Laptopy

Atom wydłuży czas pracy netbooka

przeczytasz w 1 min.

Intel wprowadza na rynek procesory Atom N470, dzięki którym netbooki będą wydajniejsze i popracują dłużej na baterii.

Procesory Atom trafiają przede wszystkim do netbooków, czyli tanich mini laptopów, które nadają się do prostych zadań. Najnowszy Atom, model N470, pracuje z zegarem 1,83 GHz i jest najszybszym procesorem, jaki Intel opracował z myślą o netbookach.

Układ opiera się na "atomowej" architekturze drugiej generacji, która debiutowała w grudniu 2009 r. Wówczas Intel zaprezentował pierwszy procesor z tej serii, Atom N450, którego częstotliwość pracy to 1,66 GHz. Ten procek można znaleźć w netbookach kosztujących od 200 do 400 funtów.

Netbooki z Atomem N470 trafią do sprzedaży w następnym tygodniu. Niektórzy producenci demonstrowali komputery z najnowszym procesorem Intela już podczas styczniowych targów Consumer Electronics Show, ale jak dotąd nie było żadnych konkretów o rozpoczęciu sprzedaży.

Najnowsza architektura integruje układ graficzny i kontroler pamięci w jednym chipie, co zauważalnie zwiększa wydajność netbooka w porównaniu do poprzednich modeli. Według Intela zintegrowane w netbookach grafiki zapewniają płynne odtwarzanie filmów HD 720p.

Atomy N470 cechuje również mniejsze zużycie prądu, więc netbooki będą pracować dłużej na baterii. Producenci już się chwalą, że ich najnowsze komputery mogą pracować przez 10-12 godzin z dala od gniazdka sieciowego. Ponadto ze względu na wspomnianą integrację, elektronika zastosowana w netbooku jest mniejsza, co pozwala na budowanie małych i lekkich netbooków (zupełnie jakby te obecne były duże i ciężkie ;-)).

Intel zaoferuje również Atomy D410 i D510, z myślą o niedrogich komputerach stacjonarnych.

Warto wiedzieć, że niebawem netbooki z Atomami jeszcze bardziej przyspieszą, zwłaszcza jeśli chodzi o wydajność grafiki. NVIDIA wprowadzi na rynek platformę ION 2, czyli połączenie procesora Atom z wydajnym układem graficznym. Dzięki temu netbooki mają radzić sobie bez trudu z filmami Full HD. Acer zapowiedział już netbooka opartego na tej platformie, model Aspire One 532G.

Źródło: PC Advisor.co.uk

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Będa one w nettopach w cenie do 400funtów. trochę drogo.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   I co do grafiki w ION2. Ma być to do koksowany 9400M z większą ilością wszystkiego w środku w porównaniu do pierwszej generacji. A więc może to podchodzić nawet pod 9500M
   • avatar
    0
    Hahaha... w stosunku do N450 podwyższyli zegar i to ma wydłużyć czas pracy na baterii :P
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     ktoś zapomniał dodać, że nowsze atomki chodzą z pamięciami DDR3 i to ma być ich główna zaleta, reszta to ten sam kotlet znany na rynku od jakiegoś czasu
     o ION2 się nie wypowiadam, już wyszło szydło z worka, a raczej nowa panierka, która okazała się wolniejsza od starszej wersji :P