• benchmark.pl
 • Komputery
 • AMD wytacza ciężkie działa w walce z COVID-19 - polskie superkomputery mogą się schować
Komputery

AMD wytacza ciężkie działa w walce z COVID-19 - polskie superkomputery mogą się schować

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma AMD coraz mocniej angażuje się w walkę z pandemią COVID-19. Producent rozszerzył potencjał udostępnionego sprzętu o nowe maszyny – łączna moc obliczeniowa dorównuje już najszybszym superkomputerom na świecie.

Jakiś czas temu informowaliśmy o powołaniu funduszu AMD COVID-19 HPC, w ramach którego ośrodki badawcze otrzymały dostęp do wysokowydajnych systemów obliczeniowych z 2. generacją procesorów AMD Epyc i akceleratorami Radeon Instinct. Projekt pozwala usprawnić badania nad różnymi chorobami (w tym COVID-19).

Pandemia na świecie nie odpuszcza, więc producent postanowił rozszerzyć fundusz o kolejne maszyny – wliczając poprzednie darowizny, udostępniony sprzęt oferuje już w sumie 12 PetaFlopów mocy obliczeniowej (to prawie osiągi porównywalne do 20. superkomputera na liście TOP500 i 2-krotnie większe osiągi niż zsumowana moc obliczeniowa wszystkich superkomputerów w Polsce!).

Darowizny w postaci procesorów AMD Epyc i Radeon Instinct pomogą naukowcom nie tylko pogłębić wiedzę na temat COVID-19, ale także poprawić naszą zdolność reagowania na przyszłe potencjalne zagrożenia dla zdrowia na świecie.

Kto skorzysta z udostępnionego sprzętu?

Dzięki zwiększeniu funduszu, w badaniach będzie mogło uczestniczyć 18 dodatkowych instytucji – wśród nich jest m.in. Uniwersytet Teksański w Austin, Uniwersytet w Toronto, Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Kalifornijski, a także i 14 innych instytucji w Stanach Zjednoczonych, Europie i Indiach. Wcześniej z funduszu skorzystał m.in. Uniwersytet w Cambridge, MIT (Massachusetts Institute of Technology), Uniwersytet Waszyngtona w St. Louis, instytut badawczy High Performance Computing Center w Stuttgarcie czy instytut CSIR Fourth Paradigm Institute w Indiach.

Udostępniona moc obliczeniowa będzie wykorzystywana przede wszystkim w badaniach nad genomem, szczepionką oraz rozprzestrzenianiem się wirusa. Projekty będą dotyczyć zarówno ewolucyjnego modelowania wirusa, jak i aktywacji jego białka poprzedzającego pierwszą styczność z komórką człowieka, a także dużej skali dynamiki płynów, aby symulować rozchodzenie się kropelek z SARS-CoV-2 w powietrzu.

AMD zainicjowało również grupę roboczą dla beneficjentów funduszu i inżynierów AMD, która pozwoli omówić obszary badawcze oraz pomoże zoptymalizować sprzęt i oprogramowanie w celu przyspieszenia działań naukowców.

Źródło: AMD, Wikipedia (foto)

Zobacz więcej o walce z COVID-19:

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  5
  według naszego obecnego rządu Polska jest supermocarstwem, z którym każdy musi się liczyć a ja przypomnę, że w tamtym roku na Islandii tak na Islandii, uruchomiono superkomputer, który przewyższał mocą obliczeniową wszytko to co można zsumować w polszy pod nazwą superkomputer :) Prawda jest taka, że jesteśmy murzynami Europy i tylko to nas odróżnia od tych prawdziwych murzynów, że nie musimy łódkami przez morze spier#@$ać do cywilizacji.
 • avatar
  Ciekawski_
  3
  Wy też siejecie tą dezinformacje o Covid-19?
  Dajcie sobie spokój. Każdy ogarnięty wie już jaka jest prawda.
 • avatar
  gehaes
  1
  Polsce nie są potrzebne mocne superkomputery, Polsce jest potrzebny mocny Trójkąt Lubelski.
 • avatar
  m4tekt
  -1
  Nie można wymyśleć rozwiązania na problem, który nie istnieje.
 • avatar
  racedriver
  -10
  jeden komputer od amd dostarczy tyle ciepła co cały blok elektrowni Bełchatów
 • avatar
  Gatts-25
  0
  Żyć w kraju ,w którym decyzje od dawna szkodzą przeciętnym ludziom.Patrząc na swoje wypłaty w tym roku tak zjechałem potwornie z pensją , że PIT za 2020 rok będzie z całą pewnością o 40% niższy.Nie ma to jak poświęcić zarobki 80% ludzi w Polsce by tej pozostałej części 20% żyło się lepiej.