Procesory

AMD: koniec opłat za licencję x86

przeczytasz w 1 min.

Wygląda na to, że AMD ubiło z Intelem dobry interes. Niedawno firmy zawarły ugodę na mocy, której Intel wypłaci AMD 1,25 mld dolarów, w zamian za co "zieloni" zapomną o nielegalnych praktykach monopolistycznych Intela i wycofają wszystkie pozwy z sądów.

Jednym z ustaleń zawartego porozumienia jest również wymiana patentowa pomiędzy gigantami. AMD, a co za tym idzie także jego spółka-córka GlobaFoundries, nie będzie musiało już płacić za produkcję procesorów zgodnych z architekturą x86.

Intel z kolei nie będzie płacił za licencję technologii 64 bit opracowanej przez AMD. Ponadto Intelowi na pewno przyda się poznanie kilku patentów związanych z magistralą point-to-point (HyperTransport) oraz kontrolerem pamięci zintegrowanym z procesorem. Są to technologie stosowane przez AMD już od premiery podstawki socket 754 w 2003 roku, podczas gdy Intel stosuje te rozwiązania dopiero od zeszłego roku.

Dzięki wymianie patentów AMD i GlobalFoundries będą mogły produkować procesory x86 bez ograniczeń i dodatkowych kosztów. Fakt ten jest na pewno ważny dla AMD.

Źródło: Guru3D 

  

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _nick_
  0
  Bardzo ciekawa wiadomość. Można się spodziewać w najbliższym czasie obniżek cen, skoro nie będą sobie nawzajem płacić za te patenty.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   No nie wiem czy to taki interes... Intel produkuje więcej procków więc musiał płacić więcej a do tego dostał jeszcze kilka patentów! Mi to wygląda na łatanie budżetu przez AMD.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tez wydaje mi się, że Intel na tym więcej skorzysta... |
    Procesory x86 nadal są bardzo popularne, jednak OS'y ciągle się rozwijają, 64bitowe systemy powoli staja się codziennością i małymi kroczkami będą zastępować poprzedników... Kto wie, może już niedługo powstaną 128bitowe a w raz z nimi nowe procesory... ;)
    Na pewno x86 nie umrze, bo będzie wiele mniejszych urządzeń i aplikacji wykorzystujących ta architekturę... Jednak przyszłością PCetów jest technologia 64 bitowa bez dwóch zdań !!

    Skoro obie firmy wzajemnie sobie płaciły za wykorzystywane licencje to chyba na tym nie traciły ?? Nie widzę sensu... Poza tym Intel dostanie gratisy a i tak jest sporo do przodu przed AMD... Trochę dziwne posunięcie.
    Na pewno nie skorzysta na tym odbiorca końcowy w postaci obniżek cen. To byłoby zbyt piękne....
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     stary news, gdzieś go już czytałem ponad miesiąc temu :) 4
     • avatar
      Huntcold99
      0
      Chociaż nie będzie newsów typu "AMD pozywa Intela..."jak to zwykło bywać ostatnimi czasy
      • avatar
       manioor
       0
       dla mnie to bardziej wyglada na dobry news dla intel'a bo 86 odchodza pomalu w zapomnienie, a niebawem nalezy spodziewac sie 128 bitowych procesorow ...
       • avatar
        sevae
        0
        Wszyscy zastanawiacie się co dostanie Intel... AMD64, pewnie 3Dnow!, HyperTransport, może Torrenza

        Ale przecież AMD też skorzysta...

        HyperThreading, może powrócą do wspólnego socket'u - To korzystne przede wszystkim dla AMD.


        I co ma tam jeszcze Intel? Bo coś mało mi w sumie wyszło :P
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         >Ponadto Intelowi na pewno przyda się poznanie kilku patentów związanych z magistralą point-to-point (HyperTransport) [...]

         Poznanie ? Treść patentów jest jawna. Zapewne miało być "użycie".

         • avatar
          Konto usunięte
          0
          "Ponadto Intelowi na pewno przyda się poznanie kilku patentów..." Czy autor artykulu w ogole wie czym jest patent?
          Patent jest ujawnieniem pomysłu w zamian za jego ochrone. Innymi slowy patenty sa znane i jawne, placi sie za jego wykorzystanie.
          • avatar
           Dudi4Fr
           0
           Jeszcze sie skonczy na tym ze Intel sie zcali z AMD\ATi wtedy to dopiero by sie dzialo.... Niewiem czy Giełda by to przezyla....
           • avatar
            Terrorek
            0
            O jezu potwory współpracują.. bieda nam klientom ;/
            • avatar
             sevae
             0
             Dlaczego mój mały news o premierze GF 300 został usunięty? :)
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Jakoś zawsze miałem wrażenie, że to towarzystwo wzajemnej adoracji - oficjalnie walczące ze sobą a na zapleczu dzielące się kasą!
              • avatar
               XaRaDaS
               0
               No tak i teraz koniec z intel outsaid i amd rulez ;D dla mnie ta informacja jest dobra, bo obie firmy na tym skorzystają, może za 2 miesiące zobaczymy Phenomy 32nm, bo AMD od intela pożyczy technologię :D Zresztą taki zastrzyk dla AMD to sporo może pójść na GlobalFoundries, gdzie mają być robione wafle 28 nm. Ale nie wybiegajmy zbyt daleko, ta współprac się dopiero zaczyna, a jak się rozwinie to dopiero za kilka-naście miesięcy się będziemy mogli przekonać, oby obniżką cen :D bo np. Intel będzie pracował nad czymś, a w tym czasie AMD co innego będzie robić i potem się wymienią i mniejsze koszta poniosą.