Procesory

AMD Orochi i Llano - szczegóły technologii

przeczytasz w 2 min.

AMD zaprezentowało pierwsze zdjęcia oraz kolejne informacje dotyczące nowej generacji procesorów.

Firma Advanced Micro Devices ujawniła garść informacji dotyczących procesora "Orochi" - ośmiordzeniowego potwora z rodziny "Zambezi", który będzie bazować na najnowszej architekturze Bulldozer oraz 32 nm technologii produkcji. Jak widać na poniższych zdjęciach, układ Orochi składa się z czterech dwurdzeniowych modułów. Szczegóły tej technologi opisaliśmy już dużo wcześniej. Według przypuszczeń, każdy z tych podzespołów będzie wyposażony w 2 MB pamięć podręczną drugiego poziomu (L2).

Ponadto Orochi będzie miał współdzieloną pamięć trzeciego poziomu oraz zintegrowany dwukanałowy kontroler pamięci DDR3, będzie on także korzystał z magistrali HyperTransport. Nowa jednostka CPU będzie obsługiwała instrukcje SSE 4.1, SSE 4.2 oraz AVX, a także parę funkcji pozostałych po 3DNow!. Oczywiście Orochi będzie kompatybilny z gniazdem AM3+, które niedawno zostało oficjalnie zapowiedziane.

Warto zwrócić uwagę, że dwa "górne" moduły Bulldozer są wyraźnie większe niż dwa umieszczone na "dole" procesora. Zaś z drugiej strony górna pamięć L2 jest mniejsza. Jest to spowodowane wkroczeniem do akcji programu graficznego. Tak więc nie wiadomo, która "wersja" jest prawdziwa. Dodatkowo AMD rozmyło niektóre części zdjęcia. Wszystko to, aby ukryć nową architekturę przed "niecnym okiem" konkurencji.

Z drugiej strony AMD przedstawiło szczegóły dotyczące bardziej ekonomicznego układu Llano. Tak jak wielokrotnie wspominaliśmy będzie to układ APU, który łączy w sobie procesor właściwy (CPU) oraz procesor graficzny (GPU). Będzie on opierać się na czterech rdzeniach K10 (1MB pamięci podręcznej L2) znanych z serii Phenom II, a także 480 procesorach strumieniowych prosto z rodziny HD 5000. Llano zostanie wyprodukowane w technologi 32nm.


Wafel z procesorami Llano

Źródło: X-bit labs, PC Perspective

GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 - pojedynek!Eee Keyboard PC – komputer w klawiaturze GamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lightning
  0
  Nieźle się prezentuje - jest na co czekać ;) (na testy na benchmarku rzecz jasna ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   amd dobrze kombinuje sie nie spieszy nie nazuca kosmicznych cen jak intel swoje robi i bierze za to kase
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    niech sie nie spieszą nie chce żeby paści puścili

    Amd oferuje zbliżoną wydajność do intela tylko o wiele taniej i nie dość Platforma uniwersalna Amd ma głowe do takich rzeczy

    Zobaczymy co te APU potrafi oczekuje przyrostu wydajności i to nie 10% czy 20% coś więcej

    nie którzy są takimi frajerami ze sie kłócą o głupie 5% których i tak nie opdczują i matoły oczywiście intela kupują która daje więcej kasy na marketing niż na technologie

    intel jest jak apple tylko dla szpanu
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     dlaczego te wafle tną okrągłe?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      to pewnie przez proces Czochralskiego, ale trzeba by się zapytać kogoś obeznanego w temacie.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       8 rdzeni? na cholere tego tyle. zrobili by cos co w koncu by dorownalo intelowi, a nie tylko pakowanie wiecej ilosci jajek do jednej obudowy
       • avatar
        pomidor
        0
        Po ostatnich 'sukcesach' AMD, lepiej poczekać na gotowy produkt. Zresztą nie potrzeba im CPU szybszego od Intela. AMD nie jest tak innowacyjne jak Nvidia lub Intel, więc niech zostaną na tych swoich 20% rynku.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         AMD ma 20% rynku to nie cud tylko polityka cenowa firmy. Bardzo zaniżają ceny by nakłonić do kupna, a ludzie kupują mniej komputerów (głównie laptopów) z AMD, bo są gorsze pod rożnymi względami, ale jednym podstawowym: sprawność energetyczna. Dla przykładu: AMD Geode 1 core ciągnie 3x więcej mocy niż stary Atom z HT i takim samym zegarem i AMD jest do tego 2x wolniejszy. Z Neo jest znacznie lepiej, dorównuje np N450 chociaż ciągnie 2x więcej mocy. Przy mocniejszych prockach jest nieznacznie lepiej. Biorąc pod uwagę, że rynek laptopów dominuje obecnie na rynkiem komputerów typu desktop: zużycie energii jest bardzo istotne i wpływa bezpośrednio na czas pracy laptopa, częstość ładowania baterii i jej zużycie, temperaturę laptopa i związany z nią komfort pracy. Wybierając potencjalnie tańszą platformę AMD będziemy generować koszty w postaci zużycia energii lub marnować czas przy mniejszej efektywności ze zmniejszonym zegarem.