Procesory

Procesory Ryzen Threadripper ograniczone pod Windowsem - AMD już pracuje nad poprawką

przeczytasz w 1 min.

Przygotowywana poprawka wprowadzi optymalizacje pod kątem topowych procesorów AMD, co pozwoli wykorzystać ich pełny potencjał.

Topowe procesory Ryzen Threadripper oferują świetną wydajność, ale system Windows często nie potrafi wykorzystać ich potencjału. Firma AMD wraz z Microsoftem pracują tutaj nad wdrożeniem odpowiedniej poprawki, która ma zwiększyć wydajność układów nawet o 70%.

Procesory Ryzen Threadripper korzystają z nietypowej budowy, w której zastosowano dwa lub cztery krzemowe jądra. Mamy zatem do czynienia z konstrukcją przypominającą platformę wieloprocesorową, gdzie domyślnie wykorzystywany jest lokalny dostęp do pamięci (NUMA), a część rdzeni nie ma bezpośredniego dostępu do pamięci. Dla porównania, w "standardowych" procesorach stosowany jest tryb rozproszony (UMA), gdzie każdy rdzeń ma równoprawny dostęp do całej pamięci.

AMD Ryzen Threadripper WX - budowa procesora
Budowa procesora AMD Ryzen Threadripper 2970WX/2990WX

Wprawdzie jeszcze nie mieliśmy okazji testować topowych, 24- i 32-rdzeniowych modeli Ryzen Threadripper WX, ale sporo redakcji odnotowało niepokojące spadki wydajności w przypadku platform działających pod systemem Windows (czasami modele te okazywały się gorsze od 12- czy 16-rdzeniowych jednostek Ryzen Threadripper). Co istotne, wydajność pod systemem Linux okazała się prawidłowa.

CorePrio

Szybko się okazało, że system Microsoftu nie potrafi wykorzystać pełnego potencjału tak rozbudowanych (i specyficznych) jednostek. Wendell w serwisu Level1Tech’s odkrył, że problem tkwi w jądrze systemu i pomógł opracować nową wersję narzędzia CorePrio, w której wprowadzono funkcję NUMA Disassociator – pozwala ona zoptymalizować pracę systemu i poprawić osiągi procesora (w niektórych przypadkach wydajność wzrosła nawet o 70%).

Jak informuje serwis AnandTech, firma AMD wspólnie z Microsoftem już pracują nad rozwiązaniem problemu i wdrożeniem odpowiedniej aktualizacji (Wendell miał być bardzo bliski odkrycia prawdziwego powodu takich anomalii). Producent nie ujawnił jednak szczegółów na temat terminu wydania poprawki.

Źródło: Level1Tech’s, AnandTech

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  musslik
  8
  W sumie mnie to nie dziwi wcześniej nie było to potrzebne w segmencie domowych piecyków :)
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   32 rdzenie (wątki) to już dumnie obsługiwał WindowsXP, a że miewał problemy już przy 2-ch...
   Jak to możliwe że darmowy Linux rozwijany przez entuzjastów poprawnie obsługuje najnowsze CPU, a Windows za którym stoją ogromne pieniądze się tak wstydliwie wykłada?

   GDY NIE WIADOMO O CO CHODZI, CHODZI O PIENIĄDZE.

   Po tym jak MS otrzymał sample inżynieryjne RYZEN w 3Q 2016 obiecali poprawki schedulera Win10 dla architektury ZEN. Po premierze RYZEN w marcu 2017 MS wycofał się z tych deklaracji POMIMO faktu że scheduler Win10 jest nieoptymalny dla ZEN bo szasta wątkami po rdzeniach jak głupi i niepotrzebnie obciąża InfinityFabric. To dlatego ZEN + Win7 był często szybszy w grach.

   A co teraz z ThreadRipper-ami? Smarowania Intela ciąg dalszy?
   • avatar
    Dudi4Fr
    6
    Za razem nie sądzę że programiści w Microsoftcie spodziewali się że Kowalski w ciągu 2 lat przejdzie z 4 na potencjalnie 32 rdzenie w domu.

    Teraz to dopiero bedzie ogień w dyrekcji Intela jak TR2 24-32c pokażą ile naprawdę drzemie w nich wydajności ciągle kosztując mniej niż 9980XE
    • avatar
     xxx.514
     0
     A taki Windows zachwalany... A tu proszę, kolejna wpadka. Co jeszcze zostanie odkryte w tym durszlaku?