Karty graficzne

Pierwsze testy karty graficznej Intela - czy da się na niej pograć?

przeczytasz w 2 min.

Ciągle czekamy na premierę gamingowych kart graficznych Intel Xe HPG, ale w międzyczasie na rynku pojawił się model Intel DG1 Xe LP. Jak wypada pierwsza nowa karta graficzna „niebieskich”?

Specyfikacja karty graficznej Intel DG1

Intel DG1 to podstawowy model, który bazuje na architekturze Xe LP – mówimy o tej samej konstrukcji, która została wykorzystana do budowy zintegrowanej grafiki z procesorów Core 11. gen Tiger Lake czy Rocket Lake.

ASUS DG1-4G

Nie powinniśmy jednak oczekiwać żadnych rewelacji, bo... specyfikacja też przypomina zintegrowane układy graficzne - na pokładzie znalazł się rdzeń Intel Xe z 80 jednostkami wykonawczymi (EU) oraz 4 GB pamięci LPDDR4X-4266.

ASUS DG1 - specyfikacja karty graficznej
GPU-Z 2.40.0 nie podaje poprawnej konfiguracji rdzenia karty DG1 (wykrywa 96 zamiast 80 bloków EU)

Do dyspozycji oddano trzy wyjścia wideo: DVI, HDMI i DisplayPort. Karta nie wymaga podłączenia dodatkowego zasilania (współczynnik TDP oszacowano na 30 W, więc zasilanie jest dostarczane bezpośrednio przez slot PCI-Express x16).

Testy wydajności karty graficznej ASUS DG1

Problemem może okazać się dostępność i kompatybilność sprzętu. Karta Intel DG1 została wydana tylko przez dwóch producentów: ASUS i Gunnir, występuje tylko w gotowych zestawach komputerowych, a na dodatek można ją uruchomić tylko na wybranych płytach głównych pod procesory Intela.

Cyberpower - komputer z kartą graficzną ASUS DG1

Redakcja ETA Prime postanowiła zakupić przykładowy zestaw i poddać go testom – konfiguracja obejmuje procesor Intel Core i5-11400F, 8 GB pamięci DDR4-3000 i wspomnianą kartę ASUS DG1. Na potrzeby testów zmieniono jednak konfigurację pamięci na 2x 8 GB DDR4-3600.

ASUS DG1 - test 3DMark Fire Strike

ASUS DG1 - test 3DMark Time Spy

ASUS DG1 - test 3DMark Night Raid

Na jaką wydajność można liczyć? Karta osiąga 5837 punktów w teście 3DMark Fire Strike, 1630 punktów w 3DMark Time Spy i 21 313 punktów w 3DMark Nigth Raid. Szału nie ma, bo podobne wyniki oferuje zintegrowana grafika Radeon Vega 8 z procesora AMD Ryzen 7 5700G.

W grach sytuacja też nie wygląda najlepiej. DG1 pozwoli na komfortowe granie w 1080p w e-Sportowych i mniej wymagających tytułach, ale w tych w bardziej wymagających konieczne będzie obniżenie detali (a czasami i to nie pomoże, bo gra jest całkowicie niegrywalna).

Testy karty Intel DG1 należy traktować jako ciekawostkę – to podstawowy model, który de facto ma odpowiadać tylko za wyświetlanie obrazu i mało wymagające zastosowania. Gamingowe karty graficzne Intela (z generacji Xe HPG) dopiero mają się pojawić na rynku.

Źródło: YouTube @ ETA Prime, VideoCardz

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  17
  W tych czasach, jak oni GT 730 reanimują i GTX 1050Ti wciskają, jako kartę "dla graczy" w 2021... To może się udać!
  • avatar
   BariGT
   12
   Aha - czyli wyjmijmy integre z procesora, obudujmy ją aluminium i sprzedawajmy jako wynalazek na miarę elektryczności znając Intela to za kupę hajsu. Larabee i optane w jednym XD
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    Jeżeli będzie tania to jak najbardziej się sprzeda. Ale z drugiej strony po co, skoro integry daja radę przy tych samych zadaniach.
    • avatar
     PerfectDAY
     3
     W tej chwili sukces kart Intela jest uzależniony wyłącznie od ceny.
     • avatar
      mbe13
      2
      Ta karta jest słabsza od Vegi 8. Co za gouano
      • avatar
       Ciekawski_
       1
       Szkoda, że to tylko dla wybranych MoBo. Mam nadzieję, że powstanie wersja uniwersalna.
       • avatar
        cyna76
        0
        wyniki coś koło GTX 760
        • avatar
         sennn
         0
         Dobra karta, czego oczekujecie?, --25-30% zapotrzebowania na prąd od gt1030 i przynajmniej +50-70% mocy a nawet moze więcej. Być może w grach będą mniejsze różnice i dużo bedzie zalezec od gry.
         • avatar
          Ktos123
          -2
          Jeżeli współpracuje ze wszystkimi procesorami i płytami głównymi to kupiłbym dla samego sprzętowego decodowania AV1 i oglądania filmów w 8K10 bit
          • avatar
           AmonSeet
           -3
           Jak to się uda Niebieskim, to będzie dobrze.
           Od ponad 20 lat z niebieskimi.
           Czas na GPU do kompletu.
           Aha, nie potrzebuje RT.
           • avatar
            DariosBiedak
            -7
            Świetna karta majstry wiec nic tylko kupować. To dopiero pierwsze uderzenie Intela a juz konkurencja robi w batki ze strachu!
            • avatar
             sn00p
             0
             Jak takie karty będą się pojawiać na rynku to chyba sprzedam mojego 5 letniego dziadka GeForce 960 za....... 5K :) KOMEDIA!