Apollo to „Android dla autonomicznych aut”

przeczytasz w 1 min.

Baidu ma już 50 firm do pomocy, by stworzyć otwartą platformę dla samokierujących się samochodów. Mają one wyjechać na drogi już za 3 lata.

„Chiński Google” – tak często jest nazywana firma Baidu, ze względu na jej korzenie w postaci wyszukiwarki internetowej i znacznie szerszą funkcjonalność dzisiaj. Zamierza ona poważnie koncentrować się na koncepcji samokierujących się samochodów. Gigant ogłosił w kwietniu start programu Apollo, który zakłada utworzenie open-source’owej platformy do jazdy autonomicznej i wprowadzenie na drogi takich aut już w 2020 roku. Szukał tylko partnerów i… znalazł ich mnóstwo.

Łącznie ponad 50 firm znajduje się obecnie na liście partnerów programu Apollo. Nie brakuje wśród nich gigantów branży motoryzacyjnej i technologicznej – są to między innymi Ford i Daimler, Velodyne – dostawca systemów LIDAR, Bosch i Continental, Intel, Microsoft oraz Nvidia. „Najbardziej inteligentna firma na świecie” będzie jednym z ważniejszych elementów układanki, jako że dostarczy technologię Drive PX i inne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

Wyraźnie widać (bo to już drugi taki news w ciągu kilku dni), że Nvidia zamierza poprowadzić ludzkość do motoryzacyjnej rewolucji, a na takie określenie zdecydowanie zasługuje popularyzacja samochodów, które prowadzą się same. Otwiera to przed nami ogromne możliwości i w połączeniu z innymi rozwiązaniami może doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa na drogach i płynności przejazdów. Pozostaje jedynie pytanie o to, jaki znaczek będzie miał pierwszy autonomiczny samochód.

„Nvidia i Baidu poczyniły znaczące postępy w tematyce sztucznej inteligencji. Uważamy, że jest ona najpotężniejszą technologią naszych czasów i ma potencjał, by zrewolucjonizować każdą branżę” – powiedział Ian Buck z Nvidii. Qi Lu z Baidu wypowiada się o swoim partnerze równie ciepło i dodaje, że „Apollo jest ważnym kamieniem milowym dla całej branży motoryzacyjnej”. 

Qi Lu nazywa Apollo wręcz „Androidem dla autonomicznych aut”, tyle tylko że „bardziej potężnym i bardziej otwartym, należącym do każdego w ekosystemie”. Porównuje platformę do systemu Google, zwracając uwagę na to, że tak samo jak on, każdy zainteresowany producent będzie mógł bez przeszkód przyłączyć się do projektu i skorzystać z tego, co udało się dokonać firmom, które go rozwijają.

Źródło: The Verge, Engadget, Nvidia, TechCrunch, Bloomberg. Foto: Baidu

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  0
  Baidu? Ja bym się bał wsiąść...
  Jeszcze mi przednią szybę podczas jazdy ocenzurują ;P
  • avatar
   Kenjiro
   0
   Nvidia i opensource? Uwierzę, jak zobaczę...