Procesory

AMD coraz mocniejsze na rynku procesorów - znamy wyniki z Q3 2019

przeczytasz w 1 min.

Producent już dziesiąty kwartał z rzędu zwiększa swoje udziały na rynku procesorów x86. Intel powinien zacząć się obawiać "czerwonych".

AMD ma powody do świętowania. Według analityków z ośrodka Mercury Research, producent stale powiększa swoje udziały na rynku procesorów x86 – właśnie poznaliśmy szacunki dla 3. kwartału 2019 roku.

AMD coraz mocniejsze na rynku procesorów

Największy udział dotyczy segmentu komputerów stacjonarnych – producent obejmuje tutaj już 18% rynku. W przypadku segmentu mobilnego jest to odpowiednio 14,7%. Najsłabszy wynik zanotowano na rynku serwerów, gdzie sprzęt jednak nie jest wymieniany tak szybko – jest to tylko 4,3%.

SegmentUdziały Q3 2019Różnica względem Q2 2019Różnica względem Q3 2018
Serwery (poza IoT)4,30%+0,9 pp+2,7 pp
Komputery stacjonarne18,00%+0,9 pp+5 pp
Laptopy (poza IoT)14,70%+0,7 pp+3,8 pp
Ogólnie14,60%+0,7 pp+4 pp

Co ważne, w każdym z wymienionych segmentów producent zanotował wzrost udziałów. Często są to najlepsze wyniki od końca 2013 (jedynie w przypadku desktopów podobne udziały zanotowano pod koniec 2014 roku).

Dobre procesory AMD receptą na sukces

Nie jest tajemnicą, że wzrost udziałów jest związany z udanymi premierami. Na początku trzeciego kwartału zadebiutowały świetne procesory Ryzen 3000, a później pojawiły się jednostki Epyc 7002 - bardzo udane modele dla serwerów. Kolejni producenci przygotowują też laptopy z mobilnymi jednostkami Ryzen 3000.

Według opublikowanego raportu, współczynnik ASP (Average Selling Price) dla procesorów do komputerów stacjonarnych oraz ogólnie procesorów AMD będzie długoterminowo wysoki. Ostatnie sprawozdanie finansowe potwierdziło też rekordowe przychody ze sprzedaży procesorów.

Intel pozostaje liderem rynku

Co prawda AMD powiększa swoje udziały, ale liderem rynku procesorów pozostaje Intel. Mimo nieporównywalnie lepszych wyników, producent powinien zwrócić uwagę na mniejszego konkurenta, który staje się dla niego coraz większym zagrożeniem.

Konkurencja między Intelem i AMD jest coraz większa, więc klienci też powinni mieć powody do zadowolenia.

Źródło: Mercury Research, inf. własna

Warto również zobaczyć:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michal_mat
  4
  I super. Konkurencja dobra dla wszystkich. Na razie jedyne czego AMD brakuje to realnie dobrych procków do laptopów - w efektywności szaleństw nie ma i zarządzanie energią jest słabe. Jak nad tym popracują jak nad Ryzen'em/Threadripper'em/Epyc'iem to będzie pięknie.
  • avatar
   franiux
   4
   Intel nie pozwoli aby AMD przebiło 20%. Wnet zacznie się powtórka z rozrywki w postaci przekupywania sklepów i producentów PC aby nie sprzedawali procesorów AMD, nawet kosztem nałożenia ogromnych kar. Lepiej zapłacić karę i mieć rynek dalej dla siebie niż oddać ten rynek
   • avatar
    Marek1981
    2
    Jak na razie rynek wolno reaguje ze względu a) moce produkcyjne dla AMD zapewnione przez TSMC b) długotrwałe umowy Intel dla dostawców OEM - utrata zniżek oraz dostaw jak będą stawiać na rozwiązania konkurencji. Osobiście obstawiam że na koniec następnego roku rynek się trochę wyklaruje bo duzi/wpływowi testują/kupują rozwiązania serwerowe od AMD.
    • avatar
     kazitut
     1
     No nie wiem. Intel niby kłopot z dostępnością, a wszystkie procki dla indywidualna są. Ryzen nie ma problemów ponoć, ale taki 9 3900x nie potaniał, podrożał od premiery(chyba 2 stówy). Jak szarpnąłem po premierze ryśka 3600x, przy głosach ze 2 stówy przepłacam, nie widzę tych 2 stów taniej teraz. A ten rysiek sobie pomyka, i ma być jeszcze lepiej (updrag biosu do 10004 ages?) O radkach 5500 cisza?
     Jak to jest ????
     • avatar
      kazitut
      -1
      ciekawostka:
      1.
      Rysiek 3600x ma 6 jajek i 12 theadersów. CCD pełnosprawne 8 jajek 16 theradersów. Piszą że uzysk jest dajmy na to 75%. Czyli z 1 000 CCD 750 jest 8 jejecznych a w tych 25%(250 sztukach) są 3600 i 3600x . Dobrze mówię ?
      2.
      Cache intela na np 9700 12MB a Ryśka 32MB + L2. Czy to wynika z 7 nm wobec 14nm Intela?
      • avatar
       mjwhite
       -1
       Sonda pokazuje ilu mamy fanatyków "czerwonych".... Nie ważne czyja oferta jest lepsza, ważne żeby było "czerwone" :-)
       • avatar
        mjwhite
        -2
        "Intel powinien zacząć się obawiać "czerwonych"."

        W jakim sensie? Intel sprzedaje praktycznie wszystko co wyprodukuje i ma problem z zaspokojeniem popytu. Nawet jakby amd nic nie sprzedało to intel i tak nie wrzuci na rynek nic więcej. Także w obecnej sytuacji rynkowej poczynania amd są dla intela praktycznie bez znaczenia.
        • avatar
         marioking
         -7
         Dorośli ludzie raczej nie wierzą w zaklinanie rzeczywistości... Intel ma się czego obawiać? Ta statystyka tylko dobitniej przedstawia jak intel rządzi! AMD po takim roku ma tylko 15% udziału rynku! Jak amd dalej bedzie kontynuował sukces za sukcesem, to według tego wychodzi że potrzebuje jeszcze z 5 lat! by stać się równorzędnym konkurentem dla intela KTÓRY MA OBECNIE 85% rynku! A w tych naprawdę liczących sie i 95% to raczej budzić się proszę, a nie rzucać wieszczące i mało realne "tytuły" w stylu "intel w opałach" :P
         • avatar
          Lister
          0
          Dużo ciekawszą statystyką byłaby liczba sprzedanych procków w danym kwartale - wtedy najlepiej byłoby widać jak się mają czerwoni do niebieskich. Może by tak redakcja popytała najpopularniejsze sklepy w PL.
          • avatar
           majster klepka
           0
           AMD chwilowo rządzi :) hehe skądś to pamiętam. Te czasy gdy AMD wydało swoje wydajne i boskie procesory XP. To były potwory swego czasu. Teraz mają chwilową przewagę jak i kiedyś było. Intel wyda znowu byle proca i cały plan AMD szlak trafi. Znowu...:(