowym modelem (każde jądro CCD składa się z 8 rdzeni).

Oczywiście to tylko zdjęcia, które zainteresują największych fanatyków entuzjastów sprzętu. Pozostaje czekać na oficjalną premierę procesorów, gdy będziemy mogli poznać pełną specyfikację i wydajność układów. Chociaż zwykłych użytkowników bardziej zainteresują konsumenckie modele Ryzen 7000 z generacji Zen 4.

Źródło: VideoCardz, Reddit, WCCFTech, Twitter @ ExecutableFix

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  13
  Niezłe bydlę!
  • avatar
   Kapitan Nocz
   6
   Nie mam nic przeciwko zwiększaniu powierzchni procesora. Intel pokazał jak trudne jest odprowadzenie ciepła z małych powierzchni i przyzwyczaił nas do faktu, ze 100 stopni w stresie to norma. Dla nieogarniajacych, dlaczego obudowa dla 16 rdzeni jest taka sama jak dla 96, trzeba jasno napisać, ze podstawka dla całej serii jest taka sama, no chyba żeby robić podstawki z różnymi ilościami pinów dla każdej wersji różniącej sie ilością rdzeni :)
   • avatar
    kazitut
    0
    Ilość rdzeni: to wynik z, procesorów logiki.
    Ilość pinów to wynik: szerokości komunikacji.
    Można przyjąć, spokojnie wielkość zależ od ilości pinów.

    Zdjęcie rentgenowskie, zainteresuję większość.
    Widać co jest w worku, aaa podstawce.
    • avatar
     pawluto
     -4
     To i podstawka musi być duża - trochę przesadzili...
     Sądzę że to trochę przeskalowane zdjęcie specjalnie wypuszczone do netu by dużo się gadało o procesorze co przy okazji jest dla niego reklamą...
     • avatar
      Ad_Lou
      -11
      ot co, skalowanie wydajności rozmiarem, ale wypuszczanie serwerówki - 16c, jeszcze na taki rozmiar cpu wydaje się przerostem formy nad treścią :D
      • avatar
       KryptoBomba
       0
       Inflacja szaleje ceny towarów idą jaj szalone do góry to sprawi ze nastąpi krach finansowy i gospodarczy. Ludzie stracą prace a banki staną się nie wypłacalne ale możesz się przed tym zabezpieczyć i sprawić ze będziesz wolnym i niezależnym finansowo obywatelem, obywatelka czy osobnikiem ono lgbt a wszystko dzięki kryptowalutom!!!
       Zarejestruj się w aplikacji crypto com i koniecznie skorzystaj z mojego kodu polecającego z otrzymasz na start az 25$ w kryptowalucie Cro!!
       Nie pozwól aby inflacja i drożyzna zniszczyła twoje życie finansowe i uzyskaj calkowowita wolnosc finansowa!!!
       Ten kod to początek twojej finansowej wolności!!!
       jjey2xxs9c
       • avatar
        keepercraft
        0
        Ta podstawka wygląda jak by była sklejona z 4 innych podstawek. XD
        Ciekawe jakie będą możliwości i cena.