Nauka

Mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości - 45. rocznica misji Apollo 11

przeczytasz w 2 min.

Dokładnie 45 lat temu Neil Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na Księżycu.

Apollo 11 Orzeł
„Orzeł” przygotowujący się do lądowania / foto: NASA

„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – powiedział Neil Armstrong, gdy 21 lipca 1969 roku o godzinie 2.56 UTC jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na Księżycu. Dziś mija 45. rocznica tego wydarzenia, którego ślad wciąż pozostaje widoczny na powierzchni naszego naturalnego satelity.

Wszystko zaczęło się na Przylądku Canaveral dnia 16 lipca 1969 roku, kiedy to statek Apollo oderwał się od Ziemi i wyruszył w trasę liczącą 384 400 km. Zaledwie cztery dni później – 20 lipca o godzinie 20.17 UTC – „Orzeł” wylądował na powierzchni Księżyca. Minąć musiało kolejnych sześć godzin zanim dowódca misji – Neil Armstrong – zszedł z pokładu i postawił stopę na naszym satelicie. Warto dodać, że Amerykanin był pierwszy człowiekiem, który w ogóle stanął na powierzchni innego niż Ziemia ciała niebieskiego. Później były legendarne już słowa – „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Tak właśnie otworzył się nowy rozdział w historii.

Oprócz Armstronga w misji udział brali także Michael Collins oraz Edwin „Buzz” Aldrin. Całą ekipę możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej:

Apollo 11 załoga
Załoga misji Apollo 11, od lewej: Armstrong, Collins, Aldrin / foto: NASA

Podczas 2,5-godzinnego spaceru po powierzchni Księżyca astronauci odsłonili tablicę pamiątkową ze słowami: „W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości”. Wywieszona została również amerykańska flaga.

Apollo 11 flaga
Flaga Stanów Zjednoczonych umieszczona na powierzchni Księżyca / foto: NASA

Armstrong z Aldrinem zebrali także około 22 kilogramów skał księżycowych. Łącznie obaj spędzili na Księżycu około 21 godzin, po czym przyszedł czas na opuszczenie „srebrnego globu”. Swoją największą życiową przygodę trójka zakończyła 24 lipca lądując na Hawajach.

Apollo 11 stopa
Odcisk stopy Buzza Aldrina, który na Księżycu nadal jest widoczny / foto: NASA

Apollo 11 księżyc
Powierzchnia Księżyca / foto: NASA

Apollo 11 Buzz
„Buzz” na Księżycu / foto: NASA

Poniżej możecie także zobaczyć odrestaurowany przez agencję NASA materiał wideo z misji Apollo 11:

Źródło: Universe Today, NASA, inf. własna

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  i dokladnie od 45 lat dalej nic nie odkryli, brawo, ah ta ewolucja, rewolucja nazwijta to jak wam sie chce, a my dalej wiemy tyle co 45 lat temu xD
  • avatar
   Spichris
   1
   Nie ma atmosfery = nie ma tumanów kurzu. To co zostało wydmuchane spod lądownika poleciało tylko na boki. Lądowanie nie wywołało żadnych znanych nam z Ziemi efektów turbulencji, zawirowań itd bo aby zaistnieć potrzebują atmosfery której na Księżycu brak. Ja wiem że to ciężko sobie wyobrazić tak samo jak spadające niczym kamień piórko ale takie są właśnie prawa fizyki i wieloletnie zaprzeczanie im nic nie zmieni. To że czegoś nie rozumiemy nie oznacza fałszu czy istnienia magii można za to dociekać dlaczego jest tak a nie inaczej zamiast powielać te same bzdury od tylu lat.
   • avatar
    Private_92
    -2
    Nie ma co się oszukiwać, to jest jedna wielka mistyfikacja... Na tym zakończę moją wypowiedź.
    • avatar
     irondick
     -2
     Powiem wam w zaufaniu, że to wielka ściema. Dowód macie choćby na zdjęciu „Buzz” na Księżycu / foto: NASA. Spójrzcie tylko na cień rzucany przez kosmonautę i te odbite w hełmie...
     • avatar
      Konto usunięte
      -10
      Trzeba mieć nieźle w głowie narąbane, aby wierzyć dalej w te bzdury o lądowaniu o księżycu! Trójka aktorów na zdjęciu, którzy wzieli udział w nagraniu propagandowego filmu o lądowaniu na księzycu w studiu!
      • avatar
       Konto usunięte
       -10
       Czy moze mi ktos racjonalnie wytlumaczyc, dlaczego z tej wyprawy przywieziono 9 zdjec, ktore zostaly opublikowane, podczas gdy astronauci dysponowali 3 kamerami i 16 rolkami filmu? Dlaczego lacznosc zanikla na dwie minuty po komunikacie "jestesmy obserwowani"? Hm?
       • avatar
        Konto usunięte
        -16
        Tak, tak oczywiscie... A swistak siedzi i owija w bawelne. Kazdy myslacy wie, ze czlowiek nigdy nie polecial na ksiezyc, tylko pies łajka, ktory hasał sobie po skałach w kombinezonie az psinie tlenu zabraklo.