Procesory

AMD zapowiada procesory Ryzen 8040. Kluczem do sukcesu sztuczna inteligencja

przeczytasz w 2 min.

AMD przygotowuje się do wydania procesorów Ryzen 8040, które znajdą zastosowanie w nadchodzących laptopach. Na premierę sprzętu musimy jeszcze trochę poczekać, ale producent uchylił rąbka tajemnicy na temat możliwości sprzętu.

AMD kładzie coraz większy nacisk na wsparcie dla sztucznej inteligencji. Za nami premiera procesorów AMD Ryzen 7040, czyli pierwszych procesortów x86 z akceleracją NPU. Na tym jednak plany producenta się nie kończą, bo w planach są jeszcze mocniejsze jednostki.

AMD zapowiada procesory Ryzen 8040

Procesory Ryzen 8040 (Hawk Point) to następcy modeli Ryzen 7040 (Phoenix). W teorii nie uświadczymy zbyt wielu zmian. Producent zastosował rdzenie Zen 4, zintegrowany układ graficzny na bazie architektury RDNA 3 oraz akcelerator sztucznej inteligencji na bazie architektury AMD XDNA.

AMD Ryzen 7040 Phoenix i Ryzen 8040 Hawk Point
Porównanie budowy jądra krzemowego z procesora AMD Ryzen 7040 "Phoenix" (po lewej) i Ryzen 8040 "Hawk Point" (po prawej)

AMD Ryzen 8040 - specyfikacja procesorów

W planach jest kilkanaście różnych modeli. Niskonapięciowe wersje Ryzen 8040U znajdą zastosowanie w kompaktowych laptopach, a wersje Ryzen 8040HS i 8045HS sprawdzą się w laptopach do gier i stacjach roboczych do tworzenia treści.

Jeszcze lepsza wydajność w sztucznej inteligencji

Na premierę laptopów z procesorami Ryzen 8040 będziemy musieli poczekać do 2024 roku, ale producent już teraz zapowiada znaczną poprawę osiągów w zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją (co może sugerować zmiany w samym chipie NPU).

AMD Ryzen 8040 - specyfikacja procesorów

Model Ryzen 7 8840HS ma zapewniać około 40% wzrostu wydajności względem modelu Ryzen 9 7940HS przy obsłudze generatywnej sztucznej inteligencji.

AMD Ryzen 8040 - specyfikacja procesorów

W innych zastosowaniach procesory mają wypadać lepiej od konkurencji. Przykładowo Ryzen 9 8940H z grafiką Radeon 780M ma być lepszy od modelu Core i9-13900H z grafiką Iris Xe. Procesor zapewnia nieco lepsze osiągi w zastosowaniach wielowątkowych i tworzeniu treści, a do tego oferuje dużo wydajniejszy zintegrowany układ graficzny.

Warto zauważyć, że AMD nie porównuje w standardowych zastosowaniach starych układów Ryzen 7040 i nowych Ryzen 8040, co może sugerować niewielki wzrost osiągów (o tym przekonamy się po premierze sprzętu).

Kolejne procesory w drodze

To jednak nie koniec rewelacji! AMD zapowiada, że w planach ma jeszcze wydajniejsze modele Ryzen z generacji Strix Point.

AMD Strix Point - zapowiedź procesorów

Układy mają korzystać z akceleratora na bazie architektury XDNA 2, który ma przynieść 3-krotny wzrost wydajności w zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Jednostki mają zostać wysłane do producentów w przyszłym roku. Kiedy nastąpi premiera sprzętu? Tego jeszcze nie wiadomo.

AMD kładzie nacisk na sztuczną inteligencję

Nie jest tajemnicą, że AMD kładzie coraz większy nacisk na sztuczną inteligencję. Świadczą o tym nowe procesory Ryzen 7040 Phoenix, Ryzen 8040 Hawk Point (i nadchodzące modele Strix Point), ale też pakiet programistyczny dla Ryzen AI, żeby można było wykorzystać potencjał technologii w większej liczbie aplikacji.

AMD Ryzen AI

AMD Ryzen AI

AMD współpracuje z największymi producentami na świecie, więc korzyści z zastosowania akceleratora będą widoczne m.in. w oprogramowaniu Adobe Photoshop, Adobe Premiere Pro, Adobe Lightroom czy Black Magic DaVinci.

Źródło: AMD

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lister
  5
  Mnie to by interesowało porównanie moc tego NPU z AI w najtańszych kartach nVidii.
  • avatar
   Krytyk
   4
   ale co będzie liczone na tych dedykowanych AI układach? wszelkie chaty i asystenci są po stronie serwera, a na naszych urządzeniach AI nie istnieje - do bólu oskryptowane aplikacje z marketingowym bełkotem... Asus 15 lat temu miał płyty główne AI.... Appka w telefonie też ma NIC wspólnego z AI bo na czym by miało polegać np. jej uczenie maszynowe w ułamku sekundy robiąc zdjęcie i nie mając feedbacku od użytkownika czy wprowadzona korekta jest ok xD bzdura goni bzdurę
   • avatar
    J.B FIN
    1
    Te cale AI to pic na wode I fotomontaz. To nie ma nic wspolnego z inteligencja tylko z uczeniem maszynowym. Im wiecej mocy tym szybciej otzymujemy wynik (smieszny I bezsensowny(
    • avatar
     Profilm
     0
     Czy coś wiadomo o amd ryzen 8950x ?