Karty graficzne

Radeon RX Vega - pierwsze szczegóły o specyfikacji

przeczytasz w 1 min.

Radeon RX Vega ma być topową kartą AMD dla komputerów stacjonarnych, ale według pierwszych szacunków nie pokona ona GeForce'a GTX 1080 Ti.

Premiera karty graficznej AMD Radeon RX Vega zbliża się coraz większymi krokami, a tym samym skrywa ona przed nami coraz mniej tajemnic. Ostatnio serwis VideoCardz dotarł do szczegółów na temat specyfikacji nowej konstrukcji „czerwonych”.

Nowa karta została odnaleziona w dwóch bazach: CompuBench pod oznaczeniem kodowym 687F:C1 oraz SiSoftware Sandra pod oznaczeniem kodowym 687F:C3. Najprawdopodobniej jest to ta sama karta, ale w dwóch rewizjach (warto bowiem wspomnieć, że model o oznaczeniu 687F:C1 pojawiał się na oficjalnych prezentacjach AMD).

Obydwie bazy potwierdzają, że rdzeń został wyposażony w 4096 procesorów strumieniowych zgrupowanych w 64 bloki CU – ich taktowanie w trybie Boost sięga 1200 MHz. Oprócz tego udostępniono też 8 GB pamięci HBM2 o magistrali 2048-bit.

AMD Vega vs GeForce GTX 1080 vs GeForce GTX 1080 Ti - wydajność OpenCL
Kliknij, aby powiększyć

Baza CompuBench zdradziła też pierwsze wyniki wydajności Radeona RX Vega w benchmarkach korzystających z bibliotek OpenCL. W większości testów jest on wydajniejszy od konkurencyjnego GeForce GTX 1080, niemniej jednak do modelu GeForce GTX 1080 Ti jeszcze mu trochę brakuje. Warto jednak pamiętać, że mówimy o syntetycznych wynikach, więc realnie te zależności mogą się jeszcze zmienić. Oficjalne wyniki powinniśmy poznać w drugim kwartale, bo właśnie wtedy ma nastąpić oficjalna premiera akceleratora.

Źródło: CompuBench, SiSoftware, VideoCardz

Komentarze

58
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  13
  Tak jak się spodziewamy, będzie między 1080 a 1080Ti, czyli wszystko będzie zależało od ceny.
  • avatar
   Konto usunięte
   9
   Na dobrą sprawę ani wydajność, ani nawet cena nie jest istotna. Najważniejsze jest to, że armia czerwona w końcu wyszła z okopów i ruszyła na otwartą wojnę z zielonym dyktatorem. I nie rzucają już kamieniami ale walą atomówki.

   Dla nas idealnie.
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Nie mogę się doczekać i ciekawość mnie zżera. Dla samej walki z monopolem złożę sobie nowego peceta na podzespołach amd.
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     A więc karta może być wydajniejsza od 1080GTX, a jeszcze jakiś czas temu niektórzy posiadacze 1080GTX nie wierzyli w taką możliwość. Ja już jednak po pokazie star wars battlefront widziałem, że będzie ciekawie, bo karta trzymała 60fps w 4K na najbardziej wymagającej mapie w tej grze, która lubi spaść poniżej 60fps na 1080GTX w 4K. Jeśli Vega będzie rzeczywiście pomiędzy TitanemXP i 1080GTX jak sugerują te wyniki, to już można też zrozumieć wprowadzenie przez Nvidię tak mocnego 1080ti, który wcale nie był pocięty jak poprzednie i oferował w zasadzie osiągi pełnego titana.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Jak pokona 1070 to będzie dobrze
      • avatar
       Talek
       3
       Tylko Vega na 95% bedzie kosztowała 499$ wiec wciąż 100$ taniej od 1080, jeśli bedzie od niej szybsza to nie widze tu problemu, jak ktoś chce najszybszą to sobie kupi 1080Ti ale zapłaci 50% wiecej
       • avatar
        leon-san
        1
        To ile ma pamięci, procesorów strumieniowych czy częstotliwość taktowania, to jedno. Wg mnie ważniejsze jest czy AMD współpracuje z producentami gier. A z tym jest źle. Przy produkcji Wieśka 2 i 3, Redzi bardzo narzekali na brak współpracy z AMD. W efekcie W3 miał znacznie gorsze wyniki na Radeonach.
        • avatar
         mjwhite
         -2
         za niskie taktowanie GPU i tyle
         • avatar
          porterneon
          -2
          Oby AMD nie skopalo sterownikow...
          • avatar
           Kieresz
           -9
           znajac amd pewnie dowalą cene 3200zl....