Procesory

AMD przygotowuje 4-rdzeniowe procesory Ryzen?

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
33 komentarze Dyskutuj z nami

4-rdzeniowe modele miałyby konkurować ze średnią półką konkurencji, więc pewnie spotkałyby się z większym zainteresowaniem klientów.

AMD przygotowuje się do premiery procesorów Ryzen (Zen), ale do tej pory we wszystkich informacjach przewijał się topowy model wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków. Można jednak podejrzewać, że w planach są też słabsze wersje wyposażone w 4 rdzenie – według nieoficjalnych informacji serwisu Canard PC Hardware (odpowiadającego za pierwsze przecieki wydajności wersji 8-rdzeniowej/16-wątkowej) producent już ma gotowe próbki inżynieryjne takich modeli.

4-rdzeniowe procesory miałyby konkurować z układami Intel Core i3 lub Core i5. Co prawda dokładna specyfikacja słabszych modeli jeszcze nie jest znana, ale mówi się o braku wsparcia dla wielowątkowości i zdecydowanie niższym poborze mocy – przy wyższych zegarach TDP ma wynosić 65 W, a  przy niższych już nawet 45 W (dla porównania wersja 8-rdzeniowa/16-wątkowa ma TDP 95 W). Z wcześniejszych informacji wiemy, że wszystkie procesory Ryzen mają mieć odblokowany mnożnik i tym samym będzie można je podkręcać.

Jak na razie wieści o nowych, słabszych Ryzenach nie zostały oficjalnie potwierdzone, więc należy do nich podchodzić z dystansem. Można jednak podejrzewać, że 4-rdzeniowe modele cieszyłyby się sporym zainteresowaniem, a specyfika nowej mikroarchitektury nie wyklucza skonstruowania takich konstrukcji (budowa nowych procesorów opiera się właśnie o 4-rdzeniowe bloki).

Źródło: Canard PC Hardware

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Najbardziej jestem ciekaw wydajności, TDP oraz potencjału OC modelu 6C/12T.
 • avatar
  qverious
  Mam nadzieję. Z punktu widzenia konsumentów, nawet jeśli takie 4-rdzeniowe Ryzeny byłyby trochę mniej wydajne od konkurencyjnych Core i5, to i tak byłoby o wiele lepiej, że jest jakaś konkurencja niż brak jakiejkolwiek alternatywy.
 • avatar
  kokosnh
  mnij rdzeniuf
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Oczywiscie, ze bedzie kazda mozliwa konfiguracja rdzeni i HT. AMD musi po prostu zalac rynek w kazdej niszy, jesli chce jeszcze kiedykolwiek konkurowac z Intelem ("wstac z kolan", lol), a nie tylko dazyc po rowni pochylej ku upadlosci.
 • avatar
  mjwhite
  Wycięcie HT pozwoli oszczędzić kilka watów i z pozycjonować procesor niżej w segmencie wydajnościowym.
  Ruch wymuszony biznesowo a nie technologicznie.
 • avatar
  Agresor
  Coś o procesorach mobilnych cisza, nie wspominając o karta dla laptopów. :/
 • avatar
  Marce
  Przy blokach po 4 rdzenie nie liczyłbym na 6 rdzeniowca.
  Prędzej jak Intel wypuszczą 4c/4t (bez SMT) jako odpowiednik i3, 4c/8t jako odpowiednik i5 i 8c/16t jako konkurenta i7 (również na LGA2011). Ew jak będzie dużo odpadów 8c to do słabszych będą wyłączać SMT/rdzenie jak wcześniej i może da się coś odblokować. W innym przypadku ekonomicznie nieuzasadnione jest trzaskanie 8c i robienie z tego słabszych np 4c/4t o ile w umowie mają w ogóle zapis że płacą za niesprawne.
  -1
 • avatar
  radex126
  To kicha słaba konkurencja dla intela i7 7700k i i5 7600k dalej będą najlepsze do gier
  -2
 • avatar
  NomadDemon
  Mnie zawsze zastanawialo dlaczego ludzie maja taki straszny bol tylka jesli "OMG 4 rdzenie intela = 8 AMD OMG OMG"

  Mnie szczerze G obchodzi w jaki sposob hardware jest rozwiazany, wazne jest co to oferuje - jakie osiagi przy jakim poborze mocy i cenie.
  -7
 • avatar
  darioz
  Cztery rdzenie już dawno powinny odejść do lamusa jak jedenordzeniowce! Nic dziwnego że wydajność procesorów rośnie o 5-10% z nową generacją skoro dalej tkwi się w epoce kamienia łupanego i wypuszcza procesory tylko z czterema rdzeniami!
  Czas już aby gry zaczęły wspierać tylko minimum 8 rdzeniowe procesory a tym którzy mają cztery będzie się wyświetlać napis, że gra nie obsługuje tego typu procesorów i wymień na ośmio lub więcej rdzeniowego!
  -18
 • avatar
  ALEKS_D_RAVEN
  To czy wogóle będzie wariant 4 rdzeniowy/8 wątkowy??
 • avatar
  szynszyl1337
  Mam nadzieję i czekam na (rdzennie/wątki) 4/8 albo 6/12