Oprogramowanie

Apple chce opłat za rozwiązania w HTML5

z dnia
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
61 komentarzy Dyskutuj z nami

Duże zamieszanie w szeregach konsorcjum W3C wywołało stanowisko Apple. Firma nie chce udostępnić dwóch ważnych opatentowanych technologii bezpłatnie, jak wcześniej ustalili wszyscy członkowie grupy pracującej nad standardem HTML5.

Standard HTML5 choć jeszcze nie sfinalizowany budzi od dawna wielkie kontrowersje. W ostatnich latach wiele miejsca w mediach zajmowały opisy „wojen” HTML5 z technologią Adobe Flash. Nikt jednak nie przypuszczał, że otwarty standard, jakim jest HTML, stanie się obiektem sporów patentowych.

HTML5 ma przed sobą przyszłość, tylko że w świetle ostatnich wydarzeń rysuje się ona, przynajmniej chwilowo, w ciemnych barwach. Otóż członkowie W3C zawarli porozumienie, w ramach którego prace nad HTML nie będą obciążone żadnymi roszczeniami do wykorzystywanych patentów. Inaczej mówiąc wszelkie rozwiązania należące do danej firmy, a wykorzystane w HTML5, są udostępniane na licencji „royalty-free”.

Niestety, Apple, który ostatnio prowadzi niejedną wojnę na rynku mobilnym - między innymi z Samsungiem i HTC - wyłamał się z postanowienia W3C. Firma nie chce udostępnić dwóch rozwiązań za darmo. Dotyczą one specyfikacji Widget Access Request Policy, która określa sposób bezpiecznego pobierania danych przez aplikacje mobilne. Jedno z nich, związane z bezpieczeństwem widgetów, zostało już opatentowane (7,743,336). Drugie (20070101146) czeka na akceptację przez Urząd Patentowy.

Jeśli W3C zaakceptowałoby stanowisko Apple, deweloperzy tworzący aplikacje mobilne zmuszeni byliby zapewne do ponoszenia opłat na rzecz firmy z Cupertino.

W3C stara się znaleźć wyjście z tej patowej sytuacji. Niestety, pomysł polegający na unieważnieniu patentów jest bardzo trudny do zrealizowania, zwłaszcza jeśli zostały już przyznane. Nieprzyjemna jest sytuacja, iż to Apple, który odgrywa bardzo ważną rolę na rynku mobilnym, przeciwstawił się W3C i storpedował prace nad HTML5. W3C oficjalnie zachęca do poszukiwania wcześniej opisanych rozwiązań, które mogą zastąpić te opatentowane przez Apple.

Jak widać Apple za wszelką cenę chce zachować dominującą pozycję na rynku, zwłaszcza amerykańskim. Czyni to jednak bardzo nieelegancko. Oficjalne stanowisko Apple w tej sprawie nie zostało jeszcze ujawnione.
 

Więcej o sporach patentowych i ich konsekwencjach:

Źródło: infoworld

Komentarze

61
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BUUUUU!!! chciwe apple!!! BUUUUUUU!
 • avatar
  W sumie nie ma co się dziwić bo to Apple jako jedyny pokazał przysłowiowe "jaja" i jednocześnie środkowy palec Adobe Flash. Inni się śmiali i nabijali, a teraz chcą korzystać z HTML5? Nie ma tak pięknie i całkowicie popieram Apple. Niech patentują i zgarniają kasę za coś, na co sami wpadli bez niczyjej pomocy.

  HTML5 to krok w przyszłość. Praktycznie zerowe obciążenie procesora nawet przy filmach w 1080p, dłużej działająca bateria, zero wycia wentylatorów, mniejsza temperatura. Poza tym wszystko działa ultra płynnie i prezentuje wysoki poziom jeżeli chodzi o wygląd ;)
 • avatar
  Mi się wydaje czy Apple ostatnio odbiło i próbuje wyciągnąć kasę od wszystkich?
 • avatar
  Fajnie by bylo gdyby ten standard byl za darmo.
 • avatar
  To jest jednak fajansiarska firma.
 • avatar
  Niepotrzebnie MS ratowało tego smroda Apple. Trzeba było go dobić, jak był na kolanach. Od początku zdzierali kasę z użytkowników, więc niepotrzebnie się litowali.
 • avatar
  tonący brzytwy się trzyma, nowy standard da firmie sadowniczej po dupie, więc ta próbuje wszystkiego, by nowego standardu za nie było, a w każdym razie nie za szybko
 • avatar
  Powinien wyjść jakiś międzynarodowy przepis, który jasno określa, że nie można pobierać opłat za rozwijanie otwartego softu.
  Niech sobie wymyślą swój standard a nie korzystają z gotowego rozwiniętego w znacznym stopniu, jeżeli chcą zarabiać.
 • avatar
  abovePL jest appleuserem więc zawsze będzie bronić Apple
 • avatar
  Przecież to tylko Apple
 • avatar
  Mówisz Apple i chciwość myślisz nic nowego :)
 • avatar
  Apple
  - 5
 • avatar
  Apple zrównało się z Rambusem, żenujące
  teraz powinny się firmy wycofać z HTML5 i wszystkie ich tablety i ajfony zdechną na stronach używających flasha :)
 • avatar
  nie wiem o co wam chodzi ale Apple wymyśliła sobie 2 rozwiązania i chyba bez tych 2 rozwiązań html5 będzie sobie radził. Jeżeli komuś do szczęścia będą potrzebne te 2 technologie to zapłaci, a jeżeli nie, to będzie chodziło bez tych 2 patentów. Nie wiem co jest w tym niemoralnego... Za np. program antywirusowy też trzeba zapłacić i jakoś nikt z tego powodu nie wiesza psów na firmach produkujących takie rozwiązania...
 • avatar
  jak to mowia tonacy brzytwy sie chwyta

  happle traci i szuka kasy gdzie tylko moze i na dobre mu to na pewno nie wyjdzie
  jak nigdy nie lubilem apple szmelcfonow taczpodow i innych ich wynalazkow a przedewszystkim i tunes tak tymbardziej bede to omijac
 • avatar
  Apple drugi Oracle...
 • avatar
  jablko powoli gnije.. ale proces fermentacji przyspiesza...
 • avatar
  Z takich i podobnych powodów nigdy nie kupie niczego z logiem nadgnitego jabłuszka ;)
 • avatar
  Prosta sprawa, oficjalnie rozpoczynam swój prywatny bojkot Apple, nie kupię złamanego kawałka plastiku od nich, do puki nie zobaczę pozytywnych zmian. Narta
 • avatar
  Lepiej zacznijcie bojkotować google i androida bo nie wiem czy zauważyliście że sra reklamami już gdzie się tylko da.
  Jeszcze parę lat temu jak się czegoś szukało w necie to google było pomocne,a teraz wpisz byle co w wyszukiwarce,a pierwsza strona to sklepy,ceneo i inne reklamy.
 • avatar
  I apple jak zawsze wiesniactwem pelna para.... ehhh
  Nastepny dobry powod by po prostu nie kupowac ich produktow (jeden z milionow) ;)
 • avatar
  ja tam appla nie lubie bo nie ma gier:D wygral windows i konsole:D a jak opatentuja klamki to bedzie lipa bo nie bede mogl wyjsc po zakupy... dzieki bogu steam uznaje paypala